
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 жовтня 2020 р. № 400/1654/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:товариства з обмеженою відповідальністю "Целєр", вул. Будівельників, 14, корп. Б, кв. 23, м. Миколаїв, 54034
до відповідачів:1: Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001 2: Державної податкової служби України, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053
третя особа:товариство з обмеженою відповідальністю "ЕРІДАН-КОМЕРЦ", вул. А.Макарова, 40, м. Миколаїв, 54030
про:визнання протиправним та скасування рішення від 16.01.2020 р. № 1440314/43280800; зобов`язання зареєструвати податкову накладну від 20.12.2019 р. № 15 датою її направлення на реєстрацію,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Целєр" звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області (далі – відповідач 1, ГУ ДПС) та Державної податкової служби України (далі – відповідач 2, ДПС), за участю третьої особи товариства з обмеженою відповідальністю "Ерідан-Комерц", про визнання протиправним та скасування рішення від 16.01.2020 р. № 1440314/43280800, зобов`язання зареєструвати податкову накладну від 20.12.2019 р. № 15.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що за актом виконаних робіт від 19.12.2019 р. № ОУ-0000104 складено податкову накладну від 20.12.2019 р. № 15, яку направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не вказано конкретного переліку документів, які потрібно надати для прийняття рішення про реєстрацію. Позивачем надано пояснення та первинні документи, які підтверджуються факт надання послуг на адресу ТОВ "Ерідан-Комерц". Документи про сплату не було додано до пояснень у зв`язку з обмеженим обсягом інформації, яка може бути додана до пояснень. Крім того, рішенням Окружного адміністративного суду по справі № 826/12108/18 визнано протиправними та нечинними окремі пункти Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 117 (далі – Порядок № 117). Отже, оскаржуване рішення прийняте контролюючим органом поза межами повноважень.
01.06.2020 р. відповідачі подали відзив на позовну заяву (а. с. 91-94), де зазначили, що підставою для відмови в реєстрації податкової накладної позивача стало ненадання первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, актів приймання-передачі товарів, розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків. За результатами розгляду поданих позивачем копій документів неможливо встановити дату події, відповідно до якої виписано податкову накладну. Податкову накладну складено 20.12.2019 р., а акт здачі-приймання робіт, копія якого додана до пояснень, датовано 19.12.2019 р. Його зміст відрізнявся від даних податкової накладної. Акт здачі-приймання робіт від 20.12.2019 р. № ОУ-000104 до контролюючого органу подано не було. До повідомлення не було додано жодного документу на підтвердження зарахування коштів від замовника. Таким чином, позивач направив на реєстрацію податкову накладну за відсутності події, що надає йому таке право. Крім того, відповідач звернув увагу на недоліки наданих йому та суду первинних документів.
З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Основним видом діяльності позивача є вантажний автомобільний транспорт (а. с. 6).
01.12.2019 р. позивач уклав із ТОВ "Ерідан-Комерц" договір № 4 про надання послуг з перевезення автомобільним транспортом, за умовами якого зобов`язувався організувати та виконати доставку автомобільним транспортом ввірений йому замовником вантаж до пункту призначення у встановлений строк (а. с. 16-18).
Протягом грудня 2019 року позивач перевозив вантаж ТОВ "Ерідан-Комерц", на доказ чого суду надано товарно-транспортні накладні від 16.12.2018 р. № 950751, від 17.12.2019 р. № 950848, № 950847, від 18.12.2019 р. № 965893, № 950240, № 950236 (а. с. 19-24).
Крім того, позивач надав суду акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 20.12.2019 р. № ОУ-0000104, рахунок-фактуру від 19.12.2019 р. № СФ-0000013, платіжні доручення від 20.12.2019 р. і від 24.12.2019 р., банківські виписки (а. с. 25-30).
Податкову накладну № 15 складено позивачем 20.12.2019 р., та направлено для реєстрації в ЄРПН (а. с. 31).
Автоматизованою системою "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України направлено позивачу повідомлення про прийняття податкової накладної та зупинення її реєстрації (а. с. 31 зворот). Підставою вказано, що обсяг постачання товару/послуги 49.14.19 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги, що відповідає вимогам п.п. 2.1 п. 2 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Позивач направив ГУ ДПС пояснення щодо підтвердження реальності здійснення господарської операції з ТОВ "Ерідан-Комерц" із наданням відповідних доказів (а. с. 32).
Рішенням від 16.01.2020 р. № 1440314/43280800 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 20.12.2019 р. № 15 у ЄРПН (а. с. 33).
Підставою для відмови вказано ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків. Додатково в рішенні зазначено, що за результатами розгляду поданих платником копій документів неможливо встановити дату події, відповідно до якої виписано та подано на реєстрацію податкову накладну.
27.01.2020 р. позивач подав скаргу на рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, однак скаргу залишено без задоволення (а. с. 34-35).
Згідно з п. 201.1. ст. 201 Податкового кодексу України (далі – ПК України) на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Відповідно до п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246 (далі - Порядок № 1246), податкова накладна – електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з п. 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, у тому числі, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
01.01.2018 р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році", яким п. 201.16 ст. 201 ПК України викладено в новій редакції, за якою: "Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України".
На виконання вказаної норми Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 21.02.2018 р. № 117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (далі - Порядок № 117).
Податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється (п. 5, 6 Порядку № 117).
Згідно з п. 10 Порядку № 117 ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Щодо визнання протиправними та нечинними окремих пунктів Порядку № 117 суд зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.06.2019 р. по справі № 826/12108/18 визнано протиправними та нечинними п. 10, п. 20, п. 21 Порядку № 117. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду 10.12.2019 р. рішення суду першої інстанції залишено без змін. Однак ухвалою Верховного Суду від 16.12.2019 р. відкрито касаційне провадження та зупинено дію рішень судів першої та апеляційної інстанцій. Касаційна скарга залишена без задоволення та поновлено дію рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановою Верховного Суду від 10.03.2020 р.
Отже, у період ухвалення оскаржуваного позивачем рішення дію рішення суду, яким визнано протиправними та нечинними окремі пункти Порядку № 117, було зупинено.
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 р. № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема окреслений Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку № 520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Пунктами 3,4 Порядку № 520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Пунктами 5, 6 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, зокрема:
1. договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
2. договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
3. первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
4. розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
5. документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Згідно з п. 6 Порядку № 520 копії визначених у пункті 5 документів разом з письмовими поясненнями платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Пунктом 11 Порядку № 520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
1. ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
2. та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до п. 5 цього Порядку;
3. та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Отже, зважаючи на вказані норми, Комісія регіонального рівня перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) та за результатом такої перевірки приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування.
Надані позивачем ГУ ДПС документи не дали змоги останньому встановити дату події, відповідно до якої виписано податкову накладну № 15. Так, до пояснень, які подавалися до ГУ ДПС після зупинення реєстрації податкової накладної, позивач додав акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 19.12.2019 р. № ОУ-0000013 (а. с. 97 зворот). Числові значення в податковій накладній № 15 та в акті № ОУ-0000013 різняться як за обсягами виконаних робіт, так і за вартістю. Дані акту № ОУ-0000013 відповідають даним рахунку-фактури від 19.12.2019 р. № СФ-0000013.
Натомість у позові позивач зазначив, що податкову накладну від 20.12.2019 р. № 15 складено за актом виконаних робіт від 19.12.2019 р. № ОУ-0000104. Очевидно, що дата податкової накладної не співпадає з датою події, з якою позивач пов`язує виникнення права на складення такої накладної. Однак суду надано копію акта здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 20.12.2019 р. № ОУ-0000104, яка до ГУ ДПС не надавалася, що підтверджується роздруківкою з інформаційної системи (а. с. 97).
Сам позивач підтвердив ненадання документів на підтвердження зарахування коштів від замовника, що пояснив обмеженим обсягом документів, які можуть бути додані до повідомлення.
Як зазначив сам позивач, він надав повідомлення про об`єкти оподаткування форми № 20-ОПП. Суд зазначає, що такий документ не є обов`язковим згідно з п. 5 Порядку № 520, натомість розрахункові документи є обов`язковими.
Надані суду рахунок-фактура, платіжні доручення та банківські виписки не підтверджують числових значень, вказаних в акті здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 20.12.2019 р. № ОУ-0000104, який позивачем надано суду на підтвердження дати постачання послуг.
Таким чином, позивач не надав контролюючому органу повного пакету документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Суд вважає, що в даному випадку дотримано "принцип правової визначеності", про який Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював свою позицію, оскільки вичерпний перелік документів, які необхідно надати у випадку зупинення реєстрації податкової накладної, містить Порядок № 520. Позивач таких документів не надав, що підтверджується наданими відповідачами доказами.
Надані позивачем суду документи відрізняються від наданих ГУ ДПС, а також містять розбіжності, про які відповідачі вказували у відзиві, який надісланий позивачу. Однак позивач не спростував вказаних обставин, відповіді на відзив та будь-яких інших доказів не надав.
При цьому, в оскаржуваному рішенні вказано про неможливість встановити дату події, відповідно до якої виписано податкову накладну. Отже, позивач мав змогу під час подання скарги на рішення виправити допущені помилки та надати документи, вказані контролюючим органом.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачі підтвердили обґрунтованість та правомірність оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, що має наслідком відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст. 2, 19, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Целєр" (вул. Будівельників, 14, корп. Б, кв. 23, м. Миколаїв, 54034 ідентифікаційний код 43280800) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 43144729) та Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код 43005393), за участю третьої особи товариства з обмеженою відповідальністю "Ерідан-Комерц" (вул. Адмірала Макарова, 40, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний код 33682479), про визнання протиправним та скасування рішення від 16.01.2020 р. № 1440314/43280800, зобов`язання зареєструвати податкову накладну від 20.12.2019 р. № 15 – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 05.10.2020 р.
Суддя Н.В. Лісовська