
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.09.2020Справа № 904/4338/19
За позовом Вуличного комітету "Дніпровський" с. Дніпрове Дніпропетровської області
до 1. Дніпропетровської обласної державної адміністрації,
2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Біо Енерджи Дніпро" м. Дніпра,
3. Приватного нотаріуса Суслова Максима Євгенійовича м. Дніпра
про визнання незаконним та скасування розпорядження, визнання недійсним договору, визнання протиправним та скасування рішення
Суддя Паламар П.І.
Секретар судового засідання Божко Д.О.
Представники:
від позивача: Удовицький Є.М.,
від відповідачів: 1. не з`явився, 2. не з`явився, 3. Пишляк С.В.
СУТЬ СПОРУ :
у вересні 2019 року Вуличний комітет "Дніпровський" с. Дніпрове звернувся з указаним позовом у господарський суд Дніпропетровської області.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 27 вересня 2019 р. справу передано за виключною підсудністю до господарського суду міста Києва.
Позивач зазначав, що у відповідності до розділу 2. положення Вуличного комітету "Дніпровський" основною метою створення його комітету є створення умов для участі жителів села Дніпрове у вирішенні питань місцевого значення в межах Конституції і законів України, задоволення соціальних, культурних, побутових та інших потреб жителів шляхом сприяння у наданні їм відповідних послуг та участь у реалізації соціально-економічного, культурного розвитку відповідної території, інших місцевих програм.
17 жовтня 2017 р. Дніпропетровською обласною державною адміністрацію було прийнято розпорядження № Р-492/0/3-17 "Про прийняття земельної ділянки площею 3,2342 га у державну власність та надання ТОВ "Біо Енерджи Дніпро" дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду".
На підставі розпорядження Дніпропетровської обласної державної адміністрації № Р-562/0/3-17 "Про надання ТОВ "Біо Енерджи Дніпро" земельної ділянки площею 3,2342 га в оренду" від 8 листопада 2017 р. між Дніпропетровською обласною державною адміністрацією (далі-відповідач 1., орендодавець) та відповідачем 2. (орендар) було укладено договір оренди землі від 17 листопада 2017 р., згідно з яким останньому було передано в строкове платне користування земельну ділянку державної власності загальною площею 3,2342 га для будівництва біогазової електростанції з переробки залишкових відходів станції аерації м. Дніпро, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Новоолександрівської сільської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області (кадастровий номер 1221486200:01:114:0003).
17 листопада 2017 р. приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Дніпропетровської області Сусловим Максимом Євгенійовичем (далі-відповідач 3.) прийнято рішення (індексний номер 38198245) про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо права оренди спірної земельної ділянки за відповідачем 2. та внесено відповідний запис в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно.
Посилаючись на те, що вищезгадане розпорядження № Р-562/0/3-17 від 8 листопада 2017 р. прийняте, а договір оренди землі укладений з порушенням вимог ст. 20 ЗК України, ст.ст. 21, 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", а саме за відсутності детального плану територій необхідного для затвердження проекту землеустрою та для зміни цільового призначення земельної ділянки, за відсутності розміщення (оприлюднення) спірного рішення відповідача 1. у засобах масової інформації, чим було порушено його права на участь громадських слухань, які проведені не були, позивач просив визнати незаконним та скасувати розпорядження, договір оренди землі недійсним.
Крім того, просив визнати та скасувати рішення приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу Дніпропетровської області Суслова Максима Євгенійовича, індексний номер 38198245 від 17 листопада 2017 р. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо права оренди спірної земельної ділянки за відповідачем 2.
Також просив покласти на відповідачів понесені ним по справі судові витрати.
Відповідачі 1., 2. у судове засідання не з`явилися, про час і місце його проведення повідомлені у встановленому порядку. У відзивах на позовну заяву проти позову заперечували посилаючись на відповідність прийнятого розпорядження та укладеного правочину вимогам чинного законодавства.
Відповідач 3. відзив на позовну заяву не подав, його представник у судовому засіданні проти позову заперечував.
Суд вважає можливим розглянути справу відповідно до вимог ст. 202 ГПК України у відсутності представників відповідачів 1., 2. за наявними у ній матеріалами, що містять достатньо відомостей про права і взаємовідносини сторін.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача 3., розглянувши матеріали справи, суд вважає, що у позові слід відмовити з таких підстав.
Відповідно до абз. 1., 3., 6. ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Сільські, селищні, міські ради можуть дозволяти за ініціативою жителів створювати будинкові, вуличні, квартальні та інші органи самоорганізації населення і наділяти їх частиною власної компетенції, фінансів, майна.
Згідно з абз. 12 ст. 1, ч. 1 ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування" органи самоорганізації населення - представницькі органи, що створюються частиною жителів, які тимчасово або постійно проживають на відповідній території в межах села, селища, міста. Органи самоорганізації населення включені до системи місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 7, ч. 2 ст. 2, п. 2 ст.14 Закону України "Про органи самоорганізації населення" органи самоорганізації населення - це представницькі органи, що створюються жителями, які на законних підставах проживають на території села, селища, міста або їх частин, для вирішення завдань. До власних повноважень органу самоорганізації населення належать сприяння додержанню Конституції та законів України.
Орган самоорганізації населення створюється за територіальною ознакою. Територією, у межах якої діє орган самоорганізації населення, може бути частина території села, селища, міста, району в місті, у межах якої проживають жителі, які обрали цей орган.
Територія, у межах якої діє орган самоорганізації населення, визначається рішенням ради, що дала дозвіл на створення: а) сільського, селищного комітету - в межах території села, селища, якщо його межі не співпадають з межами діяльності сільської, селищної ради; б) вуличного, квартального комітету - в межах території кварталу, кількох, однієї або частини вулиці з прилеглими провулками в місцях індивідуальної забудови; в) комітету мікрорайону - в межах території окремого мікрорайону, житлово-експлуатаційної організації в містах; г) будинкового комітету - в межах будинку (кількох будинків) в державному і громадському житловому фонді та фонді житлово-будівельних кооперативів; ґ) комітету району в місті - в межах одного або кількох районів у місті, якщо його межі не співпадають з межами діяльності районної у місті ради.
Судом встановлено, що вуличний комітет "Дніпровський" с. Дніпрове Дніпропетровської області був зареєстрований у 2007 році та набув статусу юридичної особи.
У відповідності до розділу 2. Положення вуличного комітету "Дніпровський" основною метою створення комітету є створення умов для участі жителів села Дніпрове у вирішенні питань місцевого значення в межах Конституції і законів України, задоволення соціальних, культурних, побутових та інших потреб жителів шляхом сприяння у наданні їм відповідних послуг та участь у реалізації соціально-економічного, культурного розвитку відповідної території, інших місцевих програм.
Основним завданням вуличного комітету є представляти разом з депутатами інтереси жителів будинків №№ 2, 4, 10, 12, 14, 15, 16, 18, 22, 25, 28, 29, 30, 33, 34, 36, 37, 38, 41, 46, 48, 51, 61, 62, 63, 64, 66, 69, 70, 73, 78, 80, 82, 83, 84, 86, 89, 90, 91, 92, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101/1, 101/2, 102, 103, 105, 106, 110, 114 вулиці Центральної села Дніпрове у Новоолександрівській сільській раді народних депутатів та її органах.
Вказані обставини підтверджуються поясненнями позивача, наявними у матеріалах справи витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, положенням вуличного комітету "Дніпровський".
Також встановлено, що 17 жовтня 2017 р. Дніпропетровською обласною державною адміністрацію прийнято розпорядження № Р-492/0/3-17 "Про прийняття земельної ділянки площею 3,2342 га у державну власність та надання ТОВ "Біо Енерджи Дніпро" дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду".
8 листопада 2017 р. Дніпропетровською обласною державною адміністрацією прийнято розпорядження № Р-562/0/3-17 "Про надання ТОВ "Біо Енерджи Дніпро" земельної ділянки площею 3,2342 га в оренду", згідно з яким: затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідачу 2. для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів і організацій; надано відповідач 2. земельну ділянку державної власності із земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення за межами населеного пункту на території Новоолександрівської сільської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області строком на 49 років для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій; доручено голові Дніпровської районної державної адміністрації від імені обласної державної адміністрації у встановленому чинним законодавством порядку укласти з відповідачем 2. Договір оренди земельної ділянки.
На підставі вищевказаного розпорядження між відповідачами 1. та 2. було укладено договір оренди землі від 17 листопада 2017 р., згідно з яким останньому було передано в строкове платне користування земельну ділянку державної власності загальною площею 3,2342 га для будівництва біогазової електростанції з переробки залишкових відходів станції аерації м. Дніпро, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Новоолександрівської сільської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області (кадастровий номер 1221486200:01:114:0003).
Це підтверджується письмовими поясненнями сторін, наявними у матеріалах справи копіями розпоряджень та договору.
Таким чином, між сторонами по справі виникли відносини з передачі земельної ділянки в оренду та укладення договору оренди землі, врегульовані ЗК України, Законами України "Про оренду землі" та "Про регулювання містобудівної діяльності".
У відповідності до вимог ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Згідно з ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Статтями 123, 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Рішення відповідних органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення, формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання). Для одержання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, заінтересована особа звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до уповноваженого органу.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19, ч.ч. 1, 3 ст. 25 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" в редакції на момент прийняття розпорядження Дніпропетровської області державної адміністрації № Р-562/0/3-17 від 8 листопада 2017 р. режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється у генеральних планах населених пунктів, планах зонування та детальних планах територій. Режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, за межами населених пунктів встановлюється відповідними державними адміністраціями, а в разі відсутності адміністративного району - відповідно Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, Севастопольською міською державними адміністраціями.
Детальний план території за межами населених пунктів розробляється відповідно до схеми планування території (частини території) району та/або області з урахуванням державних і регіональних інтересів. Розроблення детального плану території за межами населених пунктів та внесення змін до нього здійснюються на підставі розпорядження відповідної районної державної адміністрації.
Пунктом 4.2. Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 290 від 16 листопада 2011 р. в редакції на момент прийняття розпорядження Дніпропетровської області державної адміністрації № Р-562/0/3-17 від 8 листопада 2017 р. встановлено, що рішення про розроблення детального плану території, яка розташована за межами населеного пункту, або внесення змін до нього приймає відповідна районна державна адміністрація, а в разі відсутності адміністративного району - відповідно Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.
Отже, за межами населених пунктів режим забудови територій встановлюється у детальних планах територій, які розробляються на підставі розпорядження відповідної районної державної адміністрації.
Згідно ч. 3 ст. 21 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовники містобудівної документації зобов`язані забезпечити: 1) оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні з прогнозованими правовими, економічними наслідками та наслідками для довкілля, у тому числі для здоров`я населення; 2) оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, пояснювальної записки, розділу "Охорона навколишнього природного середовища" або звіту про стратегічну екологічну оцінку на своїх офіційних веб-сайтах, а також вільний доступ до такої інформації громадськості; 3) реєстрацію, розгляд та врахування пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні; 4) проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні; 5) узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками містобудівної документації на місцевому рівні через погоджувальну комісію; 6) оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні.
Оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні, проектів містобудівної документації на місцевому рівні є підставою для подання пропозицій громадськості замовнику містобудівної документації. Пропозиції громадськості подаються у строк, визначений для проведення процедури громадського обговорення, який не може становити менш як 30 днів з дня оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні. Пропозиції, подані після встановленого строку, не розглядаються.
Відповідно до абз. 1., 2. п. 4 Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 555 від 25 травня 2011 р. (далі-Порядок) замовники містобудівної документації оприлюднюють у двотижневий строк прийняті рішення щодо розроблення проектів містобудівної документації шляхом опублікування таких рішень у засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення на офіційному веб-сайті замовника містобудівної документації.
Оприлюднення розроблених в установленому законодавством порядку проектів містобудівної документації здійснюється не пізніш як у місячний строк з дня їх подання розробником до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради шляхом розміщення матеріалів (планшетів, макетів) у визначеному органом місцевого самоврядування місці та інформування громадян через розповсюдження брошур і повідомлень, засоби масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення інформації на офіційному веб-сайті замовника містобудівної документації.
Згідно з наявною у справі копією витягу з газети "Дніпровська зоря" № 32 (8005) від 11 серпня 2017 р. того дня відповідачем 2. як замовником містобудівної документації у місцевій районній газеті опубліковано статтю "Про розгляд містобудівної документації", в якому ним повідомлено про те, розпорядженням голови Дніпровської районної державної адміністрації № Р-316/о/291-17 "Про надання дозволу на розроблення детального плану території" йому надано дозвіл на розроблення детального плану частини території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області за межами населеного пункту відносно земельної ділянки орієнтовною площею 3 га під будівництво біогазової електростанції з переробки залишкових відходів станції аерації м. Дніпро.
6 жовтня 2017 р. в газеті "Дніпровська зоря" № 39 (8013) від 6 жовтня 2017 р. відповідач 2. розмістив повідомлення про розробку проекту "Детальний план частини території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області за межами населеного пункту під будівництво біогазової електростанції з переробки залишкових відходів станції аерації м. Дніпро", його оприлюднення в приміщенні відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, будівництва та інфраструктури Дніпропетровської райдержадміністрації, сел. Слобожанське (колишнє Ювілейне), вул. Будівельників, 18 (1 під`їзд, 1 пов.) тел. для довідок (056)7536939, а також можливість висловлення пропозицій та зауважень щодо нього з 6 по 20 жовтня 2017 р.
Всупереч вимог ст. 74 ГПК України доказів висловлення позивачем пропозицій чи зауважень у визначений строк щодо містобудівної документації суду не надано.
Відсутність зауважень та пропозицій щодо запропонованого проекту містобудівної документації, у т.ч. з боку позивача, підтверджується актом № 14 від 20 жовтня 2017 р.
Згідно з наявними у справі матеріалами детальний план частини території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області за межами населеного пункту під будівництво біогазової електростанції з переробки залишкових відходів станції аерації м. Дніпро був затверджений 30 жовтня 2017 р. розпорядженням голови Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області № 437/о/291-17.
Доказів визнання незаконним або втрати чинності указаним розпорядженням до часу вирішення питання про передачу спірної земельної ділянки в оренду суду не надано.
Тому доводи позивача, що надання спірної земельної ділянки відповідачу 2. було здійснене за відсутності розробленого та затвердженого відповідно до вимог Закону України "Про затвердження містобудівної документації" детального плану території є безпідставними.
Та обставина, що оспорюваним розпорядженням відповідач 1. визначив цільове призначення спірної земельної ділянки для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій, яке відрізняється від того, що було визначене його ж розпорядженням про прийняття цієї ділянки у державну власність, не спростовує факту розробки та затвердження містобудівної документації відповідно до дійсного цільового призначення цієї ділянки як земель енергетики.
Доводи позивача з цього приводу також необґрунтовані, оскільки суперечать наявним доказам.
За таких обставин у задоволенні позову про визнання незаконним та скасування розпорядження відповідно до вимог ст. 16 ЦК України слід відмовити.
Оскільки у позові про визнання незаконним та скасування розпорядження відмовлено, підстави для визнання недійсним договору оренди відсутні, то в позові в цій частині відповідно до вимог ст.ст. 203, 215 ЦК України слід також відмовити.
У зв`язку з відмовою у позові в частині основних вимог похідна вимога про визнання протиправним та скасування рішення задоволенню також не підлягає.
Оскільки у позові відмовлено, понесені по справі судові витрати стосовно до вимог ст. 129 ГПК України слід покласти на позивача.
Керуючись ст.ст. 86, 129, 232, 233, 236-241 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В :
у позові Вуличного комітету "Дніпровський" с. Дніпрове Дніпропетровської області відмовити.
Рішення набирає законної сили та підлягає оскарженню у строк і порядку, визначені ст. 241 та розділом ІV ГПК України.
Повне судове рішення складене 2 жовтня 2020 року.
Суддя господарського суду міста Києва П.І.Паламар