
5.6.2
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
06 жовтня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/4075/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Басової Н.М.
при секретарі судового засідання: Бутенко К.В.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1 ,
за відсутності представників відповідача та третьої особи,
розглянувши у підготовчому засіданні клопотання ОСОБА_1 про заміну первісного відповідача належним відповідачем по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - комунальне підприємство "Житлосервіс "Світанок" про визнання протиправним проведений конкурс та скасування рішень виконавчого комітету, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - комунальне підприємство "Житлосервіс "Світанок" про визнання протиправним проведений конкурс та скасування рішень виконавчого комітету, зобов`язання вчинити певні дії.
В підготовче засідання прибув позивач.
Представник відповідача та представник третьої особи в підготовче засідання не прибули, про дату, час та місце підготовчого засідання повідомлені належним чином (т,4 а.с.25,27).
В підготовчому засіданні позивач заявив клопотання про заміну первісного відповідача належним відповідачем по справі, в якому просив замінити первісного відповідача - Сєвєродонецьку міську раду належним відповідачем - військово-цивільну адміністрацію міста Сєвєродонецьк Луганської області (т.4 а.с.29-30).
Клопотання обґрунтовував тим, що у зв`язку з утворенням військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області на підставі Указу Президента України №297/2020 від 28.07.2020 Сєвєродонецька міська рада припинила свої повноваження.
З посиланням на частину третю статті 48 КАС України, позивач просив суд задовольнити його клопотання в повному обсязі.
Розглянувши клопотання позивача, вислухавши його думку та дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин третьої, п`ятої статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Судом встановлено, що позивач після уточнення позовних вимог просив суд визнати:
- противоправним проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків у м.Сєвєродонецьк, що відбувся в травні-червні 2018 року;
- протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради № 391 від 09.06.2018 "Про затвердження результатів конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків у м.Сєвєродонецьк";
- протиправним укладення договорів (договору) з призначення управителя багатоквартирних будинків у м.Сєвєродонецьк, за результатами прийнятого рішення виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради № 391 від 09.06.2018 "Про затвердження результатів конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків у м.Сєвєродонецьк";
- поновити дію договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що діяли до укладення договорів (договору) з призначення управителя багатоквартирних будинків у м.Сєвєродонецьк ( від 2018 року).
Позивач відповідачем по справі визначив Сєвєродонецьку міську раду як суб`єкт владних повноважень у відповідності до статей 16,30,51,59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», оскільки виконавчий комітет Сєвєродонецької міської ради не є юридичною особою (т.1 а.с.67-80).
Судом також встановлено, що Указом Президента України №297/2020 від 28.07.2020 «Про утворення військово-цивільної адміністрації» утворено військово-цивільну адміністрацію міста Сєвєродонецьк Луганської області (т.4 а.с.33).
Згідно витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 06.10.2020 військово-цивільна адміністрація міста Сєвєродонецьк Луганської області 04.08.2020 зареєстрована як юридична особа (т.4 а.с.34-37); Сєвєродонецька міська рада також продовжує значитись в реєстрі як юридична особа (а.с.38-43).
За визначеннями, наведеними у частині першій статті 4 КАС України, відповідачем є суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача; суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Зі змісту положень процесуального законодавства вбачається, що належним є відповідач, який дійсно є суб`єктом порушеного, оспорюваного чи невизнаного матеріального правовідношення. Належність відповідача визначається, перш за все, за нормами матеріального права. Відтак, належним відповідачем є особа, яка має відповідати за пред`явленим позовом.
Вказаний правовий висновок визначений у Постанові ВС КАС від 21 грудня 2018 року по справі № 803/1252/17.
Як вже зазначив суд раніше, позивач по даній справі оскаржує в судовому порядку конкурс з призначення управителя багатоквартирних будинків у м.Сєвєродонецьк, що відбувся в травні-червні 2018 року; рішення виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради № 391 від 09.06.2018 "Про затвердження результатів конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків у м.Сєвєродонецьк" та договори з призначення управителя багатоквартирних будинків у м.Сєвєродонецьк, укладені за результатами прийнятого рішення виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради № 391 від 09.06.2018 "Про затвердження результатів конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків у м.Сєвєродонецьк".
Всі перелічені вимоги відносяться до повноважень Сєвєродонецької міської ради в особі її виконавчого комітету, а тому належним відповідачем по справі, як і було зазначено позивачем у позові, є Сєвєродонецька міська рада.
Той факт, що наразі Сєвєродонецька міська рада припинила здійснювати свої повноваження у зв`язку з утворенням військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області, не є безумовною підставою для заміни Сєвєродонецької міської ради (як неналежного відповідача) на військово-цивільну адміністрацію міста Сєвєродонецьк Луганської області (як на належного відповідача) з огляду на наступне.
Згідно приписів статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать:
а) власні (самоврядні) повноваження: […]
20) призначення у випадках та в порядку, встановлених законом, управителя багатоквартирного будинку […].
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» від 3 лютого 2015 року № 141-VIII (далі - Закон № № 141-VIII) у день набрання чинності актом Президента України про утворення військово-цивільної адміністрації припиняються згідно із цим Законом повноваження сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, їх виконавчих органів, сільських, селищних, міських голів, інших посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах місцевого самоврядування, - у разі утворення військово-цивільної адміністрації відповідного населеного пункту (населених пунктів).
В статті 4 Закону № 141-VIII чітко визначений перелік повноважень військово-цивільних адміністрацій, серед яких відсутнє повноваження щодо призначення у випадках та в порядку, встановлених законом, управителя багатоквартирного будинку.
Закон № 141-VIII встановлює лише тимчасове виконання повноважень органів місцевого самоврядування військово цивільною адміністрацією, при цьому не передбачає перехід всіх прав та обов`язків органів місцевого самоврядування.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про те, що військово-цивільна адміністрацію міста Сєвєродонецьк Луганської області не може бути належним відповідачем по справі в силу відсутності в неї таких повноважень та не є суб`єктом порушеного, оспорюваного чи невизнаного матеріального правовідношення.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що підстав для заміни первісного відповідача належним відповідачем немає.
Як наслідок, клопотання позивача про заміну первісного відповідача належним відповідачем задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 9, 48, 243, 248, 256, 294 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про заміну первісного відповідача належним відповідачем відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Текст повного судового рішення складено 06 жовтня 2020 року.
СуддяН.М. Басова