
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" вересня 2020 р.м. ХарківСправа № 922/944/20
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Бринцева О.В.
при секретарі судового засідання Гула Д.В.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Комунального підприємства "Теплові мережі Роганської селищної ради" до Виконавчого комітету Роганської селищної ради про стягнення 10.935.350,14грн. за участю предтавників:
позивача - Мартиненко О.С.
відповідача - не з`явився;
ВСТАНОВИВ:
30.03.2020 КП "ТМРСР" звернулося до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Виконавчого комітету Роганської селищної ради, в якій просить суд стягнути з відповідача на користь позивача 10.935.350,14грн. різниці між встановленим розміром тарифів та економічно обґрунтованими витрати на виробництво житлово-комунальних послуг, з яких різниця між встановленим тарифом на централізоване опалення та економічно обґрунтованими витратами на його виробництво складає 8.543.978,04грн., різниця між встановленим тарифом на централізоване водопостачання та економічно обґрунтованими витратами на його виробництво - 2.332.010,50грн., різниця між встановленим тарифом на централізоване водовідведення та економічно обґрунтованими витратами на його виробництво складає 59.365,60грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в період з 08.11.2018 по 29.02.2020 діяли тарифи на послуги КП "ТМРСР" з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та теплової енергії, затверджені рішенням Роганської селищної ради XXVIII сесії VIII скликання від 28.11.2018, які є нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Позивач позов підтримує. Присутній у судовому засіданні по суті 24.09.2020 представник позивача просить позов задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.
Відповідач правом на участь представника у судовому засіданні 24.09.2020 не скористався, відзиву на позов не надав, про дату, час і місце розгляду повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд установив наступне.
Рішенням Роганської селищної ради XIV сесії VIII скликання від 20.10.2017 (т. I, а.с. 18) визнано КП "ТМРСР": 1) виконавцем послуг з централізованого опалення для об`єктів усіх форм власності; 2) виробником послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення (з використанням внутрішньо-будинкових систем) для об`єктів усіх форм власності.
Відповідно до Статуту КП «ТМРСР» (надалі - Статут, т. I, а.с. 12-17) підприємство створено рішення IX сесії VIII скликання Роганської селищної ради від 12.06.2017 «Про створення Комунального підприємства «Теплові мережі Роганської селищної ради».
Згідно з пунктами 3.1., 3.2. Статуту Підприємство створено з метою задоволення потреб громадян, населення, підприємств, організацій та установ, що мешкають та знаходяться на території Роганської селищної ради в постачанні теплової енергії, водопостачанні та водовідведенні, здійсненні інших видів діяльності з метою одержання прибутку. Предметом діяльності Підприємства є надання платних послуг та виконання робіт громадянам, підприємствам, організаціям, установам, зокрема, виробництво, транспортування, постачання та реалізація теплової енергії, водопостачання та водовідведення.
Листом від 01.11.2018 вих. №441 (т. I, а.с. 21) позивач КП «ТМРСР» звернувся до відповідача Роганської селищної ради з проханням затвердити тарифи в наступних розмірах: на централізоване водопостачання - 17,111грн. за 1 куб. м (з ПДВ); на централізоване водовідведення - 9,733грн. за 1 куб. м (з ПДВ); на теплову енергію для потреб бюджетних установ - 2.208,473грн./Гкал (з ПДВ); на теплову енергію для потреб інших споживачів (крім населення) - 2.212,492грн./Гкал (з ПДВ); на послуги з централізованого опалення, що надається населенню, а саме: для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії - 1.753,586грн./Гкал (з ПДВ); для абонентів житлових будинків без будинкових та квартирних приладами обліку теплової енергії - 63,946грн. з 1 кв. м опалювальної площі (з ПДВ) протягом періоду надання послуги з централізованого опалення.
Листом від 08.11.2018 вих. №457 (т. I, а.с. 22) позивач КП «ТМРСР» звернувся до відповідача Роганської селищної ради з проханням затвердити тарифи в наступних розмірах: на централізоване водопостачання - 17,111грн. за 1 куб. м (з ПДВ); на централізоване водовідведення - 9,733грн. за 1 куб. м (з ПДВ); на теплову енергію для всіх категорій споживачів - 1.940,292грн./Гкал (з ПДВ); на теплову енергію для абонентів житлових будинків без будинкових та квартирних приладами обліку теплової енергії - 63, 946грн./Гкал з 1 кв. м опалювальної площі (з ПДВ) протягом періоду надання послуги з централізованого опалення.
Рішенням Роганської селищної ради XXVIII сесії VIII скликання «Про затвердження комунальному підприємству «Теплові мережі Роганської селищної ради» тарифів на централізоване водопостачання, водовідведення та теплову енергії» від 28.11.2018 (т. I, а.с. 23) затверджено з 01.12.2018 тарифи для КП «ТМРСР» в розмірі: на централізоване водопостачання - 13,90грн. за 1 куб. м (з ПДВ); на централізоване водовідведення - 9,60грн. за 1 куб. м (з ПДВ); на теплову енергію для потреб бюджетних установ - 2.005,00грн./Гкал (з ПДВ); на теплову енергію для потреб інших споживачів (крім населення) - 2.211,00грн./Гкал (з ПДВ); на послуги з централізованого опалення, що надається населенню, а саме: для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії - 1.653,00грн./Гкал (з ПДВ); для абонентів житлових будинків без будинкових та квартирних приладами обліку теплової енергії - 53,00грн. з 1 кв. м опалювальної площі (з ПДВ) протягом періоду надання послуги з централізованого опалення.
З матеріалів справи вбачається, що позивач КП «ТМРСР» неодноразово звертався з листами до відповідача про відшкодування різниці між діючими тарифами та економічно обґрунтованими тарифами (т. I, а.с. 24-37).
Зважаючи на те, що відповідач не відшкодовує різницю між діючими тарифами, а також не приймає рішення про затвердження скоригованих тарифів, позивач з 08.11.2018 по 29.02.2020 змушений надавати житлово-комунальні послуги по цінам, нижчим від собівартості послуг, що зумовлює значні матеріальні втрати для позивача з різниці тарифів затверджених Рішенням Роганської селищної ради від 28.11.2018 та економічно обґрунтованими плановими витратами. За розрахунком позивача зазначена різниця складає 10.935.350,14грн.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади організації господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки визначено Законом України "Про житлово-комунальні послуги" (далі - Закон, в редакції чинній на момент прийняття Роганською селищною радою рішення від 28.11.2018).
За положеннями пункту 2 частини 1 статті 7 цього Закону до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством (стаття 1 Закону).
Згідно зі статтею 14 Закону визначено, що залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи: 1) перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують уповноважені центральні органи виконавчої влади, а у випадках, передбачених законом, - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території; 3) третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін).
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 21 цього Закону виконавець має право розробляти і подавати на затвердження розрахунки щодо рівня цін/тарифів на житлово-комунальні послуги першої і другої групи (пункти 1 та 2 частини першої статті 14 цього Закону) в порядку, встановленому законодавством.
За змістом частини 1 статті 31 Закону порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України.
Такий порядок було встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869.
Згідно із статтею 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України. Такий порядок встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869.
Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад розробляється і затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).
Відповідно до частини четвертої статті 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі встановлення органом місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, орган, який їх затвердив, зобов`язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.
Центральні органи виконавчої влади, національні комісії, що здійснюють державне регулювання у відповідній сфері, несуть відповідальність за наслідки встановлення або регулювання цін/тарифів, що змінюються ними відповідно до їхніх повноважень.
Встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижче розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво не допускається.
У разі зміни цін/тарифів на послуги/товари центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідній сфері, які призвели до непередбачених витрат виконавців/виробників, центральні органи виконавчої влади зобов`язані відшкодувати в повному обсязі збитки, зумовлені такими змінами, протягом поточного фінансового року та до затвердження нового бюджету.
Спори щодо формування та встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вирішуються в судовому порядку.
Як свідчать матеріали справи, позивачем КП "ТМРСР" було надано Роганській селищній раді розрахунки тарифу на централізоване водопостачання та водовідведення та зазначено, що такі тарифи сформовані у відповідності до вимог Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" від 01.06.2011 №869.
Однак, рішенням Роганської селищної ради XXVIII сесії VIII скликання «Про затвердження комунальному підприємству «Теплові мережі Роганської селищної ради» тарифів на централізоване водопостачання, водовідведення та теплову енергії» від 28.11.2018 затверджено інші тарифи ніж ті, що були запропоновані позивачем.
Суд зазначає, що згідно з розрахунком позивача обсяг різниці між встановленим розміром тарифів та економічно обґрунтованими витрати на виробництво житлово-комунальних послуг з 08.11.2018 по 29.02.2020 складає 10.935.350,14грн., з яких різниця між встановленим тарифом на централізоване опалення та економічно обґрунтованими витратами на його виробництво складає 8.543.978,04грн., різниця між встановленим тарифом на централізоване водопостачання та економічно обґрунтованими витратами на його виробництво - 2.332.010,50грн., різниця між встановленим тарифом на централізоване водовідведення та економічно обґрунтованими витратами на його виробництво складає 59.365,60грн.
З метою встановлення дійсної різниці між встановленим розміром тарифів на централізоване опалення, централізоване водопостачання, централізоване водовідведення та економічно обґрунтованими витратами на виробництво житлово-комунальних послуг у справі №922/944/20 було призначено судову економічну експертизу.
За результатами проведення якої, у висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи від 11.08.2020 №12198 (т. II, а.с. 24-32) зазначено:
1) розрахунок різниці в тарифах на централізоване опалення за період з 08.11.2018 по 29.02.2020 в сумі 8.543.978,04грн. зроблений КП "ТМРСР", відповідає дійсній різниці між розміром економічно обґрунтованих витрат КП "ТМРСР" на виробництво цієї послуги та розміром тарифів на цю послугу, затвердженими рішенням XXVII сесії VIII скликання Роганської селищної ради від 28.11.2018;
2) розрахунок різниці в тарифах на централізоване опалення за період з 08.11.2018 по 29.02.2020 в сумі 2.332.010,50грн. зроблений КП "ТМРСР", відповідає дійсній різниці між розміром економічно обґрунтованих витрат КП "ТМРСР" на виробництво цієї послуги та розміром тарифів на цю послугу, затвердженими рішенням XXVII сесії VIII скликання Роганської селищної ради від 28.11.2018;
3) розрахунок різниці в тарифах на централізоване опалення за період з 08.11.2018 по 29.02.2020 в сумі 59.365,60грн. зроблений КП "ТМРСР", відповідає дійсній різниці між розміром економічно обґрунтованих витрат КП "ТМРСР" на виробництво цієї послуги та розміром тарифів на цю послугу, затвердженими рішенням XXVII сесії VIII скликання Роганської селищної ради від 28.11.2018.
Як зазначалося вище судом, відповідно до пункту 7 частини першої статті 21 Закону виконавець має право на відшкодування втрат у разі затвердження відповідним органом місцевого самоврядування цін/тарифів нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні розрахунки Роганської селищної ради, які б підтверджували обґрунтованість тарифу на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які встановлені рішенням Роганської селищної ради XXVIII сесії VIII скликання «Про затвердження комунальному підприємству «Теплові мережі Роганської селищної ради» тарифів на централізоване водопостачання, водовідведення та теплову енергії» від 28.11.2018.
Також відповідачем всупереч статті 13 та статті 74 ГПК України (судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін; кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень) не надано доказів щодо необґрунтованості тарифів на централізоване опалення, водопостачання та водовідведення, які подані позивачем КП "ТМРСР".
Таким чином, Роганською селищною радою не доведено належними доказами необґрунтованість тарифів на централізоване опалення, водопостачання та водовідведення, які подані позивачем КП «ТМРСР».
Враховуючи наведені обставини та відсутність належних доказів на спростування обставин, визначених позивачем як підставу позову, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та їх задоволення.
В силу статті 129 ГПК України судові витрати, понесені позивачем у зв`язку з оплатою судового збору, підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача в розмірі 164.030,25 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 124, 129-1 Конституції України, ст.ст. 1, 4, 20, 73, 74, 76-79, 86, 123, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Виконавчого комітету Роганської селищної ради (62481, Харківська обл., Харківський р-н, смт. Рогань, вул. 1 Травня, буд. 1, код ЄДРПОУ 41054026) на користь Комунального підприємства "Теплові мережі Роганської селищної ради" (62481, Харківська обл., Харківський р-н, смт. Рогань, вул. 1 Травня, буд. 1, код ЄДРПОУ 41405835) 10.935.350,14 грн. різниці між встановленим розміром тарифів та економічно обґрунтованими витрати на виробництво житлово-комунальних послуг, з яких:
- різниця між встановленим тарифом на централізоване опалення та економічно обґрунтованими витратами на його виробництво складає 8.543.978,04 грн.;
- різниця між встановленим тарифом на централізоване водопостачання та економічно обґрунтованими витратами на його виробництво - 2.332.010,50 грн.;
різниця між встановленим тарифом на централізоване водовідведення та економічно обґрунтованими витратами на його виробництво складає 59.365,60 грн.;
- витрати зі спати судового збору в розмірі 164.030,25 грн.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Східного апеляційного господарського суду через Господарський суду Харківської області протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено "05" жовтня 2020 р.
Суддя О.В. Бринцев
/справа №922/944/20/