
Справа № 331/2580/20
Провадження № 2/331/1333/2020
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2020 року м. Запоріжжя
Жовтневий районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого - судді Світлицької В.М.,
за участю секретаря - Рухлової М.Ю.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні Жовтневого районного суду м. Запоріжжя цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, -
ВСТАНОВИВ:
Представник УСЗН ЗМР по Олександрівському району звернулася до Жовтневого районного суду м. Запоріжжя з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 , як внутрішньо переміщена особа, звернувся до позивача з заявою від 26.11.2018 (щодо призначення (подовження) щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання) та в заяві зазначив, що відсутні у будь – якого з членів сім`ї у володінні житлові приміщення, розташовані в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на ліній зіткнення. Управлінням призначено (подовжено) ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, як працездатній особі, що працює, та як уповноваженому представнику сім`ї на період з 29.11.2018 по 28.05.2019 у сумі 1442,00 грн., щомісячно, за фактичним місцем проживання в АДРЕСА_1 . В травні 2019 ОСОБА_1 знову звернувся до управління з заявою від 27.05.2019 на подовження виплати допомоги. Рішенням управління від 29.05.2019 ОСОБА_1 , подовжено виплату щомісячної адресної допомоги на період з 29.05.2019 по 28.11.2019 у сумі 1442,00 грн., щомісячно. В листопаді 2019 ОСОБА_1 знову звернувся до управління з заявою від 28.11.2019 на подовження виплати допомоги. Рішенням управління від 03.12.2019 ОСОБА_1 , подовжено виплату щомісячної адресної допомоги на період з 29.11.2019 по 28.05.2020 у сумі 1442,00 грн., щомісячно. В грудні 2019 завідувачем сектору - головним державним соціальним інспектором управління, з метою цільового використання коштів, було здійснено запит до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно та виявлено, що ОСОБА_1 набув право власності на квартиру по АДРЕСА_2 на підставі договору про право на спадщину від 18.04.2019 року, що посвідчений приватним нотаріусом Жовтоводського міського нотаріального округу Дудник Т.В. Але, ОСОБА_1 не повідомив управління про цю обставину протягом трьох днів з дня настання обставин, що впливають на призначення грошової допомоги в період отримання грошової допомоги та при неодноразових зверненнях до управління з заявами про подовження виплати грошової допомоги. Рішенням управління від 18.12.2019 ОСОБА_1 з 01.01.2020 припинено виплату допомоги. Згідно довідки управління від 19.12.2019 про виплачені кошти помісячно надміру виплачені кошти за період: з 01.05.2019 по 31.12.2019 складали на загальну суму 11 536,00 грн. З метою повернення надміру виплачених бюджетних коштів ОСОБА_1 управлінням 24.12.2019 за №08-01/4235 та 16.01.2020 за № 08-01/78 направлено листи – повідомлення за фактичною адресою проживання в АДРЕСА_1 про повернення грошової допомоги у сумі 11 536,00 грн. до 23.01.2020 року. 28.01.2020 ОСОБА_1 відвідано управління та подано заяву про часткове щомісячне повернення переплачених коштів. Але протягом квітня 2020 – травня 2020 року від ОСОБА_1 на розрахунковий рахунок управління коштів більше не надходило, тому листом від 09.06.2020 вих. №08-01/1333 управлінням направлено на адресу проживання ОСОБА_1 повідомлення про повернення коштів з проханням до 25.06.2020 перерахувати на розрахунковий рахунок управління кошти за квітень, травень та червень 2020 рр. До теперішнього часу належна до повернення на розрахунковий рахунок управління сума у розмірі 9 613,34 грн. у добровільному порядку боржником не повернута. Посилаючись на зазначені обставини, просить суд стягнути з ОСОБА_1 на свою користь надміру виплачені кошти щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 9 613, 34 грн. за період з 01.05.2019 по 31.12.2019 та судовий збір.
Ухвалою суду від 21.07.2020 року у вказаній справі було відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Представник позивача у судове засідання не з`явилася, надала суду клопотання про розгляд справи без присутності управління, на позовних вимогах наполягає та просить їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання не з`явився, поважну причину неявки суду не повідомив, відзив не надав, у зв`язку з чим на підставі ч.1 ст. 223, ч.1 ст. 280 ЦПК України справу розглянуто у відсутність відповідача на підставі доказів наявних в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали цивільної справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у зв`язку з наступним.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
У відповідності до вимог ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст. 81, 83 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
На підставі ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 взятий на облік Управлінням праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою від 08.11.2016 року № 0000024963.
Згідно заявами ОСОБА_1 від 26.11.2018 № 205, від 27.05.2019 № 266, від 28.11.2019 року № 149 та відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 було призначено (продовжено) щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, як працездатній особі, на період: з 29.11.2018 по 28.05.2019 у сумі 1442,00 грн. щомісячно; на період з 29.05.2019 по 28.11.2019 р. у сумі 1442,00 грн. щомісячно; на період з 29.11.2019 по 28.05.2020 р. у сумі 1442,00 грн. щомісячно, за фактичним місцем проживання – АДРЕСА_1 .
Відповідно до п. 2 Порядку № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Відповідно до п. 5 Порядку № 505, для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім`ї подає до уповноваженого органу заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред`являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім`ї. Таку заяву на наступний шестимісячний строк може бути подано з дати його початку або не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного строку.
Звертаючись до управління з заявами про призначення вищезазначеної допомоги, ОСОБА_1 зазначив про відсутність у власності будь – кого з членів сім`ї житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції та населених пунктах, що розташованих на ліній зіткнення.
Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна № 193570285 від 18.12.2019 року – ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_3 , на підставі свідоцтва про право на спадщину від 18.04.2019 року, посвідченого приватним нотаріусом Жовтоводського міського нотаріального округу Дудник Т.В.
Проте, ОСОБА_1 при зверненнях до управління з заявами про цей факт не повідомив.
Відповідно до п. 5 Порядку № 505, інформація про наявність у будь-якого із членів сім`ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення зазначається особисто внутрішньо переміщеною особою у заяві про надання грошової допомоги.
Відповідно до п. 6 Порядку № 505, грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім`ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
Відповідно до п.11 Порядку № 505 уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, надмірно виплачені внаслідок подання недостовірних документів, неповідомлення про зміну обставин, які впливають на виплату грошової допомоги, повертаються уповноваженим представником сім`ї самостійно.
Відповідно до п.12 Порядку № 505, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Актом завідувача сектору Головного соціального інспектора управління Авраменко О.О. від 18.12.2019 про проведення перевірки достовірності інформації наданої заявником, вирішено зупинити ОСОБА_1 виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 01.01.2020 року та виставити переплату з 01.05.2019 року.
Рішенням УСЗН ЗМР по Олександрівському району від 18.12.2019 року ОСОБА_1 з 01.01.2020 припинено виплату допомоги переміщеним особам на проживання з підстав виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Управлінням визначено обсяг та період виплачених надміру коштів державної допомоги ОСОБА_1 , що відображено у довідці управління від 19.12.2019 р. за період з 01.05.2019 р. по 31.12.2019 р. на загальну суму 11 536,00 грн.
З метою повернення надміру виплачених бюджетних коштів ОСОБА_1 , управлінням 24.12.2019 за № 08-01/4235 та 16.01.2020 за № 08-01/78 направлено листи – повідомлення за фактичною адресою проживання в АДРЕСА_1 про повернення грошової допомоги у сумі 11 536,00 грн. до 23.01.2020 року.
28.01.2020 року ОСОБА_1 до УСЗН ЗМР по Олександрівському району подано заяву про часткове повернення надміру нарахованих коштів, в якій він просив повертати суму переплаченої допомоги у загальній сумі 11 536,00 грн. частково, а саме по 961,33 грн. щомісячно до 20 числа кожного місяця, протягом 12 місяців. Зобов`язався сплачувати суму боргу своєчасно.
Відповідно до виписок по рахункам від 20.02.2020 року та від 19.03.2020 року на розрахунковий рахунок управління від ОСОБА_1 надійшли грошові кошти в сумі 961,33 грн. та 961,33 грн.
Протягом квітня 2020 – травня 2020 року від ОСОБА_1 на розрахунковий рахунок управління коштів більше не надходило, тому листом від 09.06.2020 вих. № 08-01/1333 управлінням направлено на адресу проживання ОСОБА_1 повідомлення про повернення коштів з проханням до 25.06.2020 перерахувати на розрахунковий рахунок управління кошти за квітень, травень та червень 2020 рр.
До часу подання позову управлінням до суду належна до повернення на розрахунковий рахунок управління сума у розмірі 9613,34 грн. у добровільному порядку не повернута.
Відповідно до п. 11 Порядку № 505 у разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються в судовому порядку.
Враховуючи вищевикладене, дослідивши повно, всебічно та об`єктивно обставини справи та надані на їх підтвердження докази в їх сукупності, взаємозв`язку, достатності, належності та допустимості, суд вважає встановленим та доведеним, що відповідач безпідставно отримував адресну грошову допомогу як внутрішньо переміщена особа для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, яка в порушення п. 11 відповідного Порядку, добровільно відповідачем не повернута, тому вона підлягає стягненню з відповідача на користь позивача в судовому порядку.
Крім того, відповідно до ст.141 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі задоволення позову покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 76-82, 89, 141, 259, 263-265, 280, 282, 354 ЦПК, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого: АДРЕСА_4 , фактично мешкаючого: АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району (одержувач: управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району: р/р UA678201720343180038000078412 Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 37573843) надміру виплачені бюджетні кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 9 613 грн. 34 коп. (дев`ять тисяч шістсот тринадцять гривень 34 коп.) за період з 01.05.2019 року по 31.12.2019 року.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого: АДРЕСА_4 , фактично мешкаючого: АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району (одержувач: управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району: р/р UA348201720344240003000078412 Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 37573843) судові витрати у розмірі 2102,00 (дві тисячі сто дві грн. 00 коп.).
Рішення суду може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду через Жовтневий районний суд м. Запоріжжя протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: В.М. Світлицька