
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
01 жовтня 2020 року м. Ужгород№ 260/2305/20 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилка С.Є.,
з участю секретаря судового засідання - Кустрьо В.М.
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 - не з`явився;
відповідач - Виноградівська районна державна адміністрація - представник - не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виноградівської районної державної адміністрації про стягнення заробітної плати, -
ВСТАНОВИВ:
24 червня 2020 року до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виноградівської районної державної адміністрації (90300, Закарпатська область, м. Виноградів, пл. Миру, 5, код ЄДРПОУ 22105981), яким просить суд: "1. Прийняти дану позовну заяву до свого провадження; 2. Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження; 3. В разі неявки в судове засідання, прошу розглянути справу за моєї відсутності; 4. Стягнути з Виноградівської районної державної адміністрації (90300, м. Виноградів, пл. Миру, 5, код ЄДРПОУ 22105981) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) невиплачену заробітну плату в сумі 63204,90 гривень.".
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 01 липня 2020 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі.
Розгляд даної справи неодноразово відкладався (оголошувалася перерва) у зв`язку з існуванням на те об`єктивних причин.
Свої позовні вимоги позивач мотивує наступним. 10 серпня 2015 року, відповідно до розпорядження Президента України № 646/2015-рп, позивача було призначено головою Виноградівської районної державної адміністрації. Розпорядженням Президента України № 103/2019-рп від 09 липня 2019 року, позивача було звільнено з посади голови Виноградівської районної державної адміністрації, у зв`язку із закінченням строку повноважень Президента України. Позивач вказує, що на день його звільнення відповідачем не проведено, у відповідності до статті 116 КЗпП України, виплату всіх сум, що належать до виплати йому на день звільнення, а саме не виплачено заробітну плату за січень - липень 2019 року за виконання посадових обов`язків голови Виноградівської РДА. В квітні 2020 року, позивач звернувся до Виноградівської РДА з заявою про виплату заробітної плати за вказаний період, однак листом Виноградівської районної державної адміністрації позивача було повідомлено, що розпорядженням Президента України № 6/2019-рп від 29 січня 2019 року його, відповідно до статті 154 КПК України, було відсторонено від посади голови Виноградівської районної державної адміністрації, що стало причиною невиплати йому заробітної плати. Разом з тим, позивач вказав, що ним постійно виконувались обов`язки голови Виноградівської районної державної адміністрації, оскільки йому не було оголошено розпорядження Президента України № 6/2019-рп від 29 січня 2019 року, а відтак і не було відсторонено від посади голови Виноградівської районної державної адміністрації. А тому вважає, що невиплата заробітної плати за вказаний період є неправомірно.
У відзиві на позов представник відповідача просить суд в задоволенні позову відмовити повністю. Зазначає, що 29 січня 2019 року Президентом України було видано розпорядження № 6/2019-рп "Про відсторонення ОСОБА_1 від посади голови Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області", яким позивача відповідно до статті 154 частини 3 Кримінального процесуального кодексу України було відсторонено від посади голови Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області. 01 лютого 2019 року відповідно до розпорядження голови Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області № 14-к "Про покладання обов`язків на ОСОБА_3 ", виданого на підставі статей 6 і 39 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", розпорядження Президента України від 29 січня 2019 року № 6/2019-рп "Про відсторонення ОСОБА_1 від посади голови Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області", з метою забезпечення безперебійності в організації роботи структурних підрозділів районної державної адміністрації, до виконання обов`язків голови Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області приступила перший заступник голови райдержадміністрації ОСОБА_3 .. 09 липня 2019 року Президентом України було видано розпорядження №103/2019-рп "Про звільнення ОСОБА_1 з посади голови Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області", яким позивача у зв`язку із закінченням строку повноважень Президента України було звільнено з посади голови Виноградівської райдержадміністрації. На підставі розпорядження Президента України № 103/2019-рп, одержаного райдержадміністрацією 12 липня 2019 року, було видано розпорядження голови Виноградівської райдержадміністрації Закарпатської області від 12 липня 2019 року № 50-к "Про припинення повноважень голови районної державної адміністрації", у відповідності до якого ОСОБА_1 є таким, що припинив повноваження на посаді голови Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області 12 липня 2019 року у зв`язку із закінченням строку повноважень Президента України. Про відсутність підстав для виплати заробітної плати позивачу за період відсторонення останнього від посади, тобто за період протягом якого позивачем не виконувалися посадові обов`язки голови райдержадміністрації, за що чинним законодавством України про працю й передбачається виплата заробітної плати, також свідчать табелі обліку використання робочого часу працівників райдержадміністрації за період відсторонення позивача від займаної ним посади, тобто за січень-липень 2019 року. Так, відповідно до останніх, з моменту видачі розпорядження Президента України №6/2019-рп "Про відсторонення ОСОБА_1 від посади голови Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області", позивач не виконував свої посадові обов`язки, оскільки у табелі обліку використання робочого часу працівників райдержадміністрації, за винятком випадків перебування у відпустці, значився як "відсторонений". Вказане також підтверджується розпорядженням голови Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області від 01 лютого 2019 № 14-к "Про покладання обов`язків на ОСОБА_3 "
Учасники справи в судове засідання не з`явилися, хоча судом вживалися заходи щодо виклику учасників справи, що передбачені Главою 7 Розділу І КАС України.
30 вересня 2020 року на адресу Закарпатського окружного адміністративного суду надійшла заява представника позивача, відповідно до якої останній просив розглянути дану справи без участі позивача та його представника. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.а.с. 85, 86).
23 вересня 2020 року на адресу Закарпатського окружного адміністративного суду надійшла заява відповідача, відповідно до якої останній просив розглянути дану справи без участі представника відповідача (а.с.а.с. 82, 83).
У відповідності до статті 205 частини 1, 3 пункту 1 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Суд, враховуючи наявність достатньої кількості доказів у справі, а також скорочені строки розгляду вказаної справи, наявність правової позиції учасників справи щодо спірних правовідносин та з врахуванням заяв учасників справи про розгляд даної справи без їх участі, судом вирішено проводити розгляд справи у відсутності учасників справи. Відповідна ухвала зафіксована у протоколі судового засідання.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані сторонами докази, (заслухавши сторони та їх представників) всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
10 серпня 2015 року, відповідно до розпорядження Президента України № 646/2015-рп, ОСОБА_1 було призначено головою Виноградівської районної державної адміністрації (а.с. 11).
29 січня 2019 року Президентом України було видано розпорядження № 6/2019-рп "Про відсторонення ОСОБА_1 від посади голови Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області", яким позивача відповідно до статті 154 частини 3 Кримінального процесуального кодексу України було відсторонено від посади голови Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області (а.с. 14).
01 лютого 2019 року відповідно до розпорядження голови Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області № 14-к "Про покладання обов`язків на ОСОБА_3 ", виданого на підставі статей 6 і 39 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", розпорядження Президента України від 29 січня 2019 року № 6/2019-рп "Про відсторонення ОСОБА_1 від посади голови Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області", з метою забезпечення безперебійності в організації роботи структурних підрозділів районної державної адміністрації, до виконання обов`язків голови Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області приступила перший заступник голови райдержадміністрації ОСОБА_3 (а.с. 42).
09 липня 2019 року Президентом України було видано розпорядження № 103/2019-рп "Про звільнення ОСОБА_1 з посади голови Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області", яким позивача у зв`язку із закінченням строку повноважень Президента України було звільнено з посади голови Виноградівської райдержадміністрації (а.с. 16).
На підставі розпорядження Президента України № 103/2019-рп, було видано розпорядження голови Виноградівської райдержадміністрації Закарпатської області від 12 липня 2019 року № 50-к "Про припинення повноважень голови районної державної адміністрації", яким було визначено вважати ОСОБА_1 таким, що припинив повноваження на посаді голови Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області 12 липня 2019 року у зв`язку із закінченням строку повноважень Президента України (а.с. 15).
13 квітня 2020 року, позивач звернувся до Виноградівської РДА з заявою про виплату йому заробітної плати.
Листом Виноградівської районної державної адміністрації від 12 травня 2020 року № Р-162/03.1 позивача було повідомлено, що розпорядження Президента України № 6/2019-рп від 29 січня 2019 року його, відповідно до статті 154 КПК України, було відсторонено від посади голови Виноградівської районної державної адміністрації, що стало причиною невиплати йому заробітної плати (а.с.а.с 9, 10).
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 43 частини 1, 4 та 7 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Відповідно до статті 7 частини 2 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", місцеві державні адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, органів виконавчої влади вищого рівня, а районні державні адміністрації в Автономній Республіці Крим - також рішеннями та постановами Верховної Ради Автономної Республіки Крим, рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їх повноважень.
Відповідно до статті 1 частини 1 Кодексу законів про працю України (далі по тексту - КЗпП України), Кодекс законів про працю України регулює трудові відносини всіх працівників, сприяючи зростанню продуктивності праці, поліпшенню якості роботи, підвищенню ефективності суспільного виробництва і піднесенню на цій основі матеріального і культурного рівня життя трудящих, зміцненню трудової дисципліни і поступовому перетворенню праці на благо суспільства в першу життєву потребу кожної працездатної людини.
Відповідно до статті 21 частини 1 КЗпП України, трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Відповідно до статті 94 частини 1 та 3 КЗпП України, заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Питання державного і договірного регулювання оплати праці, прав працівників на оплату праці та їх захисту визначається цим Кодексом, Законом України "Про оплату праці" та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до преамбули Закону України "Про оплату праці" № 108/95-ВР від 24.03.1995 року, цей Закон визначає економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах, на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання (далі - підприємства), а також з окремими громадянами та сфери державного і договірного регулювання оплати праці і спрямований на забезпечення відтворю вальної і стимулюючої функцій заробітної плати.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оплату праці", заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
Відповідно до статті 65 частини 5 Закону України "Про запобігання корупції" від 14.10.2014 року № 1700-УІІ, особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Відповідно до статті 46 КЗпП України, відсторонення працівників від роботи власником або уповноваженим ним органом допускається у разі: появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп`яніння; відмови або ухилення від обов`язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони; в інших випадках, передбачених законодавством.
Відповідно до статті 154 частини 1 та 3 Кримінального процесуального кодексу України № 4651-УІ від 13.04.2012 року, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Питання про відсторонення від посади осіб, що призначаються Президентом України, вирішується Президентом України на підставі клопотання прокурора в порядку, встановленому законодавством.
Пленум Верховного суду України у свій час у пункті 10 Постанови № 13 від 24 грудня 1999 року "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці", зазначав, якщо буде встановлено, що на порушення статті 46 КЗпП роботодавець із власної ініціативи без законних підстав відсторонив працівника від роботи із зупиненням виплати заробітної плати, суд має задовольнити позов останнього про стягнення у зв`язку з цим середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу (стаття 235 КЗпП). У зв`язку із цим у пункті 21 цієї Постанови Верховний суд України зазначив, що у випадках стягнення на користь працівника середнього заробітку за час вимушеного прогулу в зв`язку з незаконним звільненням або переведенням, відстороненням від роботи, невиконанням рішення про поновлення на роботі, затримкою видачі трудової книжки або розрахунку він визначається за загальними правилами обчислення середнього заробітку, виходячи з заробітку за останні два календарні місяці роботи. При цьому, враховується положення Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року № 100.
Так, суд зазначає, що з матеріалів справи не вбачається та у суду відсутні відомості, щодо оскарження позивачем розпорядження Президента України від 29 січня 2019 року № 6/2019-рп про відсторонення його від посади голови Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області, а отже, в свою чергу, відсторонення від роботи із зупиненням виплати заробітної плати було здійснене в цей період також на законних підставах для цього.
Разом з тим, позивач вказав, що підставою для виплати позивачу заробітної плати з січня по липень 2019 року є виконання обов`язків голови Виноградівської районної державної адміністрації у вказаний період, оскільки про розпорядження Президента України № 6/2019-рп від 29 січня 2019 року яким його було відсторонено від посади голови Виноградівської районної державної адміністрації йому не було відомо.
У відповідності до частини 3 Конституції України, Президент України на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обов`язковими до виконання на території України.
У відповідності до частини 7 Указу Президента України за № 503/97 "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності, акти Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, які не мають загального значення чи нормативного характеру, можуть не публікуватися за рішенням відповідного органу. Ці акти та акти з обмежувальними грифами офіційно оприлюднюються шляхом надіслання відповідним державним органам та органам місцевого самоврядування і доведення ними до відома підприємств, установ, організацій та осіб, на яких поширюється їх чинність. Неопубліковані акти Верховної Ради України і Президента України набирають чинності з моменту одержання їх державними органами або органами місцевого самоврядування, якщо органом, що їх видав, не встановлено інший строк набрання ними чинності. Акти Верховної Ради України і Президента України про призначення відповідно до законодавства на посади і звільнення з посад набирають чинності з моменту їх прийняття.
Про відсутність підстав для виплати заробітної плати позивачу за період відсторонення останнього від посади, тобто за період протягом якого позивачем не виконувалися посадові обов`язки голови райдержадміністрації, за що чинним законодавством України про працю й передбачається виплата заробітної плати, також свідчать табелі обліку використання робочого часу працівників райдержадміністрації за період з січень-липень 2019 року ОСОБА_1 , за винятком випадків перебування у відпустці, значився як "відсторонений" (а.с.а.с. 51-58).
Крм того, на період відсторонення від займаної посади голови Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області ОСОБА_1 , розпорядженням голови Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області від 01 лютого 2019 року № 14-к до виконання обов`язків голови Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області приступила перший заступник голови райдержадміністрації ОСОБА_3 (а.с. 42).
Як було вказано судом, заробітна плата це винагорода, яка виплачується саме за виконану роботу, розмір якої залежить від ряду факторів, в тому числі від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів праці. Проте, як встановлено судом, у період з січня по липень 2019 року позивач був відсторонений від займаної посади, у зв`язку з чим повноваження, які безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій державного органу, які він повинен був виконувати за своїми посадовими обов`язками, та за що отримував заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету, позивач не здійснював. Також жодним нормативно-правовим актом, який регулює питання проходження публічної служби так правовідносин з оплати праці не встановлено обов`язків роботодавця здійснювати виплату заробітної плати за час правомірного застосування, зокрема до позивача, заходу у вигляду відсторонення від посади.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного суду від 26 червня 2019 року у справі № 820/5784/17 (К/9901/51800/18), 18 листопада 2019 року у справі № 480/4871/18 (К/9901/19022/19)
Статтею 2 частини 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З огляду на вищевказане, враховуючи обставини встановлені судом, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.
Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виноградівської районної державної адміністрації (90300, Закарпатська область, м. Виноградів, пл. Миру, 5, код ЄДРПОУ 22105981) про стягнення заробітної плати - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).
Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 01 жовтня 2020 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі було складено 05 жовтня 2020 року.
СуддяС.Є. Гаврилко