
Справа № 420/7384/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Аракелян М.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до Фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу,-
В С Т А Н О В И В:
05 серпня 2020 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до Фізичної особи-платнику податків ОСОБА_1 , у якому позивач просить суд стягнути з Фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), кошти за податковим боргом, а саме:
по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 158167,97 грн. на бюджетний рахунок UA918999980333139341000015361, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банку 899998, код отримувача 37929461, отримувач коштів УК в Овід. р-ні/смт Овідіополь/11010500;
по військовому збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 13166,50 грн. на UA038999980313050137000015360, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банку 899998, код отримувача 37929461, отримувач коштів УК в Овід. р-ні/11011001.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа №420/7384/20 об 12:17:01 розподілена на суддю Аракелян М.М.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 07.08.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в порядку ст.262 КАС України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що, станом на 05.02.2020 року, відповідно до облікових карток, що ведуться органом ДПС, сумарний податковий борг ОСОБА_1 складає 171 334,47 грн., а саме:
- по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 158 167,97 грн.;
- по військовому збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного
декларування в сумі 13 166,50 грн.
Заборгованість по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на загальну суму 158167,97 грн. виникла на підставі податкового повідомлення-рішення Форми «Р» від 27.05.2019р. № 0015491305 щодо донарахування податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 108560,03 грн. основного платежу та 27140,01 грн. штрафних (фінансових) санкцій, Форми «ПС» від 27.05.2019 р.№ 0015501305 щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 170 грн.
На грошове зобов`язання, визначене податковим повідомленням-рішенням Форми «Р» від 27.05.2019р. № 0015491305 в автоматичному режимі була нарахована пеня в сумі 22297,93 грн.
Отже, загальний податковий борг по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування становить: 108560,03 грн.(основний платіж) + 27140,01 грн. (штрафна санкція) +170грн. (штрафна санкція) +
22297,93 грн. (пеня) = 158 167,97грн.
Заборгованість по військовому збору на загальну суму 13166,50 грн. виникла на підставі податкового повідомлення-рішення Форми «Р» від 27.05.2019р. № 0015511305 щодо донарахування військового збору в сумі 9046,67 грн. основного платежу та 2261,67 грн. штрафних (фінансових) санкцій.|
Також, на грошове зобов`язання визначене податковим повідомленням-рішенням Форми «Р» від 27.05.2019р. № 0015511305 в автоматичному режимі була нарахована пеня в сумі 1858,16 грн.
Таким чином, загальний податковий борг по військовому збору становить: 9046,67 грн. (основний платіж) + 2261,67 грн. (штрафна санкція) + 1858,16 грн. (пеня) =13166,50 грн.
Дані податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі акта від 29.03.2019 року № 531/15-32-13-05/ НОМЕР_1 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сук податків до бюджету платника податків фізичної особи ОСОБА_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 за період з 01.01.2017р. по 31.12.2017р.».
Вищезазначене податкове повідомлення-рішення та акт перевірки були направлені рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу Відповідача, відповідно до ст. 42 ПК України.
В зв`язку із несплатою податкової заборгованості було винесено податкову вимогу Форми «Ф» № 213236-53 від 27.08.2019 року, яку було надіслано на адресу ОСОБА_1 , відповідно до ст. 42 ПК України.
Оскільки відповідачем заборгованість не сплачена, Головне управління звернулось до суду із даним позовом.
Копію ухвали суду від 07.08.2020 року направлено відповідачу за зазначеною у позові та у Витягу з ЄДРПОУ (а.с.6) адресою фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 , проте, поштове відправлення повернуто за закінченням терміну зберігання.
Відповідно до ч.11 ст.126 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Згідно з п.п.3,4 ч.1 ст.127 КАС України часом вручення повістки вважається:
- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду;
- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Згідно з ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Таким чином, зважаючи на викладене, оскільки копія ухвали суду від 07.08.2020 року була надіслана за адресою, яка зазначена позивачем у позовній заяві, і не вручена відповідачу з незалежних від суду причин, про що 12.09.2020 року проставлена відмітка відділу поштового зв`язку, враховуючи положення ч.11 ст.126, ч.1 ст.127, ч.6 ст.7 КАС України, датою отримання відповідачем копії ухвали суду від 07.08.2020 року слід вважати 12.09.2020 року.
У встановлений законом та судом строк відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Таким чином, справа розглянута судом на підставі наявних у суду матеріалів відповідно до ч.6 ст.162 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи убачається, що податкова заборгованість фізичної особи-платника податків перед бюджетом утворилась з по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 158167,97 грн., а також з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 13166,50 грн., нарахованих відповідно до податкових повідомлень-рішень від 27.05.2019р. (а.с.18-19) за наслідками документальної позапланової невиїзної перевірки (Акт від 29.03.2019р. - а.с.14-16) у зв`язку із несплатою ПДФО з прощеного (анульованого) боргу у сумі 603111,26грн. за повідомленням ТОВ «Кей-Колект» у 2017р. (сума податку, нарахованого згідно п.п.164.2.17 п.164.2 ст.164 ПК України - 108560,03грн).
Згідно п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом
Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (ПК України) платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пп.20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право: застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з п. 57.3. ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Заявлена контролюючим органом до стягнення заборгованість відповідає визначенню податкового боргу згідно з п.14.1.175 ст.14 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.п. 87.9. ст. 89 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Відповідно до п. 59.1. ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної Податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У зв`язку з несплатою боржником заборгованості податковим органом було сформовано податкову вимогу форми "Ф" №213236-53 від 27.08.2019 року, яку було направлено рекомендованим листом на адресу фізичної особи-платника податку ОСОБА_1 , проте, поштове відправлення повернуто з відміткою «не проживає».
Відповідно до п.42.2 ст.42 Податкового кодексу, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони, зокрема, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
При цьому, згідно із положеннями п.42.4 ст.42 Податкового кодексу, у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Суд враховує, що платник податків зобов`язаний забезпечити отримання ним кореспонденції за адресою, яка фактично являється його місцем проживання і за якою податковий орган правомірно надсилає усю адресовану платникові кореспонденцію. У разі невиконання цього обов`язку платник не вправі посилатись на неотримання ним документів як на обставину, що звільняє його від настання у зв`язку з цим негативних для такого платника наслідків.
Вказані висновку суду узгоджуються із висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 06.02.2018 року (справа №826/12162/17) та від 09.10.2018 року (справа №820/1864/17).
При цьому, відповідно до пункту 70.7 статті 70 Податкового Кодексу України, фізичні особи - платники податків зобов`язані подавати контролюючим органам відомості про зміну своїх даних, зокрема, у разі зміни місця податкової адреси (прописки). Ці зміни вносяться до облікової картки протягом місяця з дня їх виникнення шляхом подання відповідної заяви за формою та у порядку, визначеними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Пунктом 95.2 ст. 95 ПК України (у редакції, чинній на час формування податкової вимоги) встановлено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Згідно п.87.11 ст. 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. п. 20.1.34. п. 20.1. ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Наявність спірної суми заборгованості підтверджена доданої до справи роздруківкою картки особового рахунку платника податків, яка за правилами ст.72-76 КАС України у даному конкретному випадку є належним, допустимим, достовірним та достатнім доказом стану розрахунків з приводу виконання особою податкового обов`язку, та не спростована відповідачем.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).
На підставі встановлених судом обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає позовні вимоги - обґрунтованими, обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги - доведеними, а отже адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до Фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу підлягає задоволенню.
В силу приписів ч.2 ст.139 КАС України, за відсутності залучення по вказаній справі свідків та проведення експертиз, судові витрати не розподіляються.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 255, 260-262, 295, 297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370; адреса: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044) до Фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) про стягнення суми податкового боргу - задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) податковий борг:
по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 158167(сто п`ятдесят вісім тисяч сто шістдесят сім)грн. 97коп. на бюджетний рахунок UA918999980333139341000015361, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банку 899998, код отримувача 37929461, отримувач коштів УК в Овід. р-ні/смт Овідіополь/11010500;
по військовому збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 13166(тринадцять тисяч сто шістдесят шість)грн. 50коп. на UA038999980313050137000015360, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банку 899998, код отримувача 37929461, отримувач коштів УК в Овід. р-ні/11011001.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. 293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя М.М. Аракелян