Рішення № 92009270, 06.10.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2020
Номер справи
300/1952/20
Номер документу
92009270
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" жовтня 2020 р. справа № 300/1952/20

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитюк Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі також - позивач, ОСОБА_1 ), 07.08.2020 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області (надалі також - відповідач ГУНП в області), в якому просить суд: 1) визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області у призначені позивачу одноразової грошової допомоги; 2) зобов`язати Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області здійснити нарахування та виплату позивачеві одноразової грошової допомоги у зв`язку з втратою працездатності та встановленням групи інвалідності та виплати її (а.с.4-5).

На обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив про неправомірні дії з боку відповідача, які полягають у відмові Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області у призначенні, нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги в зв`язку з непрацездатністю ОСОБА_1 .

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.08.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.50-51).

27.08.2020 до суду представником відповідача подано відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , у якому зазначено наступне: Головне Управління Національної поліції в Івано-Франківській області вважає позовні вимоги незаконними та необґрунтованими, а відповідно такими, що не підлягають задоволенню з підстав того, що нарахування та виплата одноразової грошової допомоги згідно п.4 ч.1 ст.97 Закону України "Про Національну поліцію" здійснюється у випадку визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після його звільнення з поліції з підстав, зазначених у вищенаведеній нормі. Оскільки позивачу встановлено III групу інвалідності з підстав захворювання не пов`язаного з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції (довідка від 22.07.2019 №401101), відповідно ГУНП в області правомірно та законно відмовлено йому у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги (а.с.56-59).

Позивач скористався своїм правом на подання відповіді на відзив, яку подав через канцелярію суду 14.09.2020. У даній відповіді на відзив позивач спростовує викладені заперечення представника відповідача у відзиві та просить позов задовольнити (а.с.76-79).

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.

ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ з 17.01.2005 по 06.11.2015, з 07.11.2015 прийнятий на службу до Національної поліції в Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області, з якого 03.06.2019 звільнений, що підтверджується копією трудової книжки серії НОМЕР_1 від 23.05.2006 (а.с.24-25).

Згідно довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААБ №401101 від 22.07.2019 року ОСОБА_1 встановлено IІІ групу інвалідності. Причина інвалідності - захворювання одержане під час безпосередньої участі в АТО, забезпечення її проведення (а.с.35-37).

Згідно довідки серії АГ №0024044 про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати працездатності від 22.07.2019 Івано-Франківського бюро МСЕ визначено, що ступінь втрати професійної працездатності у відсотках у позивача складає 35% (а.с. 36).

03.06.2019 позивач був звільнений зі служби в поліції на підставі наказу № 175 о/с від 31.05.2019 по особовому складу ГУ НП в Івано-Франківській області згідно з п.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" за підпунктом 2 (через хворобу). Підстава: рапорт ОСОБА_1 , свідоцтво про хворобу видане ВЛК ДУ "ТМО МВС по Івано-Франківській області" від 03.05.2019 №107 (а.с. 26).

У свідоцтві про хворобу №107 від 03.05.2019 ОСОБА_1 , 1980 р.н. зазначено, (п.11 діагноз і постанова військово-лікарської комісії про причинний зв`язок захворювання (поранення, травми, контузії, каліцтва)) 1. Гіпертонічна хвороба III (третьої) стадії, ступінь 2 (два), ризик 4 (чотири), дуже високий. Гіпертензивне серце. Гіпертензивна енцефалопатія I (першої) стадії з перенесеними ТІА в правій півкулі головного мозку (23.11.2018, 24.11.2018 за даними медичної документації), стійким цефалгічним синдромом, незначно вираженою вегето-судинною нестійкістю. Ангіопатія сітківки обох очей. Захворювання, так, одержане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення. 2. Стабільна ішемічна хвороба серця II (другий) ФК, кардіосклероз дифузний, пароксизм фібриляції передсердь (за даними ХМ від 25-26.02.2019). СН-I (першого) ступеня, ФК-II (два). Хронічний панкреатит з незначно вираженою зовнішньо-секреторною недостатністю в стадії нестійкої ремісії. Хронічний безкам`яний холецестит з гіпотонією жовчевого міхура в стадії нестійкої ремісії. Хронічний гастродуоденіт в стадії нестійкої ремісії. Гепатоз. Остеохондроз шийного, грудного та поперекового відділів хребта без порушення функцій хребта. Вертеброгенна торако-люмбалгія в стадії нестійкої ремісії з рідкими загостреннями без порушення функції нижніх кінцівок. Хронічне озноблення обох нижніх кінцівок. ХАН нижніх кінцівок 0 (нуль) ступеня. Викривлення носової перетинки вправо з частковим порушенням носового дихання справа. Захворювання, так, пов`язане з проходженням служби в поліції. (12 Постанова військово-лікарської комісії щодо ступеня придатності до військової служби) Непридатний до служби в полі ції на основі статті 39-а, 41-б, 40-в, 56-в, 55-в, 71-в, 23-г, 45-в, графи 1 Переліку захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби в поліції, наказу МВС України від 03.04.2017 №285 (а.с. 30).

Згідно довідки №54/13297 від 25.09.2014, про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, капітан міліції ОСОБА_1 , старший оперуповноважений УОТЗ УМВС України в Івано-Франківській області, з 19.08.2014 по 25.09.2014 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей та дійсно перебував у відрядженні в ГУ МВС України в Луганській області з подальшою дислокацією у місті Сєвєродонецьк Луганської області (а.с. 33).

Згідно довідки №1/8535 від 11.04.2015, про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, капітан міліції ОСОБА_1 , старший оперуповноважений УОТЗ УМВС України в Івано-Франківській області, дійсно в період з 09.03.2015 по 11.04.2015 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей (а.с. 34).

Як вбачається із матеріалів справи, на підставі заяви (рапорту) ОСОБА_1 щодо невиплати останньому одноразової грошової допомоги у зв`язку з втратою поліцейським працездатності, заступником начальник ГУНП в Івано-Франківській області було надано відповідь № 522/108/05/29-19 від 11.10.2019 про те, що відповідно до частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію", одноразова грошова допомога поліцейському виплачується у разі встановлення інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням ним служби в поліції. При розгляді документів позивача встановлено, що згідно виписки МСЕК від 22.07.2019 №401101 позивачу встановлено III групу інвалідності, пов`язану із захворюванням, одержаним під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення. Випадки за яких призначається одноразова грошова допомога поліцейським, внаслідок захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення у статті 97 Закону не визначені. У зв`язку з вищезазначеним, у призначенні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги, передбаченої положеннями статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" відмовлено (а.с.39 та зворотна сторона).

Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

07.11.2015 року набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 02.07.2015 року (надалі- Закон № 580-VIII), який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

Згідно п.4 ч.1 ст.97 Закону України "Про національну поліцію" одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

Згідно із вимогами ч.2 ст.97 цього ж закону, порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Відповідно до ч.1 ст.100 Закону України "Про Національну поліцію", визначення інвалідності та ступеня втрати працездатності без визначення інвалідності поліцейським здійснюється в індивідуальному порядку державними закладами охорони здоров`я відповідно до закону та інших нормативно-правових актів.

Частиною 6 статті 100 вищезазначеного закону передбачається можливість реалізації права на отримання одноразової грошової допомоги, визначеної Законом України "Про Національну поліцію", особами, які мають таке право, протягом трьох років з дня його виникнення.

Питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, відповідно до ст.ст.97-101 Закону України "Про Національну поліцію", врегульовується Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженими наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 року № 4.

Згідно з вимогами п. 1 Розділу ІІ Порядку № 4 (далі - Порядок та умови), днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Суд зазначає, що відповідно довідки до акту медико-соціальної експертної комісії серії 12ААБ № 401101, від 22.07.2019, виданої позивачу, ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено вперше ІІI групу інвалідності з 01.07.2019, причина - захворювання, так одержане під час участі в АТО, забезпеченні її проведення (а.с.37).

Згідно п.п. 2,3 розділу 2 Порядку та умов, посадові особи поліції у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання одноразової грошової допомоги відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги.

Пунктом 5 розділу 2 Порядку та умов встановлено, що для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу:

1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності;

2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа:

1) довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;

2) постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;

3) акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов`язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС;

4) сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації;

5) документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).

Пунктом 1 розділу 4 Порядку та умов встановлено, що фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2.

Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.

Висновок про призначення ОГД затверджує/відмовляє, зокрема, у головних управліннях Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві - начальник Головного управління Національної поліції або особа, на яку покладено виконання таких функцій.

Згідно пункту 2 розділу 4 Порядку та умов, керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п`ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати ОГД, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.

Зважаючи на вказане, суд приходить до висновку, що виплата одноразової грошової допомоги є забезпеченням гарантованого державою соціального захисту поліцейського, який втратив працездатність.

Як зазначено судом вище, у свідоцтві про хворобу №107 від 03.05.2019 військово-лікарська комісія ДУ "ТМО МВС України по Івано-Франківській області" за направленням УОТЗ ГУНП в Івано-Франківській області №231 від 11.03.2019 здійснила медичний огляд ОСОБА_1 , 1980 р.н., майора поліції, зокрема зазначено - Захворювання, так, пов`язане з проходженням служби в поліції, яке є чинним.

В ході розгляду справи також встановлено, що ОСОБА_1 , відповідно до висновку медико - соціальної експертної комісії, який є чинним та не скасованим, отримав третю групу інвалідності у зв`язку із захворюванням пов`язаним із проходженням служби в поліції. Таким чином, позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги та відповідно до вимог законодавства таке право отримав з дати встановлення втрати працездатності, тобто, з 01.07.2019.

Крім того суд зазначає, що статтею 101 Закону України №580-VІІ встановлено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність, часткова втрата працездатності без визначення інвалідності поліцейського є наслідком:

а) учинення ним діяння, яке є кримінальним або адміністративним правопорушенням;

б) учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння;

в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, який доведений судом);

г) подання особою свідомо неправдивої інформації про призначення і виплату одноразової грошової допомоги.

Зважаючи на вказане суд приходить до висновку про протиправну відмову Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності, відповідно до п.4 ч.1 ст.97 Закону України "Про Національну поліцію".

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області призначити та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у разі втрати працездатності відповідно до п.4 ч.1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" суд враховує, такі дії являються втручанням в дискреційні повноваження відповідача.

Суд звертає увагу, що дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.

Таким чином, суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), з урахуванням встановлених судом обставин.

Суд вважає, що правильним способом захисту порушених прав позивача є зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо призначення, нарахування та виплати йому одноразової грошової допомоги у зв`язку з втратою працездатності, відповідно до п.4 ч.1 ст.97 Закону України "Про Національну поліцію".

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору, то відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області (вул. Сахарова, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 40108798) про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку з втратою працездатності згідно з п.4 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію".

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо призначення, нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з втратою працездатності.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ;

відповідач: Головне управління національної поліції в Івано-Франківській області, адреса: вул. Сахарова, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 40108798.

Суддя Микитюк Р.В.