
Справа № 357/7093/20
Провадження 2/357/2972/20
Категорія 43
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 жовтня 2020 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючий суддя - Цукуров В. П. ,
секретар судового засідання - Александрова А. С.,
за участю представника позивача - Сосни О.М., відповідача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Біла Церква Київської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про витребування безпідставно отриманих активів (грошових коштів), -
В С Т А Н О В И В :
Позивач Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області (далі - «Позивач») звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі - «Відповідач») про витребування безпідставно отриманих активів (грошових коштів).
В обґрунтування позовних вимог посилається на наступні обставини.
28.08.2015 року до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради звернувся Відповідач з заявою про призначення житлової субсидії. У декларації про доходи зазначив про відсутність факту витрат на придбання майна, товарів оплати послуг на суму, що перевищує 50 000,00 грн., які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії.
На підставі поданої заяви та декларації, Відповідачу була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на неопалювальний період з серпня 2015 року по липень 2016 року в порядку в розмірі 227,52 грн., встановленому відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848.
Згідно з розрахунку субсидії відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на неопалювальний період з травня 2017 року по квітень 2018 року в розмірі 386,14 грн.
В подальшому у відповідності до вимог Положення управлінням в автоматичному режимі (без додаткових звернень Відповідача) було проведено розрахунок та призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на наступний період.
23.01.2019 року Відповідач звернувся до управління з заявою про припинення субсидії з 01.02.2019 року.
19.03.2019 року Управлінням було отримано інформацію від територіального сервісного центру №3242, про придбання Відповідачем транспортного засобу марки «ВАЗ 21114» 2008 року випуску вартістю 110 806,50 грн.
Позивач направив Відповідачу повідомлення про повернення надміру наданої суми житлових субсидій з розрахунком суми надміру перерахованої житлової субсидії. Проте останній не відшкодувала Позивачу суму надмірно отриманих нею коштів.
Відповідно до розрахунку, наданого Позивачем, надмірно сплачена сума субсидії ОСОБА_1 за період з травня 2017 року по березень 2018 року складає 6 379,16 грн. З цих підстав Позивач просив суд стягнути з Відповідача суму надміру виплачених коштів в розмірі 6 379,16 грн. та судові витрати в розмірі 2 102,00 грн.
В судовому засіданні представник Позивача підтримала заявлені вимоги, надала суду пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві, просила позов задовольнити повністю.
В судовому засіданні Відповідач визнав позов в повному обсязі, надав письмову заяву про визнання позову (а.с.62).
Відповідно до ч.1, 4 ст.206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Суд, дослідивши докази у справі в їх сукупності, враховуючі факт визнання Відповідачем позову, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені наступні обставини та зміст спірних правовідносин.
28.08.2015 року до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради звернувся Відповідач з заявою про призначення житлової субсидії. Разом з цим відповідачка подала декларацію про доходи, у якій зазначила про відсутність факту витрат на придбання майна, товарів оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень, які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії (а.с.15).
Згідно з розрахунку субсидії відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на неопалювальний період з травня 2017 року по квітень 2018 року в розмірі 386,14 грн.
У відповідності до вимог Положення управлінням в автоматичному режимі (без додаткових звернень Відповідача) було проведено розрахунок та призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на наступний період.
В ході проведення спеціалістами відділу нагляду та контролю управління звірки даних, задекларованих для отримання допомоги, та даних, отриманих в ході верифікації, було виявлено факт придбання Відповідачем транспортного засобу марки «ВАЗ 21114» 2008 року випуску вартістю 110 806,50 грн. (а.с.39).
Позивач направив Відповідачу повідомлення про повернення надміру наданої суми житлових субсидій з розрахунком суми надміру перерахованої житлової субсидії.
Розглядаючи дану цивільну справу суд керується наступними нормами права.
Механізм та умови надання населенню житлових субсидій визначаються Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим Постановою КМУ від 21.10.1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».
Пунктом 4 Положення передбачено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях.
Відповідно до п.9 Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Згідно з пп.4 п.14 Положення, якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла ( в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 10 цього Положення) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.
Абзацом 8 п.90 Положення встановлено, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставини, зокрема щодо настання умов, зазначених у підпунктах 2, 4 пункту 14 цього Положення.
За рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у п. 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення (абз.5 п. 119 Положення).
У випадках, зазначених в абз.4 - 7 п. 119 Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії (п.125 Положення).
Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події (ч.1, 2 ст.1212 Кодексу).
З матеріалів справи вбачається, що особистим підписом в декларації Відповідач засвідчив той факт, що він усвідомлює, що в разі подання ним у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати йому може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі відповідач зобов`язався повернути надміру перераховану виплачену) суму житлової субсидії
Таким чином, судом встановлено, що Відповідач, отримуючи субсидію для відшкодування витрат н оплату житлово-комунальних послуг, не проінформувала структурний підрозділ у встановлений законом термін про набуття нею права власності на рухоме майно, вартістю, що перевищує 50 тис. гривень., на день ухвалення рішення грошові кошти не повернула, а тому, враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що з відповідачки на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради підлягає стягненню сума безпідставно отриманих грошових коштів у розмірі 6 379,16 грн.
Згідно з ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. А тому, з відповідача на користь позивача слід стягнути витрати за сплату судового збору, в розмірі 2 102,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись Постанови Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» №848 від 21 жовтня 1995 року, ст. 1166, ст. ст. 1212, 1213 ст.141, ст.258, ст.259, ст.263-265, ст.268, ст.280 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позовну заяву Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про витребування безпідставно отриманих активів (грошових коштів) - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області (Код ЄДРГПОУ 03193643, місцезнаходження вулиця Ярослава Мудрого, будинок 2, місто Біла Церква, 09117) надміру виплачену житлову субсидію в розмірі 6 379,16 грн., судовий збір в розмірі 2 102,00 грн., а всього стягнути 8 481,16 (вісім тисяч чотириста вісімдесят одна) гривні 16 копійок.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційну скаргу може бути подано до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 06.10.2020 року.
СуддяВ. П. Цукуров