
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
05 жовтня 2020 року справа № 320/3834/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянувши у порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
У провадженні Київського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №320/3834/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, незаконними та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії із врахуванням додаткових виплат у вигляді премій на загальну суму 73 374,75 грн. та здійснити виплату пенсії з урахуванням перерахунку за період з 04 травня 2018 року по теперішній час.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 19.03.2020 адміністративний позов задоволено повністю.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо непроведення перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням додаткового виду грошового забезпечення, з якого було сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, зокрема: премій (заохочень) за особистий внесок у досягнення позитивних результатів роботи на загальну суму 73 374,75 грн.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, буд. 40, ідентифікаційний код 22933548) здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ), з урахуванням додаткового виду грошового забезпечення, з якого було сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, зокрема: премій (заохочень) за особистий внесок у досягнення позитивних результатів роботи на загальну суму 73 374,75 грн. та здійснити виплату пенсії з урахуванням перерахунку за період з 04 травня 2018 року.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дати набрання судовим рішенням законної сили.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.07.2020 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області залишено без задоволення. Рішення Київського окружного адміністративного суду від 19.03.2020 без змін.
В касаційному порядку судові рішення у справі не оскаржувались.
Отже, рішення Київського окружного адміністративного суду від 19.03.2020 набрало законної сили 27.07.2020.
28.08.2020 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов звіт від 20.08.2020 №1000-0802-7/67949 про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 19.03.2020 у справі №320/3834/19.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 20.08.2020 №1000-0802-7/67949 про виконання судового рішення - відмовлено. Витребувано докази у справі від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області: докази у справі, які підтверджують наявність бюджетних призначень для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на виконання судового рішення у даній справі; надати всі наявні документальні докази, що підтверджують запит на потребу у коштах для виконання даного судового рішення; детальні письмові пояснення про те, з якого КЕКВ (код економічної класифікації видатків) здійснюється виконання даного судового рішення, та чи наявні кошти для виконання даного судового рішення, а в разі їх відсутності - надати відповідні докази цього та повідомити про всі вчинені дії з метою їх отримання; копію кошторису Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на 2020 рік. Встановлено для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 20.03.2020 у справі №320/3834/19 - протягом п`яти днів з дня отримання копії даної ухвали.
Ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 було направлено відповідачу засобами поштового зв`язку 15.09.2020 та отримано відповідачем 17.09.2020.
01.10.2020 до суду засобами поштового зв`язку від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов звіт від 22.09.2020 №1000-0802-7/76831 про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 19.03.2020 у справі №320/3834/19, звіт відправлено поштовим зв`язком 28.09.2020.
У результаті автоматизованого розподілу вказаний звіт було передано для розгляду судді Кушновій А.О. 02.10.2020, що підтверджується реєстром судових справ.
Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 22.09.2020 №1000-0802-7/76831 про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Так, у рішенні від 19.03.2020 у справі №320/3834/19 судом зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням додаткового виду грошового забезпечення, з якого було сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, зокрема: премій (заохочень) за особистий внесок у досягнення позитивних результатів роботи на загальну суму 73 374,75 грн. та здійснити виплату пенсії з урахуванням перерахунку за період з 04 травня 2018 року.
У поданому до суду звіті Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області стверджує, що на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 19.03.2020 у справі №320/3834/19 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача в порядку, встановленому судовим рішенням. В результаті перерахунку розмір пенсії становить 15711,84 грн. Перерахунок відповідно до рішення суду проведено за період з 04.05.2018 по 31.08.2019, сума доплати за перерахунком становить 43582,25 грн.
Відповідач зазначає, що відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
21.02.2020 затверджено бюджет Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області на 2020 рік, відповідно до якого на виконання постанови КМУ №649 від 22.08.2018 було закладено 9491,9 тис.грн. на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду відповідно до окремої бюджетної програми.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 у справі №640/5248/19 визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».
Після набрання законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 у справі №640/5248/19 обсяг бюджетних призначень Пенсійного фонду України на 2020 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду не переглядався.
Згідно зі ст.ст.23, 116 Бюджетного кодексу будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України у порядку, визначеному цим кодексом. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Відповідач повідомив, що фінансування пенсійних виплат відповідно до Закону України №2262 проводиться за рахунок коштів державного бюджету (код програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету - 2506080) "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду", за рахунок коштів по перерозподілу власних надходжень, коштів розподіленого на загальнообов`язкове державне страхування єдиного внеску. Фінансування здійснюється відповідно до графіка фінансування, який складається з урахуванням щоденної потреби відповідно до сум у виплатних документах, направлених до установ.
Відповідач у звіті від 22.09.2020 №1000-0802-7/76831 зазначає, що листом від 21.09.2020 №1000-0235-9/76448 звернувся до Пенсійного фонду України та повідомив, що за період з 01.01.2020 по 31.08.2020 на виконання судових рішень (в тому числі щодо ОСОБА_1 ) щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України №2262 Головним управлінням нараховано 11715 тис.грн., з них виплачено 836,4 тис.грн. Сума додаткових видатків на виплату заборгованості за судовими рішеннями становить 10878,6 тис.грн.
Вказує, що оскільки грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить ОСОБА_1 не є власністю Головного управління, не знаходяться на його рахунках, фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету.
Враховуючи, що обсяг бюджетних призначень Головного управління на 2020 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду не переглядався, виділення коштів здійснено з метою виконання за окремою бюджетною програмою, погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду буде здійснено в межах відповідних бюджетних призначень.
При цьому посилається на аналогічну позицію, викладену Верховним Судом у постанові від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а.
Розглянувши поданий відповідачем звіт від 22.09.2020 №1000-0802-7/76831 про виконання судового рішення, в якому вказано, що відповідачем вжито всіх можливих заходів, спрямованих на виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 19.03.2020 у справі №320/3834/19, суд не може погодитися із зазначеним, виходячи з такого.
Відповідно до частини 1 статті 10 Бюджетного кодексу України видатки та кредитування бюджету класифікуються за:
1) бюджетними програмами (програмна класифікація видатків та кредитування бюджету);
2) ознакою головного розпорядника бюджетних коштів (відомча класифікація видатків та кредитування бюджету);
3) функціями, з виконанням яких пов`язані видатки та кредитування бюджету (функціональна класифікація видатків та кредитування бюджету).
Відповідно до частини 2 статті 10 Бюджетного кодексу України програмна класифікація видатків та кредитування бюджету використовується у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі. Програмна класифікація видатків та кредитування державного бюджету (місцевого бюджету) формується Міністерством фінансів України (місцевим фінансовим органом), за пропозиціями, поданими головними розпорядниками бюджетних коштів під час складання проекту закону про Державний бюджет України (проекту рішення про місцевий бюджет) у бюджетних запитах, при цьому визначається шляхом розподілу видатків та кредитування державного бюджету (місцевого бюджету) за бюджетними програмами у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет) і може бути уточнена під час виконання державного бюджету (місцевого бюджету) при внесенні змін до закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет) та у разі застосування положень частини шостої статті 23 та частини другої статті 24 цього Кодексу.
Відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України, бюджетний запит - документ, підготовлений головним розпорядником бюджетних коштів, що містить пропозиції з відповідним обґрунтуванням щодо обсягу бюджетних коштів, необхідних для виконання покладених на нього функцій на середньостроковий період, на підставі відповідних граничних показників видатків бюджету та надання кредитів з бюджету.
Відповідач у звіті від 22.09.2020 №1000-0802-7/76831 зазначає, що листом від 21.09.2020 №1000-0235-9/76448 звернувся до Пенсійного фонду України та повідомив, що за період з 01.01.2020 по 31.08.2020 на виконання судових рішень (в тому числі щодо ОСОБА_1 ) щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України №2262 Головним управлінням нараховано 11715 тис.грн., з них виплачено 836,4 тис.грн. Сума додаткових видатків на виплату заборгованості за судовими рішеннями становить 10878,6 тис.грн.
Відповідач до звіту від 22.09.2020 №1000-0802-7/76831 про виконання судового рішення додав копію листа від 21.09.2020 №1000-0235-9/76448, адресованого Пенсійному фонду України, в якому Головне управління ПФУ у Київській області повідомляє, що 10.09.2020 відбулась зустріч з представниками громадських організацій пенсіонерів силових структур.
В числі порушених на зустрічі питань, головним питанням стало питання виплати нарахованих сум пенсій військовим пенсіонерам на виконання судових рішень, у зв`язку із скасуванням постанови КМУ від 28.08.2018 №649 "Про питання погашення заборгованості з пенсійних виплат". Представників повідомлено, що в поточному році пенсіонерами силових структур та відомств до суду подано 572 позовні заяви, відповідачем за якими є Головне управління ПФУ у Київській області. За результатами розгляду судом задоволено (повністю або частково) 397 позовних заяв. За період з 01.10.2020 по 31.08.2020 на виконання судових рішень головним управлінням нараховано 11715 тис.грн., з них виплачено 836,4 тис.грн. Сума додаткових видатків на виплату заборгованості за судовими рішеннями становить 10878,6 тис. грн. У вказаному листі зазначено, що пенсіонери виступили з проханням врахувати наявну заборгованість під час формування бюджету на 2021 рік.
Своєю чергою ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.09.2020, якою у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 20.08.2020 №1000-0802-7/67949 про виконання судового рішення - відмовлено, було витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області: докази у справі, які підтверджують наявність бюджетних призначень для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на виконання судового рішення у даній справі; надати всі наявні документальні докази, що підтверджують запит на потребу у коштах для виконання даного судового рішення; детальні письмові пояснення про те, з якого КЕКВ (код економічної класифікації видатків) здійснюється виконання даного судового рішення, та чи наявні кошти для виконання даного судового рішення, а в разі їх відсутності - надати відповідні докази цього та повідомити про всі вчинені дії з метою їх отримання; копію кошторису Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на 2020 рік.
Із зазначеного переліку документів, витребуваних ухвалою суду, відповідачем надано лише копію кошторису відповідача на 2020 рік.
Інші витребувані судом документи відповідачем не надано.
Про вчинені відповідачем заходи, окрім надання суду листа від 21.09.2020 №1000-0235-9/76448, адресованого Пенсійному фонду України, в якому Головне управління ПФУ у Київській області повідомляє, що 10.09.2020 відбулась зустріч з представниками громадських організацій пенсіонерів силових структур, суду не надано. При цьому лист від 21.09.2020 №1000-0235-9/76448 не містить жодного прохання самого відповідача про виділення коштів для виплати коштів за судовими рішеннями.
Отже, суд не може погодитися із тезою відповідача про те, що відповідачем вжито всіх можливих заходів, спрямованих на виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 19.03.2020 у справі №320/3834/19, адже жодних доказів щодо вжиття будь-яких заходів, спрямованих на виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 19.03.2020 у справі №320/3834/19, відповідачем суду не надано.
За таких обставин, суд вважає за необхідне встановити для відповідача новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у даній справі, а також попередити відповідача, що невиконання судового рішення без поважних причин може бути підставою для вжиття судом відповідних заходів реагування, в тому числі постановлення окремої ухвали.
Так, відповідно до частини 1 статті 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Керуючись статтями 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
1. У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 22.09.2020 №1000-0802-7/76831 про виконання судового рішення - відмовити.
2. Витребувати докази у справі від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області:
- докази у справі, які підтверджують наявність або відсутність бюджетних призначень для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на виконання судового рішення у даній справі;
- надати всі наявні документальні докази, що підтверджують запит на потребу у коштах для виконання даного судового рішення;
- детальні письмові пояснення про те, з якого КЕКВ (код економічної класифікації видатків) здійснюється виконання даного судового рішення, та чи наявні кошти для виконання даного судового рішення, а в разі їх відсутності - надати відповідні докази цього та повідомити про всі вчинені дії з метою їх отримання.
3. Встановити для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 19.03.2020 у справі №320/3834/19 - протягом десяти днів з дня отримання копії даної ухвали.
4. Витребувані судом докази надати у строк, передбачений для надання суду звіту про виконання судового рішення.
5. Копію ухвали надіслати учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Кушнова А.О.