
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_____________
У Х В А Л А
"30" вересня 2020 р. м. Хмельницький Справа № 924/1708/14
Господарський суд Хмельницької області у складі:
суддя Крамар С.І., розглянувши матеріали справи
за заявою Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області
до Приватного підприємства "Серго-Транс" м. Кам`янець-Подільський
про визнання банкрутом (заява Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання додаткових вимог до боржника у сумі 1 601 685, 97 грн.)
Представники сторін:
від кредиторів: Нетребко О.М. - представник ГУ ДПС у Хмельницькій області;
Дуда М.К. - представник ПАТ "Державний експортно-імпортний банк України" згідно довіреності №0001000/15406-20 від 03.07.2020р.
від боржника: не з`явились;
ліквідатор: не з`явився.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
Ухвалою суду від 11.06.2015р. порушено провадження у справі №924/1708/14 про банкрутство ПП "Серго-Транс" м. Кам`янець-Подільський.
Постановою суду від 03.02.2016р. визнано ПП "Серго-Транс" банкрутом, припинено процедуру розпорядження майном, відкрито ліквідаційну процедуру банкрута та ліквідатором ПП "Серго-Транс" призначено арбітражного керуючого Шутку Я.С.
Ухвалою суду від 19.02.2019р. арбітражного керуючого Шутку Ярослава Степановича відсторонено від виконання повноважень ліквідатора Приватного підприємства "Серго-Транс" у справі №924/1708/14.
Ухвалою суду від 12.03.2019р. ліквідатором ПП "Серго-Транс" м. Кам`янець-Подільський (ідентифікаційний код 34412456) у справі №924/1708/14 призначено арбітражного керуючого Белашова Костянтина Вадимовича (25006, м. Кропивницький, вул. Шульгіних, буд. 16/16).
Ухвалами суду строк ліквідаційної процедури продовжено.
На адресу суду 10.06.2020р. надійшла заява №23 від 02.06.2020р. Головного управління ДПС у Хмельницькій області про додаткові поточні вимоги до боржника в сумі 1601685,97грн., з яких: 771695,16грн. - пеня по податку на додану вартість, 823183,62грн. - пеня по податку на прибуток, 4685,16грн. - пеня по податку на доходи фізичних осіб, 1126,75грн. - пеня по штрафним санкціям, 769,93грн. - пеня по екологічному податку, 225,35 грн. - пеня по податках та зборах, не віднесених до інших категорій. Ухвалою від 12.06.2020р. заява була призначена до розгляду в судовому засіданні.
Ухвалою суду від 08.07.2020р. розгляд заяви було відкладено на 15.09.2020р. та витребувано додаткові документи.
Представник заявника (кредитора) - Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в судовому засіданні підтримав подану заяву про визнання поточних грошових вимог до боржника. Зазначає, що згідно даних ІС "Податковий блок", в інтегрованих картках боржника на підставі п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового Кодексу України проведено нарахування пені за період до 11 червня 2015 року в загальній сумі 1 601 685,97 грн., тобто до порушення провадження у справі про банкрутство. В судовому засіданні додатково подала довідку про суми податкового боргу та уточнений розрахунок кредиторських вимог.
Повноважний представник кредитора - АТ "Укрексімбанк", в судовому засіданні та у письмових поясненнях заперечив щодо задоволення заяви ГУ ДПС у Хмельницькій області та визнання грошових вимог, оскільки вони були нараховані підчас дії мораторію та просив застосувати до них строк позовної давності.
Кредитор - ОСОБА_1 на адресу суду направила письмову позицію від 28.09.2020р. згідно якої заперечила щодо визнання грошових вимог. як на підставу своїх заперечень вказала, що кредитором - ГУ ДПС у Хмельницькій області нарахування пені здійснено під час дії мораторію.
Ліквідатор в судове засідання не з`явився, повноважного представника не направив, в клопотанні від 18.09.2020р. просив суд здійснити розгляд справи без його участі. На адресу суду 01.07.2020р. від ліквідатора-арбітражного керуючого Белошова Костянтина Вадимовича надійшла письмова позиція щодо розглядуваної заяви, у якій зазначає, що грошові вимоги Головного управління ДПС у Хмельницькій області на суму 1 601 685,97грн. підлягають визнання та включенню до реєстру вимог кредиторів у шосту чергу.
З огляду на викладене, враховуючи належне повідомлення учасників провадження про дату, час та місце розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши наявні в матеріалах справи документи, заяву з грошовими вимогами, заслухавши пояснення представника кредитора, господарським судом встановлено та враховується наступне:
Згідно зі ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства під грошовим зобов`язанням слід розуміти зобов`язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України.
Кредитором відповідно до указаної норми слід розуміти юридичну або фізичну особу, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов`язань до боржника. При цьому, конкурсні кредитори - це кредитори за вимогами до боржника, які виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
Як вбачається зі змісту заяви Головного управління ДПС у Хмельницькій області з грошовими вимогами, дана заява кредитора ґрунтується на грошових зобов`язаннях боржника, які виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство ПП „Серго-Транс" (конкурсні). Однак, Головне управлінням ДПС у Хмельницькій області звернулось до суду із кредиторськими вимогами до банкрута лише 10.06.2020р.
Головне управління ДПС у Хмельницькій області заявляє вимогу про визнання кредиторських вимог за зобов`язаннями застосованих на підставі податкових повідомлень-рішень боржника на які до 11.06.2015 року нараховано сплату штрафних санкцій в сумі 1601685,97грн., з яких: 771695,16грн. - пеня по податку на додану вартість, 823183,62грн. - пеня по податку на прибуток, 4685,16грн. - пеня по податку на доходи фізичних осіб, 1126,75грн. - пеня по штрафним санкціям, 769,93грн. - пеня по екологічному податку, 225,35грн. - пеня по податках та зборах, не віднесених до інших категорій.
Наявність заборгованості по пені за період до 11.06.2015 року документально підтверджується: довідкою про суми податкового боргу платника, розрахунком сум грошових вимог до 34412456 (Приватне підприємство "Серго-Транс"), завіреними копіями зворотного боку ІКП по податку на додану вартість, по податку на прибуток, по податку на доходи фізичних осіб, по штрафним санкціям, по екологічному податку, по податках та зборах, не віднесених до інших категорій.
Згідно ч.ч. 1, 4 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов`язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов`язковими так само, як вони є обов`язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку.
Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом.
Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
Відповідно до ч. 6 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, розглядаються господарським судом у порядку черговості їх отримання у судовому засіданні, яке проводиться після попереднього засідання господарського суду. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд постановляє ухвалу про визнання чи відхилення (повністю або частково) вимог таких кредиторів. Ухвала господарського суду є підставою для внесення відомостей про таких кредиторів до реєстру вимог кредиторів.
Враховуючи вищевикладене, вимога ГУ ДПС у Хмельницькій області щодо визнання кредитором в сумі 1601685,97грн. (пеня) подана з пропуском встановленого законодавством строку, але підлягає розгляду в загальному порядку, проте ГУ ДПС у Хмельницькій області, відповідно до 4 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, за даними грошовими вимогами, не буде мати права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
Щодо заявленого кредитором - АТ „Укрексімбанк" клопотання про пропуск ГУ ДПС у Хмельницькій області строку позовної давності, судом враховано наступне.
Згідно пп. 16.1.4 п. 16.4 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим кодексом та законами з питань митної справи.
Виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк (38.1 ст. 38 ПК України).
Відповідно до пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно пп. 14.1.137 п. 14.1 ст. 14 ПК України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання (пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Статтею 15 ПК України встановлено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають право, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно ст.ст. 54, 58 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
У разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт, зокрема, заниження або завищення суми податкових зобов`язань, заявленої у податковій декларації.
Податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 1 Цивільного кодексу України до майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом.
Пунктом 102.1 статті 102 Податкового кодексу України визначено строк давності - 1095 календарних днів.
Відповідно до п. 87.10 ст. 87 ПК України з моменту винесення судом ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство платника податків порядок погашення грошових зобов`язань, які включені до конкурсних кредиторських вимог контролюючих органів до такого боржника, визначається згідно з Кодексом України з процедур банкрутства без застосування норм цього Кодексу.
Зазначеним спростовується твердження представника АТ „Укрексімбанк" щодо застосування до кредиторських вимог ГУ ДПС у Хмельницької області строків позовної давності.
Стосовно, твердження кредиторів щодо нарахування заявлених грошових вимог під час дії мораторію, судом воно до уваги не приймається, оскільки спростовується матеріалами справи.
Відповідно до п.п. 1 та 3 ч. 1 ст. 64 Кодексу з процедур банкрутства кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цим Кодексом. При цьому: у шосту чергу задовольняються інші вимоги.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає за належне заяву ГУ ДПС у Хмельницькій області №23 від 02.06.2020р. про визнання додаткових вимог до боржника у сумі 1 601 685,97грн. задовольнити та визнати грошові вимоги Головного управління ДПС у Хмельницькій області до боржника - ПП "Серго-Транс" м. Кам`янець-Подільський в сумі 1 601 685,97грн. як такі, що підлягають погашенню в шосту чергу в ліквідаційній процедурі та 4 204,00 грн. - витрати по сплаті судового збору, які відносяться до першої черги вимог кредиторів.
Керуючись ст.ст. 45, 60, 64, п. 4 "Прикінцевих та перехідних положень" Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву Головного управління ДПС у Хмельницькій області №23 від 02.06.2020р. про визнання додаткових вимог до боржника у сумі 1 601 685,97грн. задовольнити.
Визнати грошові вимоги Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. Пилипчука, 17, код ЄДРПОУ 43142957) до боржника - Приватного підприємства "Серго-Транс" м. Кам`янець-Подільський (код ЄДРПОУ 34412456) в сумі 1 601 685,97грн. як такі, що підлягають погашенню в шосту чергу в ліквідаційній процедурі та 4 204,00 грн. - витрати по сплаті судового збору, які відносяться до першої черги вимог кредиторів.
Зобов`язати ліквідатора врахувати визнані даною ухвалою вимоги кредитора під час проведення розрахунків з кредиторами згідно ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства.
Копію ухвали надіслати на адреси кредитора та ліквідатора.
Ухвала оголошена та набирала законної сили 30.09.2020р., а також може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст.ст. 255-257 ГПК України.
Повний текст ухвали складено 05.10.2020р.
Суддя Крамар С.І.
Віддруковано 8 прим. (надіслати всім реком. з повід.):
1 - до справи;
2 - Головне управління ДПС у Хмельницькій області (29000, м.Хмельницький, вул. Пилипчука, 17)
3 - ПАТ "Державний експортно-імпортний банк України"(29000, м.Хмельницький, вул.Прибузька, 14/1)
4 - ПП "Серго-Транс" (32300, м. Кам`янець-Подільський, вул.Гунська, 22)простим;
5 - арбітражному керуючому Белашову К.В. ( АДРЕСА_1 )
6 - гр. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 )
7- гр. ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 )
8 - ПАТ "УкрСиббанк" (04070, м. Київ, Подільський район, вул. Андріївська, буд. 2/12)