Рішення № 92008435, 14.09.2020, Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
14.09.2020
Номер справи
214/2116/20
Номер документу
92008435
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 214/2116/20

2/214/1768/20

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

14 вересня 2020 року, Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, у складі:

головуючого судді – Ткаченка А.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Фастовець Ю.Ю.,

позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Гомбаеренко Е.Е.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу № 214/2119/20 за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Кривбасводоканал» про захист прав споживачів,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про зобов`язання КП «Кривбасводоканал» вчинити дії щодо взяття на абонентський облік вузла обліку КВ-1,5 (1/2) №491252, пломба КП КРВК №09086705, що встановлений за адресою: вул. Івана Авраменка, 21, прим. 19,21, прим. 19, у м. Кривому Розі, та вчинити дії щодо довключення в договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення №545 від 26.10.2015 р. вузла обліку КВ-1,5(1/2) №491252, пломба КП КРВК №09086705, що встановлений за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він ОСОБА_1 є власником нежилого приміщення, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . Приміщення розташоване в споруді торгівельного центру з декількома співвласниками.

Вказане приміщення було придбано ним у фізичної особи-підприємця, саме як фізичною особою (без статусу підприємця). З часом постало питання переоформлення договорів на поставку електроенергії, водопостачання та водовідведення. І якщо договір на постачання електроенергії було переоформлено з попереднього власника без проблем, то при переоформленні договору на водопостачання та водовідведення почалися проблеми, у вигляді перешкод з боку надавача комунальних послуг по водопостачанню та водовідведенню у м. Кривому Розі - комунального підприємства «Кривбасводоканал» (надалі підприємство). У Кривому Розі зазначене підприємство є монопольним.

При зверненні до вказаного підприємства йому було надано перелік необхідних документів для укладання договору. Після його звернення до підприємства щодо надання роз`яснень чим (якими нормативними актами) керується юридична особа та вимагає в нього певний перелік проектно-технічної документації (технічні умови, копію плану населеного пункту М 1:500, опитувальний лист, схему та Акт розподілу балансової належності та меж обслуговування мереж водопостачання та водовідведення (з обов`язковим нанесенням контрольного колодязя, тощо), під час укладання договору на отримання комунальної послуги, була надана відповідь від 13.05.19 р. №4838, із посиланням на норми Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України затвердженого Наказом Мінжитлокомунгоспу від 27.06.2008 №190 (надалі Правила №190).

Звертає увагу, що ч.1.1 у Правилах №190 передбачено, що ці Правила є обов`язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб-підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об`єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.

Як під час купівлі зазначеного вище приміщення, так і під час звернення щодо укладання договору він не мав статусу приватного підприємця, про що було повідомлено підприємство, та звернувся ще раз, вже з вимогою до включити об`єкт в його існуючий договір по іншим нежитловим об`єктам, проте підприємство неухильно посилається знову на вказані вище Правила №190 та відмовляє йому.

Виконавець плутає сферу застосування НПА у правовідносинах, неправомірно відмовляє йому в наданні комунальної послуги, так як він ну був і не є приватним підприємцем і на нього норми Правила №190 не розповсюджуються.

Виконавець займаючи монопольне положення в місті грубо порушив імперативні норми ст. 13 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», де зазначено, що виконавець комунальної послуги, який займає монопольне становище на ринку, за наявності у нього технічних можливостей надання комунальної послуги не вправі відмовити в укладанні відповідного договору споживачеві чи іншій особі, яка відповідно до договору або закону уклала договір в інтересах споживача, якщо інше не передбачено законом.

Звертає окремо увагу суду на той факт, що у попереднього власника ФОП ОСОБА_2 був договір з «Кривбасводоканал» №807 від 26.09.2008 року, також було відкрито відповідачем йому особовий рахунок на його ім`я №8264к послуги він отримував в повному обсязі та сплачував за них.

Таким чином вузол розподільного обліку було взято свого часу на облік відповідачем, а отже останній здійснював абонентський облік вузла обліку (процедура реєстрації та періодичний огляд вузлів обліку для використання показань вузлів обліку з метою комерційного або розподільного обліку.

Отже, можна стверджувати, що свого часу попередній власник надавав свого часу всі необхідні документи для укладання договору, інакше підприємство не уклало б з ним договір. А отже, підприємство видавало йому технічні умови, узгоджувало схему та Акт розподілу балансової належності та меж обслуговування водопостачання та водовідведення, пломбувало на об`єкті прилад обліку водопостачання тощо.

На даний час в його приміщенні встановлений, та опломбований прилад обліку водопостачання, який свого часу встановлював попередній власник, та брав на абонентський облік відповідач. Номер приладу обліку водопостачання КВ-1,5 (1/2) № 491252, пломба КП КРВК № 09086705.

Він не може на даний час отримувати належним чином комунальні послуги з водопостачання та водовідведення з причини того, що відповідно до ст. 12 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» ч.8 Правил №630 – надання послуг здійснюється на договірних засадах, але виконавець ухиляється від переукладання договору з ним, порушуючи вимоги чинного законодавства, а також його права відповідно до норм ст. ЗУ «Про питну воду» де зазначено, що споживачі питної води, послуг з питного водопостачання та водовідведення мають право на забезпечення послугами з централізованого водовідведення, підключення в установленому порядку до централізованого водопостачання та водовідведення.

Також відповідач відмовляє йому до включити в діючий на сьогодні між ним та КП «Кривбасводоканал» договір №545 від 26.10.2015 р. про надання послуг з централізованого постачання холодної води і відведення (взяти на абонентський облік вузол обліку) прилад обліку та проводити таким чином облік водоспоживання та водовідведення.

В ч.1 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» вказано – п.5 – житлово-комунальні послуги- результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ч.1,3,4 ст. 334 ЦК України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Отже при придбанні ним приміщення право власності на прилад обліку встановленого в цьому приміщенні також перейшло йому.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 24.03.2020 року справа передана на розгляд судді Ткаченкові А.В.

Ухвалою Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 27 березня 2020 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження та зобов`язано відповідача відповідно до ст. 93 ЦПК України надати відповіді на поставлені запитання (а.с.17-19).

17 квітня 2020 року від позивача ОСОБА_1 надійшло клопотання про приєднання до матеріалів справи письмових доказів, які підтверджують факт встановленого та опломбованого приладу обліку водоспоживання (лічильника) КВ-1,5 (1/2) №491252 в приміщенні АДРЕСА_3 (а.с.22-24).

Від представника відповідача 26.05.2020 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, з якого вбачається що відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог в повному обсязі за таких підстав.

В обґрунтування вищезазначеної позовної заяви Позивач посилається на те, що він, являючись власником нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , звернувся до КП «Кривбасводоканал» з наміром щодо взяття на абонентський облік вузла обліку, встановленого за вище вказаною адресою, а також щодо включення зазначеного вузла обліку до умов договору про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення №545 від 26.10.2015р., укладеного між Позивачем та КП «Кривбасводоканал». На думку позивача, відповідач безпідставно вимагає перелік проектно-технічної документації, посилаючись на норми Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства №190 від 27.06.2008 р. У зв`язку із чим просить зобов`язати КП «Кривбасводоканал» вчинити дії щодо взяття на абонентський облік вузла обліку за адресою: АДРЕСА_2 , та включити зазначений вузол обліку до умов договору №545 від 26.10.2015р.

Ознайомившись з доводами, викладеними у позовній заяві Відповідач заперечує проти вищезазначених доводів Позивача та вважає їх безпідставними, необґрунтованими, з огляду на наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Як передбачено нормами Постанови Кабінету Міністрів України від 05 липня 2019 р. №690 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення» ці Правила регулюють відносини між суб`єктом господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (далі - виконавець), та індивідуальним і колективним споживачем (далі - споживач), який отримує або має намір отримувати послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - послуги), а також визначеною власником (співвласниками) особою, що здійснює розподіл обсягів послуг.

Пунктом 6 вищезазначених правил встановлено, що надання послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Послуги надаються споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання комунальних послуг з урахуванням вимог Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (далі - договір).

Відповідно до положень ДБН В.2.2-15-2019 "Житлові будинки. Основні положення"- Нежитлове приміщення - приміщення в структурі житлового будинку, що не відноситься до житлового фонду.

Після отримання дозволу на переведення житлового приміщення в нежитлове (без визначення функціонального призначення) необхідно визначитися з функціональним призначенням (магазин, аптека і тд).

Відповідно до положень ДБН А.2.2-3-2014 ?"Склад та зміст проектної документації на будівництво ?" реконструкція це перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об`єкту будівництва, що передбачає зміну и?ого геометричних розмірів та/або функціонального призначення, внаслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників (кількість продукціі?, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення и?ого техніко- економічного рівня та якості продукціі?, що виготовляється, поліпшення умов експлуатаціі? та якості послуг. Реконструкція передбачає повне або часткове збереження елементів несучих і огороджувальних конструкціи? та призупинення на час виконання робіт експлуатаціі? об`єкту в цілому або и?ого частин (за умови і?х автономності).

Зважаючи на те, що приміщення за адресою: АДРЕСА_2 відноситься до нежитлових приміщень, Позивач отримує послугу з централізованого водопостачання та водовідведення не для власних потреб, а для здійснення господарської діяльності, не вказуючи при цьому яке саме функціональне призначення має вказане нежитлове приміщення.

Крім того, звертають увагу суду, що на момент укладення Позивачем договору про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення №545 від 26.10.2015р., до якого Позивач просить включити умови щодо нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 мав статус фізичної-особи підприємця, отже, на нього поширювалась дія норм Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства №190 від 27.06.2008 р.

Зазначені обставини виключають можливість включення до договору про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення №545 від 26.10.2015р. відомостей щодо нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , у зв`язку із тим, що, ані на момент набуття права власності на вищезазначене нежитлове приміщення, ані на момент звернення Позивача з позовом заявою, останній не мав статусу фізичної особи підприємця. Зазначений факт свідчить про необхідність укладення нового договору, з урахуванням вказаних обставин.

Також, варто зазначити, що, відповідно до частини 1 статті 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» технічні умови - це комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об`єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам щодо водопостачання (з урахуванням потреб забезпечення пожежогасіння), тепло-, електро- і газопостачання, водовідведення, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод та телекомунікації.

Згідно з частини 1 статті 4 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» оснащення окремих приміщень у будівлях вузлами розподільного обліку / приладами - розподілювачами теплової енергії та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, та не потребує розроблення проектної документації, видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла розподільного обліку, погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, оператором зовнішніх інженерних мереж, виконавцем відповідної послуги.

Відповідно до пункту 4.1. Правил користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 27.06.2008 №190, для приєднання до систем централізованого водопостачання та водовідведення замовнику таких послуг надаються технічні умови. Форма технічних умов наведена в додатку 1 до цих Правил. Для одержання технічних умов замовник послуг з централізованого водопостачання та водовідведення подає до виробника таких послуг: заяву; опитувальний лист за формою згідно з додатком 2; ситуаційний план з визначенням місця розташування земельної ділянки на відповідній території.

Технічні умови мають містити графічний матеріал із нанесенням відповідних інженерних мереж та місць приєднання до них об`єкта будівництва.

Виробник послуг з централізованого водопостачання та водовідведення видає замовнику технічні умови згідно з поданою заявою протягом десяти робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви з урахуванням потужностей споруд та пропускної спроможності мереж систем централізованого водопостачання та водовідведення, із зазначенням умов для проектування вводу: місця приєднання, місця розташування водомірного вузла, умов для влаштування проміжного резервуара і насосів - підвищувачів тиску.

Згідно частини 2 статті 3 Закону України від 22.06.2017 №2119-VIII «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» забороняється приєднання житлових і нежитлових будівель до зовнішніх інженерних мереж без оснащення таких будівель вузлами комерційного обліку відповідних комунальних послуг відповідно до вимог цього Закону.

Такими вузлами обліку обладнуються усі вводи зовнішніх інженерних мереж у будівлі, крім випадків, передбачених цим Законом.

Місце встановлення вузла комерційного обліку визначається відповідно до будівельних норм і правил.

Для споживача комунальних послуг, якому комунальна послуга постачається для групи нежитлових будівель та/або споруд, що є єдиним майновим комплексом, зовнішніми інженерними мережами, що належать споживачу, вузол комерційного обліку встановлюється на межі майнової належності в кожній точці приєднання до зовнішніх інженерних мереж.

Пунктом 2 вищезазначених правил визначено, що термін «межа майнової належності» означає точки розмежування зовнішніх теплових мереж (крім мереж систем автономного теплопостачання), зовнішніх мереж гарячого водопостачання (крім мереж систем автономного гарячого водопостачання), зовнішніх водопровідних мереж (крім мереж систем автономного водопостачання) від приєднаних до них відповідних мереж будівлі за ознаками права власності або іншого речового права.

Відповідно до абз 6 розділу VІ Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 01.12.2017 №316 Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, споживачі зобов`язані мати та своєчасно оновлювати технічну документацію, яка характеризує стан систем водопостачання та водовідведення споживача, а саме відомості про системи водопостачання та водовідведення споживача, характеристику їх технічних параметрів і фактичного стану, графічний матеріал (генеральний план (топографічний план)) з нанесеними мережами водопостачання і водовідведення та місцем розташування контрольного колодязя, нормативний розрахунок водоспоживання та водовідведення споживача, технологічні креслення насосних станцій, план та схему локальних очисних споруд і наявність приладів обліку, відомості про категорії стічних вод споживача (промислові, господарсько-побутові, поверхневі тощо), характеристику якості стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення, інші документи, визначені місцевими правилами приймання, крім тих, що мають дозвільний характер.

Згідно статті 22 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» споживачі питної води зобов`язані забезпечувати безперешкодний доступ відповідальних представників підприємств питного водопостачання до власних водопровідних мереж та обладнання для контролю за рівнем споживання питної води, а також для виконання відключення і обмеження споживання відповідно до встановленого порядку. В разі перешкоди у доступі зазначених представників до водопровідних мереж та обладнання споживача посадові особи такого споживача несуть відповідальність відповідно до закону.

Зважаючи на вищевикладене, Позивачем не доведено факт розташування приладу комерційного обліку, встановленого у нежитловому приміщені АДРЕСА_3 відповідно вимог чинного законодавства, тобто на межі майнової належності в кожній точці приєднання до зовнішніх інженерних мереж.

Таким чином, відсутність належним чином оформленої технічної документації відповідно вимог чинного законодавства України, позбавляє КП «Кривбасводоканал» включити приладу комерційного обліку, розташований у нежитловому приміщені АДРЕСА_3 до умов договору про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення №545 від 26.10.2015р., укладеного між Позивачем та КП «Кривбасводоканал» та прийняти його на абонентський облік.

Враховуючи зазначене, Відповідач вважає, що доводи викладені у позовній заяві є необґрунтованимиспростовуються вищезазначеними обставинами.

Крім того, на виконання ухвали Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу від 27.03.2020 року у справі №214/2116/20, КП «Кривбасводоканал» надали відповіді на питання, зазначені в вищевказаній ухвалі:

1.16.04.2008 року представниками КП «Кривбасводоканал» було взято на облік прилад КВ-1,5 зав.№ 491252, в приміщенні, розташованому за адресою: вул. Івана Авраменка, буд. 21, прим. 19, про що складено акт від 16.08.2008 року (завірена належним копія акту долучається).

2.Між КП «Кривбасводоканал» та ФОП ОСОБА_3 було укладено договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення №807 від 26.09.2008 року та відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 (завірена належним копія договору долучається).

3.24.04.2020 року представниками КП «Кривбасводоканал» здійснено технічне обстеження системи водопостачання та водовідведення споживача послуг об`єкту за адресою: АДРЕСА_2 , та складено акт контрольного зняття показів лічильника при зміні власника приміщення на ОСОБА_1 .

4.Прилад КВ-1,5 зав.№ 491252, в приміщенні, розташованому за адресою: вул. Івана Авраменка, буд. 21, прим. 19, опломбовано.

Тому просять відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Кривбасводоканал» про захист прав споживачів в повному обсязі. (а.с.36-38)

05 червня 2020 року від позивача ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив згідно якої він зазначає, що відповідач вказує, про неможливість до включити об`єкт в існуючий договір в зв`язку із тим, що на момент укладання договору №545 від 26.10.2015 року він був приватним підприємцем. Проте жодних нормативно правових обґрунтувань такої неможливості та пояснень чому не може суду не надає.

Статус підприємця він придбавав для заняття підприємницькою діяльністю, але після припинення цієї діяльності, він позбувся статусу - підприємця, але не позбувся статусу фізичної особи. Його цивільна право- і дієздатність, як фізичної особи, як була до статусу підприємець так і залишалася після припинення ним підприємницької діяльності.

Судова практика неодноразово звертала на ці факти увагу. Так, 08 травня 2018 року Велика Палата Верховного суду у справі №757/45133/15-ц, зазначила, що фізична особа, яка в установленому законом порядку набула статусу фізичної особи – підприємця, не втрачає і не змінює свого статусу фізичної особи, якого вона набула з моменту народження, а лише набуває до нього нової ознаки – підприємця. При цьому юридичний статус «фізична особа - підприємець» сам по собі не впливає на будь які правомочності особи, зумовлені її цивільною право- і дієздатність як фізичної особи, та жодним чином не обмежує їх.

В іншій справі (№920/50/19) Велика Палата Верховного Суду прийшла до висновку, що надання комунальних послуг є підприємницької діяльністю для особи, яка надає такі послуги, натомість споживач комунальних послуг не здійснює при споживанні таких послуг підприємницької діяльності, оскільки вони спрямовані на задоволення потреби фізичної особи чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів і не залежать від правового статусу споживача. Тобто такі договори не є господарськими у розумінні ГК України.

В чинній нормативно-правовій базі України немає жодних розмежувань, щодо того, що постачання комунальних послуг залежить від цивільного призначення приміщення, різнитися можуть хіба що тарифи.

Зазначає, що в ч.1 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» вказано, п.5 – житлово-комунальні послуги-результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Вважає, що будь які обмеження з боку надавача послуг з водопостачання, посилаючись на його статус протиправні та не ґрунтуються на законі.

Зазначає, що ним неодноразово у зверненнях до відповідача в порядку досудового врегулювання спору зазначалося, про те, що він припинив підприємницьку діяльність. 29.05.2020 року ним було направлено на адресу відповідача повідомлення про внесення змін до договору №545 від 26.10.2015 року шляхом підписання додаткової угоди у зв`язку з припиненням ним підприємницької діяльності.

Крім того, зауважує, що в його приміщенні встановлений вузол обліку, він стоїть на обліку у відповідача, та опломбований, що підтверджується актом від 16.04.20018 року. Тобто його приміщення не приєднується, а вже давно приєднане в правовий спосіб до систем водопостачання та водовідведення відповідача, про що свідчить факти користування послугами попереднім власником.

Вважає, що позиція відповідача, щодо неможливості до включення в договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення №545 від 26.10.2015 року вузла обліку КВ-1,5 (1/2) № 491252 не ґрунтується на чинній нормативно правовій базі України, а отже є протиправна. (а.с.57-58)

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог.

Суд, вислухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог за таких підстав.

Частина 1 ст.15 ЦК України закріплює право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Забезпечення кожному права на справедливий суд та реалізація права особи на судовий захист мають здійснюватися з урахуванням норм Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також практики Європейського суду з прав людини, які відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 року застосовуються судами при розгляді справ як джерело права.

За змістом п.1 ст.6, ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 року №475/97-ВР, ст.1 Першого протоколу до Конвенції, кожен має право на розгляд його справи упродовж розумного строку судом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру. Кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі.

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 23.01.2019 року ОСОБА_1 на праві приватної власності належить нежиле приміщення загальною площею 19.4 кв.м., згідно договору купівлі-продажу посвідченого Саяпіною І.Г. приватним нотаріусом КМНО 22.01.2019 р. (а.с.4).

Відповідно до листа №4838 від 13.05.2019 року позивачу було надано вичерпну, обґрунтувану відповідь щодо правил укладання договору про надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення зі споживачем. Лист було направлено за адресою: АДРЕСА_4 . (а.с.5).

Також відповідно до листа №9447 від 09.09.2019 року позивачу було надано вичерпну, обґрунтувану відповідь щодо правил включення об`єкту розташованого за адресою: АДРЕСА_2 до договору №545 від 26.10.2015 року про надання послуг централізованого водопостачання. Лист було направлено за адресою: АДРЕСА_4 . (а.с.6).

Відповідно до договору №545 від 26.10.2015 року дійсно КП «Кривбасводоканал» та фізична особа підприємець ОСОБА_1 уклали договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення, та взято на облік об`єкт за адресою: АДРЕСА_5 (а.с.8-12).

Відповідно до договору між КП «Кривбасводоканал» та ФОП ОСОБА_3 було укладено договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення №807 від 26.09.2008 року та відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 та взято на облік водолічильник за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.43-49).

Згідно акту від 16.04.2008 року представниками КП «Кривбасводоканал» було взято на облік прилад КВ-1,5 зав.№ 491252, в приміщенні, розташованому за адресою: вул. Івана Авраменка, буд. 21, прим. 19, де зазначно, що відповідальність за збереження пломб несе СПД ОСОБА_2 (а.с.52).

24.04.2020 року представниками КП «Кривбасводоканал» здійснено технічне обстеження системи водопостачання та водовідведення споживача послуг об`єкту за адресою: АДРЕСА_2 , та складено акт контрольного зняття показів лічильника при зміні власника приміщення на ОСОБА_1 (а.с.50-51).

Відповідно до статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Як передбачено нормами Постанови Кабінету Міністрів України від 05 липня 2019 р. №690 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення» ці Правила регулюють відносини між суб`єктом господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (далі - виконавець), та індивідуальним і колективним споживачем (далі - споживач), який отримує або має намір отримувати послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - послуги), а також визначеною власником (співвласниками) особою, що здійснює розподіл обсягів послуг.

Пунктом 6 вищезазначених правил встановлено, що надання послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Послуги надаються споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання комунальних послуг з урахуванням вимог Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (далі - договір).

Відповідно до положень ДБН В.2.2-15-2019 "Житлові будинки. Основні положення"- Нежитлове приміщення - приміщення в структурі житлового будинку, що не відноситься до житлового фонду.

Після отримання дозволу на переведення житлового приміщення в нежитлове (без визначення функціонального призначення) необхідно визначитися з функціональним призначенням (магазин, аптека і тд).

Відповідно до положень ДБН А.2.2-3-2014 ?"Склад та зміст проектної документації на будівництво ?" реконструкція це перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об`єкту будівництва, що передбачає зміну и?ого геометричних розмірів та/або функціонального призначення, в наслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників (кількість продукціі?, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення и?ого техніко- економічного рівня та якості продукціі?, що виготовляється, поліпшення умов експлуатаціі? та якості послуг. Реконструкція передбачає повне або часткове збереження елементів несучих і огороджувальних конструкціи? та призупинення на час виконання робіт експлуатаціі? об`єкту в цілому або и?ого частин (за умови і?х автономності).

Як встановлено судом, приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , яке належить позивачу відноситься до нежитлових приміщень, відповідно позивач отримує послугу з централізованого водопостачання та водовідведення не для власних потреб, а для здійснення господарської діяльності, не вказуючи при цьому яке саме функціональне призначення має вказане нежитлове приміщення.

Крім того, встановлено, що на момент укладання позивачем договору про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення №545 від 26.10.2015р., до якого позивач просить включити умови щодо нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 мав статус фізичної-особи підприємця, отже, на нього поширювалась дія норм Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства №190 від 27.06.2008 р.

Зазначені обставини виключають можливість включення до договору про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення №545 від 26.10.2015р. відомостей щодо нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , у зв`язку із тим, що, ані на момент набуття права власності на вищезазначене нежитлове приміщення, ані на момент звернення позивача з позовом заявою, останній не мав статусу фізичної особи підприємця. Зазначений факт свідчить про необхідність укладення нового договору, з урахуванням вказаних обставин.

Згідно з частини 1 статті 4 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» оснащення окремих приміщень у будівлях вузлами розподільного обліку / приладами - розподілювачами теплової енергії та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, та не потребує розроблення проектної документації, видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла розподільного обліку, погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, оператором зовнішніх інженерних мереж, виконавцем відповідної послуги.

Відповідно до пункту 4.1. Правил користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 27.06.2008 №190, для приєднання до систем централізованого водопостачання та водовідведення замовнику таких послуг надаються технічні умови. Форма технічних умов наведена в додатку 1 до цих Правил. Для одержання технічних умов замовник послуг з централізованого водопостачання та водовідведення подає до виробника таких послуг: заяву; опитувальний лист за формою згідно з додатком 2; ситуаційний план з визначенням місця розташування земельної ділянки на відповідній території.

Згідно частини 2 статті 3 Закону України від 22.06.2017 №2119-VIII «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» забороняється приєднання житлових і нежитлових будівель до зовнішніх інженерних мереж без оснащення таких будівель вузлами комерційного обліку відповідних комунальних послуг відповідно до вимог цього Закону.

Для споживача комунальних послуг, якому комунальна послуга постачається для групи нежитлових будівель та/або споруд, що є єдиним майновим комплексом, зовнішніми інженерними мережами, що належать споживачу, вузол комерційного обліку встановлюється на межі майнової належності в кожній точці приєднання до зовнішніх інженерних мереж.

Пунктом 2 вищезазначених правил визначено, що термін «межа майнової належності» означає точки розмежування зовнішніх теплових мереж (крім мереж систем автономного теплопостачання), зовнішніх мереж гарячого водопостачання (крім мереж систем автономного гарячого водопостачання), зовнішніх водопровідних мереж (крім мереж систем автономного водопостачання) від приєднаних до них відповідних мереж будівлі за ознаками права власності або іншого речового права.

Відповідно до абз 6 розділу VІ Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 01.12.2017 №316 Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, споживачі зобов`язані мати та своєчасно оновлювати технічну документацію, яка характеризує стан систем водопостачання та водовідведення споживача, а саме відомості про системи водопостачання та водовідведення споживача, характеристику їх технічних параметрів і фактичного стану, графічний матеріал (генеральний план (топографічний план)) з нанесеними мережами водопостачання і водовідведення та місцем розташування контрольного колодязя, нормативний розрахунок водоспоживання та водовідведення споживача, технологічні креслення насосних станцій, план та схему локальних очисних споруд і наявність приладів обліку, відомості про категорії стічних вод споживача (промислові, господарсько-побутові, поверхневі тощо), характеристику якості стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення, інші документи, визначені місцевими правилами приймання, крім тих, що мають дозвільний характер.

Згідно статті 22 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» споживачі питної води зобов`язані забезпечувати безперешкодний доступ відповідальних представників підприємств питного водопостачання до власних водопровідних мереж та обладнання для контролю за рівнем споживання питної води, а також для виконання відключення і обмеження споживання відповідно до встановленого порядку. В разі перешкоди у доступі зазначених представників до водопровідних мереж та обладнання споживача посадові особи такого споживача несуть відповідальність відповідно до закону.

Зважаючи на вищевикладене, Позивачем не доведено факт розташування приладу комерційного обліку, встановленого у нежитловому приміщені АДРЕСА_3 відповідно вимог чинного законодавства, тобто на межі майнової належності в кожній точці приєднання до зовнішніх інженерних мереж.

Таким чином, відсутність належним чином оформленої технічної документації відповідно вимог чинного законодавства України, позбавляє КП «Кривбасводоканал» включити прилад комерційного обліку, розташований у нежитловому приміщені АДРЕСА_3 до умов договору про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення №545 від 26.10.2015р., укладеного між Позивачем та КП «Кривбасводоканал» та прийняти його на абонентський облік.

Тому, твердження позивача, що у зв`язку з діями відповідача порушені його права, за захистом яких він звернувся до суду, і що він, як споживач не в змозі отримати комунальні послуги, суд розцінює критично, так як в судовому засіданні встановлено, що права позивача в обраний ним спосіб захисту - не порушені, а тому і не підлягають судовому захисту, оскільки позивачу не було відмовлено в укладенні договору, а було роз`яснено, які дії має вжити позивач з метою укладення договору та які подати документи.

Суд приймає до уваги доводи представника відповідача, що для оформлення договору про надання послуг з централізованого постачання холодної води, позивачеві необхідно зазначити функціональне призначення, яке має нежитлове приміщення та оформити технічну документацію, яка характеризує стан ситем водопостачання та водовідведення споживача.

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги порядок та умови оформлення договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та правила користування системами централізованого водопостачання та водовідведення, суд вважає що позовні вимоги ОСОБА_1 про захист прав споживачів не підлягають задоволенню.

На підставі ЗУ «Про судовий збір», ЗУ «Про захист прав споживачів» - судовий збір слід компенсувати за рахунок Держави.

Керуючись ст.ст. 4, 5, 13, 19, 76-81, 258, 259, 264, 268, 265, 212-218 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Кривбасводоканал» про захист прав споживачів - відмовити.

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду через Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом 30-ти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення

Відомості про сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач: Комунальне підприємство «Кривбасводоканал», місцезнаходження, вул. Єсеніна, буд. 6А, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, ЄДРПОУ 03341316.

Повний текст судового рішення складено 24.09.2020 року.

Суддя А.В. Ткаченко