Рішення № 92003677, 30.09.2020, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
30.09.2020
Номер справи
910/1777/20
Номер документу
92003677
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

30.09.2020Справа № 910/1777/20

Господарський суд міста Києва у складі судді Пукшин Л.Г., розглянувши матеріали господарської справи

за позовом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (08301, Київська обл., м. Бориспіль, Аеропорт, а/с 115)

до Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "Міжнародні авіалінії України" (01030, м. Київ, вул. Лисенка, 4)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Міністерство інфраструктури України (01035, м. Київ, просп. Перемоги, 14)

про врегулювання розбіжностей по проекту договору та визнання договору укладеним

за участю представників:

від позивача: Ємельянов В.Р., Скокік Л.Л.

від відповідача: Дзюбенко С.М.

від третьої особи: Ігнатенко Т.Б.

У судовому засіданні 30.09.2020, в порядку ст. 240 ГПК України, було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство обслуговування повітряного руху України звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "Міжнародні авіалінії України" про врегулювання розбіжностей по врегулювання розбіжностей по пунктах 2.1.4., 2.1.5., 2.1.6, 2.2.3, 3.2., 3.3, 3.5, 3.7, 3.8, 3.12, 3.13, 3.14, 4.2, 4.3, 5.1, 5.6, 7.1, 7.2, 7.6, додатку № 4, додатку 5, додатку 6 договору про надання послуг з аеронавігаційного обслуговування № б/н ___ від "____"__2020 року та визнати договір укладеним на умовах викладених у прохальній частині позовної заяви № 1-17.1 від 05.02.2020.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що запропоновані відповідачем редакції пунктів договору про надання послуг з аеронавігаційного обслуговування, на думку позивача, є такими, що не відповідають діючому законодавству, знаходяться поза межами компетенції позивача та є неправомірними.

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 12.02.2019 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі № 910/1777/20, постановив розглядати справу за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні 11.03.2020 та залучив до участі у справі Міністерство інфраструктури України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.

05.03.2020 через загальний відділ діловодства суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти позовних вимог Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, в тому числі щодо розбіжностей по пунктах 2.1.4., 2.1.5., 2.1.6, 2.2.3, 3.2., 3.3, 3.5, 3.7, 3.8, 3.12, 3.13, 3.14, 4.2, 4.3, 5.1, 5.6, 7.1, 7.2, 7.6, додатку №4 -№ 6 договору.

Цією ж датою до канцелярії суду надійшла заява Міністерства інфраструктури Україні, у якій третя особа підтримує заявлені позовні вимоги Державного підприємства обслуговування повітряного руху України та просить їх задовольнити.

У судовому засіданні 11.03.2020 суд на місці ухвалив задовольнити усне клопотання позивача та відкласти підготовче засідання на 25.03.2020.

17.03.2020 через загальний відділ діловодства суду надійшло клопотання відповідача про відкладення розгляду справи.

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 06.04.2020 підготовче засідання було призначено на 29.04.2020.

27.04.2020 до канцелярії суду надійшло клопотання відповідача про відкладення розгляду справи у зв`язку із запровадженням карантинних заходів.

У судовому засіданні 29.04.2020 суд на місці ухвалив задовольнити клопотання відповідача та відкласти підготовче засідання на 20.05.2020.

06.05.2020 через загальний відділ діловодства суду надійшли письмові пояснення позивача на відзив, у яких останній зазначає про безпідставність тверджень відповідача щодо застосування до Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" дискримінаційних умов під час надання послуг АНО, оскільки умови, викладені в договорі є однаковими для усіх резидентів-користувачів послуг АНО. Крім того, позивач повідомляє, що на даний час загальна заборгованість МАУ перед Украерорухом за надані аеронавігаційні послуги становить понад 900 000 000, 00 грн.

У судовому засіданні 20.05.2020 суд на місці ухвалив закрити підготовче провадження та призначити розгляд справи по суті на 10.06.2020.

10.06.2020 на електронну адресу суду надійшло клопотання третьої особи про розгляд справи без їх участі.

10.06.2020 до канцелярії суду надійшло клопотання відповідача про долучення до матеріалів справи аналізу регуляторного впливу проекту наказу Міністерства інфраструктури України "Про встановлення Ставок плати за послуги з аеронавігаційного обслуговування повітряних суден у повітряному просторі України".

У судовому засіданні 20.06.2020 суд на місці ухвалив відкласти судове засідання на 15.07.2020.

15.06.2020 через загальний відділ діловодства суду надійшло клопотання третьої особи про розгляд справи без їх участі.

У судових засіданнях 15.06.2020 та 05.08.2020 суд на місці ухвалив відповідно до ст. 216 ГПК України відкласти засідання на 05.08.2020 та на 09.09.2020 відповідно.

Судове засідання призначене на 09.09.2020 не відбулося, у зв`язку із перебуванням судді Пукшин Л.Г. на навчанні.

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 14.09.2020 судове засідання у справі №910/1777/20 призначене на 30.09.2020.

У судовому засіданні 30.09.2020 суд заслухав представника позивача, який підтримав позовні вимоги та надав пояснення по суті. Представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Представник третьої особи позовні вимоги Державного підприємства обслуговування повітряного руху України підтримав та просив задовольнити.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представників позивача, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

01.01.2018 між Державним підприємством обслуговування повітряного руху України (далі - виконавець) та Приватним акціонерним товариством "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" (далі - замовник) укладено договір № 6/2-18, відповідно до якого замовник замовляє і зобов`язується оплатити, а виконавець у порядку та на умовах, визначених цим договором, бере зобов`язання надавати замовнику послуги з аеронавігаційного обслуговування польотів повітряних суден (далі - послуги з АНО).

Примітка: аеронавігаційне обслуговування, що надається, включає такі види: обслуговування повітряного руху, зв`язок, навігацію, спостереження, метеорологічне обслуговування аеронавігації на маршруті, відповідно до чинного Сертифіката провайдера аеронавігаційного обслуговування.

Договір набуває чинності з 01.01.2018 та діє по 31.12.2018, але у будь-якому разі до повного та належного виконання сторонами своїх зобов`язань за договором. У разі не укладення сторонами договору про надання послуг з АНО на строк після 31.12.218 року, договір може діяти для сторін за умови письмової згоди на таке виконавця (п. 7.1. договору).

21 грудня 2019 року Державним підприємством обслуговування повітряного руху України було надіслано на адресу відповідача лист №1.24.5.3.1/7926/19 з пропозицією укласти договір про надання послуг з аеронавігаційного обслуговування на 2020 рік та з проектом такого договору для підписання.

Приватне акціонерне товариство "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" не погодившись з окремими умовами договору, підписало його з протоколом розбіжностей та листом від 14.01.2019 № 01-18-18 надіслало на адресу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Відповідно до протоколу розбіжностей Приватним акціонерним товариством "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" було викладено розбіжності в примітці до п. 1.1., пунктах 2.1.1., 2.1.4., 2.1.5., 2.1.6, 2.2.3, 3.2., 3.3, 3.5, 3.7, 3.8, 3.12, 3.13, 3.14, 4.2, 4.3, 5.1, 5.6, 7.1, 7.2, 7.6, додатку №4, додатку 5 та № 6 договору.

04 лютого 2020 року листом №1-19.1/1105/20 позивач звернувся до відповідача з проектом протоколу узгодження розбіжностей до протоколу розбіжностей від 14.01.2020, який був залишений останнім без розгляду. Відповіді на вищевказаний лист відповідач не надав.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач зазначає, що Державне підприємство обслуговування повітряного руху України є монополістом на ринку по наданню послуг з аеронавігаційного обслуговування та, враховуючи, що сторонами в позасудовому порядку не врегульовані розбіжності по договору з подальшим його укладенням на 2020 рік, у зв`язку з чим просить суд врегулювати розбіжності по пунктах 2.1.4., 2.1.5., 2.1.6, 2.2.3, 3.2., 3.3, 3.5, 3.7, 3.8, 3.12, 3.13, 3.14, 4.2, 4.3, 5.1, 5.6, 7.1, 7.2, 7.6, додатку №4, додатку 5 та № 6 договору про надання послуг з аеронавігаційного обслуговування № б/н ___ від "____"__2020 року та визнати договір укладеним на умовах, викладених у прохальній частині позовної заяви № 1-17.1/1192/20 від 05.02.2020.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Статтею 15 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

У відповідності до норми 16 Цивільного кодексу України, способами захисту цивільних прав та інтересів судом, зокрема, є визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Згідно ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України, кожний суб`єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб`єктів захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав; визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб`єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб`єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб`єктів господарювання; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення; присудження до виконання обов`язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно-господарських санкцій; застосування адміністративно-господарських санкцій; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом.

Відповідно до ч.1. ст. 179 Господарського кодексу України, майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.

Частиною 1 ст. 626 Цивільний кодекс України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно з ч. 1 ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до ст. 901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Частиною 2 ст. 901 Цивільного кодексу України визначено, що положення глави 63 Цивільного кодексу України можуть застосовуватись до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.

Згідно зі ст. 902 Цивільного кодексу України, виконавець повинен надати послугу особисто. У випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору.

Відповідно до приписів ст. 638 Цивільного кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

При цьому договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Частиною 7 ст. 179 Господарського кодексу України передбачено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Згідно із статтею 181 Господарського кодексу України, господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.

Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.

За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов`язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.

У разі досягнення сторонами згоди щодо всіх або окремих умов, зазначених у протоколі розбіжностей, така згода повинна бути підтверджена у письмовій формі (протоколом узгодження розбіжностей, листами, телеграмами, телетайпограмами тощо).

Якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов`язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими.

У разі якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся). Якщо одна із сторін здійснила фактичні дії щодо його виконання, правові наслідки таких дій визначаються нормами ЦК України.

Відповідно до інформації розміщеної на офіційному сайті Антимонопольного комітету України за посиланням http://www.amc.gov.ua/amku/control/main/uk/index Державне підприємство обслуговування повітряного руху України є суб`єктом природних монополій на загальнодержавному ринку послуг по наданню послуг з аеронавігаційного обслуговування повітряних суден.

Суд зазначає, що Державне підприємство обслуговування повітряного руху України є провайдером аеронавігаційного обслуговування, яке, зокрема, надає послуги з аеронавігаційного обслуговування (далі - АНО) польотів повітряних суден (далі - ПС) у повітряному просторі України, в свою чергу Приватне акціонерне товариство "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" відповідно до ліцензії Серії АГ № 505921 та сертифікатів експлуатанта та льотної придатності є суб`єктом авіаційної діяльності та здійснює діяльність в сфері повітряних перевезень пасажирів та вантажу та є споживачем послуг з АНО польотів ПС, які надаються Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.

Як встановлено судом, листом №1.24.5.3.1/7926/19 від 21.12.2019 позивач запропонував відповідачу укласти договір про надання послуг з аеронавігаційного обслуговування на 2020 рік та надіслав для підписання проект такого договору.

В свою чергу, Приватне акціонерне товариство "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" не погодилося з окремими умовами договору, підписало його з протоколом розбіжностей та листом від 14.01.2020 №01-18-18 надіслало на адресу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Відповідно до протоколу розбіжностей Приватним акціонерним товариством "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" було викладено розбіжності в примітці до п. 1.1., пунктах 2.1.1., 2.1.4., 2.1.5., 2.1.6, 2.2.3, 3.2., 3.3, 3.5, 3.7, 3.8, 3.12, 3.13, 3.14, 4.2, 4.3, 5.1, 5.6, 7.1, 7.2, 7.6, додатку №4, додатку 5 та № 6 договору.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем були прийняті розбіжності в частині примітки пункту 1.1. договору та пункту 2.1.1 договору, інша частина розбіжностей залишена сторонами без врегулювання.

Суд зазначає, що пунктом 2.1. договору, в редакції позивача, визначено зобов`язання виконавця, який не містить пунктів 2.1.4., 2.1.5. та 2.1.6.

В свою чергу, відповідач згідно з протоколом розбіжностей від 14.01.2020 до договору пропонує доповнити договір пунктами 2.1.4, 2.1.5 та 2.1.6 наступного змісту:

"2.1.4 Забезпечити надання Замовнику послуг з АНО на умовах, передбачених Договором, але не гірше ніж для всіх інших користувачів повітряного простору України".

"2.1.5 Здійснювати формування розміру плати за послуги з АНО відповідно до законодавства України, стандартів та рекомендованої практики Міжнародної організації цивільної авіації і документів Євроконтролю, у тому числі:

2.1.5.1. щорічно проводити інвентаризацію власних засобів та служб, які безпосередньо забезпечують обслуговування повітряних суден на маршруті, а також на підході та в районі аеродрому;

2.1.5.2. щорічно (на кожен календарний рік) визначати фактичні витрати на надання послуг з АНО та вартісну основу розміру плати за послуги з АНО на річний період;

2.1.5.3. щорічно (на кожен календарний рік) визначати розмір плати за послуги з АНО шляхом ділення загальної суми витрат на розрахункову суму польотних одиниць;

2.1.5.4. відокремлювати неаеронавігаційні витрати від аеронавігаційних та забезпечувати відокремлений облік аеронавігаційної діяльності від іншої (неаеронавігаційної) діяльності з метою прозорого визначення вартісної основи послуг з АНО;

2.1.5.5. на вимогу Замовника надавати йому повну та достовірну інформацію щодо вартісної основи плати за АНО на відповідний річний період на підставі фактичних/планових даних на такий період, а також щодо розрахункової суми польотних одиниць на відповідний рік;

2.1.5.6. проводити регулярні, але не рідше двох разів на рік консультації з Замовником та іншими користувачами повітряного простору України, в тому числі з питань: планування аеронавігаційного обслуговування та прогнозування кількості польотів; розвитку існуючих аеронавігаційних служб; щорічного формування вартісної основи плати за АНО; причин зміни вартісної основи плати за послуги з АНО; попереднього фінансування інвестиційних проектів; розкриття інформації про плани діяльності Виконавця та з інших питань, які можуть впливати на вартісну основу плати за послуги з АНО;

2.1.5.7. застосовувати у відповідному періоді надання послуг розмір плати за послуги з АНО, формування якого здійснено на відповідний рік відповідно до законодавства України, стандартів та рекомендованої практики Міжнародної організації цивільної авіації і документів Євроконтролю та положень Договору;

2.1.5.8. у випадках, передбачених Договором та/або чинним законодавством, стандартами та рекомендованою практикою Міжнародної організації цивільної авіації здійснювати перерахунок/корегування вартості наданих послуг з АНО".

"2.1.6 На вимогу Замовника переглядати розмір плати за послуги з АНО та повернути Замовнику переплату за послуги з АНО у випадку, якщо розмір плати за послуги АНО не відповідає фактичним витратам на їх виробництво та/або сформовано із порушенням законодавства України, стандартів та рекомендованої практики Міжнародної організації цивільної авіації і документів Євроконтролю та положень Договору. Така переплата може бути за вимогою Замовника повернута на його рахунок або зарахована в рахунок плати за АНО на наступний період (періоди) ".

Щодо врегулювання розбіжностей по п. 2.1.4. договору, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про природні монополії» суб`єкти природних монополій зобов`язані забезпечувати на недискримінаційних умовах реалізацію вироблених ними товарів споживачам, а також не чинити перешкод для реалізації угод між виробниками, що здійснюють діяльність на суміжних ринках, та споживачами.

Статтею 15 Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року встановлено, що кожен аеропорт у Договірній державі, відкритий для громадського користування її національними повітряними суднами, відкритий також, з урахуванням положень Статті 68, на однакових умовах для повітряних суден усіх інших Договірних держав. Такі самі однакові умови застосовуються при користуванні повітряними суднами кожної Договірної держави всіма аеронавігаційними засобами, включаючи радіо - і метеорологічне забезпечення, які можуть бути надані для суспільного користування з метою забезпечення безпеки та оперативності аеронавігації. 10 серпня 1992 року Україна приєдналася до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року. Остання набула чинності для України 09.09.1992 року. Відповідно до ст. 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

У своєму відзиві по позовну заяву відповідач звертає увагу на те, що позивач протягом попередніх років у відносинах з МАУ застосовував дискримінаційні умови щодо терміну оплати послуг АНО, терміну письмового оскарження рахунку та розміру штрафних санкцій за порушення терміну оплати.

Відповідно до GEN 4.2.4 Збірника аеронавігаційної інформації України виставлення рахунків та стягнення плати за аеронавігаційне обслуговування здійснюється Державним підприємством обслуговування повітряного руху України відповідно до законодавства України, норм ICAO та правил Євроконтролю.

Ставки та порядок розрахунку плати встановлюються такими, які діяли на день виконання польоту.

Дата, до якої має бути здійснена оплата, вказується в рахунках. Термін оплати:

-30 календарних днів для нерезидентів України при оплаті в Євро;

- 10 робочих днів для резидентів України при оплаті в національній валюті України.

Таким чином, дані умови щодо термінів оплати були передбачені положенням GEN 4.2. від 12.10.2017, який діяв на дату укладення договору з відповідачем у 2018 році, та є однаковими для усіх резидентів України.

Судом також встановлено, що пунктом 4.1. та 4.3. Договору №6/2-18 передбачена однакова відповідальність для усіх резидентів України та яка наступає лише у випадках несплати або несвоєчасної оплати рахунків за надані послуги.

Так, п. 4.3. Договору №6/2-18 визначено, що у разі прострочення виконання грошового зобов`язання до 30 календарних днів, Замовник зобов`язаний сплатити на користь Виконавця суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції та 3% річних від простроченої суми. У разі прострочення виконання грошового зобов`язання понад 30 календарних днів, Замовник зобов`язаний сплатити на користь Виконавця суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції та 10% річних від простроченої суми.

За доводами позивача, дані умови були однаковими для усіх резидентів України та застосовані виключно з метою стимулювання фінансової дисципліни Замовників даних послуг.

Крім цього, слід зазначити, що оскільки замовники - нерезиденти України здійснюють оплату за надані послуги у євро, то до замовників - нерезидентів індекс інфляції застосувати не можна, а індекс інфляції застосовується лише щодо резидентів України, які здійснюють оплату у гривні. У свою чергу відповідач є резидентом України та до нього застосовуються умови однакові для усіх замовників - резидентів України.

Відповідно до статті 36 Повітряного кодексу України аеронавігаційне обслуговування польотів повітряних суден (на маршруті, на підході та в районі аеродрому) здійснюється провайдерами аеронавігаційного обслуговування на платній основі.

Так, згідно ч. 4 ст. 36 Повітряного кодексу передбачено, що у разі несплати боржником неоскарженого в установлений строк рахунка до нього може бути вжито заходів щодо відшкодування боргу, включаючи затримання повітряного судна та припинення обслуговування повітряних суден боржника після закінчення триденного строку з дня отримання боржником відповідного письмового попередження, а також за відсутності обґрунтованих причин продовження строків сплати боргу.

Тобто, із зазначеного вище випливає, що відповідач має право передбачене чинним законодавством про застосування певних санкцій до боржників, що не заборонені чинним законодавством України, документами Євроконтролю, ІКАО, тощо.

Враховуючи вищенаведене, суд не вбачає підстав для включення пункту 2.1.4. до умов спірного договору.

Щодо доповнення договору пунктами п. 2.1.5., у тому числі: 2.1.5.1., 2.1.5.2., 2.1.5.3, 2.1.5.4., 2.1.5.5., 2.1.5.6., 2.1.5.7., 2.1.5.8. та 2.1.6., суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 36 Повітряного кодексу України (далі - ПК України) аеронавігаційне обслуговування польотів повітряних суден (на маршруті, на підході та в районі аеродрому) здійснюється провайдерами аеронавігаційного обслуговування на платній основі.

Згідно з частиною другою статті 36 ПК України розмір одиничних ставок плати за послуги з аеронавігаційного обслуговування польотів повітряних суден (на маршруті, на підході та в районі аеродрому) встановлюється однаковим для всіх користувачів повітряного простору України і визначається відповідно до законодавства України, стандартів та рекомендованої практики Міжнародної організації цивільної авіації (далі - ІСАО) і документів Євроконтролю.

Плата за послуги з аеронавігаційного обслуговування (на маршруті, на підході та в районі аеродрому) справляється Євроконтролем та/або провайдером (провайдерами) аеронавігаційного обслуговування відповідно до міжнародних договорів та законодавства України. Порядок розрахунку розміру зазначеної плати, порядок її внесення та звільнення від сплати визначається відповідно до законодавства України та зобов`язань України за міжнародними договорами України (ч. 3 ст. 36 ПК України).

Так, частиною п`ятою статті 36 ПК України передбачено, що плата за послуги з аеронавігаційного обслуговування на маршруті використовується провайдером (провайдерами) аеронавігаційного обслуговування для покриття витрат на надання таких послуг у порядку, визначеному законодавством України, стандартами та рекомендованою практикою Міжнародної організації цивільної авіації і документами Євроконтролю, а також для сплати членських внесків України до Євроконтролю. За рахунок плати за послуги з аеронавігаційного обслуговування на маршруті компенсуються витрати Євроконтролю на експлуатацію системи плати за послуги з аеронавігаційного обслуговування на маршруті.

Відповідно до частини шостої статті 36 ПК України плата за послуги з аеронавігаційного обслуговування на підході та в районі аеродрому використовується провайдером (провайдерами) аеронавігаційного обслуговування для покриття витрат на забезпечення цього обслуговування. За рахунок плати за послуги з аеронавігаційного обслуговування на підході та в районі аеродрому компенсуються витрати Євроконтролю на справляння цієї плати.

Крім того, відповідно до положень нормативних документів Міжнародної організації цивільної авіації ("Політика ІСАО стосовно аеропортових зборів та зборів за аеронавігаційне обслуговування", Doc 9161 "Керівництво ICAO щодо економічних аспектів аеронавігаційного обслуговування"), а також документів Європейської організації з безпеки аеронавігації ("Принципи визначення вартісної основи для маршрутних зборів та обчислення одиничних ставок" введений в дію на території України наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 25.11.2009 №1209 "Про застосування в цивільній авіації України документа Євроконтролю N 07.60.01" та "Умови застосування системи маршрутних зборів та умови оплати" введений в дію на території України наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 25.11.2009 №1210 "Про застосування в цивільній авіації України документа Євроконтролю N 07.60.02") та зазначених вище положень Повітряного Кодексу України, ставки плати за аеронавігаційне обслуговування (на маршруті; на підході та в районі аеродрому) розраховуються на основі планової національної бази витрат, до складу якої входять бази витрат різних суб`єктів задіяних в процесі надання послуг з організації повітряного руху, а саме національні наглядові органи (Міністерства, авіаційні служби), провайдери аеронавігаційного обслуговування, провайдери метеорологічної та аеронавігаційної інформації, а також провайдери послуг з пошуку та рятування та інше.

Наказом від 04.06.2019 № 415 Міністерство інфраструктури України визнало таким, що втратив чинність наказ Міністерства транспорту та зв`язку України від 15.09.2010 № 669, та затвердило нові Ставки плати за послуги з аеронавігаційного обслуговування повітряних суден у повітряному просторі України. Наказ Мінінфраструктури від 04.06.2019 № 415 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 липня 2019 р. за № 761/33732 та він набув чинності 12 липня 2019 року.

Тобто, відповідно до норм міжнародного законодавства обов`язок щодо формування розміру плати за аеронавігаційне обслуговування та встановлення тарифів покладається на національні наглядові та регулюючі органи (в Україні ці функції виконує Міністерство інфраструктури України та Державна авіаційна служба України), а не на провайдерів аеронавігаційного обслуговування, яким є позивач.

Таким чином, доповнення договору пунктами 2.1.5 та 2.1.6. є таким, що не відповідає діючому законодавству та знаходиться поза межами компетенції позивача, а тому суд не вбачає підстав для включення вказаних пунктів до умов спірного договору.

Щодо врегулювання розбіжностей по п. 2.2.3. договору, суд зазначає наступне.

Так, пункт 2.2.3. договору викладений позивачем у наступній редакції:

"2.2.3 У разі зміни парку ПС не пізніше останнього робочого дня календарного місяця, в якому відбулися зміни, надавати Виконавцю:

1) бортові (реєстраційні) номери власних і орендованих ПС;

2) дані про максимальну злітну масу ПС (у разі, якщо для одного ПС існує кілька значень максимальної сертифікованої злітної маси, у додатках 3 та 3а до цього Договору має бути вказана найбільша максимальна злітна маса, згідно з Льотним керівництвом літака (Airplane Flight Manual (далі- AFM), що дозволена для цього ПС);

3) іншу необхідну інформацію згідно з додатками 3 та 3а до цього Договору.

Зазначена інформація надається на офіційному бланку Замовника за підписом повноважного представника або листом, завіреним печаткою юридичної особи та підписом повноважного представника Замовника, поштою або електронним повідомленням (сканкопія).

Надана Замовником і отримана Виконавцем інформація використовується для визначення максимальної злітної маси ПС при розрахунку розміру плати за надані послуги з АНО.

У разі неподання Замовником або надання недостовірної інформації у вищезазначений термін у частині, що стосується максимальної злітної маси ПС, максимальна злітна маса ПС визначається Виконавцем за масою найважчого відомого йому ПС такого типу. Крім цього, Замовник згідно з пунктом 3.7 цього Договору втрачає право на письмове оскарження рахунка щодо злітної маси ПС".

В свою чергу, відповідач не погоджуючись з вказаною редакцією позивача у протоколі розбіжностей від 14.01.2020 до договору запропонував підпункт 2 пункту 2.2.3 договору викласти в такій редакції: "2) дані про максимальну злітну масу ПС" і останню частину пункту 2.2.3 договору виключити.

Суд зазначає, що згідно з наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 25.11.2009 № 1210 в Україні застосовується документ Євроконтролю № 07.60.02 "Умови застосування системи маршрутних зборів та умови оплати" (далі - Документ № 07.60.02), який введено в дію наказом Міністерства транспорту та зв`язку України № 1210 від 25.11.2009 "Про застосування в цивільній авіації України документа Євроконтролю № 07.60.02", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 04.02.2010 за № 131/17426 (далі - документ Євроконтролю № 07.60.02).

Пунктом 2 статті 6 Документу № 07.60.02 встановлено, що у разі якщо для одного повітряного судна існує кілька значень максимальної сертифікованої злітної маси, ваговий коефіцієнт визначають на основі найбільшої максимальної злітної маси, дозволеної для цього повітряного судна державою його реєстрації.

Враховуючи, що підпункт 2) пункту 2.2.3 Договору в редакції позивача відповідає пункту 2 статті 6 Документу № 07.60.02, а остання частина пункту 2.2.3 договору лише конкретизує те, що викладено у даному пункті вище, суд відхиляє пропозицію відповідача щодо пункту 2.2.3 договору, викладену у протоколі розбіжностей від 14.01.2020, та погоджується із пунктом 2.2.3 договору в редакції позивача.

Також сторони не дійшли згоди щодо пункту 3.2 договору, який в редакції позивача викладений наступним чином: "Розрахунки розміру плати за послуги з АНО проводяться у порядку та за одиничними ставками плати за АНО згідно з додатком 1 до цього Договору. Максимальна дозволена злітна маса ПС (MTOW) Замовника визначається згідно з AFM, та вказується у додатках 3 та 3а до цього Договору. Якщо Замовник використовує два або більше ПС, віднесених до різних версій одного й того ж типу, то для кожного ПС цього типу береться середня максимальна дозволена злітна маса усіх його ПС подібного типу. Якщо для одного ПС існує кілька значень максимальної сертифікованої злітної маси, ваговий коефіцієнт визначають на основі найбільшої максимальної злітної маси, дозволеної для цього ПС".

При цьому, відповідач запропонував викласти пункт 3.2. договору в наступній редакції: "Розрахунки розміру плати за послуги з АНО проводяться у порядку та за одиничними ставками плати за АНО згідно з додатком 1 до цього Договору. Якщо доходи від АНО за відповідний рік перевищують фактичні витрати Виконавця на АНО за такий рік, розмір одиничних ставок за послуги з АНО, передбачених додатком 1 до Договору, має бути зменшений на процент такого перевищення. Максимальна дозволена маса ПС (MTOW) Замовника визначається згідно з додатками 3 та 3а до цього Договору та з врахуванням пункту 2.2.3 Договору. У разі, якщо для одного ПС існує кілька значень максимальної злітної маси, та або у разі застосування Замовником процедури динамічної зміни максимальної злітної маси ПС, Замовник буде вказувати максимальну злітну масу ПС у зведено-завантажувальній відомості (Loadsheet), яку Замовник буде надавати Виконавцю по кожному рейсу (як по прибуттю, так і по відправленню), з урахуванням змін в останню хвилину. Зведено-завантажувальна відомість (Load sheet) має бути підписана командиром ПС".

Проте, суд не погоджується із запропонованою відповідачем редакцією пункту 3.2. договору, з огляду на наступне.

Так, відповідно до підпункту б пункту 2 додатку до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 № 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)" визначено, що Мінінфраструктури встановлює за погодженням з Мінекономрозвитку: тарифи на перевезення пасажирів, багажу і вантажобагажу залізничним транспортом у міжнародному та внутрішньому сполученні (крім приміських перевезень та перевезень швидкісними поїздами категорії Інтерсіті+ у вагонах першого класу); тарифи на приймання та доставку вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою; плату за використання річкових портових гідротехнічних споруд та збори за спеціалізовані послуги, які надаються у річкових портах (на причалах) України (причальні, корабельні, якірні та адміністративні); ставки плати в іноземній валюті за послуги з аеронавігаційного обслуговування повітряних суден у повітряному просторі України; аеропортові збори в іноземній валюті за обслуговування повітряних суден і пасажирів в аеропортах України (посадка - зліт повітряного судна, обслуговування пасажирів в аеровокзалі, наднормативна стоянка повітряного судна, забезпечення авіаційної безпеки);

Тобто, як встановлено судом вище, саме Міністерство інфраструктури України, переглядає, формує та встановлює ставки плати за послуги з аеронавігаційного обслуговування повітряних суден у повітряному просторі України.

Отже, позивач є виключно провайдером послуг з аеронавігаційного обслуговування, а не суб`єктом на якого покладено обов`язки щодо встановлення та зміни розміру плати за аеронавігаційне обслуговування.

При цьому, до України (як члена Євроконтролю, а не провайдера АНО) відсутня вимога щодо повернення (або додаткового стягнення з авіакомпаній) переплат (або недоотриманих коштів) з АНО у випадку, якщо розмір плати за послуги АНО не відповідає фактичним витратам на їх надання.

Суд зазначає, що запропоновані відповідачем умови застосування максимальної злітної маси ПС при розрахунку розміру плати за надане АНО протирічать п. 2 та п. 3 статті 6 документу Євроконтролю N 07.60.02 "Умови застосування системи маршрутних зборів та умови оплати", який введено в дію Наказом Міністерства транспорту та зв`язку України №1210 від 25.11.2009 "Про застосування в цивільній авіації України документа Євроконтролю N 07.60.02", та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 4 лютого 2010 р. за N 131/17426, в якій зазначено, що якщо для одного повітряного судна існує кілька значень максимальної сертифікованої злітної маси, ваговий коефіцієнт визначають на основі найбільшої максимальної злітної маси, дозволеної для цього повітряного судна державою його реєстрації. Проте, якщо не пізніше останнього робочого дня календарного місяця, в якому відбулися зміни парку повітряних суден, та принаймні один раз на рік експлуатант буде повідомляти Євроконтролю про те, що він експлуатує два чи більше повітряних суден різних модифікацій одного типу, то в такому разі для обчислення вагового коефіцієнта для кожного з цих повітряних суден буде використовуватись середнє значення максимально дозволеної злітної маси всіх його повітряних суден цього типу. Обчислення цього коефіцієнта для кожного типу повітряного судна і для кожного експлуатанта здійснюється щонайменше один раз на рік.

Крім того, 10.08.1992 року Україна приєдналася до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 р., що набула чинності для України 09 вересня 1992 року та є частиною національного законодавства України в силу положень статті 9 Конституції України.

Тож застосування відповідачем максимальної злітної маси ПС наведеної у п. 3.2. договору також порушує вимоги статті 15 "Аеропортові і подібні їм збори" Конвенції ІСАО "Про міжнародну цивільну авіацію 1944 р" чинної в Україні, а саме: Кожен аеропорт у Договірній державі, відкритий для громадського користування її національними повітряними суднами, відкритий також, з урахуванням положень Статті 68, на однакових умовах для повітряних суден усіх інших Договірних держав. Такі самі однакові умови застосовуються при користуванні повітряними суднами кожної Договірної держави всіма аеронавігаційними засобами, включаючи радіо- і метеорологічне забезпечення, які можуть бути надані для суспільного користування з метою забезпечення безпеки та оперативності аеронавігації. Будь-які збори, що можуть стягуватися або дозволені для стягування Договірною державою за користування такими аеропортами та аеронавігаційними засобами повітряними суднами будь-якої іншої Договірної держави, не перевищують:

a) щодо повітряних суден, не зайнятих у регулярних міжнародних повітряних сполученнях, - зборів, які стягувалися б зі своїх національних повітряних суден того самого класу, зайнятих в аналогічних сполученнях; і

b) щодо повітряних суден, зайнятих у регулярних міжнародних повітряних сполученнях, - зборів, які стягувалися б зі своїх національних повітряних суден, зайнятих в аналогічних міжнародних повітряних сполученнях.

Інформація про всі такі збори публікується і повідомляється Міжнародній організації цивільної авіації, при цьому за заявою зацікавленої Договірної держави збори, що стягуються за користування аеропортами та іншими засобами, підлягають розгляду Радою, яка представляє по них доповідь і дає рекомендації для розгляду зацікавленою державою або державами. Жодна Договірна держава не стягує будь-яких мита, податків або інших зборів лише за право транзиту через її територію або вліт на її територію, або вильоту з її території будь-якого повітряного судна Договірної держави або присутніх на ньому осіб, або майна.

Тож, пункт 3.2. договору у запропонованій відповідачем редакції не відповідає діючому законодавству, знаходиться поза межами компетенції позивача, у зв`язку з чим суд відхиляє пропозицію відповідача щодо редакції пункту 3.2 Договору.

При цьому, наказом Міністерства інфраструктури України № 415 від 04.06.2019, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.07.2019 за № 761/33732 "Про встановлення Ставок плати за послуги з аеронавігаційного обслуговування повітряних суден у повітряному просторі України" затверджено Ставки плати за послуги з аеронавігаційного обслуговування повітряних суден у повітряному просторі України, що додаються та визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства транспорту та зв`язку України від 15 вересня 2010 року № 669 "Про встановлення Ставок плати за послуги з аеронавігаційного обслуговування повітряних суден у повітряному просторі України", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 24 вересня 2010 року за № 844/18139.

Зокрема, зобов`язано Державне підприємство обслуговування повітряного руху України забезпечити опублікування Ставок плати за послуги з аеронавігаційного обслуговування повітряних суден у повітряному просторі України у збірнику аеронавігаційної інформації (AIP) України.

Таким чином, суд зазначає, що пункт 3.2 договору в редакції позивача узгоджується із приписами Документу Євроконтролю N 07.60.02 та наказом Мінінфраструктури від 04.06.2019 № 415, яким затверджено Ставки плати за послуги з аеронавігаційного обслуговування повітряних суден у повітряному просторі України.

Щодо розбіжностей до пункту 3.3 договору, суд зазначає наступне.

У редакції позивача пункт 3.3 Договору має наступний вигляд: "3.3 Ставки плати за АНО: встановлені без податку на додану вартість; використовуються ті, що діяли на день виконання польоту".

Згідно з протоколом розбіжностей від 16.01.2019 до договору відповідач пропонує пункт 3.3 договору після слів "використовуються ті, що діяли на день виконання польоту" доповнити словами "крім випадків, коли формування ставок за послуги з АНО здійснено із порушенням порядку їх формування".

Проте, як зазначалося судом вище, згідно чинного законодавства України та норм міжнародного законодавства, обов`язок щодо встановлення розміру плати за аеронавігаційне обслуговування покладено на Міністерство інфраструктури України та позивач не є суб`єктом на якого покладено обов`язки щодо встановлення та зміни розміру плати за аеронавігаційне обслуговування.

За таких обставин, суд погоджується із пунктом 3.3 договору в редакції позивача та відхиляє пропозиції відповідача щодо пункту 3.3 договору, викладені в протоколі розбіжностей від 14.01.2020 до Договору.

Щодо розбіжностей по пункту 3.5. договору, суд зазначає наступне.

Так, у редакції позивача пункт 3.5 договору має наступний зміст: "На підставі реєстру виконаних польотів (додаток 4), що є невід`ємною частиною акта, Виконавець складає акт здачі-приймання послуг з аеронавігаційного обслуговування польотів повітряних суден (далі-Акт) у національній валюті (додаток 5) за місяць в двох екземплярах, вартість яких обчислюється шляхом застосування середньомісячного обмінного курсу євро до національної валюти за місяць, що передує місяцю, протягом якого здійснюється політ. Застосовується обмінний курс, що дорівнює середньомісячному "заключному крос-курсу", обчисленому агентством "Рейтерс" на основі щоденних курсів.

Операції з постачання послуг з АНО ПС, які здійснюють внутрішні, міжнародні та транзитні польоти в районах польотної інформації зони, відповідно статті 197.10 Податкового кодексу України звільнені від оподаткування податком на додану вартість".

Згідно з протоколом розбіжностей від 14.01.2020 до договору відповідач пропонує пункт 3.5. договору викласти в наступній редакції: "На підставі реєстру виконаних польотів (додаток 4), що є невід`ємною частиною акта, Виконавець складає акт здачі-приймання послуг з аеронавігаційного обслуговування польотів повітряних суден (далі-Акт) у національній валюті (додаток 5) за місяць в двох екземплярах, вартість яких обчислюється шляхом застосування середньомісячного обмінного курсу євро до національної валюти за місяць, що передує місяцю, протягом якого здійснюється політ. Застосовується обмінний курс, що дорівнює середньомісячному «заключному крос-курсу», обчисленому агентом «Рейтерс» на основі щоденних курсів попиту (BID). Операції з постачання послуг з АНО ПС, які здійснюють внутрішні, міжнародні та транзитні польоти в районах польотної інформації зони, відповідно статті 197.10 Податкового кодексу України звільнені від оподаткування податком на додану вартість".

Відповідно до статті 197.10 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції з постачання послуг з аеронавігаційного обслуговування повітряних суден, які здійснюють внутрішні, міжнародні та транзитні польоти в районах польотної інформації зони відповідальності України.

Судом встановлено, що текст даного пункту договору в редакції позивача узгоджується з п. 2 ст. 7 Умов оплати документу Євроконтролю N 07.60.02 «Умови застосування системи маршрутних зборів та умови оплати», який введено в дію Наказом Міністерства транспорту та зв`язку України №1210 від 25.11.2009 «Про застосування в цивільній авіації України документа Євроконтролю N 07.60.02, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04.02.2010 за N131/17426 «..обчислюється шляхом застосування середньомісячного обмінного курсу євро до національної валюти за місяць, що передує місяцю, протягом якого здійснюється політ. Застосовується обмінний курс, що дорівнює середньомісячному «заключному крос-курсу», обчисленому агентством «Рейтерс» на основі щоденних курсів».

Таким чином, суд погоджується з пунктом 3.5 договору в редакції позивача та відхиляє пропозиції відповідача в цій частині.

Щодо розбіжностей сторін до пункту 3.7 договору.

Так, позивач пропонує викласти пункт 3.7 Договору в наступній редакції:

"3.7 Замовник зобов`язаний протягом 30 (тридцяти) календарних днів від дня виставлення рахунку підписати Акт і надіслати його Виконавцеві, або подати письмове оскарження Акту щодо факту отриманих послуг. Якщо протягом зазначеного строку Виконавець не отримає підписаний Замовником Акт або письмове оскарження Акта щодо наданих послуг, послуги вважаються прийнятими Замовником у повному обсязі та є підставою для взаємних розрахунків між Замовником і Виконавцем".

В свою чергу, відповідач у протоколі розбіжностей від 14.01.2020 до договору пропонує в пункті 3.7 договору слова, знаки та цифри " 30 (тридцяти)" замінити на слова, знаки та цифри "60 (шістдесяти)", а слова "від дня виставлення" - на слова "від дня отримання".

Проте, суд не погоджується з пропозицію відповідача до пункту 3.7 договору, оскільки відповідно до пункту 3 параграфу 1 Додатку 2 Документу Євроконтролю № 07.60.02, зобов`язання сплатити послуги з ОрПР на маршруті виникає в день здійснення польоту. Кінцева дата валютування на яку платіж має бути отриманий Євроконтролем зазначається у рахунку і не повинна перевищувати 30 днів з дня виставлення рахунка.

Таким чином, відповідно до наведених вище норм чинного законодавства, які є обов`язковими та підлягають застосуванню в цивільній авіації України, термін сплати рахунку складає саме 30 днів з дня виставлення рахунку.

Тож, суд зазначає, що пункт 3.7. договору підлягає застосуванню в редакції позивача.

Щодо пункту 3.8. договору, суд зазначає, що в редакції позивача останній викладений наступним чином: "Строк, у межах якого має бути сплачений рахунок, становить 30 (тридцять) календарних днів від дати виставлення рахунка. Термін сплати рахунку вказується у рахунку".

В той же час, відповідач у протоколі розбіжностей від 14.01.2020 до договору запропонував викласти пункт 3.8. договору в наступній редакції: "Строк, у межах якого має бути сплачений рахунок, становить 30 (тридцять) календарних днів від дати спливу строку на письмове оскарження акта чи рахунку".

Проте, суд відхиляє пропозиції відповідача до пункту 3.8 договору, викладені в протоколі розбіжностей від 14.01.2020, як такі, що не узгоджуються з пунктом 3 параграфу 1 докуиенту Євроконтролю N 07.60.02, оскільки як зазначено судом вище, зобов`язання сплатити послуги з ОрПР на маршруті виникає в день здійснення польоту. Кінцева дата валютування на яку платіж має бути отриманий Євроконтролем зазначається у рахунку і не повинна перевищувати 30 днів з дня виставлення рахунка.

Тож, пропозиція позивача встановити в пункті 3.8 договору тридцятиденний строк для оплати рахунку з дня його виставлення, а також зазначати в рахунку термін сплати, є такою, що відповідає документу Євроконтролю № 07.60.02 та приймається судом.

Щодо розбіжностей по пункту 3.12 договору.

Так, в редакції позивача п. 3.12 договору викладений наступним чином: "Термін письмового оскарження виставленого рахунка вказується у рахунку та становить 60 (шістдесят) календарних днів з дня виставлення рахунку", в той час як відповідач згідно протоколу розбіжностей від 14.01.2020 запропонував в пункті 3.12 договору слова "з дня виставлення" замінити на слова "з дня отримання".

Однак, суд не погоджується з пропозицію відповідача до пункту 3.12 договору, оскільки відповідно до пункту 1 параграфу 5 Додатку 2 до Документу Євроконтролю № 07.60.02 та п.4 GEN 4.2.4 Збірника аеронавігаційної інформації України (витяг АІР), претензії до рахунків повинні подаватись до Євроконтролю у письмовій формі або через електронний носій інформації, попередньо визначений Євроконтролем. Термін подання до Євроконтролю претензій зазначається на рахунку і становить 60 днів з дня виставлення рахунку.

Таким чином, пропозиція відповідача, викладена у протоколі розбіжностей від 14.01.2020 до Договору, щодо необхідності закріплення у пункті 3.12 Договору моменту початку оскарження рахунку з дати його отримання, а не виставлення суперечить пункту 1 параграфу 5 додатку 2 Документу Євроконтролю № 07.60.02 та відхиляється судом.

Щодо розбіжностей по пунктах 3.13, 3.14 договору, суд зазначає наступне.

В редакції позивача пункт 3.13 договору має наступний зміст: "Будь-яке оскарження, претензія Замовника не дає йому права зменшувати суму оплати відповідного рахунка без письмової на те згоди виконавця. Розгляд виконавцем претензії має тривати не більше 10 (десяти) календарних днів (у разі необхідності отримання певної інформації, документів кінцевий термін розгляду переноситься на відповідний строк) і його висновок є остаточним та обов`язковим для виконання. У разі згоди виконавця з претензією Замовника Виконавець надає коригування до Акту за відповідний період".

Відповідно до п. 3.14 договору в редакції позивача: "У разі несплати Замовником рахунку у зазначені в Договорі строки або за наявності випадків, передбачених пунктом 5.3 цього Договору (ліквідація, реорганізація, зміна правового статусу), АНО може надаватися Замовнику за умови попередньої оплати. Про запровадження розрахунку на умовах попередньої оплати Виконавець повідомляє Замовника. Така система оплати починає діяти з першого числа місяця, який йде за місяцем, у якому Замовник отримує таке повідомлення, якщо інше не зазначено у самому повідомленні. За такої системи оплати Виконавець погоджує графік платежів та включає до нього, зокрема, заборгованість (плату за АНО, неустойку, річні проценти) Замовника за минулі місяці. При запровадженні на умовах попередньої оплати відповідно до положень розділу 4 цього Договору у Замовника виникає зобов`язання щодо сплати пені за несплату рахунків у визначений термін. Сума передоплати може зараховуватись в рахунок сплати за надані послуги за поточний місяць".

В свою чергу, відповідач у протоколі розбіжностей від 14.01.2020 запропонував викличити п. 3.14 договору, а пункт 3.13 договору викласти в наступній редакції: "Будь-яке оскарження, претензія Замовника не дає йому права зменшувати суму оплати відповідного рахунка, крім випадків передбачених договором та випадків невиконання виконавцем обов`язку щодо коригування плати. Розгляд Виконавцем претензії має тривати не більше 10 (десяти) календарних днів (у разі необхідності отримання певної інформації, документів кінцевий термін розгляду переноситься на відповідний строк). У разі згоди Виконавця з претензією Замовника Виконавець надає коригування до Акта за відповідний період. У випадку не згоди виконавця з претензією Замовника спір вирішується відповідно до чинного законодавства, а спірна сума не вважається заборгованістю замовника".

Суд зазначає, що вищевказаний пункт 3.13 договору в редакції позивача гармонізовано до п.1 параграфу 5 Додатку 2 Умов оплати документу Євроконтролю N 07.60.02 "Умови застосування системи маршрутних зборів та умови оплати", який введено в дію Наказом Міністерства транспорту та зв`язку України №1210 від 25.11.2009 «Про застосування в швільній авіації України документа Євроконтролю N 07.60.02», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 4 лютого 2010 р. за N 131/17426 та є чинним на сьогоднішній день та п.4 GEN 4.2.4 Збірника аеронавігаційної інформації України термін письмового оскарження претензії рахунку складає 60 (шістдесят) днів з дня виставлення рахунку.

Крім того, встановлення для Замовника більш сприятливих умов буде дискримінаційним по відношенню до інших авіакомпаній (резидентів та нерезидентів), що використовують повітряний простір України.

Також наслідком несвоєчасної оплати наданих послуг АНО є дефіцит обігових коштів в операційній та інвестиційній діяльності провайдера АНО, що може призвести до загрози авіаційній безпеці в повітряному просторі України. Надання послуг АНО на умовах попередньої оплати є одним із заходів передбачених статтею 36 п.4 Повітряного кодексу України.

З огляду на баланс інтересів сторін, суд не вбачає правових підстав для викладення п. 3.13 (розбіжності по п. 3.14 договору) в редакції відповідача, оскільки визначені п. 6. ч. 1 ст. 3 ЦК України критерії справедливості, добросовісності, розумності мають застосовуватись до обох сторін господарських правовідносин та забезпечувати, перш за все, виконання ними своїх зобов`язань у визначений договором строк.

В частині розбіжностей, що стосуються пунктів 4.2. та 4.3. договору, суд зазначає наступне.

Суд зазначає, що пунктами 4.2. та 4.3. договору в редакції позивача визначено:

"4.2. Обов`язок Замовника щодо сплати пені та процентів річних виникає з наступного дня після спливу строку, в який має бути сплачено рахунок.

4.2.1. За будь-який несплачений у визначений строк рахунок у строк до 30 (тридцяти) календарних днів (включно), починаючи з дня, наступного за останнім днем встановленого пунктом 3.8 Договору строку, Замовник сплачує Виконавцеві пеню у розмірі облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який нараховується пеня, за кожен календарний день прострочення за весь час прострочення, від простроченої суми починаючи з дня, наступного за останнім днем встановленого пунктом 3.8 Договору 30-денного строку.

4.2.2. За кожен несплачений рахунок у строк понад 30 (тридцять) календарних днів, починаючи з дня, наступного за останнім днем встановленого пунктом 3.8 Договору строку, Замовник сплачує Виконавцеві пеню у розмірі облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який нараховується пеня, за кожен календарний день прострочення за весь час прострочення, а також 3 (три) проценти річних від простроченої суми, починаючи з дня, наступного за останнім днем встановленого пунктом 3.8 Договору тридцятиденного строку.

4.3. Штрафні санкції, зазначені у пунктах 4.2.1. та 4.2.2. відповідно, нараховуються Виконавцем Замовнику за весь час прострочення, включно з днем зарахування коштів на поточний рахунок Виконавця, навіть якщо остаточна оплата відбулася після закінчення строку дії Договору.".

Разом з тим, відповідач не погодився з вказаними пунктами в редакції позивача та у протоколі розбіжностей до договору від 14.01.2020 запропонував викласти їх в наступній редакції: "4.2. Обов`язок Замовника щодо сплати пені та процентів річних виникає з наступного дня після спливу строку, в який має бути сплачено рахунок, крім випадків оскарження Замовником рахунку та/або Акта.

4.3. Штрафні санкції, зазначені у пунктах 4.2.1. та 4.2.2. відповідно, нараховуються Виконавцем Замовнику за весь час прострочення, включно з днем зарахування коштів на поточний рахунок Виконавця, навіть якщо остаточна оплата відбулася після закінчення строку дії Договору. На період врегулювання зауважень до Актів чи рахунків сума недоплати не вважається заборгованістю і штрафні, господарсько-оперативні санкції або інші заходи відповідальності не застосовуються. Період оскарження Актів чи рахунків не включається до періоду за який застосовуються санкції чи інші заходи відповідальності, незалежно від наслідків такого врегулювання.".

Проте, суд не погоджується з пропозиціями відповідача до пунктів 4.2. та 4.3. договору, оскільки останні суперечать приписам пункту 3 параграфу 1 Додатку 2 та пункту 1 параграфу 5 Додатку 2 Документу Євроконтролю № 07.60.02 та п.4 GEN 4.2.4 Збірника аеронавігаційної інформації України (витяг з АІР), оскільки термін письмового оскарження (претензії) рахунку складає 60 (шістдесят) днів з дня виставлення рахунку та є загальноприйнятним для резидентів та нерезидентів України, в той час як пропозиції відповідача до даних пунктів договору, що викладені в протоколі розбіжностей від 16.01.2019, направлені по суті на продовження строку оплати рахунків без будь-яких штрафних санкцій понад тридцятиденний період, визначений пунктом 3 параграфу 1 додатку 2 Документу № 07.60.02.

Крім того, суд зазначає, що період оскарження Акту не є періодом оскарження рахунку, оскільки акт підтверджує сам факт надання послуг, у зв`язку з чим терміни оскарження Акту та рахунку різні 30 та 60 днів відповідно.

При цьому відповідно до п.6. GEN 4.2.4 Збірника аеронавігаційної інформації України (витяг з АІР) "За будь який несплачений у встановлений термін рахунок та простроченні оплати до 30 календарних днів включно нараховується пеня у розмірі облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховується пеня, за кожен календарний день прострочення від простроченої суми. При простроченні оплати більше ніж на 30 календарних днів нараховується пеня у розмірі облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховується пеня, за кожен календарний день прострочення та 3 (три) проценти річних від простроченої суми".

Суд також зазначає, що п. 4.2. та п. 4.3. договору в редакції відповідача суперечать вимогам статті 15 "Аеропортові і подібні їм збори" Конвенції ІСАО "Про міжнародну цивільну авіацію 1944 р.".

Також суд відхиляє викладену у протоколі розбіжностей від 14.01.2020 до Договору пропозицію відповідача до пункту 5.1 договору щодо доповнення його реченням такого змісту: "Відповідний перерахунок також здійснюється у випадку, встановленому п. 3.2. договору", з підстав, викладених судом вище по пункту 3.2. договору.

Щодо розбіжностей сторін у відношенні редакції пункту 5.6 договору, суд зазначає наступне.

Позивач у проекті договору пропонував викласти пункт 5.6 договору в наступній редакції: "5.6 Виконавець у разі несплати Замовником неоскарженого в установлений 30-денний строк рахунка може вжити заходів щодо відшкодування боргу, включно з затриманням ПС та припиненням АНО польотів ПС Замовника після закінчення триденного строку з дня отримання Замовником відповідного письмового попередження, а також за відсутності обґрунтованих причин продовження строків сплати боргу. Також право припинити АНО польотів ПС Виконавець може використати за умови невиконання Замовником пункту 5.5 цього Договору".

Відповідач із запропонованою позивачем редакцією пункту 5.6 Договору не погоджується та в протоколі розбіжностей від 14.01.2020 пропонує в пункті 5.6 Договору в редакції позивача слова та цифри "30-денний" замінити на слова та цифри "60-денний", а останнє речення пункту 5.6 договору виключити.

Судом встановлено, що редакція позивача узгоджується з п.3 GEN 4.2.4 Збірника аеронавігаційної інформації України та п.3 параграфу 1 Додатку 2 Документа Євроконтролю № 07.60.02", оскільки термін сплати рахунку складає 30 (тридцять) днів з дня виставлення рахунку, як зазначено у п. 3.8. договору в редакції позивача, яка прийнята судом.

Відповідно до частини четвертої статті 36 Повітряного кодексу України, у разі несплати боржником неоскарженого в установлений строк рахунка до нього може бути вжито заходів щодо відшкодування боргу, включаючи затримання повітряного судна та припинення обслуговування повітряних суден боржника після закінчення триденного строку з дня отримання боржником відповідного письмового попередження, а також за відсутності обґрунтованих причин продовження строків сплати боргу.

Суд зазначає, що надання позивачу права припиняти польоти ПС при невиконанні Замовником пункту 5.5 Договору, що стосується зобов`язання сторін спільно внести зміни до Договору за наявності вимог з боку центральних органів виконавчої влади до Украероруху як провайдера АНО, є таким, що не відповідає положенням ч. 4 ст. 36 ПК України та порушує баланс інтересів сторін.

Таким чином, суд погоджується із пунктом 5.6 договору в редакції позивача та відхиляє пропозиції відповідача щодо вищевказаного пункту, викладеного в протоколі розбіжностей від 14.01.2020 до Договору.

Також сторони мають розбіжності у визначенні остаточних редакцій пунктів 7.1 та 7.2 договору.

Пункт 7.1 стосується строку дії договору, а пункт 7.2 договору визначає порядок зміни і розірвання договору.

Так, пункти 7.1 та 7.2. договору в редакції позивача викладені наступним чином:

"7.1. Договір набуває чинності з 01 січня 2020 року та діє по 31 грудня 2020 року, але у будь-якому разі до повного виконання та належного виконання сторонами своїх зобов`язань за договором. У разі укладення сторонами договору про надання послуг з АНо на строк після 31 грудня 2020 року договір може діяти для сторін за умови письмової згоди на таке виконавця".

"7.2. Зміна та розірвання Договору можливі на підставі пунктів 5.5 та 5.6 цього Договору відповідно, а також згідно з чинним законодавством України. У разі технічної інтеграції України до Багатосторонньої системи маршрутних зборів Євроконтролю дія цього Договору припиняється достроково в цілому або у відповідній частині, про що із зазначенням терміну припинення письмово повідомляє Виконавець".

Відповідач, у свою чергу, пропонує викласти вищевказані пункти в наступній редакції:

"7.1. Договір набуває чинності з 01 січня 2020 року та діє по 31 грудня 2020 року включно, але у будь-якому разі до повного виконання та належного виконання сторонами своїх зобов`язань за договором. Сторони домовились, що положення Договору застосовуються до відносин сторін (призводить до виникнення прав та обов`язків, передбачених цим договором) виключно за умови, що на дату укладення договору відносини з надання та оплати послуг з АНО в період дії договору не регулюються положеннями іншого договору, укладеного між сторонами".

"7.2. Зміна та розірвання Договору можливі за згодою сторін або у випадках передбачених законодавством".

Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України та ст. 188 Господарського кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з ч. 2 ст. 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання.

Частиною 3 ст. 653 Цивільного кодексу України, у разі зміни або розірвання договору зобов`язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов`язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Зміст зазначених норм свідчить, що законодавець не забороняє сторонам встановлювати умови, за яких допускається розірвання договору.

Позивач під час розгляду справи неодноразово зазначав про неможливість надання послуг на визначених відповідачем умовах у зв`язку із технічною інтеграцією України до Багатосторонньої системи маршрутних зборів Євроконтролю.

З огляду на зазначені обставини, з метою забезпечення балансу інтересів сторін та з огляду на те, що позивач є суб`єктом природної монополії на загальнодержавному ринку послуг з АНО повітряних суден, суд вважає, що розбіжності сторін щодо пунктів 7.1, 7.2 договору мають бути врегульованими у редакції позивача.

Крім того, в протоколі розбіжностей від 14.01.2020 до договору відповідач просить доповнити розділ 7 пунктом 7.6. наступної редакції: "Цей договір не припиняє дію інших договорів між сторонами, предметом яких є регулювання відносин щодо надання та оплати послуг з АНО, не змінює їх змісту, а також змісту проекту договору про надання послуг з аеронавігаційного обслуговування з протоколом розбіжностей до нього, укладення якого між сторонами є предметом судового спору у справі №910/1766/19".

В обґрунтування необхідності застосування вищевказаного пункту договору відповідач посилається на переддоговірний спір стосовно укладення між МАУ та Державним підприємством обслуговування повітряного руху України договору про надання послуг з АНО, який розглядається Господарським судом в межах справи №910/1766/19. Відповідач зазначає, що за результатами розгляду цього спору може бути вирішено, що строк договору про надання послуг з АНО, укладення якого є предметом розгляду вказаної справи, становитиме з 01.01.2019 по 31.12.2023 включно.

Судом встановлено, що станом 30.09.2020 матеріали господарської справи №910/1766/19 були передані до Верховного Суду, з огляду на надходження від Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "Міжнародні авіалінії України" касаційної скарги в якій, зокрема, останній оскаржує термін дії договору про надання послуг з аеронавігаційного обслуговування №б/н __ від ___2019 року, який в редакції Державного підприємства обслуговування повітряного руху України припинить свою чинність 31.12.2019.

Враховуючи вищенаведене, суд не вбачає підстав для включення пункту 7.6. до умов спірного договору.

Щодо розбіжностей сторін до додатку 4, 5 та додатку 6 до договору, суд зазначає наступне.

Відповідач у протоколі розбіжностей від 14.01.2020 до Договору пропонує виключити у Додатку 4 до Договору слова та знаки "… розділу GEN 4.2 Збірника аеронавігаційної інформації України".

Однак, суд зазначає про неможливість прийняття вищевказаних змін відповідача, оскільки розрахунок розміру плати проводиться саме у відповідності до п.2 GEN 4.2.4. Збірника аеронавігаційної інформації України та обов`язковий для всіх користувачів повітряного простору.

У протоколі розбіжностей від 14.01.2020 до Договору відповідач також пропонує виключити у Додатку 5 до Договору, яким визначено форму Акта здачі-приймання послуг з аеронавігаційного обслуговування польотів повітряних суден, цитування пункту 3.7 Договору.

Проте, суд зазначає, що дублювання пункту 3.7. договору (в редакції позивача, яка прийнята судом) у Додатку 5 до Договору не суперечить нормам чинного законодавства, не обмежує права відповідача та жодним чином не впливає на форму акту здачі-прийняття послуг з аеронавігаційного обслуговування польотів повітряних суден, тож суд не вбачає підстав для виключення цитування пункту 3.7. договору з додатку 5 до договору.

Так, у Додатку 6 до Договору викладено форму рахунку Виконавця.

Відповідач пропонує виключити з Додатку 6 до Договору слова, знаки та цифри "Термін сплати до (дата) _____201_. Термін оскарження до (дата) ____ 20_ р.", а також замінити слова та знаки "Середньомісячний «заключний крос-курс», обчислений агентством «Рейтере» на основі щоденних курсів за місяць, що передує місяцю, протягом якого здійснюється політ" на слова та знаки "Середньомісячний «заключний крос-курс», обчислений агентством «Рейтере» на основі щоденних курсів попиту (BID) за місяць, що передує місяцю, протягом якого здійснюється політ.".

Відповідно до пункту 3 параграфу 1 Документу Євроконтролю № 07.60.02 кінцева дата валютування на яку платіж має бути отриманий Євроконтролем зазначається у рахунку і не повинна перевищувати 30 днів з дня виставлення рахунка.

Таким чином, зазначення у рахунку терміну його оплати, що узгоджується з п. 3 GEN 4.2.4 Збірника аеронавігаційної інформації України та п.3 параграфу 1 Додатку 2 Умов оплати документу Євроконтролю N 07.60.02 "Умови застосування системи маршрутних зборів та умови оплати", який введено в дію Наказом Міністерства транспорту та зв`язку України №1210 від 25.11.2009 «Про застосування в цивільній авіації України документа Євроконтролю N 07.60.02», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 4 лютого 2010 р. за N 131 17426, є підставою для відхилення судом пропозиції відповідача в цій частині.

Отже, враховуючи обов`язковість для Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" як суб`єкта авіаційної діяльності, що здійснює діяльність в сфері повітряних перевезень пасажирів та вантажу та є споживачем послуг з АНО польотів ПС, які надаються Украерорухом, як провайдером аеронавігаційного обслуговування, укладення відповідного договору про надання послуг з аеронавігаційного обслуговування, приймаючи до уваги, що надання/отримання послуг з АНО здійснюється на підставі укладеного договору, суд визнає обґрунтованими вимоги позивача про визнання договору укладеним, з урахуванням викладеного вище.

При цьому, суд зазначає, що у прохальній частині позовної заяви позивач просив суд врегулювати розбіжності по пунктах 2.1.4., 2.1.5., 2.1.6, 2.2.3, 3.2., 3.3, 3.5, 3.7, 3.8, 3.12, 3.13, 3.14, 4.2, 4.3, 5.1, 5.6, 7.1, 7.2, 7.6 додатку №4, № 5 та №6 договору про надання послуг з аеронавігаційного обслуговування № б/н ___ від "____"__2020 року та визнати договір укладеним на умовах викладених у прохальній частині позовної заяви № 1-17.1/1192/20 від 05.02.2020, проте враховуючи, що розбіжності по кожному спірному пункту договору врегулювані судом у мотивувальній частини рішення із зазначенням підстав їх прийняття, суд вважає за доцільне викласти у резолютивній частині рішення редакцію договору з врегульованими розбіжностями по вищевказаним пунктах та додаткам до договору.

Частиною 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

У відповідності до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Підсумовуючи вищевикладене, виходячи із заявлених вимог, наведених обґрунтувань та наданих доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державного підприємства обслуговування повітряного руху України до Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" про врегулювання розбіжностей по договору та визнання договору укладеним підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 129, 236 - 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги Державного підприємства обслуговування повітряного руху України задовольнити.

2. Врегулювати розбіжності по пунктах 2.1.4., 2.1.5, 2.1.6, 2.2.3, 3.2, 3.3, 3.5, 3.7, 3.8, 3.12, 3.13, 3.14, 4.2, 4.3, 5.1, 5.6, 7.1, 7.2, 7.6, додатку 4, додатку 5, додатку 6 Договору про надання послуг з аеронавігаційного обслуговування №б/н від «__» ___2020 року.

3. Визнати Договір про надання послуг з аеронавігаційного обслуговування №б/н від «__» ___2020 року укладеним між Державним підприємством обслуговування повітряного руху України та Приватним акціонерним товариством "Авіакомпанія "Міжнародні авіалінії України" в наступній редакції:

Д О Г О В І Р №

Юридичні особи

ПРО НАДАННЯ ПОСЛУГ З АЕРОНАВІГАЦІЙНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ

м. Бориспіль ______ 2020 р.

Державне підприємство обслуговування повітряного руху України (далі - Виконавець) в особі _____________, який діє на підставі ________, з однієї сторони та _______________ (далі - Замовник) в особі ______________, який діє на підставі ____, з другої сторони, разом - Сторони, уклали цей договір (далі - Договір) про таке.

1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ

1.1. Замовник замовляє і зобов`язується оплатити, а Виконавець у порядку та на умовах, визначених цим Договором, бере зобов`язання надавати Замовнику послуги з аеронавігаційного обслуговування польотів повітряних суден (далі - послуги з АНО).

Примітка: аеронавігаційне обслуговування, що надається, включає такі види: обслуговування повітряного руху, зв`язок, навігація, спостереження, метеорологічне обслуговування аеронавігації на маршруті, надання метеорологічної й аеронавігаційної інформації, відповідно до чинного Сертифіката провайдера аеронавігаційного обслуговування.

2. ОБОВ`ЯЗКИ СТОРІН

2.1. Виконавець зобов`язується:

2.1.1. Забезпечити такі послуги з АНО: обслуговування повітряного руху, зв`язок, навігацію та спостереження, метеорологічне обслуговування аеронавігації на маршруті, надання метеорологічної та аеронавігаційної інформації для повітряних суден (далі- ПС) Замовника, а також виконувати інші дії, покладені на Виконавця нормами авіаційних правил України та інших законодавчих актів як на орган обслуговування повітряного руху.

2.1.2. Забезпечити організацію авіаційного наземного електрозв`язку у частині надання доступу до порту на своєму обладнанні для підключення до мережі авіаційної фіксованої служби (AFS) та обробки авіаційних повідомлень, що включає: забезпечення автоматичної передачі повідомлень, а також прийом повідомлень, адресованих Замовнику, згідно з вимогами нормативно-правових актів України та документів ІСАО і адресою мережі авіаційної фіксованої служби (AFS), наданою Замовнику Державною авіаційною службою України.

2.1.3. За ініціативою Замовника проводити попередню звірку реєстру польотів з метою уникнення помилок при виставленні рахунків за надані послуги з АНО.

2.2. Замовник зобов`язується:

2.2.1. Організувати доступ до мережі авіаційної фіксованої служби (AFS).

2.2.2. Дотримуватися встановлених правил надання повідомлень щодо обслуговування повітряного руху та встановлених процедур організації потоків повітряного руху і управління пропускною спроможністю.

2.2.3. У разі зміни парку ПС не пізніше останнього робочого дня календарного місяця, в якому відбулися зміни, надавати Виконавцю:

1) бортові (реєстраційні) номери власних і орендованих ПС;

2) дані про максимальну злітну масу ПС (у разі, якщо для одного ПС існує кілька значень максимальної сертифікованої злітної маси, у додатках 3 та 3а до цього Договору має бути вказана найбільша максимальна злітна маса, згідно з Льотним керівництвом літака (Airplane Flight Manual (далі- AFM), що дозволена для цього ПС);

Зазначена інформація надається на офіційному бланку Замовника за підписом повноважного представника або листом, завіреним печаткою юридичної особи та підписом повноважного представника Замовника, поштою або електронним повідомленням (сканкопія).

Надана Замовником і отримана Виконавцем інформація використовується для визначення максимальної злітної маси ПС при розрахунку розміру плати за надані послуги з АНО.

У разі неподання Замовником або надання недостовірної інформації у вищезазначений термін у частині, що стосується максимальної злітної маси ПС, максимальна злітна маса ПС визначається Виконавцем за масою найважчого відомого йому ПС такого типу. Крім цього, Замовник згідно з пунктом 3.7 цього Договору втрачає право на письмове оскарження рахунка щодо злітної маси ПС.

2.2.4. Своєчасно, у строки, визначені цим Договором, оплачувати рахунки Виконавця за послуги з АНО та штрафні санкції (пеню за несвоєчасно сплачений рахунок та проценти річні від простроченої суми).

3. ПОРЯДОК РОЗРАХУНКІВ

3.1. Розмір плати за послуги з АНО (на маршруті, на підході та в районі аеродрому) визначено чинним законодавством України та публікуєтеся в АІР України, яка додатково включає також плату за послуги згідно з пунктом 2.1.2 цього Договору.

3.2. Розрахунки розміру плати за послуги з АНО проводяться у порядку та за одиничними ставками плати за АНО згідно з додатком 1 до цього Договору. Максимальна дозволена злітна маса ПС (MTOW) Замовника визначається згідно з AFM, та вказується у додатках 3 та 3а до цього Договору. Якщо Замовник використовує два або більше ПС, віднесених до різних версій одного й того ж типу, то для кожного ПС цього типу береться середня максимальна дозволена злітна маса усіх його ПС подібного типу. Якщо для одного ПС існує кілька значень максимальної сертифікованої злітної маси, ваговий коефіцієнт визначають на основі найбільшої максимальної злітної маси, дозволеної для цього ПС.

3.3. Ставки плати за АНО:

- встановлені без податку на додану вартість;

- використовуються ті, що діяли на день виконання польоту.

3.4. Розрахунок плати за АНО здійснюється Виконавцем щомісяця на підставі реєстру польотів, який складається один раз за календарний місяць, в якому надавались послуги з АНО.

3.5. На підставі реєстру виконаних польотів (додаток 4), що є невід`ємною частиною акта, Виконавець складає акт здачі-приймання послуг з аеронавігаційного обслуговування польотів повітряних суден (далі - Акт) у національній валюті (додаток 5) за місяць в двох екземплярах, вартість яких обчислюється шляхом застосування середньомісячного обмінного курсу євро до національної валюти за місяць, що передує місяцю, протягом якого здійснюється політ. Застосовується обмінний курс, що дорівнює середньомісячному "заключному крос-курсу", обчисленому агентством "Рейтерс" на основі щоденних курсів.

Операції з постачання послуг з АНО ПС, які здійснюють внутрішні, міжнародні та транзитні польоти в районах польотної інформації зони, відповідно до статті 197.10 Податкового кодексу України звільнені від оподаткування податком на додану вартість.

3.6. Виконавець надсилає рекомендованим листом на поштову адресу Замовника, вказану у розділі 9, два примірники Акта, підписані зі свого боку, реєстр виконаних польотів до нього та виставлений рахунок на оплату за надані послуги з АНО (додаток 6), рахунок на штрафні санкції (пеню та річні проценти) (додаток 7).

3.7. Замовник зобов`язаний протягом 30 (тридцяти) календарних днів від дня виставлення рахунку підписати Акт і надіслати його Виконавцеві, або подати письмове оскарження Акту щодо факту отриманих послуг.

Якщо протягом зазначеного строку Виконавець не отримає підписаний Замовником Акт або письмове оскарження Акта щодо наданих послуг, послуги вважаються прийнятими Замовником у повному обсязі та є підставою для взаємних розрахунків між Замовником і Виконавцем.

3.8. Строк, у межах якого має бути сплачений рахунок, становить 30 (тридцять) календарних днів від дати виставлення рахунка. Термін сплати рахунку вказується у рахунку.

3.9. Грошові кошти переказуються Замовником на поточний рахунок Виконавця, відкритий у банківській установі та вказаний у рахунку. Оплата вважається такою, що відбулася, лише у день зарахування коштів на поточний рахунок Виконавця.

3.10. Оплату послуг Замовник здійснює в національній валюті України згідно з виставленим рахунком.

3.11. Платіжний документ Замовника має містити посилання на номер і дату рахунка, а також на номер і дату цього Договору. У разі порушення зазначених вимог або зазначення неправильного посилання Виконавець має право самостійно визначати приналежність отриманих коштів та обліковувати їх відповідно до пункту 4.4.

3.12. Термін письмового оскарження виставленого рахунка вказується у рахунку та становить 60 (шістдесят) календарних днів з дня виставлення рахунку.

3.13. Будь-яке оскарження, претензія Замовника не дає йому права зменшувати суму оплати відповідного рахунка без письмової на те згоди Виконавця. Розгляд Виконавцем претензії має тривати не більше 10 (десяти) календарних днів (у разі необхідності отримання певної інформації, документів кінцевий термін розгляду переноситься на відповідний строк) і його висновок є остаточним та обов`язковим для виконання. У разі згоди Виконавця з претензією Замовника Виконавець надає коригування до Акта за відповідний період.

3.14. У разі несплати Замовником рахунку у зазначені в Договорі строки або за наявності випадків, передбачених пунктом 5.3 цього Договору (ліквідація, реорганізація, зміна правового статусу), АНО може надаватися Замовнику за умови попередньої оплати. Про запровадження розрахунку на умовах попередньої оплати Виконавець повідомляє Замовника. Така система оплати починає діяти з першого числа місяця, який йде за місяцем, у якому Замовник отримує таке повідомлення, якщо інше не зазначено у самому повідомленні. За такої системи оплати Виконавець погоджує графік платежів та включає до нього, зокрема, заборгованість (плату за АНО, неустойку, річні проценти) Замовника за минулі місяці. При запровадженні на умовах попередньої оплати відповідно до положень розділу 4 цього Договору у Замовника виникає зобов`язання щодо сплати пені за несплату рахунків у визначений термін.

Сума передоплати може зараховуватись в рахунок сплати за надані послуги за поточний місяць.

4. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН

4.1. Сторона, яка порушила умови цього Договору, сплачує штраф у розміри 100 (ста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожен такий випадок, а саме:

4.1.1. За несвоєчасне задоволення заявки на АНО Замовника без поважних причин.

4.1.2. У разі несвоєчасного повідомлення про зміни (пункт 5.3 цього Договору).

4.2. Обов`язок Замовника щодо сплати пені та процентів річних виникає з наступного дня після спливу строку, в який має бути сплачено рахунок.

4.2.1. За будь-який несплачений у визначений строк рахунок у строк до 30 (тридцяти) календарних днів (включно), починаючи з дня, наступного за останнім днем встановленого пунктом 3.8 Договору строку, Замовник сплачує Виконавцеві пеню у розмірі облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який нараховується пеня, за кожен календарний день прострочення за весь час прострочення, від простроченої суми починаючи з дня, наступного за останнім днем встановленого пунктом 3.8 Договору 30-денного строку.

4.2.2. За кожен несплачений рахунок у строк понад 30 (тридцять) календарних днів, починаючи з дня, наступного за останнім днем встановленого пунктом 3.8 Договору строку, Замовник сплачує Виконавцеві пеню у розмірі облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який нараховується пеня, за кожен календарний день прострочення за весь час прострочення, а також 3 (три) проценти річних від простроченої суми, починаючи з дня, наступного за останнім днем встановленого пунктом 3.8 Договору 30-денного строку.

4.3. Штрафні санкції, зазначені у пунктах 4.2.1. та 4.2.2. відповідно, нараховуються Виконавцем Замовнику за весь час прострочення, включно з днем зарахування коштів на поточний рахунок Виконавця, навіть якщо остаточна оплата відбулася після закінчення строку дії Договору .

4.4. У разі неможливості встановити призначення платежу через відсутність інформації, зазначеної у пункті 3.11, Виконавець зараховує отримані кошти в такому порядку:

4.4.1. Погашення штрафних санкцій

4.4.2. Погашення суми боргу за рахунками за АНО, починаючи з найдавнішого.

4.4.3. Погашення суми боргу за поточними рахунками за АНО.

5. ОСОБЛИВІ УМОВИ

5.1. У разі зміни одиничних ставок плати за АНО у порядку, встановленому чинним законодавством України, проводиться відповідний перерахунок нарахування плати за АНО з дати набуття чинності таких змін, про що Виконавець письмово повідомляє Замовника (надсилає додаток 1 у новій редакції).

5.2. Замовнику слід враховувати можливість застосування з боку Виконавця заходів регулювання потоків повітряного руху та управління пропускною спроможністю до польотів ПС Замовника.

5.3. У разі ліквідації, реорганізації (злиття, приєднання, поділ, відокремлення, перетворення), зміни правового статусу, зміни юридичної та/або поштової адреси, банківських реквізитів однієї зі Сторін така Сторона письмово інформує іншу Сторону про такі зміни протягом 5 (п`яти) днів з набуття чинності таких змін.

5.4. Усі розбіжності, що виникають у процесі виконання цього Договору, Сторони вирішують шляхом переговорів.

5.5. За наявності вимог з боку центральних органів виконавчої влади до Виконавця як провайдера з АНО стосовно проведення діяльності Виконавця, зокрема, щодо типів та/або видів АНО та/або їх вартості відповідно до чинного законодавства України, а так само за наявності обґрунтованих письмових вимог з боку Євроконтролю, Сторони зобов`язуються внести необхідні зміни до цього Договору.

5.6. Виконавець у разі несплати Замовником в установлений 30-денний строк рахунка може вжити заходів щодо відшкодування боргу, включно з затриманням ПС та припиненням АНО польотів ПС Замовника після закінчення триденного строку з дня отримання Замовником відповідного письмового попередження, а також за відсутності обґрунтованих причин продовження строків сплати боргу.

5.7. Якщо спір через розбіжності неможливо вирішити шляхом переговорів, він вирішується в суді.

5.8. В інших випадках, які не передбачені цим Договором, Сторони керуються чинним законодавством України.

6. ОБСТАВИНИ НЕПЕРЕБОРНОЇ СИЛИ

6.1. Сторони не несуть відповідальності за часткове або повне невиконання своїх обов`язків за цим Договором, якщо це сталося внаслідок обставин непереборної сили, на строк дії цих обставин. У разі виникнення таких обставин Сторони зобов`язані протягом 48 годин сповістити одна одну письмово, телефаксом або телеграфом про початок, закінчення обставин непереборної сили. Повідомлення має бути підтверджено повноважним центральним органом виконавчої влади / організацією.

6.2. Обставинами непереборної сили є військові дії, повстання, мобілізація, епідемії, пожежі, вибухи, природні катастрофи, дії центральних органів виконавчої влади, які втручаються у господарську діяльність Виконавця та/або Замовника, а також їх наслідки та всі інші події, які Торгівельно-промислова палата або інший повноважний орган/організація підтвердить письмовим документом.

7. СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ ТА ІНШІ УМОВИ

7.1. Договір набуває чинності з 01 січня 2020 року та діє по 31 грудня 2020 року, але у будь-якому разі до повного та належного виконання Сторонами своїх зобов`язань за Договором. У разі не укладення Сторонами договору про надання послуг з АНО на строк після 31 грудня 2020 року Договір може діяти для Сторін за умови письмової згоди на таке Виконавця.

7.2. Зміна та розірвання Договору можливі на підставі пунктів 5.5 та 5.6 цього Договору відповідно, а також згідно з чинним законодавством України. У разі технічної інтеграції України до Багатосторонньої системи маршрутних зборів Євроконтролю дія цього Договору припиняється достроково в цілому або у відповідній частині, про що із зазначенням терміну припинення письмово повідомляє Виконавець.

7.3. Договір укладено у двох примірниках українською мовою (по одному кожній Стороні), кожен з яких має однакову юридичну силу. Визнання недійсними окремих положень цього Договору не тягне за собою визнання цього Договору недійсним в цілому.

7.4. Уся поштова кореспонденція надсилається Сторонами на поштові адреси, електронні повідомлення - на електронні адреси, що зазначені у розділі 9 цього Договору.

7.5. Усі зміни та доповнення до цього Договору вчинюються у письмовій формі за підписом представників обох Сторін, крім змін та доповнень до додатка 2, 3 та 3а до цього Договору, відповідно до підпункту 2.2.3, якщо інше не зазначено в цьому Договорі.

8. ДОДАТКИ ДО ДОГОВОРУ

8.1. Додаток 1 підписується уповноваженими представниками обох Сторін; додатки 2, 3 та 3а - представником Замовника, скріплюються печатками та є складовими частинами цього Договору.

8.1.1. Додаток 1 "Методика розрахунку розміру плати за послуги з АНО " на 1 арк.

8.1.2. Додаток 2 "Картка авіакомпанії" на 1 арк.

8.1.3. Додаток 3 "Перелік використовуваних власних ПС" на 1 арк.

8.1.4. Додаток 3а "Перелік використовуваних орендованих ПС" на 1 арк.

8.2. Додатки 4, 5, 6, 7 є зразками та підписуються при виставленні рахунків:

Додаток 4 "Реєстр виконаних польотів" на 1 арк.

Додаток 5 "Акт здачі-приймання послуг з аеронавігаційного обслуговування польотів повітряних суден" на 1 арк.

Додаток 6 "Рахунок для польотів" на 1 арк.

Додаток 7 "Рахунок для штрафних санкцій, пені" на 1 арк.

9. РЕКВІЗИТИ ТА ПІДПИСИ

ВИКОНАВЕЦЬАдреси та банківські реквізитиЗАМОВНИКАеропорт, м. Бориспіль, Київська обл., 08300Місцезнаходження а/с № 115, м. Бориспіль-1, Київська обл., 08301Поштова адреса NRCO@uksatse.aeroЕлектронна адреса На загальних підставахСтатус платника податку 19477064Код за ЄДРПОУ НОМЕР_1Номер рахунка АТ "Ощадбанк" м. КиївБанк 300465МФО Банку 194770626596Індивідуальний податковий номер 100233960Номер свідоцтва про реєстрацію платника податку ВИКОНАВЕЦЬ ЗАМОВНИК

Додаток 1

до Договору

№__

__2020 р.

Методика розрахунку розміру плати за послуги з АНО

1. Розмір плати за послуги з АНО визначається залежно від максимально дозволеної злітної маси (MTOW).

1.1. Розрахунки плати за послуги з АНО на маршруті проводяться за формулою:

r = t х N,

де: r - розмір плати за послуги з АНО на маршруті;

t - одинична ставка плати за послуги з АНО на маршруті;

N - кількість одиниць обслуговування для такого польоту.

Для кожного конкретного польоту кількість одиниць обслуговування (N) визначається за формулою:

N = d х p,

де d - коефіцієнт відстані для повітряного простору України;

p - ваговий коефіцієнт для відповідного ПС.

Коефіцієнт відстані для повітряного простору району польотної інформації України визначається діленням на 100 (сто) ортодромічної відстані в кілометрах між аеродромом вильоту в межах повітряного простору під відповідальністю України або точкою входження в повітряний простір району польотної інформації України та аеродромом першої посадки в межах повітряного простору району польотної інформації України або точкою виходу з повітряного простору району польотної інформації України. Ортодромічна відстань, яка береться до розрахунку, зменшується на 20 (двадцять) кілометрів для кожного зльоту і для кожної посадки на території України.

Ваговий коефіцієнт (p), виражений числом із двома десятковими знаками після коми, визначається як квадратний корінь із частки від ділення на 50 максимальної злітної маси повітряного судна (в метричних тонах з одним десятковим знаком після коми), зазначеної у AMF за формулою:

Р = v

де: W - MTOW ПС в метричних тонах.

Якщо MTOW даного повітряного судна невідома, для розрахунку вагового коефіцієнта береться маса найважчого відомого повітряного судна того самого типу.

Якщо для одного повітряного судна є кілька значень MTOW, ваговий коефіцієнт викачається на основі найбільшої MTOW, згідно з AFM, що дозволена для цього ПС.

У разі якщо експлуатант використовує два або більше повітряних суден різних модифікацій одного типу, для обчислення вагового коефіцієнта для кожного із цих повітряних суден використовується середнє значення MTOW всіх його повітряних суден цього типу.

Зміни щодо парку повітряних суден експлуатанта повинні переглядатись не рідше одного разу на рік.

Одинична ставка плати за послуги з аеронавігаційного обслуговування на маршруті (t) встановлюється у розмірі 51,10 EUR.

1.2. Розрахунок плати за аеронавігаційне обслуговування на підході та в районі аеродрому проводиться за формулою:

R = T х N,

де: R - розмір плати за послуги з аеронавігаційного обслуговування на підході та в районі аеродрому;

Т - одинична ставка плати за послуги з аеронавігаційного обслуговування на підході та в районі аеродрому;

N - кількість одиниць обслуговування, виражена числом з двома десятковими знаками після коми, визначається як частка від ділення на 50 максимальної сертифікованої злітної маси повітряного судна (MTOW), яка піднесена до степеню 0,7 , за формулою:

N = 0,70

де: W - MTOW повітряного судна у метричних тонах (з одним десятковим знаком після коми), яка вказана у AFM для цього ПС.

Якщо MTOW даного повітряного судна невідома, для розрахунку вагового коефіцієнта береться маса найважчого відомого повітряного судна того самого типу.

Якщо для одного повітряного судна є кілька значень MTOW, ваговий коефіцієнт викачається на основі найбільшої MTOW, згідно з AFM, що дозволена для цього ПС.

У разі якщо експлуатант використовує два або більше повітряних суден різних модифікацій одного типу, для розрахунку розміру плати ® для кожного з цих повітряних суден використовується середнє значення MTOW всіх його повітряних суден цього типу.

Зміни щодо парку повітряних суден експлуатанта повинні переглядатись не рідше одного разу на рік.

Одинична ставка плати за послуги з аеронавігаційного обслуговування на підході та в районі аеродрому (Т) встановлюється у розмірі 210,0 EUR для Міжнародного аеропорту «Бориспіль» та у розмірі 411,0 EUR за послуги з аеронавігаційного обслуговування на підході та в районі аеродрому для всіх інших аеропортів країни.

ВИКОНАВЕЦЬ ЗАМОВНИК

Додаток 2

до Договору

№__

__ 2020 р.

КАРТКА АВІАКОМПАНІЇ

1НАЗВА АВІАКОМПАНІЇ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ 2Назва авіакомпанії англійською мовою 3Позивний ІСАО4Код ІСАО5Поштова адреса 6Базовий аеропорт 7Телефони 8Факс9Веб-сайт 10Адреса авіаційної фіксованої служби (AFS)11Електронна пошта 12Керівник авіакомпанії (ПІБ повністю) 13Дата, прізвище та підпис представника Замовника14 Печатка

Додаток 3

до Договору

№_____

__2020 р.

ПЕРЕЛІК ВЛАСНИХ ПОВІТРЯНИХ СУДЕН

ВЛАСНІ ПОВІТРЯНІ СУДНАБортовий номер (реєстраційний)Тип повітряного суднаМаксимальна злітна маса (кг) ДатаПрізвище та підпис Представника Замовника Печатка

Додаток 3а

до Договору

№____

_____2020 р.

ПЕРЕЛІК ОРЕНДОВАНИХ ПОВІТРЯНИХ СУДЕН

ОРЕНДОВАНІ ПОВІТРЯНІ СУДНАБортовий номер (реєстраційний)Тип ПСОрендодавецьМаксимальна злітна маса (кг) ДатаПрізвище та підпис представника Замовника Печатка

Додаток 4

до Договору

№______

__2020 р.

Державне підприємство обслуговування повітряного руху України

а/с № 115, м. Бориспіль-1, Київська обл., 08301

Телефон: (044) 351 57 07, факс: (044) 351 64 94

AFTN: UKKRASXX, e-mail: NRCO@uksatse.aero

Документ: (номер документа) Реєстр польотів

Авіакомпанія:

Період: (місяць, рік)

Сума в р-ні аеродрому, EUR (t) (сума) Сума на маршруті EUR (r): (сума)

Загальна сума, EUR (t+r) (сума) Кількість польотів: (кількість)

Розрахунок розміру плати за надане АНО проводиться відповідно до вимог статті 36 Повітряного кодексу України, док Євроконтролю № 07.60.02 «Умови застосування маршрутних зборів та умови оплати» розділу GEN 4.2. Збірника аеронавігаційної інформації України та наказу Міністерства інфраструктури України від 04.06.2019 №415.

Украерорух, Документ (номер документа) Сторінка №

Дата№ рейсуТип ПСМакс. злітна маса ПС, тАеропортМаршрутВідстань, кмСума на маршруті, євроСума в районі аеродрому, євро вильотупосадкивхідвихід

Дата: (дата, час)

Підпис: (ім`я, прізвище, посада)

Додаток 5

до Договору

№ _____

_2020 р.

ДЕРЖАВНЕ підприємство обслуговування повітряного руху України Код 19477064 Аеропорт, м. Бориспіль, Київська обл., 08300 IBAN НОМЕР_1 АТ "Ощадбанк" м. Київ МФО 300465 тел. (+38044) 351-57-12 факс (+38044) 351-65-29 Реквізити ЗамовникаАкт

здачі-приймання послуг з аеронавігаційного обслуговування польотів

повітряних суден №

м. Бориспіль

Дата

Період

Підстава

Виконавець Державне підприємство обслуговування повітряного руху України в особі _________, що діє на підставі____________ передає, а Замовник в особі ___________, що діє на підставі ___ приймає послуги з аеронавігаційного обслуговування, передбачені пунктом 1.1 Договору, надані у ______ 2020 року. Одинична ставка плати на маршруті складає 51,10 євро, в районі аеродрому Бориспіль-210 євро, в районі інших аеродромір України - 411 євро. Загальна вартість наданих послуг становить _______ гривень (___ грн ____ коп.) без ПДВ. Операції з постачання послуг з АНО ПС, які здійснюють внутрішні, міжнародні та транзитні польоти в районах польотної інформації України, відповідно до статті 197.10 Податкового кодексу України звільнені від оподаткування податком на додану вартість.

До обсягу та якості послуг Замовник претензій не має.

Назва послугиКількість наданих послуг за період (кількість польотів)Вартість послуги аеронавігаційного обслуговування польотів за період, грн, у т.ч.Загальна вартість послуг з аеронавігаційного обслуговування польотів за період, грн вартість послуг аеронавігаційного обслуговування в районі аеродрому, грнвартість послуг аеронавігаційного обслуговування на маршруті, грн Послуга з аеронавігаційного обслуговування

На підставі умов п. 3.7. договору, при ненадходженні Виконавцю Акта, підписаного Замовником, або письмового оскарження (претензії) щодо наданих послуг протягом 30 (тридцяти) календарних днів від дня виставлення рахунку, цей Акт вважається дійсним і підтверджує факт надання послуг належним чином у повному обсязі та є підставою для взаємних розрахунків.

Додаток: реєстр виконаних польотів № ____

Виконавець: Замовник:

Додаток 6

до Договору

№______

__2020 р.

ДЕРЖАВНЕ підприємство обслуговування повітряного руху України Код 19477064 Аеропорт, м. Бориспіль, Київська обл., 08300 IBAN: НОМЕР_1 АТ "Ощадбанк" м. Київ МФО 300465 тел. (+38044) 351-57-12 факс (+38044) 351-65 -29UKRAINIAN State Air Traffic Services Enterprise Code 19477064 UkSATSE, Airport 08300, Boryspil, Kyiv region,Ukraine JSC "Oschadbank" Kyiv, Ukraine IBAN: НОМЕР_1 tel. ( +38044 ) 351-57-12 fax ( +38044 ) 351-65-29РАХУНОК

Дата Платник

Період

Код:

Договір про надання послуг №

Термін сплати до (дата)______20__. Термін оскарження до (дата) _____20_р

При оплаті, будь ласка, посилайтесь на номер рахунку.

Державне підприємство обслуговування повітряного руху України має статус платника податку на прибуток на загальних підставах. Операції з постачання послуг з АНО ПС, які здійснюють внутрішні, міжнародні та транзитні польоти в районах польотної інформації України, відповідно до статті 197.10 Податкового кодексу України звільнені від оподаткування податком на додану вартість.

Належить до сплати по рахунку:

Послуги з аеронавігаційного обслуговування польотів повітряних суден

Вид польотуВартість послуг АНО, євроСередньомісячний "заключний крос-курс", обчислений агентством "Рейтерс" на основі щоденних курсів попиту (BID) за місяць, що передує місяцю, протягом якого здійснюється політСума до сплати, грнв районі аеродрому на маршруті Разом до сплати

Із запитаннями щодо цього рахунка звертатись за телефоном (+38044) 351-57-12,

факс: ( +38044) 351-65-29

Начальник відділу ОПР та РКПП

Головний бухгалтер

Додаток 7

до Договору

№ ____

__2020 р.

ДЕРЖАВНЕ підприємство обслуговування повітряного руху України Код 19477064 Аеропорт, м. Бориспіль, Київська обл., 08300 IBAN: НОМЕР_1 АТ "Ощадбанк" м. Київ МФО 300465 тел. (+38044) 351-57-12 факс (+38044) 351-65-29UKRAINIAN State Air Traffic Services Enterprise Code 19477064 UkSATSE, Airport 08300, Boryspil, Kyiv region,Ukraine JSC "Oschadbank" Kyiv, Ukraine IBAN: НОМЕР_1 tel. ( +38044 ) 351-57-12 fax ( +38044 ) 351-65-29

РАХУНОК №

Дата Платник

Період

Код:

Договір про надання послуг №

При оплаті, будь ласка, посилайтесь на номер рахунку.

Державне підприємство обслуговування повітряного руху України має статус платника податку на прибуток на загальних підставах. Операції з постачання послуг з АНО ПС, які здійснюють внутрішні, міжнародні та транзитні польоти в районах польотної інформації України, відповідно статті 197.10 Податкового кодексу України звільнені від оподаткування податком на додану вартість.

Належить до сплати по рахунку:

Штрафні санкції за несвоєчасну сплату рахунка за послуги з аеронавігаційного обслуговування

№ рахунку, за який нарахована пеня, річний %Кількість прострочених днівСума до сплати

Разом до сплати_________без ПДВ

Додаток до рахунка на аркушах

Із запитаннями щодо нарахування штрафних санкцій звертатись за телефоном:

(+38044) 351-50-51 , факс ( +38044 ) 351-65-88

Заступник директора з управління активами

Головний бухгалтер

4. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "Міжнародні авіалінії України" (01030, м. Київ, вул. Лисенка, 4, ідентифікаційний код 14348681) на користь Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (08301, Київська обл., м. Бориспіль, Аеропорт, а/с 115, ідентифікаційний код 19477064) судовий збір у розмірі 4 204 (чотири тисячі двісті чотири) грн 00 коп.

5. Після набрання рішенням законної сили видати накази.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 06.10.2020

Суддя Л. Г. Пукшин