
Справа № 263/7884/20
Провадження № 2/263/1934/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
05 жовтня 2020 року місто Маріуполь
Жовтневий районний суд міста Маріуполя у складі:
головуючої судді Ікорської Є.С.,
за участю секретаря Шпичак Є.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг,
В С Т А Н О В И В:
До Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області надійшла позовна заява Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 , в якій, керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2015 року № 505, ст. ст. 16, 256-257, 261 ЦК України, позивач просить суд стягнути з відповідача надміру виплачені кошти щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 11069,83 грн. та судовий збір у сумі 2102 грн.
На обґрунтування вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в департаменті як внутрішньо переміщена особа та одержувач щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за адресою фактичного мешкання: АДРЕСА_1 . 15 січня 2018 року ОСОБА_2 звернулась до департаменту із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги. Рішенням департаменту від 16 березня 2018 року призначено відповідну допомогу ОСОБА_2 на період з 15 січня 2018 року по 14 липня 2018 року у розмірі 442 грн., оскільки ОСОБА_2 зазначила, що навчається в МДУ, та що ані у неї, ані у членів її сім`ї не має: у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, що розташоване в регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, та території яких органи державної влади не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджуються відповідним актом технічного стану; на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб, засвідчуючи дану інформацію особистим підписом. 16 липня 2018 року ОСОБА_2 знову звернулась за призначенням ЩАД ВПО, де зазначила що не працює, та що ані у неї, ані у членів його сім`ї не має: у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, що розташоване в регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, та території яких органи державної влади не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджуються відповідним актом технічного стану; на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, засвідчуючи дану інформацію особистим підписом. 12 вересня 2018 року рішенням департаменту допомогу ОСОБА_2 призначено на період з 16 липня 2018 року по 01 вересня 2018 року у розмірі 442 грн. та з 02 вересня 2018 року по 01 листопада 2018 року у розмірі 221 грн. 11 вересня 2018 року ОСОБА_2 повідомила департамент, що продовжує навчання в МДУ. Рішенням від 02 листопада 2018 року був проведений перерахунок в межах терміну призначення, згідно з яким ОСОБА_2 перерахована сума допомоги за період з 11 вересня 2018 року по 15 січня 2019 року в розмірі 1000,00 грн.14 січня 2019 року ОСОБА_2 знову звернулась до департаменту із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги, в якій знову зазначила відсутність вищезазначених фактів. 30 січня 2019 року рішеннями департаменту призначено відповідну допомогу ОСОБА_2 за період з 16 січня 2019 року по 15 липня 2019 року у розмірі 1000 грн. Відповідно до п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2015 року № 505 (зі змінами) уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання. На виконання даної вимоги законодавця головним державним соціальним інспектором управління здійснено відповідну перевірку. Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна від 10 травня 2019 року № 165993437 у власності відповідачки є 1/3 частина квартири за адресою: АДРЕСА_2 з 31 травня 2006 року. Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, які регулюють спірні правовідносини, визначено обов`язкову умову призначення грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам, а саме: відсутність у вказаних осіб у праві власності житлових приміщень, що розташовані в інших регіонах, ніж тимчасово окупованих територіях України, населенні пункти,та території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населенні пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання,що підтверджуються відповідним актом технічного стану. Розпорядженням КМУ від 7 листопада 2014 року № 1085-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення. До зазначених вище переліків м. Маріуполь не входить. Пунктом 12 Порядку передбачено, що виплата грошової допомоги припиняється в разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги. На підставі цього право на отримання ЩАД ВПО ОСОБА_1 не має з 15 січня 2018 року. Таким чином, за період з 15 січня 2018 року по 30 квітня 2019 року, коли відповідачу виплачувалася щомісячна адресна допомога, місто Маріуполь, де розташована 1/3 частина квартири, не входило до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади не здійснюють свої повноваження та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, і на території цього міста органи державної влади України здійснювали та продовжують здійснювати свої повноваження в повному обсязі. Тому наявність у власності житла/частини житла у отримувача допомоги на території підконтрольній Українській владі та в місті, де органи державної влади виконують всі свої зобов`язання в повному обсязі виключає право отримання щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Відповідно до цього виникла переплата раніше виплачених сум допомоги ОСОБА_2 у розмірі 11 069,83 грн. Також, вказує, що заявою від 10 травня 2019 року відповідач підтвердила, що у неї у власності з 31 травня 2006 року була 1/3 частина квартири за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідач не скористалася своїм правом та відзив на позов на адресу суду не направила.
Ухвалою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 21 липня 2020 року відкрито провадження у справі, розгляд указаної цивільної справи вирішено проводити у порядку спрощеного позовного провадження, роз`яснено учасникам їх право та строки на подачу відзиву на позов та відповіді на відзив.
Ухвалою Жовтневого районного суду м. Маріуполя від 05 жовтня 2020 року вирішено провести заочний розгляд справи.
Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, в якій вона заявлені вимоги підтримала та просила задовольнити їх у повному обсязі, не заперечувала проти ухвалення заочного рішення.
Відповідач у судове засідання повторно не з`явилася з невідомих суду причин, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлена. Заяви про розгляд справи за її відсутністю або відзив суду не надала, про причини неявки не повідомила, що, відповідно до ст. 223 ЦПК України, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з розглядом справи за відсутності учасників справи.
Судом досліджуються саме представлені письмові докази на підтвердження та спростування тих обставин, на які посилався позивач, інших суду не представлено та про їх витребування перед судом не порушувалося клопотань.
Суд, вирішуючи питання, передбачені ст. ст. 12, 264 ЦПК України, виходить з такого.
Судом установлено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в департаменті як внутрішньо переміщена особа та одержувач щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за адресою фактичного мешкання: АДРЕСА_1 .
15 січня 2018 року ОСОБА_2 звернулась до департаменту із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги.
Рішенням департаменту від 16 березня 2018 року призначено відповідну допомогу ОСОБА_2 на період з 15 січня 2018 року по 14 липня 2018 року у розмірі 442 грн., оскільки ОСОБА_2 зазначила, що навчається в МДУ, та що ані у неї, ані у членів її сім`ї не має: у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення що розташоване в регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, та території яких органи державної влади не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджуються відповідним актом технічного стану; на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб, засвідчуючи дану інформацію особистим підписом.
16 липня 2018 року ОСОБА_2 знову звернулась за призначенням ЩАД ВПО, де зазначила що не працює, та що ані у неї, ані у членів її сім`ї не має: у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, що розташоване в регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, та території яких органи державної влади не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджуються відповідним актом технічного стану; на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб, засвідчуючи дану інформацію особистим підписом.
12 вересня 2018 року рішенням департаменту допомогу ОСОБА_2 призначено на період з 16 липня 2018 року по 01 вересня 2018 року у розмірі 442 грн. та з 02 вересня 2018 року по 01 листопада 2018 року у розмірі 221 грн.
11 вересня 2018 року ОСОБА_2 повідомила департамент, що продовжує навчання в МДУ. Рішенням від 02 листопада 2018 року був проведений перерахунок в межах терміну призначення, згідно з яким ОСОБА_2 перерахована сума допомоги за період з 11 вересня 2018 року по 15 січня 2019 року в розмірі 1000,00 грн.
14 січня 2019 року ОСОБА_2 знову звернулась до департаменту із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги, в якій знову зазначила відсутність вищезазначених фактів. 30 січня 2019 року рішеннями департаменту призначено відповідну допомогу ОСОБА_2 за період з 16 січня 2019 року по 15 липня 2019 року у розмірі 1000 грн.
Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна від 10 травня 2019 року № 165993437 у власності відповідачки є 1/3 частина квартири за адресою: АДРЕСА_2 з 31 травня 2006 року.
Позивач вказує, що право на отримання ЩАД ВПО ОСОБА_1 не має з 15 січня 2018 року, у зв`язку із чим виникла переплата раніше виплачених сум допомоги ОСОБА_2 у розмірі 11 069,83 грн.
Зазначає, що заявою від 10 травня 2019 року відповідач підтвердила, що у неї у власності з 31 травня 2006 року була 1/3 частина квартири за адресою: АДРЕСА_2 , що свідчить про приховування від департаменту власності, з метою отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам.
12 липня 2019 року департаментом направлено на адресу відповідача повідомлення про відшкодування надмірно сплачених коштів та запропоновано досудове врегулювання, шляхом добровільного погашення заборгованості.
Станом на 25 червня 2020 року сума заборгованості у розмірі 11069,83 не погашена.
Позивач додатково вказує, що про вказану дебіторську заборгованість департаменту стало відомо лише 10 травня 2019 року.
Предметом спору є сума у розмірі 11069,83 грн., яку позивач вважає такою, що переплатив за період з 15 січня 2018 року по 15 липня 2019 року, у зв`язку із наявністю у власності відповідача квартири у м. Маріуполі.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 4 цього Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
З аналізу зазначеної норми вбачається, що статус внутрішньо переміщеної особи підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога), визначений Порядком про надання адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 (далі - Порядок № 505) (пункт 1).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 505, в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1014, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 505, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім`ї (далі - уповноважений представник сім`ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім`ї); для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім`ї). Загальна сума допомоги на сім`ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім`ї та не може перевищувати 2400 гривень. Якщо у складі сім`ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім`ї або інформацією компетентного органу. Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім`ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред`являє довідки всіх членів сім`ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період.
Відповідно до п. 6 Порядку № 505, в редакції Постанови КМУ від 09 грудня 2015 року № 1014, грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім`ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; будь-хто з членів сім`ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Указаним пунктом Порядку встановлений вичерпний перелік підстав для відмови у призначенні такої допомоги.
Так, у справі, де предметом розгляду є стягнення надміру сплачених грошових коштів адресної допомоги, підставою для відмови у виплаті такої стало наявність у відповідача у власності 1/3 частини квартири за адресою: АДРЕСА_2 .
У пункту 6 казаного Порядку визначено 3 райони, у разі наявності в яких в одержувача допомоги житлового приміщення - призначається допомога, зокрема, на тимчасово окупованій території; район проведення антитерористичної операції; населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Місто Маріуполь не відноситься до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р.
Разом з тим, наказом Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07 жовтня 2014 року № 33/6/а визначено такі райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення: Донецька і Луганська області - з 07 квітня 2014 року; Харківська область - з 07 квітня 2014 року до 14 вересня 2014 року.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р затверджено Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до яких відноситься і м. Маріуполь (далі - Перелік).
У вказаному розпорядженні зазначено територія на якій здійснювалася антитерористична операція, до якої і віднесено місто Маріуполь, та у спірний період з 15 січня 2018 року по 15 липня 2019 року питання про закінчення проведення антитерористичної операції вирішене не було.
Питання періоду проведення антитерористичної операції врегульовано у статті 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», зокрема, період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
У частині 2 статті 1 цього Закону визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Отже, за відсутності Указу Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України, неузгодженість у Переліку питання території на якій здійснювалася антитерористична операція та здійснюється така операція, з урахуванням визначеного Законом періоду її проведення, не може обмежувати встановлене Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та Порядком № 505 право на отримання відповідачем адресної допомоги, а тому й не може бути підставою для задоволення такого позову.
З огляду на викладене, наявність у власності відповідача 1/3 частини квартири, розташованої на території, на якій здійснювалася (здійснюється) антитерористична операція, а саме: за адресою: АДРЕСА_2 , відповідно до п. 6 Порядку № 505, не було підставою для відмови у призначенні відповідачу допомоги, тому, враховуючи указаний позивачем період, під час якого не було таких обмежень, вимоги про стягнення надміру сплачених грошових коштів адресної допомоги, виплаченої останній, задоволенню не підлягають
На підставі викладеного, необхідно дійти висновку, що підстави для задоволення позову відсутні.
Оскільки суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, судові витрати відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України підлягають покладенню на позивача.
Керуючись п. п. 2, 6, 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, ст. ст. 12, 13, 141, 206, 263-265, 280 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг - відмовити.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду може бути оскаржене позивачем до Донецького апеляційного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Із повним текстом рішення суду можна ознайомитися у Єдиному державному реєстрі судових рішень за адресою: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Відомості про сторін у справі:
Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради, ЄДРПОУ 41336065, юридична адреса: пр. Миру, 70, м. Маріуполь, Донецька область, електронна адреса: dszn@mariupolrada.gov.ua;
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Суддя Є.С. Ікорська