
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.004369
У Х В А Л А
про поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого листа
до виконання
29 вересня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Кравців О.Р.,
секретар судового засідання Шийович Р.Я.,
від заявника не прибув,
від відповідача Курса О.С.,
від третьої особи не прибув,
розглянув у відкритому судовому засіданні заяву про поновлення строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання у справі за позовом Департаменту патрульної поліції до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, ОСОБА_1 , про визнання незаконною бездіяльності, скасування рішення, -
в с т а н о в и в :
До Львівського окружного адміністративного суду 15.09.2020 за вх. №46147 від представника позивача надійшла заява про поновлення строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання, а саме виконавчого листа №1.380.2019.004369, виданого 05.03.2020.
Вказану заяву мотивовано тим, що 05.03.2020 на підставі постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.01.2020 у адміністративній справі №1.380.2019.004369 Львівським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист. Строк пред`явлення цього документа до виконання 16.04.2020.
Позивач вживав заходи щодо пред`явлення вказаного виконавчого документа до виконання. Зокрема некоректно намагаючись пред`явити такий до виконання скерував його до неналежного виконавця та скерував виконавчий документ не за підвідомчістю. Надалі виконавчий документ скеровано належному виконавцю 09.06.2020, однак лише 09.07.2020 скеровано супровідний лист з виконавчим листом без виконання через пропуск строку пред`явлення його до виконання.
З огляду на необхідність забезпечити виконання судових рішень, а також за вказаних вище обставин, заявник просив відповідно до приписів ст. 376 Кодексу адміністративного судочинства України поновити строк пред`явлення виконавчого документа до виконання.
23.09.2020 за вх. №8426ел. від представника третьої особи надійшло пояснення (заперечення) щодо вказаної заяви, відповідно до якої, у тому числі вказано, що незнання ДПП механізмів виконання судового рішення не може бути причиною для уникнення наслідків незнання такого.
Просив у задоволенні заяви відмовити, розгляд заяви здійснювати за відсутності третьої особи.
25.09.2020 за вх. №48690 від представника Міністерства юстиції України надійшло заперечення на заяву. У тому числі в заяві зазначено про те, що позивач не навів жодних обґрунтованих поважних причин пропущення строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання, з покликанням на відповідні докази. Також здійснено покликання на те, що цю заяву подано з пропущення строку звернення до суду, а тому її належить залишити без розгляду.
Представник боржника підтримала свою заяву просила її задовольнити.
Стягувач про розгляд заяви повідомлений належним чином /арк.спр. 40, 41/. Клопотань про відкладення розгляду заяви чи іншого змісту не подавав.
Згідно з ч. 3 ст. 376 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Вирішуючи вказану заяву, суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У ст. 124 Конституції України зазначено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.
Згідно з ч. 2, ч. 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
За ч.ч. 1, 2, 4 ст. 376 КАС України стягувачам, які пропустили строк для пред`явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено. Заява про поновлення пропущеного строку подається до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Частинами 1, 6 ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII встановлено, що виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців. Стягувач, який пропустив строк пред`явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Вирішуючи питання про поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання суд повинен перевірити, чи справді пропущено строк пред`явлення виконавчого листа до виконання, а якщо є підстави так вважати, то чи були поважні причини для цього.
Разом із тим, поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.01.2020 у справі №1.380.2019.004369 апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції задоволено; рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.11.2019 у справі №1.380.2019.004369 скасовано та прийнято нову постанову, якою позов Департаменту патрульної поліції задоволено: визнано протиправною бездіяльність відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо не скасування постанови про стягнення виконавчого збору від 19.04.2019 у виконавчому провадженні №58941859 та не вжиття дій щодо закриття виконавчого провадження №58941859; скасовано постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ВП №58941859 від 19.04.2019 про стягнення з Департаменту патрульної поліції виконавчого збору у розмірі 16692,00 (шістнадцять тисяч шістсот дев`яносто дві) грн.; стягнуто з відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на користь Департаменту патрульної поліції 16692, 00 (шістнадцять тисяч шістсот дев`яносто дві) грн. безпідставно сплаченого виконавчого збору.; скасовано постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ВП №58941859 від 31.07.2019 про накладення на Департамент патрульної поліції штрафу за невиконання рішення суду у розмірі 5100, 00 (п`ять тисяч сто) грн.
Судом встановлено, що Львівським окружним адміністративним судом видано 05.03.2020 виконавчий лист №1.380.2019.004369 про стягнення з відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ 00015622, адреса: 01001, м. Київ, вул. Городецького, 13) на користь Департаменту патрульної поліції (код ЄДРПОУ 40108646, адреса: 03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, 3) 16692,00 (шістнадцять тисяч шістсот дев`яносто дві) грн. безпідставно сплаченого виконавчого збору.
Стягувач за виконавчим збором: Департамент патрульної поліції, а боржник: Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
Судове рішення набрало законної сили 16.01.2020, строк пред`явлення виконавчого листа до виконання:16.04.2020.
Позивач 28.02.2020 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з заявою за вх. №11205 про видачу виконавчого листа.
Позивач отримав вказаний виконавчий документ 13.03.2020.
06.04.2020 ДПП звернувся до начальника Печерського районного відділу державної виконавчої служби м. Київ про стягнення коштів з боржника.
08.05.2020 до ДПП надійшов супровідний лист Печерського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві разом із повідомленням від 22.04.2020 про повернення виконавчого документу стягувану без прийняття до виконання.
Причиною для його повернення зазначено пред`явлення виконавчого документа не за підвідомчістю.
09.06.2020 стягувач звернувся до Державної казначейської служби України з заявою про примусове виконання вказаного виконавчого листа. У вказаній заяві позивач також зазначав про те, що установлені у судовому рішенні строки не можуть бути меншими, ніж строк дії карантину.
Однак Державною казначейською службою України листом від 09.07.2020 «Про повернення документів» (зареєстровано в ДПП 21.07.2020) з покликанням на підп. 1 п. 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845, повернуло виконавчий лист як такий, що пред`явлений до виконання з пропущенням встановленого строку.
Тим часом позивач звернувся до Державної казначейської служби України із запитом щодо руху (розгляду заяви) за виконавчим документом.
29.07.2020 Державна казначейська служба України повідомила ДПП про повернення виконавчого листа (зареєстровано в ДПП 03.08.2020) з вищевказаних причин.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» №1645-III від 06.04.2020, з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10.03.2020, постановою Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами від 25.03.2020), на всій території України запроваджено карантин із встановленням ряду заборон та певних обмежень.
17.07.2020 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 18.06.2020 №731-IX (далі Закон №731-IX).
Вказаним законом з метою удосконалення норм Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України в частині перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), внесено зміни до деяких законодавчих актів України.
Зокрема, п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України викладено в такій редакції: «Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Крім того, п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №731-IX визначено, що процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» №540-IX від 30.03.2020, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом. Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими кодексами), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом.
Суд зважає на покликання представників відповідача та третьої особи, однак зауважує, що за встановлених вище обставин, враховуючи внесені зміни в КАС України під час дії карантину на всій території України, для забезпечення примусового виконання вказаного вище судового рішення, за яким видано виконавчий лист від 05.03.2020 суд вважає за можливе визнати причини пропуску стягувачем строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання поважними та поновити строк для пред`явлення виконавчого листа до виконання.
Крім цього, суд критично оцінює доводи представника відповідача щодо необхідності залишення цієї заяви без розгляду, оскільки заявник звернувся з такою заявою до суду 15.09.2020, а про відповідні обставини йому було відомо ще у липні 2020.
Ні статтею 376 КАС України, ні жодною іншою нормою не визначено правомочності суду залишати відповідну заяву без розгляду через пропуск строку звернення до суду із такою, як і самого строку, протягом якого має звернутися заявник з відповідною заявою.
Керуючись ст. 248, 256, 372, 373, 376, пп. 15.5 п. 15, п.п.18.4 п. 18 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -
у х в а л и в :
1. Заяву Департаменту патрульної поліції - задовольнити.
2. Поновити строк пред`явлення до виконання виконавчого листа №1.380.2019.004369, виданого 05.03.2020 Львівським окружним адміністративним судом у справі за позовом Департаменту патрульної поліції до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, ОСОБА_1 , про визнання незаконною бездіяльності, скасування рішення.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.
В судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини ухвали.
Повний текст ухвали складено та підписано 05.10.2020.
Суддя Кравців О.Р.