
Справа № 523/11241/20
Провадження №4-с/523/93/20
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" вересня 2020 р. м. Одеса
Суворовський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Аліна С.С.
при секретарі - Вовкович І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу АТ «Державний ощадний банк України» в особі філії – Одеського обласного управління АТ «Ощадбанк» на дії державного виконавця Першого Суворовського відділу Державної виконавчої служби у м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Загризли Валентини Петрівни,-
Встановив:
До Суворовського районного суду м. Одеси надійшла скарга АТ «Державний ощадний банк України» в особі філії – Одеського обласного управління АТ «Ощадбанк» на дії державного виконавця Першого Суворовського відділу Державної виконавчої служби у м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Загризли Валентини Петрівни в якій просив:
- Поновити пропущений з поважних причин строк для подання скарги на дії державного виконавця Суворовського відділу державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Загризлої Валентини Петрівни щодо повернення виконавчого листа, виданого 10.01.2020 року Суворовським районним судом міста Одеси по справі № 523/6207/19 про виселення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з квартири АДРЕСА_1 без прийняття до виконання.
- Визнати дії державного виконавця Першого Суворовського відділу державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Загризлої Валентини Петрівни щодо повернення виконавчого листа, виданого 10.01.2020 року Суворовським районним судом міста Одеси по справі №523/6207/19 про виселення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з квартири АДРЕСА_1 без прийняття до виконання - неправомірними.
- Скасувати повідомлення (рішення) головного державного виконавця Першого Суворовського відділу державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Загризлої Валентини Петрівни від 08.07.2020 про повернення виконавчого листа, виданого 10.01.2020 року Суворовським районним судом міста Одеси по справі №523/6207/19 щодо виселення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з квартири АДРЕСА_1 стягувачу без прийняття до виконання;
- Зобов`язати Перший Суворовський відділ державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) прийняти до виконання виконавчий лист, виданий 10.01.2020 року Суворовським районним судом міста Одеси по справі №523/6207/19 щодо виселення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з квартири АДРЕСА_1 , та відкрити виконавче провадження..
Свою скаргу АТ «Державний ощадний банк України» в особі філії – Одеського обласного управління АТ «Ощадбанк» бґрунтував тим, що 15.06.2020 року на адресу Першого Суворовського відділу державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) було направлено заяву про відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого листа, виданого 10.01.2020 року Суворовським районним судом міста Одеси по справі № 523/6207/19 щодо виселення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з квартири АДРЕСА_1 .
08.07.2020 року державним виконавцем Першого Суворовського відділу державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Загризлою Валентиною Петрівною було винесено повідомлення про повернення виконавчого документу стягувану без прийняття до виконання. Як вбачається з повідомлення, підставою для відмови у прийнятті виконавчого документу до виконання стала відсутність у виконавчому листі реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номеру паспорту боржника.
З даним діями державного виконавця АТ «Ощадбанк» не погоджується, вважає їх неправомірними, адже відсутність у виконавчому документі реєстраційного номеру облікової картки платника податків не може бути підставою для повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання виходячи.
Сторони у судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином. Від представника скаржника надійшла заява в якій просив розгляд справи провести за його відсутності.
Вивчивши матеріали скарги, суд вважає про те, що скарга є обґрунтованою та доказаною, тому підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено про те, що 10.01.2020р. Суворовським районним судом міста Одеси видано виконавчий лист по справі № 523/6207/19 щодо виселення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з квартири АДРЕСА_1 (а.с.8).
15.06.2020 року АТ «Державний ощадний банк України» в особі філії – Одеського обласного управління АТ «Ощадбанк» було направлено на адресу Першого Суворовського відділу державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) заяву про відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого листа, виданого 10.01.2020 року Суворовським районним судом міста Одеси по справі № 523/6207/19 щодо виселення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з квартири АДРЕСА_1 (а.с.9-10).
Згідно ч. 5 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
08.07.2020 року державним виконавцем Першого Суворовського відділу державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Загризлою Валентиною Петрівною було винесено повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання (а.с.11). Підставою для відмови у прийнятті виконавчого документу до виконання стала відсутність у виконавчому листі реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номеру паспорту боржника.
Стосовно поновлення пропущеного строку, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 449 ЦПК України скаргу може бути подано до суду:
а) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права або свободи;
б) у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.
Пропущений з поважних причин строк для подання скарги може бути поновлено судом.
Відповідно до вимог ст. 120 ЦПК України строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом.
За нормами ст. 123 ЦПК України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
Згідно зч. 1, 6 ст. 124 ЦПК України строк, обчислюваний роками, закінчується у відповідні місяць і число останнього року строку. Строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здані на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв`язку.
Право на вчинення процесуальної дії втрачається із закінченням строку, встановленого законом або судом. Документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом (ч. 1,2 ст. 126 ЦПК України).
З матеріалів справи вбачається про те, що AT «Ощадбанк» дізналось про те, що державним виконавцем Першого Суворовського відділу державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Загризлою Валентиною Петрівною винесено повідомлення про повернення виконавчого документу стягувану без прийняття до виконання лише 21.07.2020 року, що підтверджуєтьсявхідним штампом.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 129 Конституції України передбачено одну із основних засад судочинства - обов`язковість рішень суду, виконання будь-якого рішення є невід`ємною частиною правосуддя, а у ст. 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зазначене конституційне положення відображено і у ст. 18 ЦПК України, згідно з якою судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Отже, виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до ч.1 ст.5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), як провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно до ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» вказано, що у виконавчому документі зазначаються: назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім`я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувана та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувана та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків); резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); строк пред`явлення рішення до виконання.
Виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону.
Разом з тим, згідно з ч. 1 та 2 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Пунктом 3 ч. З ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право з метою захисту інтересів стягувана одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.
Тому відсутність у виконавчому листі відомостей про дату народження боржника, реєстраційний номер облікової картки платника податків та його паспортні дані не є підставою для повернення державним виконавцем виконавчих документів без прийняття до виконання і не позбавляє виконавця скористатися своїм правом та отримати таку інформацію у відповідних установах.
Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду, розглянувши 22 серпня 2018 року цивільну справу № 471/283/17-ц (провадження № 61-331 св 18) за скаргами на бездіяльність державного виконавця Братського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області.
Аналогічний правовий висновок викладений і в постанові Верховного Суду від 27 грудня 2018 року у справі № 469/1357/16-ц (провадження № 61-32698св18), прийнятій колегією суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду.
Обґрунтовуючи такий висновок, Верховний Суд посилався на ч. 3 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження», якою передбачено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право з метою захисту інтересів стягувана одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.
Такий правовий висновок узгоджується із правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові № 6-62цс14 від 25 червня 2014 року, у якій ідеться про те, що відсутність у виконавчому листі ідентифікаційного номера боржника не є підставою для відмови державним виконавцем у відкритті виконавчого провадження.
Головним завданням виконавчого провадження є правильне і своєчасне виконання судового рішення. За умови відсутності у виконавчому листі окремих персональних даних у виконавця є можливість направити запит до відповідних державних органів для отримання цієї інформації.
Повернення виконавчого документа через відсутність у виконавчому листі даних про особу має ознаки формальності, оскільки у виконавця під час виконання судового рішення не виникає проблем із отриманням такої інформації з баз даних і реєстрів.
Таким чином, дії державного виконавця щодо повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання є неправомірними, а порушене право АТ «Ощадбанк» на примусове виконання рішення суду підлягає поновленню.
Гарантією прав фізичних і юридичних осіб у виконавчому провадженні є можливість оскарження дій або бездіяльності державних виконавців.
Відповідно до ч. 1 та 5 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження», рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом. Рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів. Рішення виконавця про відкладення проведення виконавчих дій може бути оскаржене протягом трьох робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст. 447 Цивільного процесуального кодексу України, сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особою органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Відповідно до ч.3. ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а ст. 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
За приписами ч. 1 ст. 76, ч. ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч. 2 ст. 451 ЦПК України у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов`язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в п. 7 Постанови від 26 грудня 2003р. №14 «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження» у разі визнання неправомірними рішення, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби суд зобов`язує їх усунути допущені порушення або іншим шляхом поновлює порушені права чи свободи заявника.
Пунктом 18 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07 лютого 2014р. № 6 «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у цивільних справах» передбачено, що за результатами розгляду скарги на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби суд постановляє ухвалу.
Таким чином, скарга АТ «Державний ощадний банк України» в особі філії – Одеського обласного управління АТ «Ощадбанк» на дії державного виконавця Першого Суворовського відділу Державної виконавчої служби у м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Загризли Валентини Петрівни підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст. 4, 5, 13, 76-81, 133, 141, 260, 447-452 ЦПК України, ст.33 Конституції України, ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження», суд,–
УХВАЛИВ:
Поновити пропущений з поважних причин строк для подання скарги на дії державного виконавця Суворовського відділу державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Загризлої Валентини Петрівни щодо повернення виконавчого листа, виданого 10.01.2020 року Суворовським районним судом міста Одеси по справі № 523/6207/19 про виселення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з квартири АДРЕСА_1 без прийняття до виконання.
Скаргу АТ «Державний ощадний банк України» в особі філії – Одеського обласного управління АТ «Ощадбанк» на дії державного виконавця Першого Суворовського відділу Державної виконавчої служби у м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Загризли Валентини Петрівни – задовольнити.
Визнати дії державного виконавця Першого Суворовського відділу державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Загризлої Валентини Петрівни щодо повернення виконавчого листа, виданого 10.01.2020 року Суворовським районним судом міста Одеси по справі №523/6207/19 про виселення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з квартири АДРЕСА_1 без прийняття до виконання - неправомірними.
Повідомлення (рішення) головного державного виконавця Першого Суворовського відділу державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Загризлої Валентини Петрівни від 08.07.2020 про повернення виконавчого листа, виданого 10.01.2020 року Суворовським районним судом міста Одеси по справі №523/6207/19 щодо виселення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з квартири АДРЕСА_1 стягувачу без прийняття до виконання - скасувати.
Зобов`язати Перший Суворовський відділ державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) прийняти до виконання виконавчий лист, виданий 10.01.2020 року Суворовським районним судом міста Одеси по справі №523/6207/19 щодо виселення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з квартири АДРЕСА_1 , та відкрити виконавче провадження.
Копію ухвали направити сторонам по справі.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через Суворовський районний суд м.Одеси протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексу ухвали.
Ухвала складена та підписана суддею 01.10.2020р.
Суддя Аліна С.С.