
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Харків
02 жовтня 2020 р. справа № 520/11358/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосєльцевої О.В, розглянувши за процедурою письмового провадження у порядку ст. 263 КАС України справу за позовом ОСОБА_1 до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
Позивач, ОСОБА_1 (далі за текстом - заявник, позивач), в порядку адміністративного судочинства заявив вимоги про: 1) визнання бездіяльності відповідача протиправною, що полягає у безпідставній відмові надати грошову допомогу; 2) зобов`язання відповідача надати грошову допомогу у розмір 20000 грн. (двадцять тисяч гривень) у зв`язку зі скрутним матеріальним становищем, спричиненим надзвичайними обставинами.
Аргументуючи заявлені вимоги, заявник зазначив, що має право на одноразову адресну грошову допомогу у зв`язку із скрутним станом, спричиненим надзвичайними обставинами пов`язаними із незадовільним станом здоров`я, однак, відповідач протиправно відмовив у її наданні.
Відповідач, Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, з поданим позовом не погодився.
Підставами заперечень проти позову є доводи про те, що позивач проживає разом із матір`ю, яка у 2020 році отримала вказану допомогу. Відповідно до вимог п.п.1.9. п.1. розділу 1 Порядку використання коштів, передбачених в обласному бюджеті для надання адресної допомоги, затвердженої рішенням обласної ради від 17 грудня 2015 року №15-VII (зі змінами), одноразова допомога надається сім`ї не частіше одного раду на рік. До членів сім`ї відносяться особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права і обов`язки (ст.3 Сімейного кодексу України). Отже, відповідач правомірно відмовив у наданні позивачу зазначеної допомоги.
Суд, вивчивши доводи позову і відзиву на позов, повно виконавши процесуальний обов`язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з`ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Установлені судом обставини спору полягають у наступному.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримує пенсію по інвалідності 2 групи з дитинства, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 .
Заявник 26.06.2020 р. звернувся до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації з письмовою заявою про надання грошової допомоги у зв`язку із скрутним станом, спричиненим надзвичайними обставинами, в обґрунтування якої вказав, що перебуває у скрутному стані, розмір комунальних послуг складає близько 5000 грн. на місяць, щомісяця витрачає на ліки істотну суму грошей, є особою з інвалідністю та отримує пенсію у розмірі 2100 грн. на місяць, не має інших доходів. Проживає разом із матір`ю, яка є пенсіонером за віком те хворіє на цукровий діабет. Вказував, що на момент звернення до відповідача витратив більше 10000 грн. на лікування.
Листом Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації № 12885/13 від 13.07.2020р. за вказаним зверненням, позивачу відмовлено у грошовій допомозі з підстав того, що рішенням комісії з питань надання одноразової адресної грошової допомоги мешканцям Харківської області, які опинилися в скрутній життєвій ситуації (протокол від 22.05.2019 № 5), матері позивача була виділена грошова допомога, яку вона отримала поштовим переказом за місцем реєстрації. Водночас проінформовано, що відповідно до вимог п.п. 1.9. п. 1 р. І Порядку використання коштів, передбачених в обласному бюджеті для надання адресної допомоги, затвердженого рішенням обласної ради від 17 грудня 2015 року № 15-УІІ (зі змінами), одноразова адресна грошова допомога надається один раз на рік.
Позивач вважаючи бездіяльності відповідача щодо відмови у наданні вказаної допомоги протиправною, звернувся до суду з вказаним позовом за захистом своїх прав.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що до відносин, які склались на підставі встановлених судом обставин спору, підлягають застосуванню наступні норми права.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 59 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР) рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно з частиною першою статті 73 Закону № 280/97-ВР акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Рішенням обласної ради від 17.12.2015 року № 15-VII Затверджений «Порядок використання коштів, передбачених в обласному бюджеті для надання адресної допомоги» (надалі за текстом Порядок), пунктом 1.2. якого встановлено, що одноразова допомога мешканцям області, які опинилися в скрутній життєвій ситуації, надається у межах асигнувань, передбачених в обласному бюджеті на виконання комплексної Програми соціального захисту населення Харківської області на 2016 - 2020 роки.
Підставою для розгляду питання щодо надання одноразової допомоги є заява громадянина про надання йому (його сім`ї) грошової допомоги на ім`я голови обласної державної адміністрації, голови обласної ради та їх заступників: у зв`язку зі скрутним матеріальним становищем, спричиненим надзвичайними обставинами (пожежа, тяжка хвороба, оперативне лікування, обставини, які можуть становити небезпеку та значною мірою вплинути на життєдіяльність оточуючих) (п.1.4).
При прийнятті рішення про розмір одноразової допомоги до уваги береться: рівень забезпеченості сім`ї з урахуванням установленого прожиткового мінімуму на кожного члена сім`ї згідно із Законом України «Про прожитковий мінімум» та надзвичайність конкретних обставин, які склалися у заявника (його сім`ї). Мінімальний розмір грошової допомоги - 500 грн, максимальний - 20 000 грн. В окремих випадках, за наявності підтверджуючих документів, Комісією приймається рішення про збільшення суми грошової допомоги (п.1.10)
Рішення щодо конкретної заяви приймається комісією з питань надання одноразової адресної грошової допомоги мешканцям Харківської області, які опинилися в скрутній життєвій ситуації (далі - Комісія). (п. 1.5.)
Розділом 2 вказаного Порядку використання коштів, передбачених в обласному бюджеті для надання адресної допомоги, встановлений порядок розгляду заяв мешканців області щодо надання одноразової допомоги.
Так, п. 2.1. Порядку передбачено, що заяви громадян щодо надання одноразової допомоги та документи, які підтверджують рівень матеріального стану заявника і членів його сім`ї, надходять до секретаря Комісії для подальшої підготовки усіх необхідних матеріалів для розгляду на засіданні Комісії.
Якщо упродовж місяця зі дня надходження заяви на розгляд Комісії заявник не надав документів, зазначених у підпунктах 1.6., 1.7., 1.8. даного Порядку, заяву буде знято з розгляду на засіданні Комісії (п. 2.2.)
Засідання Комісії проводяться за потреби, але не рідше 1 разу на місяць. (п. 2.3.)
Рішення Комісії щодо надання одноразової допомоги, відмови у наданні такої допомоги або зняття з розгляду заяви оформлюються протоколом засідання Комісії. (п. 2.4.)
На підставі протоколу засідання Комісії Департаментом соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, як головним розпорядником коштів, видається наказ, який є підставою для виплати одноразової допомоги. (п. 2.5.)
Про результати розгляду заяв мешканців області щодо надання одноразової допомоги секретар Комісії готує проект письмової відповіді заявникам.(п. 2.6.)
Рішенням Харківської обласної ради від 27 лютого 2020 року № 1205-VII «Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених в обласному бюджеті для надання адресної допомоги, затвердженого рішенням обласної ради від 17 грудня 2015 року № 15-VII (зі змінами)» для вирішення питання щодо надання одноразової адресної грошової допомоги у зв`язку зі скрутним матеріальним становищем, спричиненим надзвичайними обставинами (пожежа, тяжка хвороба, оперативне лікування, обставини, які можуть становити небезпеку та значною мірою вплинути на життєдіяльність оточуючих) громадянину на розгляд комісії з питань надання одноразової адресної грошової допомоги мешканцям Харківської області, які опинились в скрутній життєвій ситуації (далі - Комісія) необхідно надати наступні документи: - особисту заяву на ім`я голови обласної державної адміністрації або голови обласної ради та їх заступників; - довідку про реєстрацію місця проживання заявника (оригінал). У випадку, якщо заявник звернувся з питання надання грошової допомоги на лікування одного із членів своєї сім`ї, надається й довідка про реєстрацію місця проживання вказаної особи (оригінал); - довідку про дохід заявника за останні три місяці до місяця звернення (оригінал). У випадку, якщо заявник звернувся з питання надання грошової допомоги на лікування одного із членів своєї сім`ї, надається й довідка про дохід вказаної особи за останні три місяці до місяця звернення(оригінал); - копію паспорта заявника у формі книжечки (1, 2 сторінки та сторінки з відміткою про місце реєстрації заявника) або копії паспорта заявника у формі пластикової картки типу ID-1 (лицьового та зворотного боку), разом із копією витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання заявника; - копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків заявника або, якщо особа через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган, копії сторінки паспорта, де є відмітка про наявність у неї права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта;- довідку про відкриття поточного рахунку в уповноваженому банку (за наявністю).
Відмовляючи в наданні вказаної допомоги, відповідач у своєму листі посилається на те, що рішенням комісії з питань надання одноразової адресної грошової допомоги мешканцям Харківської області, які опинилися в скрутній життєвій ситуації (протокол від 22.05.2019 № 5), матері позивача була виділена грошова допомога, яку вона отримала поштовим переказом за місцем реєстрації.
У відзиву на позовну заяву відповідач вказав, що матері позивача - ОСОБА_2 , що мешкає разом із позивачем за адресою: АДРЕСА_1 , вже була надана одноразова адресна грошова допомога, яка перерахована 03.06.2020 р. відповідно до Списку № 75 згрупованих поштових переказів електронних одноразової допомоги до протоколу № 5 через АТ « Укрпошта». Таким чином, відповідно до вимог зазначеного вище Порядку, сім`я позивача вже отримала одноразову адресну грошова допомогу в 2020 році.
Суд зазначає, що пунктом 19 Порядку встановлено, що одноразова допомога надається сім`ї не частіше одного разу на рік.
Згідно ст.3 Сімейного Кодексу України сім`я є первинним та основним осередком суспільства. Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
У постанові Верховного Суду від 17 квітня 2019 року по справі №456/1258/17 наведені висновки щодо ст. 3 Сімейного кодексу України та зазначено, що особа, яка вважає себе членом сім`ї, повинна довести: а) факт проживання; б) наявність у такої особи із іншою особою спільного побуту та взаємних прав і обов`язків.
Відповідно висновків наведених у постанові Великої Палати Верховного Суду від 22 серпня 2018 року по справі № 644/6274/16-ц, законодавство не передбачає вичерпного переліку членів сім`ї та визначає критерії, за наявності яких особи складають сім`ю. Такими критеріями є спільне проживання (за винятком можливості роздільного проживання подружжя з поважних причин і дитини з батьками), спільний побут і взаємні права й обов`язки.
З позовної заяви та доданих матеріалів, судом встановлено, що позивачем не заперечується його проживання з матір`ю, однак з матеріалів справи наданими сторонами, неможливо встановити пов`язаність їх спільним побутом, наявність взаємних прав й обов`язків, для однозначного висновку, що вони є сім`єю в розумінні ст. 3 Сімейного Кодексу України.
Проте, як встановлено судом з матеріалів справи, позивачу за його зверненням із завою від 26.06.2020р., було надано відповідь у вигляді листа Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації № 12885/13 від 13.07.2020р.
Будь-яких зауважень з приводу змісту поданої заяви та доданих до неї документів, відповідачем у згаданому листі не зазначено.
Отже, за зверненням ОСОБА_1 із заявою щодо отримання відповідної допомоги, рішення щодо його заяви Комісією з питань надання одноразової адресної грошової допомоги мешканцям Харківської області, які опинилися в скрутній життєвій ситуації прийнято не було.
Вказане прямо суперечить п. 1.5. та п. 2.4 Порядку використання коштів, передбачених в обласному бюджеті для надання адресної допомоги, затвердженого рішенням обласної ради від 17 грудня 2015 року № 15-VII, оскільки за вказаним зверненням особи повинно прийматись рішення Комісією з питань надання одноразової адресної грошової допомоги мешканцям Харківської області в частині надання одноразової допомоги, відмови у наданні такої допомоги або зняття з розгляду заяви, що оформлюється протоколом засідання Комісії.
Згідно з п.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Обов`язок доведення відповідності оскарженого рішення (діяння) закону за критеріями ч.2 ст.2 КАС України у силу ч.2 ст.77 КАС України покладено саме на владного суб`єкта.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Суд зазначає, що оскільки за зверненням позивача із заявою щодо отримання відповідної допомоги, рішення щодо розгляду його заяви Комісією з питань надання одноразової адресної грошової допомоги мешканцям Харківської області прийнято не було, суд приходить до висновків, що заяву позивача не було розглянуто у встановленому порядку.
Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст. 72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб`єкт не забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, відмовивши у наданні одноразової адресної грошової допомоги у формі листа, що зумовлює безальтернативну необхідність повернення до повторного розгляду ініційованого приватною особою питання, адже матеріали звернення особи мають статус невирішених по суті.
Вказане є підставою для часткового задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправною відмови Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації надати одноразову адресну грошову допомогу у вигляді листа № 12885/13 від 13.07.2020р. із зобов`язанням відповідача повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 26.06.2020р. із врахуванням висновків суду.
При розв`язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007р. у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011р. у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010р. у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994р. у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003р. у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008р. у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Керуючись ст.ст.8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.6-9, ст.ст.241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позов - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації оформлену листом № 12885/13 від 13.07.2020р.
Зобов`язати Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації (адреса: вул. Чернишевська, 51, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 03195694) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) від 26.06.2020р. згідно вимог Порядку використання коштів, передбачених в обласному бюджеті для надання адресної допомоги, затвердженого рішенням Харківської обласної ради від 17 грудня 2015 року № 15-VII (зі змінами).
Позов у решті вимог - залишити без задоволення.
Роз`яснити, що рішення підлягає оскарженню згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України (протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення); набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України.
Суддя О.В. Старосєльцева