
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 жовтня 2020 року м. Київ № 640/4762/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Арсірія Р.О., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами
за позовом ОСОБА_1 доБаришівської сільської ради про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
Прийняв до уваги наступне
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Баришівської селищної ради Київської області, в якому просить суд:
1) визнати протиправними дії Баришівської селищної ради щодо державної реєстрації речового права власності на земельну ділянку (кадастровий номер: 3220255101:01:167:0253, адреса: АДРЕСА_1 , зареєстрована: Баришівський МРВВ КОФ ДП «Центр ДЗК» 15.11.2010, реєстрація речового права на вказану земельну ділянку проведена Барищівською селищною радою 08.06.2016, за ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 );
2) скасувати реєстраційний запис про реєстрацію речового права на земельну ділянку (кадастровий номер: 3220255101:01:167:0253, адреса: АДРЕСА_1 , зареєстровану Баришівським МРВВ КОФ ДП «Центр ДЗК» 15.11.2010.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що ніколи не звертався до будь-яких державних органів з заявами про видачу йому у користування або для передачі у приватну власність земельних ділянок у смт. Баришівка, також вказує, що не звертався до Баришівської селищної ради з заявами про здійснення державної реєстрації. Відтак, позивач просить визнати протиправними дії щодо здійснення реєстрації права власності вище вказаної земельної ділянки та скасувати таку реєстрацію.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.08.2020 відкрито провадження по справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався, внаслідок чого суд вважає за правильне розглянути справу і вирішити спір на підставі наявних доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив.
Як зазначає позивачу та не заперечується відповідачем, ОСОБА_1 на праві власності належить земельна ділянка (кадастровий номер: 3220255101:01:167:0253, адреса: АДРЕСА_1 , зареєстрована: Баришівський МРВВ КОФ ДП «Центр ДЗК» 15.11.2010, дата державної реєстрація речового права на вказану земельну ділянку на моє ім`я проведена Барищівською селищною радою 08.06.2016).
Суть спору зводиться до того, що за доводами позивача, він ніколи не звертався до будь-яких державних органів з заявами про передачу в користування або для передачу у приватну власність земельних ділянок розташованих у смт. Баришівка. Також він ніколи не звертався за розробленням проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як це передбачено частинами 7,8 ст. 118 ЗК України.
ОСОБА_1 стверджує, що державна реєстрація права власності на вищевказану земельну ділянку проводилась без його відома, без його участі і на підставі документів (заяв, звернень, інше), що підроблені від його імені і використані для державної реєстрації земельної ділянки в смт. Баришівка з причин йому не відомих.
Позивач звертає увагу суду на те, що згідно витягу з ДЗК, державна реєстрація речового права на вказану земельну ділянку на ім`я позивача проведена 08.06.2016 на підставі паспорту - НОМЕР_2 , виданого Московським РУ ГУ МВС України в м. Києві 04.07.1995, проте даний паспорт є не дійсним, оскільки його замінено позивачем 09.04.2014 на інший (а.с.9).
Також позивач вказує, що 11.03.2019 ним з вищевикладених обставин до Генеральної прокуратури України подано заяву про вчинення кримінального правопорушення, а саме за фактом підроблення від його імені документів для отримання права власності на земельну ділянку (кадастровий номер: 3220255101:01:167:0253, адреса: АДРЕСА_1 ), за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст. 358 Кримінального кодексу України, а також за фактом використання завідомо підроблених від його імені документів для оформлення на його ім`я зазначеної земельної ділянки, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 358 Кримінального кодексу України. Вказані відомості внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Таким чином позивач вважає протиправними дії Баришівської селищної ради щодо проведення державної реєстрації речового права власності на земельну ділянку (кадастровий номер: 3220255101:01:167:0253) на його ім`я, оскільки спірні дії суперечать вимогам статей 118, 122 Земельного кодексу України та статей 18, 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», а тому така реєстрація підлягає скасуванню, що слугувало підставою для звернення до суду.
Оцінивши за правилами ст. 90 КАС України надані докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва, зазначає наступне.
Ст. 12 Земельного кодексу України встановлено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ст.116 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина 2 вказаної статті).
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (частина 3 вказаної статті).
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання (частина 4 вказаної статті).
У ст. 121 Земельного кодексу України передбачено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Зокрема, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.
Отже, громадянин України вправі на підставі закону отримати безоплатно земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку у селищі площею не більше 0,15 га із земель комунальної власності.
Згідно із ч. 6 статті 118 Земельного Кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні (частина 7 статті 118).
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ч.1 ст.122 Земельного кодексу України).
Як зазначає позивач та не було заперечено і спростовано відповідачем, ОСОБА_1 ніколи не звертався до Баришівської селищної ради з клопотанням про передачу земельних ділянок на території селищної ради у власність чи користування та одночасно не звертався до Баришівської селищної ради з заявами про здійснення державної реєстрації права власності на земельну ділянку.
Разом з тим, умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об`єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов`язки суб`єктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, визначає Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 (надалі - Порядок №1127 в редакції чинній станом на дату проведення спірної реєстраційної дії).
За змістом п.6 Порядку №1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб`єкта державної реєстрації прав або нотаріуса, крім випадків, передбачених цим Порядком.
Під час формування та реєстрації заяви у базі даних заяв уповноважена особа суб`єкта державної реєстрації прав, нотаріус або його помічник встановлює особу заявника, що здійснюється за документом, що посвідчує таку особу.
Документом, що посвідчує особу, є паспорт громадянина України, посвідка на проживання особи, яка мешкає в Україні, національний, дипломатичний чи службовий паспорт іноземця або документ, що його замінює (п.8 Порядку №1127).
Разом із заявою заявник подає оригінали документів, необхідні для відповідної реєстрації, та документи, що підтверджують сплату адміністративного збору та/або внесення плати за надання інформації з Державного реєстру прав (п.9 Порядку №1127).
Водночас, особливості державної реєстрації права власності на сформовану земельну ділянку в порядку відведення земельної ділянки із земель державної та комунальної власності визначено в п.45 Порядку №1127, за змістом якого, для державної реєстрації подається рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або про затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (в разі підготовки лотів до проведення земельних торгів).
Ухвалою суду від 16.07.2018 судом витребувано у Баришівської селищної ради, документи на підставі яких було проведено державну реєстрацію речового права власності на земельну ділянку (кадастровий номер: 3220255101:01:167:0253, адреса: АДРЕСА_1 , зареєстрована: Баришівський МРВВ КОФ ДП «Центр ДЗК» 15.11.2010, дата державної реєстрація речового права на вказану земельну ділянку на моє ім`я проведена Барищівською селищною радою 08.06.2016), за ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ).
Витребувано окремо у реєстратора, який проводив реєстраційну дію, документи на підставі яких було проведено державну реєстрацію речового права власності на земельну ділянку (кадастровий номер: 3220255101:01:167:0253, адреса: АДРЕСА_1 , зареєстрована: Баришівський МРВВ КОФ ДП «Центр ДЗК» 15.11.2010, дата державної реєстрація речового права на вказану земельну ділянку на моє ім`я проведена Барищівською селищною радою 08.06.2016), за ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ).
Витребувано від Держгеокадастру витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки (кадастровий номер: 3220255101:01:167:0253, адреса: АДРЕСА_1 ), а також всі документи в паперовому чи електронному вигляді на підставі яких вносилися дані до кадастру по спірній ділянці.
На виконання вимог ухвали, зокрема, Баришівською селищною радою повідомлено суд, що зберігачем реєстраційних справ Баришівського району є Баришівська районна державна адміністрація.
Судом, враховуючи викладене вище, скеровано судовий запит до Баришівської районної державної адміністрації.
14.08.2019 до суду при супровідному листі Баришівської районної державної адміністрації № 06-14/419 від 13.08.2019 надійшли оригінали документів щодо державної реєстрації земельної ділянки, серед яких :
- заява без № та без дати, від імені ОСОБА_1 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, де у відповідній графі «Підпис заявника» міститься підпис начебто ОСОБА_1 ;
- копії паспорту на ім`я ОСОБА_1 № НОМЕР_2 , виданого 04.07.1995 Московським РУ ГУ МВС України в м. Києві (копії 1-ої, 2-ої, 3-ої, 4-ої та 5-ої сторінок паспортного документа) на двох аркушах, які містять завірчий напис «Згідно з оригіналом ОСОБА_1 » та підпис начебто ОСОБА_1 ;
- копія картки фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 про одержання ідентифікаційного номеру НОМЕР_1 , яка містить завірчий напис «Згідно з оригіналом ОСОБА_1 » та підпис начебто ОСОБА_1 ;
- картка прийому заяви № 60945341 від 08.06.2019, яка у відповідній графі «Документи згідно з переліком отримав» містить підпис начебто ОСОБА_1 .
Заперечуючи належність підписів на зазначених вище документах, ОСОБА_1 звернувся до Українського центру з проблем захисту прав споживачів з заявою про проведення почеркознавчого дослідження.
Експертом-почеркознавцем ОСОБА_3 було проведено почеркознавче дослідження, за результатами якого складено висновок експерта № 20/0403-1 від 04.03.2020.
За результатами експертизи встановлено, що підписи від імені ОСОБА_1 , які вчинені у відповідних графах вищевказаних документів (що були підставами для проведення державної реєстрації земельної ділянки) - виконано не ОСОБА_1 , а іншою особою із наслідуванням його справжнього підпису.
Крім того, як вбачається із вищевказаних Документів, державна реєстрація земельної ділянки 16.06.2016 на ім`я ОСОБА_1 була проведена із використанням поданого до реєстраційного органу 08.06.2016 при відповідній заяві, паспорту ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , виданого 04.07.1995 Московським РВ ГУ МВС України в м. Києві.
Між тим, станом на 08.06.2016 (як і на 16.06.2016) вищевказаного паспорту серії НОМЕР_2 у ОСОБА_1 вже не було, оскільки 09.04.2013 Голосіївським РВ ГУДМС України в м. Києві йому видано новий паспорт серії НОМЕР_3 , у зв`язку із непридатністю старого.
Відтак вбачається, що невідома особа скористалась при проведенні державної реєстрації земельної ділянки фотокопією старого паспорту ОСОБА_1 .
Наведені обставини підтверджуються листом Голосіївського РВ Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області від 21.02.2020 № 8024-536/8024.1-20.
Проаналізувавши фактичні обставини справи в контексті наведених вище норм, суд приходить до висновку про те, що обов`язковою умовою реалізації права особи на отримання у приватну власність нерухомого майна, в даному випадку земельної ділянки, є факт вільного волевиявлення особи, який має бути відображений в документах, з поданням яких закон пов`язує можливість реєстрації відповідного права власності.
Разом з тим, оскільки позивач заперечує сам факт власного волевиявлення щодо вчинення дії, направлених на реєстрацію права власності на спірну земельну ділянку, що також підтверджується проаналізованим вище висновком експерта-почеркознавця, а відповідачем не доведено з посиланням на належні і допустимі докази того, що саме позивача (його уповноважений представник) подавали документи на проведення державної реєстрації права власності, суд приходить до переконання про неправомірність оскаржуваних дій відповідача, що є підставою для задоволення позовних вимог.
Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд дійшов до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
З урахування задоволення позовних вимог, на підставі ч. 1 ст. 139 КАС України, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 768,40 грн, сплаченого позивачем згідно платіжного доручення №48254 від 20.03.2019.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ :
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Баришівської селищної ради щодо державної реєстрації речового права власності на земельну ділянку (кадастровий номер: 3220255101:01:167:0253, адреса: АДРЕСА_1 , зареєстрована: Баришівський МРВВ КОФ ДП «Центр ДЗК» 15.11.2010, реєстрація речового права на вказану земельну ділянку проведена Барищівською селищною радою 08.06.2016, за ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 );
Скасувати реєстраційний запис про реєстрацію речового права на земельну ділянку (кадастровий номер: 3220255101:01:167:0253, адреса: АДРЕСА_1 , зареєстровану Баришівським МРВВ КОФ ДП «Центр ДЗК» 15.11.2010.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Баришівської селищної ради судові витрати зі сплати судового збору в сумі 768,40 грн.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 )
Барищівська селищна рада (вул.Центральна б.27, Баришівка, Баришівський район, Київська область, 07500, код ЄДРПОУ 04360623)\
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Р.О. Арсірій