Рішення № 91996025, 05.10.2020, Харківський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
05.10.2020
Номер справи
644/4123/18
Номер документу
91996025
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

05.10.20

Справа № 644/4123/18

Провадження № 2/644/1037/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2020 року смт. Покотилівка

Харківський районний суд Харківської області у складі:

головуючої судді Назаренко О.В.,

за участю секретаря судового засідання Літінської Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ПАТ «Харківміськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у вигляді не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу,

в с т а н о в и в:

до Харківського районного суду Харківської області з Орджонікідзевського районного суду м. Харкова надійшла цивільна справа за позовом ПАТ «Харківміськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у вигляді не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу. Представник позивача просить стягнути з ОСОБА_1 на користь ПАТ «Харківміськгаз» заборгованість у вигляді вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 222 044,86 грн., а також судового збору у розмірі 3 330,67 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ПАТ «Харківміськгаз» здійснює діяльність з розподілу природного газу та діє на підставі Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2494 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1379/27824.

Відповідач, ОСОБА_1 , проживає за адресою:

АДРЕСА_1 . Житловий будинок за вищевказаною адресою обладнано газовими приладами: ПГ-4, АГВ, ПЛГ.

25.03.2017 року представниками позивача була проведена перевірка за адресою відповідача, за результатами якої виявлені порушення Кодексу, саме виявлено підозру на несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, про що, відповідно до п. 1 глави 5 розділ ХІ Кодексу було складено відповідний Акт про порушення № 63/2017 від 25.03.2017 року.

На підставі виявлених порушень представниками позивача лічильник газу в домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1 було демонтовано та направлено на експертизу в центр повірки промислових і побутових лічильників та приладів обліку ПАТ «Харківміськгаз», про що складено Акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи, який підписаний представниками позивача та відповідача.

Для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представник ПАТ «Харківміськгаз» додатково опломбовує вхідні та вихідні патрубки лічильника газу та пакет пломбами газопостачальної організації та повідомляє Споживачу про дату, час та місце проведення експертизи.

За підсумками експертизи виявлено наступне: відбиток тавра повірника на пломбі-заглушці, що розташована на відліковому пристрою не відповідає зразку Держпоживстандарту та згідно висновків комісії встановлено втручання в газовий лічильник. Також, згідно довідки ДП «Харківстандартметрологія» лічильник газу був визнаний непридатним.

26.12.2017 року на засіданні постійної діючої комісії з питань, пов`язаних з розгляду актів про порушення, які складені внаслідок виявлення порушень побутовим споживачем вимог Кодексу газорозподільних систем було складено розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі ПАТ «Харківміськгаз», яка складає 222 044,86 грн.

Відповідно розрахунку вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за період з 01.10.2016 року по 25.03.2017 року (дата виявлення порушення) розмір вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі ПАТ «Харківміськгаз» становить 222 044,86 грн.

Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 17.09.2018 року прийнято позов до розгляду та призначене за правилами загального позовного провадження у цивільній справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Харківміськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу. Призначено судове засідання.

30 жовтня 2018 року до суду від відповідача надійшов відзив на позов, відповідно до якого відповідач просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Не погоджуючись з позовними вимогами, Відповідач заперечує, вважає, що Позивачем заявлено претензії до Відповідача, які не відповідають дійсним фактичним обставинам справи, а тому є необґрунтованими і незаконними, безпідставними та такими, що не опираються на факти дійсної вини Відповідача. В своїх доводах Відповідач посилається на те, що дії з проведення експертизи лічильника ПАТ «Харківміськгаз» не відповідають та суперечать вимогам чинного законодавства.

13 листопада 2018 року надійшов уточнений відзив на позов, відповідно до якого відповідач просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

28 травня 2019 року та 27 червня 2019 року до суду надійшли об`єднана відповідь на позов.

12.06.2019 року позивачем, керуючись ст 76, 83 ЦПК надано у якості доказів диск CD-R, який містить фото, які були здійснені представниками ПАТ «Харкіцвміськгаз» при проведені експертизи лічильника газу MKM-U № 064188.

12 березня 2019 року до суду надійшло клопотання відповідача відповідно до вимог ст. 84 ЦПК України, в якому просить витребувати з ПАТ «Харківміськгаз» документи, що свідчать про законність створення експертної лабораторії: атестат про акредитацію виданий національним органом України з акредитації; копію акредитації лабораторії на право проведення експертиз, завіреної в суді згідно з оригіналом;договори про навчання, підготовку до атестації та атестації персоналу лабораторії;копії платіжних доручень, завірених банком, про оплату всіх послуг отриманих по договорам пов`язаних з оплатою послуг сторонніх організацій по створенню лабораторії; довідка про бухгалтерські проводки по списанню цих коштів на певні рахунки витрат; копії атестації співробітників повірочної лабораторії;посадові інструкції на кожного фахівця , яка встановлює функції, обов`язки, права та відповідальність, вимоги до освіти, технічних знань і досвіду роботи; атестації всіх співробітників на право проведення конкретних випробовувань відповідно до встановленого порядку атестації, що безпосередньо беруть участь у проведенні випробувань; документально підтверджену технічну і професійну підготовку всього персоналу лабораторії, щодо повірки ЗВТ відповідно до заявленої галузі уповноваження, знання законів та інших нормативно-правових актів України у сфері метрології та метрологічної діяльності, національних стандартів у сфері метрології та метрологічної діяльності, основи метрології, основні принципи та методи проведення вимірювань і одержання їх результатів; документально підтверджені відомості та документи з питань підвищення кваліфікації персоналу лабораторії. документи акредитованої лабораторії, підтверджуючі професійну підготовку, кваліфікацію та досвід щодо проведення випробувань в галузі акредитації персонала.

Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 17 грудня 2019 року у задоволенні клопотання відповідача ОСОБА_1 про витребування доказів по цивільній справі за позовом ПАТ «Харківміськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у вигляді не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу відмовлено. Підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду.

За заявою ПАТ «Харківміськгаз», що прийнята та розглянута, судом встановлено, що річними загальними зборами акціонерів ПАТ «Харківміськгаз» від 16.04.2019 р. прийнято рішення про зміну типу Товариства з публічного акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство та найменування Товариства з ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ХАРКІВМІСЬКГАЗ" на АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ "ХАРКІВМІСЬКГАЗ", скорочене найменування ПАТ "ХАРКІВМІСЬКГАЗ" на АТ "ХАРКІВМІСЬКГАЗ".

Державну реєстрацію змін проведено 14.05.2019 р. Зазначені зміни в найменуванні юридичної особи були внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців у встановленому Законом порядку.

АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ "ХАРКІВМІСЬКГАЗ" є правонаступником всіх прав та обов`язків Публічного акціонерного товариства «Харківміськгаз».

Ідентифікаційний код юридичної особи - без змін. Банківські реквізити:

п/р № НОМЕР_1 в АБ «Кліринговий дім», м. Київ, МФО 300647.

В судове засідання представник позивача - не з`явилася, надала до суду заяву про проведення судового засідання за її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з`явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила.

На підставі вищевикладеного, судом замінено позивача Публічне акціонерне товариство «Харківміськгаз» на Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз»

Враховуючи, що в судове засідання не з`явились всі учасники справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши всі наявні письмові та електронні докази, приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Вiдповiдно до ч. 1 ст. 179 ЦПК України предметом доказування під час судового розгляду є факти, які обґрунтовують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для вирішення справи i підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відносини між газопостачальними організаціями та громадянами - споживачами газу регламентуються «Правилами постачання природного газу», затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 2496 та Кодексом газорозподільних систем, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494. Позивач є оператором ГРМ, що здійснює діяльність з розподілу природного газу в рамках Кодексу газорозподільних систем, отриманої ліцензії та діючого законодавства України. Відповідач є побутовим споживачем газу, який несе передбачену діючим законодавством відповідальність за свої дії.

Відповідач, ОСОБА_1 , проживає за адресою:

АДРЕСА_1 . Житловий будинок за вищевказаною адресою обладнано газовими приладами: ПГ-4, АГВ, ПЛГ.

Підставами для постачання природного газу побутовому споживачу є:

наявність у побутового споживача договору розподілу природного газу, укладеного з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого підключений об`єкт споживача, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як суб`єкту ринку природного газу;

Судом встановлено, що постачання природного газу відбулось в результаті господарсько-правових відносин.

Тобто, сторони угоду на постачання природного газу оформили шляхом вчинення конклюдентних дій, а саме - в силу загальних приписів цивільного законодавства замість відповіді про прийняття пропозиції укласти договір контрагент може вчинити дії по виконанню зазначених в пропозиції (оферті) умов договору, зокрема, прийняти товар, сплатити відповідні суми тощо. Вчинення таких конклюдентних дій означає згоду на укладання договору.

Для забезпечення приєднання до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам усіх діючих побутових споживачів, об`єкти яких знаходяться в межах закріпленої території постачальника із спеціальними обов`язками, останній в установленому порядку надсилає кожному побутовому споживачу заяву-приєднання до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам з персоніфікованими даними щодо споживача та його об`єкта за формою, встановленою додатком 1 до Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2500, разом із супровідним листом за формою, встановленою додатком 2 до Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2500.

За відсутності зауважень до персоніфікованих даних у заяві-приєднанні та її змісту побутовий споживач зобов`язаний підписати заяву-приєднання та повернути один її примірник постачальнику. Якщо споживач не повернув постачальнику заяву-приєднання, фактом згоди споживача про приєднання до умов договору (акцептування заяви-приєднання) є сплачений споживачем рахунок (квитанція) постачальника за поставлений природний газ, а щодо постачальника із спеціальними обов`язками - і факт фактичного споживання природного газу після офіційного опублікування договору таким постачальником відповідно до вимог цих Правил, що має підтверджуватися документально, за умови, що у споживача відсутній інший діючий постачальник. Матеріали справи містять витяг з особового рахунку НОМЕР_2 , за адресою: АДРЕСА_1 . Даний факт Відповідачем не спростовувався.

Відповідно до положень частини першої, четвертої статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.

Матеріали справи свідчать про те, що 25.03.2017 року представниками позивача була проведена перевірка за адресою відповідача, за результатами якої виявлені порушення Кодексу, саме виявлено підозру на несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, про що, відповідно до п. 1 глави

5 розділ ХІ Кодексу було складено відповідний Акт про порушення № 63/2017 від 25.03.2017 року.

Судом встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що на підставі виявлених порушень представниками позивача лічильник газу в домоволодінні за адресою:

АДРЕСА_1 було демонтовано та направлено на експертизу в центр повірки промислових і побутових лічильників та приладів обліку ПАТ «Харківміськгаз», про що складено Акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи, який підписаний представниками позивача та відповідача.

Для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представник ПАТ «Харківміськгаз» додатково опломбовує вхідні та вихідні патрубки лічильника газу та пакет пломбами газопостачальної організації та повідомляє Споживачу про дату, час та місце проведення експертизи.

Відповідно до п.4 глави 6 розділу 10 Кодексу газорозподільних систем за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

Пунктом 4 гл. 1 розд. 1 Кодексу ГРМ визначено, що несанкціонованим відбором природного газу є відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема Кодексу ГРМ, а несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу є втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується або обліковується частково чи з порушенням законодавства, та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Експертизою засобу вимірювальної техніки/експертизою пломб - є комплекс заходів, які здійснюються з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовами монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломби, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техники/пломби та викривлення результатів.

Як вбачається з Акту експертизи лічильника газу № 497 Е від 11.05.2017 р. комісією

ПАТ «Харківміськгаз» спільно з ДП Укрметртестандарт встановлено, що відбиток тавра повірника на пломбі-заглушці, що розташована на відліковому пристрою не відповідає зразку Держпоживстандарту та згідно висновків комісії встановлено втручання в газовий лічильник. Також, згідно Довідки ДП «Харківстандартметрологія» про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № ЦСБ 497Е від 11.05.2017 р. лічильник газу був визнаний непридатним. За результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам ДСТУ 3336-96 «Лічильники газу побутові. Загальні технічні вимоги та Р50-071-98 «Метрологія. Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки». Підставами для визнання ЗВТ непридатним є: рисунок відбитку основного елементу малого герба України (тризуба) на пломбі, яка встановлена на відліковому пристрої, відповідає рисунку, наведеному у ДСТУ 3968-2000 «Метрологія. Тавра повір очні та калібрувальні. Правила виготовлення, застосування і зберігання» для повір очного сталевого (індивідуального) тавра 6 мм. Лічильник не функціонує (при пропусканні повітря з об`ємною витратою від Qmin до Qmax, покази відлікового пристрою лічильника не зростають).

На підставі виявленого порушення протоколом № 27 від 26.12.2017 р. постійно діючої комісії ПАТ «Харківміськгаз» з питань, пов`язаних з розглядом актів про порушення, які складені внаслідок виявлення порушень побутовим споживачем вимог Кодексу газорозподільних систем, було задоволено акт про порушення та складено розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі ПАТ «Харківміськгаз» від 26.12.2017 р. у розмірі 222 044,86 грн. за період 01.10.2016 р. по 25.03.2017 р.

Нормами ч. 1 ст.81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У статті 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до п. 2 абз. 1 Глави І Кодексу ГРМ, цей Кодекс визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем. Дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.

Розділом 6 Глави Х Кодексу ГРМ, власник комерційного ВОГ або суб`єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).

Відповідно до п. 1 розділу 9 глави Х Кодексу ГРМ Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, має право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1)відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; 2)працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; 3)відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4)відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; 5)перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв`язки газового та газо регулюючого обладнання; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Споживач, на території якого знаходиться комерційний ВОГ, має забезпечити безперешкодний доступ представникам Оператора ГРМ за їх посвідченнями до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку.

Згідно із п.2.1розділу 9 глави Х Кодексу ГРМ. Перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом. У разі якщо перевірку ініціює сторона, на території якої знаходиться комерційний ВОГ, або якщо комерційний ВОГ знаходиться на території, яка не забезпечена наявністю представників суміжного суб`єкта природного газу (споживача), сторона, яка ініціює перевірку, повинна не пізніше ніж за дві доби до перевірки (вихідні та святкові дні не враховуються) письмово повідомити суміжного суб`єкта ринку природного газу про дату і час проведення перевірки та про необхідність забезпечити доступ на територію, де встановлений комерційний ВОГ, та/або бути присутнім при перевірці комерційного ВОГ.

Як визначено в абзаці 16 п. 4 розділу 1 глави 1 Кодексу ГРМ контрольний огляд вузла обліку виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з`єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/лічильника газу.

Згідно із п. 6 розділу 9 глави Х Кодексу ГРМ за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу).

Пунктом 7 розділу 9 розділу Х Кодексу ГРМ передбачено, що уразі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: пошкодження пломб; пошкодження ЗВТ (лічильника газу); наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.

При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.

При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом.

Позачергова чи експертна повірка може бути ініційована при виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача.

Відповідно до Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України № 619 від 27.12.2005 року, лічильники газу під час експлуатації підлягають експертизі у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації, зокрема, ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника; ознак зняття мастичних пломб або порушення повірочного тавра; пристроїв, які застосовані для навмисного заниження показів лічильника газу.

Пунктом 3 розділу 10 глави ХІ Кодексу ГРМ експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників. Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ.

Постійно діючою комісією, що відповідає вимогам Кодексу ГРМ було проведено експертизу лічильника газу, за результатами якої встановлено, що відбиток тавра повірника на пломбі-заглушці, що розташована на відліковому пристрою не відповідає зразку Держпоживстандарту. Висновок експертизи - «втручання в газовий лічильник».

Доводи відповідача щодо результатів експертизи та порушення порядку проведення експертизи зазначеного способу вимірювальної техніки, суд вважає безпідставними та такими, що суперечать Главі 10 Розділу Х Кодексу ГРМ, оскільки вказану вище експертизу лічильника газу /ЗВТ та пломб було проведено комісією структурного підрозділу ПАТ «Харківміськгаз» - Сервісним центром ремонту та повірки газових лічильників ПАТ «Харківміськгаз», за участю представника

ДП «Харківстандартметрологія» Усатюк О.А.

Зазначена позиція також викладена в Постанові Верховного суду від 17.04.2019 року по справі №311/2314/16.

Результати повірки ЗВТ вважають позитивними, якщо їх метрологічні і технічні характеристики відповідають вимогам ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» та технічних регламентів щодо ЗВТ (Встановлені вимоги).

Згідно п. 18 розділу IV наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі № 193 від 08.02.2016 р. «Про затвердження Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів», який затверджений відповідно до ч.6 ст. 17 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» , для ЗВТ, які визнані за результатами повірки такими, що не відповідають установленим вимогам, оформлюють Довідку про непридатність ЗВТ за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку.

Клопотань про призначення експертизи по справі повторної експертизи стороною позивача заявлено не було, так і не надано до суду висновку експерта, виготовленого на замовлення відповідача, які б могли спростувати зазначений висновок.

Відповідач у разі незгоди з висновками проведеної експертизи лічильника мав право самостійно звернутись до незалежної експертної установи, проте таким правом не скористався, а з огляду на те, що саме споживач здійснює витрати газу та оплату за нього, тому в першу чергу в їх зменшенні саме він зацікавлений, що виключає доцільність втручання у конструкцію лічильника будь-якої іншої особи, якій би це було вигідно, окрім самого споживача.

Відповідачем не оскаржено актів про порушення, на підставі, яких обґрунтовано позовні вимоги, отже, погодився з обставинами, які у них викладені.

Відповідачем долучено до матеріалів справи відповіді ННЦ «Інституту метрології»,

ДП «Харківстандартметрологія» у відповідь на адвокатські запити, які на думку суду містять вичерпні відповіді щодо повір очних тавр та методик повірки.

Отже, судом зроблено висновок, що доводи Відповідача не містять доказів, які б спростовували висновок експертизи лічильника газу.

В пункті 3 глави 2 розділу Х1 Кодексу ГРМ закріплено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та наслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить також і несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

Згідно з пунктом 10 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

За пунктом 10 глави 5 розділу XI Кодексу, за результатами розгляду акту про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акту про порушення. При задоволенні комісією акту про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

На підставі пункту 12 глави 5 розділу XI Кодексу, вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Згідно пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Оскільки розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснено за наявності акту про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ Кодексу ГРМ, то суд виходить з того, що вартість необлікованого (донарахований) об`єму природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ.

Матеріалами справи не спростовується наявність заборгованості у відповідача за використання необлікованого об`єму природного газу, визначеного за граничними об`ємами споживання на загальну вартість 222 044,86 грн. за період 01.10.2016 р. по 25.03.2017 р.

Також до суду надані стороною позивача відображені на диску зроблені фото лічильника позивача, які показово підтверджують втручання в роботу ЗВТ, що не спростовано відповідачем в повному обсязі.

У відповідністю зі ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов і вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 12 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частиною 1 статті 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ознаками судових доказів є їх достовірність і достатність. Достовірність доказів - це їх якість, точність і правильність відображення обставин, що входять в предмет доказування. А достатність це сукупність доказів, яка дозволяє вирішити справу.

Відповідно до статті 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Статтею 78 ЦПК України передбачено, що суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно з встановленим судом обставинами справи, які ґрунтуються на матеріалах справи, - під час перевірки домоволодіння відповідача було виявлено пошкодження газового лічильника. Лічильник було демонтовано та передано на експертизу. Експертиза встановила втручання в роботу лічильника, що підтверджено та оформлено Довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки.

Відповідно з ч. ч. 1,5,6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Як вбачається з положень ч. 1 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги АТ «Харківміськгаз» є обґрунтованими та підлягають задоволенню з Відповідача підлягає стягненню на користь позивача заборгованість в сумі 222 044,86 грн.

Окрім того, на підставі вимог ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 3 330,67 грн.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст.4, 5, 13, 76-82, 133, 141, 262-265 ЦПК України, ст. ст. 22, 526, 1166 ЦК України, Кодексом газорозподільних систем, суд -

ВИРІШИВ:

позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» - задовольнити

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» вартість не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 222 044,86 грн. (двісті двадцять дві тисячі сорок чотири гривні 86 копійок).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» судовий збір у розмірі 3 330,67 грн. (три тисячі триста тридцять гривень 67 копійок).

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Харківський районний суд Харківської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості, що не проголошуються:

позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз», місцезнаходження: м. Харків, вул. Москалівська, буд. 57/59, код 03359552, п/р № НОМЕР_1 в АБ «Кліринговий дім», м. Київ, МФО 300647;

відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

Повне рішення складено 05 жовтня 2020 року.

Суддя Назаренко О.В.