
Справа № 760/16519/20
3-7439/20
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 вересня 2020 року суддя Солом`янського районного суду м. Києва Калініченко О.Б., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Держмитслужби, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Держави Ізраїль ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Ієрусалім, місце проживання: АДРЕСА_1 , тимчасове місце проживання в АДРЕСА_2 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України, -
В С Т А Н О В И В:
29.07.2020 року до Солом`янського районного суду м. Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) за порушення митних правил.
Зі змісту протоколу про порушення митних правил № 1134/10000/20 від 29.06.2020 року вбачається, що 29.06.2020 року о 18 год. 45 хв. для проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «Д» ДП МА «Бориспіль» поступив громадянин Держави Ізраіль ОСОБА_1 , який прибув до України з Ізраілю (м. Тель-Авів), авіарейсом PS 776, авіакомпанії «МАУ». Для проходження митного контролю громадянин ОСОБА_1 самостійно, своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України, тобто своїми діями засвідчив факти, що мають юридичне значення.
«Зелений коридор» призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територія України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Громадянин, який переміщує товари через митний кордон, самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю.
Після проведення опитування гр. ОСОБА_1 було запропоновано пред`явити всю готівку в службовому приміщенні митниці. Громадянином було видано готівку в розмірі 30 000 доларів США, що знаходились у валізі громадянина ОСОБА_1 . Готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів гр. ОСОБА_1 - 10 000 доларів США належить йому особисто, а 20 000 доларів США належить єврейській спільноті України. Готівка була перерахована в службовому приміщенні митниці присутності гр. ОСОБА_1 .
З виявленої суми готівки громадянину ОСОБА_1 було пропущено 11 200 доларів США, що за курсом НБУ станом на 29.06.2020 становить 9 997 євро.
На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації пасажир не надав, до моменту перетину ним «зеленої лінії» для отримання довідкової інформації в інформаційній зоні та роз`яснення митних правил та порядку використання двоканальної системи до інспектора митниці не звертався.
Таким чином, митний орган вважає, що зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України громадянином Держави Ізраїль ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), який формою проходження митного контролю обрав проходження через «зелений коридор», готівки в обсязі, що підлягає обов`язковому письмовому декларуванню у повному обсязі для фізичних осіб відповідно до Постанови Правління НБУ № 3 від 02.01.2019 року «Про затвердження Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей», та мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України, а саме порушено встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (кордонах) спрощеного митного контролю.
У судовому засіданні представник особи, що притягується до адміністративної відповідальності, підтримав подані 17.09.2020 року письмові пояснення, з яких вбачається, що на усну вимогу посадової особи Київської митниці Держмитслужби, ОСОБА_1 повідомив про наявність коштів та пред`явив для перерахунку посадовій особі митниці.
Готівка перевозилася без ознак приховування від митного контролю. Крім того, ОСОБА_1 повідомив митника, що більша частина коштів, які він переміщує належить не йому, а Єврейській общині в Одесі. Даний факт та пояснення засвідчуються листами Головного Равіна Одеси та Благодійною місією «Тіква-Ізраїль» (Єрусалим).
Для допомоги у реалізації цільових благодійних програм «Олім Тіква» в Україні через громадянина ОСОБА_1 , що прямував рейсом з Тель-Авіа в Київ 29.06.2020 року, були передані готівкові кошти в сумі 20 000 доларів США, які зібрано благодійними внесками та пожертвами громадян Ізраїлю, під егідою Благодійної асоціації «Тіква-Ізраїль», на допомогу захисту від корона вірусу та реалізації соціальних програм для людей, які потребують такої допомоги.
Вилучена сума є значною, крім того ці кошти не є власністю ОСОБА_1 , а передані з благодійною метою. Конфіскація коштів накладе на особу надмірний тягар та буде непропорційною до вчинення правопорушення.
У зв`язку з цим, просить застосувати стягнення лише в частині накладення штрафу.
Представник Київської митниці Держмитслужби у судовому засіданні вважав вказані в протоколі обставини доведеними та пояснив, що ОСОБА_1 порушив митні правила, у зв`язку з чим щодо останнього 29.06.2020 року складено протокол про порушення митних правил № 1134/10000/20 за ст. 471 МК України.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши та оцінивши зібрані матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 29.06.2020 року о 18:45 год. під час проходження митного контролю громадянин Держави Ізраіль ОСОБА_1 , який прибув до України з Ізраілю (м. Тель-Авів) авіарейсом PS 776, авіакомпанія «МАУ», своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор».
В службовому приміщенні митниці (зоні митного контролю) пасажиром було видано готівку в розмірі 30 000 доларів США, що знаходились у валізі громадянина ОСОБА_1 . Зі слів гр. ОСОБА_1 - 10 000 доларів США належить йому особисто, а 20 000 доларів США належить єврейській спільноті України.
Зазначена готівка переміщувалась без ознак приховування, обставин того, що ОСОБА_1 навмисно прагнув обійти митні правила, не встановлено.
29.06.2020 року стосовно ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил № 1134/10000/20 за ст. 471 МК України за порушення порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю та за цим протоколом з виявленої суми було пропущено 11 200 доларів США, що за курсом НБУ станом на 29.06.2020 становить 9997 євро, вилучено - 18 800 доларів США.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Стаття 471 МК України передбачає відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Так, положеннями Митного кодексу в Україні запроваджена двоканальна система митного контролю товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України («зелений» та «червоний» коридори).
Згідно з ч. 5 ст. 366 МК України обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Пояснення ОСОБА_1 не містять жодних заперечень щодо перетину ним лінії «зеленого коридору».
Оскільки ОСОБА_1 своїми діями обрав порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів, на переміщення яких через митний кордон України встановлено певний порядок, то, таким чином, ОСОБА_1 , переміщуючи через зону спрощеного митного контролю валютні цінності у розмірі більше 10000 Євро, вчинив дії, які мають ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст. 471 МК України.
При цьому закон не визначає застережень щодо можливості обрання іншого порядку переміщення таких предметів.
З огляду на наведене, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 471 МК України, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Так, виходячи зі змісту п. 57 ч. 1 ст. 4 МК України, валютні цінності є товаром.
Між тим, згідно з ч. 3 ст. 197 МК України обмеження щодо ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України валютних цінностей, а також порядок переміщення їх через митний кордон України, у тому числі особливості декларування валютних цінностей (зокрема, визначення граничних сум валютних цінностей, які підлягають письмовому або усному декларуванню), можуть встановлюватися Національним банком України.
Зокрема, Положенням про транскордонне переміщення валютних цінностей, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 02 січня 2019 року № 3, визначено порядок ввезення, пересилання на митну територію України, вивезення, пересилання з митної території України або транзит через митну територію України фізичними особами, юридичними особами та банками готівкової валюти і банківських металів.
Відповідно до пунктів 5, 6 Положення фізична особа ввозить в Україну та вивозить за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що не перевищує в еквіваленті 10000 євро, без письмового декларування митному органу; фізична особа ввозить в Україну та вивозить за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.
Однак аналіз зазначеної правової норми у поєднанні із положеннями ст. 197 МК України вказує на те, що обмеження щодо переміщення валютних цінностей через митний кордон України та порядок їх переміщення, у тому числі особливості декларування та визначення граничних сум, які підлягають письмовому або усному декларуванню, не є тотожними поняттями.
Зі змісту Положення вбачається, що ним встановлюється саме порядок переміщення готівкової валюти через митний кордон України та граничної суми переміщення готівкової валюти за умови її усного декларування, що не є тотожним встановленню обмежень щодо переміщення валюти, оскільки при цьому не вимагається надання будь-яких дозволів на таке переміщення, що є однією з ознак, якими характеризуються товари, обмежені до переміщення через митний кордон України.
Наведене, на думку суду, вказує на те, що готівкові валютні цінності не є товаром, щодо якого встановлені обмеження до переміщення, а тому, у випадку вчинення особою порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України, щодо переміщення валютних цінностей, ці кошти як товар, який не обмежений до переміщення через митний кордон України, конфіскації не підлягають.
З письмових пояснень представника ОСОБА_1 - Єршова Р.В. вбачається, що ОСОБА_1 митну декларацію не заповнював, на усну вимогу посадової особи Київської митниці Держмитслужби повідомив про наявність коштів та пред`явив для перерахунку посадовій особі митниці. Крім того, ОСОБА_1 повідомив митника, що більша частина коштів, які він переміщує належить не йому, а Єврейській общині в Одесі. Даний факт та пояснення засвідчуються листами Головного Равіна Одеси та Благодійною місію «Тіква-Ізраїль» (Єрусалим), що свідчить про їх безсумнівно законне походження.
При цьому жодних негативних наслідків для державі у виді майнової шкоди чи збитків у вигляді несплати митних платежів тощо внаслідок недекларування грошових коштів не настало, що митним органом не спростовувалось.
Крім того, 11.07.2019 року Європейським судом з прав людини прийнято рішення у справі Садоча проти України, з якого вбачається, що за аналогічних обставин конфіскація законно придбаних коштів заявника має індивідуальний та надмірний тягар і є непропорційною вчиненому правопорушенню мірою, а отже, порушенням статтю 1 Першого протоколу до Конвенції, оскільки ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Враховуючи висновки Європейського суду з прав людини, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення без конфіскації безпосереднього предмету порушення митних правил у виді накладення штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а також стягнути в дохід держави судовий збір у розмірі 420,40 грн.
Керуючись ст.ст. 196, 197, 366, 458, 471, 527-529 МК України, Рішенням Європейського суду з прав людини від 11.07.2019 року у справі Садоча проти України, ст.ст. 283, 284, 294 КУпАП, суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Визнати ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) винним у порушенні митних правил, відповідальність за які передбачена статтею 471 Митного кодексу України.
Накласти на ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1700 грн.
Реквізити для зарахування до Державного бюджету коштів по сплаті штрафу за порушення митних правил: отримувач: Управління Державної казначейської служби України у Солом`янському районі; код ЄДРПОУ: 38050812; МФО: 899998; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); р/р № UA568999980313040106005026010; призначення платежу: протокол про порушення митних правил № 1134/10000/20 від 29 червня 2020 року, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), постанова суду від 18.09.2020 року.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) на користь держави судовий збір у розмірі 420.40 грн. на наступні реквізити: отримувач коштів: УК у Солом.р-ні/Соломян.р-н/22030101; код отримувача (код ЄДРПОУ 38050812), Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО 899998); р/р № UA388999980313181206000026010; код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Вилучені відповідно до протоколу про порушення митних правил № 1134/10000/20 від 29 червня 2020 року грошові кошти в сумі 18 800 доларів США повернути ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через районний суд, шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: