
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2020 року справа № 580/4300/20
15 год. 30 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
за участю:
секретаря судового засідання - Кучеренко І.О.,
представників позивача - Магери А.Й. (за довіреністю), Марченка В.А. (за ордером),
представника відповідача - Богославець Ю.В. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду адміністративну справу за позовом Черкаської обласної організації політичної партії «Пропозиція» до Уманської міської територіальної виборчої комісії Уманського району Черкаської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась Черкаська обласна організація політичної партії «Пропозиція» (вул. Якубовського, 12, м. Черкаси, 18029, далі - позивач) з позовною заявою до Уманської міської територіальної виборчої комісії Уманського району Черкаської області (вул. Європейська, 1, м. Умань, Черкаська обл., 20301, далі - відповідач), в якій просить:
- діяння відповідача визнати протиправними;
- скасувати постанову відповідача від 28.09.2020 №37 «Про відмову у реєстрації кандидатів у депутати Уманської міської ради Уманського району Черкаської області 25.10.2020, включених до єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати Уманської міської ради, висунутих Черкаською обласною організацією політичної партії «Пропозиція»;
- зобов`язати відповідача прийняти до розгляду подані документи з виправленими помилками кандидатів у депутати до Уманської міської ради від Черкаської обласної організації політичної партії «Пропозиція»;
- зобов`язати відповідача зареєструвати кандидатів у депутати Уманської міської ради Уманського району Черкаської області від Черкаської обласної організації політичної партії «Пропозиція».
Ухвалою суду від 04.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду на 11 год. 00 хв. 05 жовтня 2020 року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що підставою для відмови у реєстрації кандидатів у депутати до Уманської міської ради на перших місцевих виборах 25.10.2020, включених до єдиного та територіального виборчих списків кандидатів у депутати від позивача, слугував факт невідповідності поданих позивачем документів приписам Виборчого кодексу України, зокрема, порядку висування кандидатів у депутати. Позивач вважає, що під час висування кандидатів у депутати до Уманської міської ради ним дотримано вимоги Виборчого кодексу України, однак під час підготовки єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати до Уманської міської ради виконавцем була допущена друкарська помилка щодо включення одного і того ж кандидата до декількох територіальних списків. 30.09.2020 позивачем після винесення оскаржуваної постанови подано до відповідача заяву із витягом з протоколу зборів Черкаської обласної організації політичної партії «Пропозиція», що підтверджує відсутність однієї і тієї ж людини у двох і більше територіальних виборчих списках, а також додатково надано згоди балотуватись кандидатами у депутати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Крім того, наданий позивачем єдиний та територіальні виборчі списки кандидатів у депутати Уманської міської ради, висунутих позивачем, дійсно подано із технічними помилками, які, на його думку, підлягають виправленню, однак відповідач не повідомив позивача щодо помилок і неточностей, прийняв оскаржуване рішення та протиправно не вніс на засідання комісії для розгляду заяву позивача від 30.09.2020.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав, зазначених вище.
Представник відповідача позов не визнала, щодо його задоволення заперечила, надала до суду письмовий відзив на позов, у якому зазначила, що розглянувши подані позивачем 24.09.2020 документи для реєстрації кандидатів у депутати до Уманської міської ради на перших місцевих виборах 25.10.2020, включених до єдиного та територіального виборчих списків кандидатів у депутати від позивача, встановлено невідповідність їх приписам Виборчого кодексу України, зокрема, порядку висування кандидатів у депутати, тому постановою від 28.09.2020 №37 правомірно відмовлено позивачу в реєстрації кандидатів у депутати Уманської міської ради Уманського району Черкаської області 25.10.2020, включених до єдиного та територіального виборчих списків кандидатів. Зазначено, що включення позивачем одного і того ж кандидата до декількох територіальних списків не вважається помилкою, тому до спірних правовідносин не може застосовуватись положення ч. 3 ст. 230 Виборчого кодексу України.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що Верховна Рада України постановою від 15 липня 2020 року №795-IX призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25 жовтня 2020 року.
Центральна виборча комісія постановою від 8 серпня 2020 року №160 призначила перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, а постановою від 14 серпня 2020 року №176 призначила перші вибори депутатів районних рад на 25 жовтня 2020 року.
24.09.2020 позивачем подано до відповідача документи для реєстрації кандидатів у депутати до Уманської міської ради на перших місцевих виборах 25.10.2020, включених до єдиного та територіального виборчих списків кандидатів у депутати від Черкаської обласної організації політичної партії «Пропозиція», які містили помилки, у зв`язку з чим 25.09.2020 позивачем повторно подано до відповідача документи для реєстрації кандидатів у депутати до Уманської міської ради, які прийняті уповноваженою особою відповідача без зауважень.
Постановою відповідача від 28.09.2020 №37 відмовлено у реєстрації кандидатів у депутати Уманської міської ради Уманського району Черкаської області 25.10.2020, включених до єдиного та територіального виборчих списків кандидатів у депутати Уманської міської ради, висунутих Черкаською обласною організацією політичної партії «Пропозиція», через невідповідність їх приписам Виборчого кодексу України, зокрема, порушено порядок висування кандидатів у депутати, у зв`язку із зазначенням однієї і тієї ж людини у двох і більше територіальних виборчих списках.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає, що гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, визначає Виборчий кодекс України від 19.12.2019 №396-IX (далі - ВК України).
Статтею 219 ВК України передбачений порядок висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також кандидатів у депутати міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше).
Так, згідно ч. 6-9 ст. 219 ВК України кожен кандидат у депутати, включений до єдиного виборчого списку (крім першого кандидата), також має бути включений до одного з територіальних виборчих списків. Кандидат не може бути включений до єдиного виборчого списку (крім першого кандидата) організації партії більше ніж один раз, а також до двох чи більше різних територіальних виборчих списків. Особа має право надати згоду балотуватися та бути включеною до єдиного та територіального виборчих списків лише однієї організації партії від організації однієї партії. Черговість (порядкові номери) кандидатів у єдиному виборчому списку та у територіальних виборчих списках визначається на зборах, конференції організації партії під час висування кандидатів у депутати та формування відповідних списків. Під час формування єдиного та територіальних виборчих списків організація партії повинна забезпечити присутність у кожній п`ятірці (місцях з першого по п`яте, з шостого по десяте і так далі) кожного виборчого списку чоловіків і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі). У разі формування організацією партії єдиного та територіальних виборчих списків з кількістю кандидатів у депутати, яка не є кратною п`яти, до останніх у списку кандидатів (від 1 до 4) застосовується вимога щодо почергового включення кандидатів різної статі до списку.
Системний аналіз викладених правових норм дає підстави для висновку, що ВК України, як спеціальним законодавчим актом, чітко визначено процедуру формування списків кандидатів на місцеві вибори.
Із оскаржуваної позивачем постанови від 28.09.2020 №37 судом встановлено, що поданий позивачем 24.09.2020 єдиний та територіальні виборчі списки не відповідають вимогам ВК України, а саме:
1) під порядковим номером 28 єдиного виборчого списку вказано - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка висувається по територіальному виборчому окрузі №2 (порядковий номер 8), однак, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , одночасно внесена до списків у територіальні виборчі округи №1 та №2 (порядковий номер 8);
2) під порядковим номером 33 єдиного виборчого списку вказано - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка висувається по територіальному виборчому окрузі №3 (порядковий номер 10), однак, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не внесена у жодний територіальний виборчий округ (список);
3) під порядковим номером 1 єдиного виборчого списку вказано - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , міський голова м. Умань, порядковий номер кандидата 1, вказано про відсутність представницького мандату, однак голова міста не може мати представницького мандату.
4) під порядковим номером 35 єдиного виборчого списку вказано - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який висувається по територіальному виборчому окрузі №3 (порядковий номер 9), однак, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , одночасно внесений у територіальний виборчий круг №2 (порядковий номер 10).
Частинами 1-2 статті 230 ВК України визначено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій політичних партій або до переліку кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах на відповідних місцевих виборах, у разі, зокрема: порушення встановленого цим Кодексом порядку висування кандидатів, у тому числі перевищення встановленої цим Кодексом кількості кандидатів у депутати у єдиному виборчому списку та територіальному виборчому списку організації партії на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше), кандидатів у депутати в кожному багатомандатному окрузі на виборах депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч), які можуть бути висунуті організаціями партій.
Оскільки відповідачем встановлено порушення порядку висування кандидатів у депутати від Черкаської обласної організації політичної партії «Пропозиція», тому постановою від 28.09.2020 №37 відмовлено у реєстрації кандидатів у депутати Уманської міської ради Уманського району Черкаської області 25.10.2020, включених до єдиного та територіального виборчих списків кандидатів у депутати Уманської міської ради, висунутих позивачем.
Суд звертає увагу, що позивач не заперечує факт надання ним 24.09.2020 до відповідача територіальних виборчих списків депутатів із зазначенням однієї і тієї ж людини у двох і більше територіальних виборчих списках, однак зазначає, що під час підготовки єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати до Уманської міської ради виконавцем була допущена друкарська помилка щодо включення кандидатів до зазначених списків, що на його думку свідчить про відсутність підстав для відмови у реєстрації кандидатів у депутати, оскільки відповідач повинен був надати йому час для усунення зазначених помилок згідно ч. 3 ст. 230 ВК України.
Так, відповідно до частини третьої статті 230 ВК України помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію документах, якщо їх наявність не є перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей, не є підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. У разі відсутності в поданих на реєстрацію документах інформації, яка обов`язково повинна бути зазначена відповідно до вимог цього Кодексу, про це невідкладно повідомляється відповідний суб`єкт подання документів. Виявлені недоліки у поданих документах можуть бути усунуті шляхом подання не пізніше наступного дня після отримання зазначеного повідомлення уточнених або інших документів для реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. Якщо уточнені або інші документи не надійшли у цей строк, відповідні документи вважаються відсутніми.
При цьому, ВК України не розкриває зміст поняття термінів «помилка» чи «неточність», як і не визначає те, яка помилка є підставою для відмови у реєстрації без надання попередження, а за якої помилки суб`єкту подання надається можливість усунути відповідні недоліки, а відтак вирішення таких питань залишається на розсуд виборчої комісії. Однак, ч. 4 ст. 230 ВК України містить імперативний припис, який зобов`язує виборчу комісію навести у відмові в реєстрації кандидата у депутати вичерпні підстави відмови, тобто вимагає прийняття обґрунтованого рішення, а прийняття рішення про повідомлення суб`єкта подання документів про наявність помилок і неточностей у поданих документах і є тією дією, яка нерозривно пов`язана із обґрунтованістю прийняття рішення про відмову в реєстрації кандидата у депутати.
Разом з тим, відповідно до висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 18.06.2019 у справі № 855/150/19, якщо в документі пропущена буква або слово, використано невдалий або неточний термін, словосполучення або нетотожні речення, це не є перешкодою для розуміння змісту викладених даних, але викладена інформація спрямована на виконання норм законодавства, тоді це має вважатися помилкою, що підлягає виправленню або уточненню. Якщо ж документ оформлено неналежним чином, тобто у ньому містяться всі необхідні та важливі дані, що за законом повинні бути вказані, тоді слід вважати, що цей документ відсутній.
Суд звертає увагу, що єдиний та територіальні виборчі списки, які затверджені рішенням загальних зборів Черкаської обласної організації політичної партії «Пропозиція» від 18 вересня 2020 року №18/09-9 про висування кандидатів у депутати Уманської міської ради Уманського району Черкаської області відповідають вимогам ст. 219 ВК України, що підтверджується копією витягу з протоколу зборів Черкаської обласної організації політичної партії «Пропозиція» від 18 вересня 2020 року, однак під час виготовлення списків депутатів, які подані позивачем до відповідача для реєстрації кандидатів у депутати, були допущені друкарські помилки щодо включення однієї і тієї ж людини у двох і більше територіальних виборчих списках.
На підставі вищенаведеного суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах мала місце технічна (друкарська) помилка у списку кандидатів у депутати Уманської міської ради Уманського району Черкаської області від Черкаської обласної організації політичної партії «Пропозиція», оскільки єдиний та територіальні виборчі списки, які затверджені рішенням загальних зборів Черкаської обласної організації політичної партії «Пропозиція» від 18 вересня 2020 року №18/09-9, прийняті з дотриманням вимог частини дев`ятої статті 219 ВК України.
Таким чином суд вважає, що своїми діями відповідач порушив права суб`єкта виборчого процесу - Черкаської обласної організації політичної партії «Пропозиція», оскільки не надав позивачу можливість усунути виявлені недоліки у поданих документах для реєстрації кандидатів у депутати до Уманської міської ради Уманського району Черкаської області.
У зв`язку із вищевикладеними обставинами, суд дійшов висновку визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у реєстрації кандидатів у депутати та скасувати постанову від 28.09.2020 №37.
Щодо вимог позивача про зобов`язання відповідача прийняти до розгляду подані документи з виправленими помилками для реєстрації кандидатів у депутати до Уманської міської ради від Черкаської обласної організації політичної партії «Пропозиція» та зобов`язати відповідача зареєструвати кандидатів у депутати Уманської міської ради Уманського району Черкаської області від Черкаської обласної організації політичної партії «Пропозиція», суд зазначає наступне.
Згідно статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом №475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Відповідно до ч. 6 ст. 64 ВК України у разі скасування судом рішення виборчої комісії, у тому числі з питання визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, встановлення підсумків голосування та результатів виборів, рішення з цього питання приймає виборча комісія, рішення якої було скасовано, або відповідна виборча комісія вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому, якщо рішення не було скасовано з формальних підстав, виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює скасоване рішення.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку зобов`язати відповідача, з урахуванням вимог частини третьої статті 230 ВК України, прийняти від позивача документи з виправленими помилками для реєстрації кандидатів у депутати Уманської міської ради та прийняти рішення про реєстрацію кандидатів у депутати Уманської міської ради Уманського, висунутих позивачем, тому позов у цій частині також підлягає до задоволення.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про задоволення позову у повному обсязі.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 3 статті 160 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно ч. 9 ст. 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Оскільки позивачем при поданні до суду даної позовної заяви не сплачено судовий збір у сумі 2102 грн., що у відповідності до ч. 9 ст. 273 КАС України не є перешкодою для прийняття позовної заяви до розгляду, тому суд дійшов висновку стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 2102 грн.
Керуючись статтями 6, 14, 242-245, 255, 268, 272, 273, 275 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Уманської міської територіальної виборчої комісії Уманського району Черкаської області щодо відмови у реєстрації кандидатів у депутати Уманської міської ради Уманського району Черкаської області, включених до єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати Уманської міської ради, висунутих Черкаською обласною організацією політичної партії «Пропозиція».
Визнати протиправною та скасувати постанову Уманської міської територіальної виборчої комісії Уманського району Черкаської області від 28.09.2020 №37 «Про відмову у реєстрації кандидатів у депутати Уманської міської ради Уманського району Черкаської області, включених до єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати Уманської міської ради, висунутих Черкаською обласною організацією політичної партії «Пропозиція».
Зобов`язати Уманську міську територіальну виборчу комісію Уманського району Черкаської області, з урахуванням вимог частини третьої статті 230 ВК України, прийняти від Черкаської обласної організації політичної партії «Пропозиція» документи з виправленими помилками для реєстрації кандидатів у депутати Уманської міської ради Уманського району Черкаської області, включених до єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати Уманської міської ради, висунутих Черкаською обласною організацією політичної партії «Пропозиція».
Зобов`язати Уманську міську територіальну виборчу комісію Уманського району Черкаської області прийняти рішення про реєстрацію кандидатів у депутати Уманської міської ради Уманського району Черкаської області, включених до єдиного та територіального виборчих списків кандидатів у депутати Уманської міської ради, висунутих Черкаською обласною організацією політичної партії «Пропозиція».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Уманської міської територіальної виборчої комісії Уманського району Черкаської області на користь Державного бюджету України (отримувач коштів УК у м. Черкасах/Черкаси/22030101, код отримувача за ЄДРПОУ 38031150, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA418999980313121206084023002, код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір у сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом двох днів з дня проголошення рішення.
Суддя В.А. Гайдаш