
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/2963/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Маловисківської міської ради про визнання незаконною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати незаконною бездіяльність Маловисківської міської ради щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 (РНОКІШ: НОМЕР_1 ) від 28.03.2020 року (вх.№ К-548-П від 01.04.2020 року) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га за рахунок частини земельної ділянки Кадастровий номер 3523184400:02:000:0767, що знаходиться в Кіровоградській обл., Маловисківському районну, Маловсківській міській ОТГ;
- зобов`язати Маловисківську міську раду повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 (РНОКШІ: НОМЕР_1 ) від 28.03.2020 року (вх.№ К-548-П від 01.04.2020 року) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 Га за рахунок частини земельної ділянки Кадастровий номер 3523184400:02:000:0767, що знаходиться в Кіровоградській обл., Маловисківському районну, Маловсківській міській ОТГ.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що відповідачем проігноровано його клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, оскільки відсутнє рішення як про задоволення цього клопотання або ж про вмотивовану відмову в задоволенні зазначеної заяви.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву в якому просив відмовити в задоволенні вимог зазначивши, що клопотання позивачки про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га за рахунок частини земельної ділянки Кадастровий номер 3523184400:02:000:0767 відповідно до норм діючого законодавства розглянуто на 67 сесії Маловисківської міської ради. Після обговорення депутатами проект рішення було поставлено на голосування та не було прийнято, так як не набрало необхідної кількості голосів, що підтверджується протоколом сесії ( а.с.94).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Позивач звернулася до Маловисківської міської ради з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га за рахунок частини земельної ділянки Кадастровий номер 3523184400:02:000:0767, що знаходиться в Кіровоградській обл., Маловисківському районну, Маловсківській міській ОТГ (а.с.8).
До вказаного клопотання додані документи згідно додатку.
Відповідно до листа Міського голови Маловисківської міської ради Маловисківського району Кіровоградської області від 19 червня 2020 року позивача проінформовано про результати розгляду її клопотання та зазначено, що за результатами голосування рішення не набрало необхідної кількості голосів для його прийняття (а.с.14).
Позивач, вважаючи, що відповідачем, було допущено бездіяльність в частині розгляду її клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, звернулася із даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Згідно з ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується.
Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
У відповідності до п. "б" ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
При цьому, з огляду на зміст п.п. "в" ч.3 ст.116 Земельного кодексу України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
На підставі п. "б" ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Відповідно до ч.1, 7 ст.5 Закону України "Про особисте селянське господарство" від 15.05.2003 р. №742-IV для ведення особистого селянського господарства використовують земельні ділянки розміром не більше 2,0 гектара, передані фізичним особам у власність або оренду в порядку, встановленому законом.
Аналіз вищенаведених норм свідчить про наявність у позивача можливості отримати дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства, із земель державної власності сільськогосподарського призначення, однак за умови, якщо такого права він не використав раніше.
Водночас, документальних доказів використання позивачем раніше такого права відповідач до суду не надав.
Статтею 140 Конституції України передбачено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Частиною 1 статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" № 280/97-ВР від 21.05.1997 року визначено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст (частина 2 статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
У відповідності до ч.1 ст.10 цього Закону сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно приписів ст.25 цього Закону сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з ч.1 ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Проаналізувавши вищезазначені норми, суд дійшов висновку про наявність у відповідача повноважень щодо надання громадянам, в тому числі й позивачу, дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.ч.6, 7 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України визначено перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, який є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.
Отже, отримавши клопотання позивачки про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, відповідач, згідно з статтею 118 ЗК України, повинен був у місячний строк дати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надати позивачу мотивовану відмову у наданні дозволу.
Натомість, відповідач за результатами розгляду клопотання позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність не прийняв жодного з рішень передбаченого ч.7 ст.118 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Документальних доказів прийняття одного із рішень, які передбачені ч.7 ст.118 Земельного кодексу України (надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надання мотивованої відмови у його наданні), відповідачем до суду не надано.
Таким чином, з огляду на викладене вище, суд дійшов висновку, що відповідачем було допущено протиправну бездіяльність щодо розгляду клопотання позивачки про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, яка полягала в не прийнятті в межах повноважень, передбачених ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, рішення за результатами розгляду такої заяви (клопотання), а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
При застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 29.08.2019 у справі №420/5288/19 (провадження №К/9901/15392/19)
Стосовно позовної вимоги щодо зобов`язання Маловисківську міську раду повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 (РНОКШІ: НОМЕР_1 ) від 28.03.2020 року (вх.№ К-548-П від 01.04.2020 року) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 Га за рахунок частини земельної ділянки Кадастровий номер 3523184400:02:000:0767, що знаходиться в Кіровоградській обл., Маловисківському районну, Маловсківській міській ОТГ, суд вважає, що порушене право позивача на отримання обґрунтованого рішення за його клопотанням має бути відновлено шляхом зобов`язання відповідача повторно розглянути дане клопотання.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на викладене, на користь позивача підлягають стягненню судові витрати (судовий збір) у розмірі 840,80 грн. (а.с.7) грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.139, 143, 241-246, 255, 263 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Маловисківської міської ради (вул. Спортивна, 6, м. Мала Виска, Маловисківський район, Кіровоградська область, 26200, код ЄДРПОУ 04055373) про визнання незаконною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати незаконною бездіяльність Маловисківської міської ради щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 (РНОКІШ: НОМЕР_1 ) від 28.03.2020 року (вх.№ К-548-П від 01.04.2020 року) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га за рахунок частини земельної ділянки Кадастровий номер 3523184400:02:000:0767, що знаходиться в Кіровоградській обл., Маловисківському районну, Маловсківській міській ОТГ.
Зобов`язати Маловисківську міську раду повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 (РНОКШІ: НОМЕР_1 ) від 28.03.2020 року (вх.№ К-548-П від 01.04.2020 року) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 гГа за рахунок частини земельної ділянки Кадастровий номер 3523184400:02:000:0767, що знаходиться в Кіровоградській обл., Маловисківському районну, Маловсківській міській ОТГ.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Маловисківської міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. Сагун