
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 жовтня 2020 р. Справа № 480/1635/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови,зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, в якій просить:
- визнати протиправною та скасувати відмову відповідача у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність позивачу для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (пасовища), розташованої за межами населених пунктів на території Великописарівської селищної ради Великописарівського району Сумської області та передачі її у власність, викладену у формі наказу від 19.02.2020 р. № 18-7158/16-20-СГ «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки»;
- зобов`язати відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (площа 1,7800 га, кадастровий номер 5921255100:11:003:0241) у власність позивачу для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (пасовища), розташованої за межами населених пунктів на території Великописарівської селищної ради Великописарівського району Сумської області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем в січні 2019 року було подано клопотання до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 гектара для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Великописарівської селищної ради Великописарівського району Сумської області. За результатами повторного розгляду клопотання (на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.05.2019 № 480/144/19) відповідачем було видано наказ від 02.09.2019 р. № 18-9822/16-19-СГ "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою", відповідно якого ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Великописарівської селищної ради Великописарівського району Сумської області, орієнтовним розміром 2,00 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства. При цьому під час проведення перевірки та розгляду клопотання позивача відділом у Великописарівському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області було видано інформаційну довідку від 01.02.2019 року № 191/413-19 в якій, зокрема, зазначено про відсутність у відділі інформації щодо використання громадянином ОСОБА_1 права безоплатної приватизації (ст. 116 Земельного кодексу України) по даному виду використання. На підставі виданого Головним управлінням наказу від 02.09.2019 № 18-9822/16-19-СГ позивачем замовлено у ФОП ОСОБА_2 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (пасовища), розташованої за межами населених пунктів на території Великописарівської селищної ради Великописарівського району Сумської області. Проект був розроблений (сформована земельна ділянка для передачі у власність ОСОБА_1 з кадастровим номером 5921255100:11:113:0241 площею 1,78 га), погоджений у встановленому порядку та направлений для затвердження до Головного управління Держгеокадастру України у Сумській області. Наказом Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 19.02.2020 року № 18-7158/16-20-СГ «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки» ОСОБА_1 було відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та наданні її у власність у зв`язку з тим, що відповідно до інформації, наявної в Головному управлінні, встановлено, що позивачу надана земельна ділянка у власність для ведення особистого селянського господарства, площею 0,4420 га, згідно державного акту ЯЕ № 415902 від 11.12.2007 року, а частиною четвертою статті 116 Земельного Кодексу України визначено, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання. Позивач вважає відмову викладену в наказі відповідача від 19.02.2020 року № 18-7158/16-20-СГ протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки право на безоплатну передачу земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства із земель державної або комунальної власності в розмірах, передбачених ст. 121 ЗК України (до 2 га), позивачем не використано, оскільки земельна ділянка 0,4420 га (згідно державного акту ЯЕ № 415902 від 11.12.2007 року), про яку йде мова у оскаржуваному наказі та наявність якої стала підставою для його видання, отримана позивачем за інших обставин та в іншому порядку.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 16 березня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
14.05.2020 р. представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому позовні вимоги не визнає, просить відмовити у їх задоволенні. Обґрунтовуючи правомірність відмови у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки ОСОБА_1 , відповідач зазначає, що позивачу вже надавалася земельна ділянка у власність для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 5921255100:07:038:0027 площею 0,4420 га згідно з державним актом серія ЯЕ № 415902 від 11.12.2007 року. Таким чином, позивачем вже було реалізовано передбачене Земельним кодексом України та на виконання вимог рішення суду право на отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо безоплатного відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства (а.с.60-61).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Матеріалами справи підтверджується, що в січні 2019 року позивачем було подано клопотання до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 гектара для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Великописарівської селищної ради Великописарівського району Сумської області.
За результатами повторного розгляду клопотання, на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.05.2019 № 480/144/19, відповідачем було видано наказ від 02.09.2019 р. № 18-9822/16-19-СГ , відповідно до якого ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Великописарівської селищної ради Великописарівського району Сумської області, орієнтовним розміром 2,00 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства (а.с.14).
На підставі виданого відповідачем наказу від 02.09.2019 № 18-9822/16-19-СГ був розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (пасовища), розташованої за межами населених пунктів на території Великописарівської селищної ради Великописарівського району Сумської області, та сформована земельна ділянка для передачі у власність позивачу з кадастровим номером 5921255100:11:113:0241 площею 1,78 га (а.с.20-22).
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 19.02.2020 року № 18-7158/16-20-СГ «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки» ОСОБА_1 відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та наданні її у власність у зв`язку з тим, що відповідно до інформації, наявної в Головному управлінні, встановлено, що позивачу надана земельна ділянка у власність для ведення особистого селянського господарства, площею 0,4420 га, згідно державного акту ЯЕ № 415902 від 11.12.2007 року, а частиною четвертою статті 116 Земельного Кодексу України визначено, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання (а.с.28).
Суд вважає вказані висновки відповідача необгрунтованими, виходячи із наступного.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.
Згідно зі ст. 116 Земельного кодексу України передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
При цьому, відповідно до ч.ч.1,2,3 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі:
а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;
б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства площею не більше 2,0 гектара.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами передбачено статтею 118 ЗК України.
Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Приписами ч. 7 ст. 118 ЗК України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовлення громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Відповідно до положень ч. 8 ст. 118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Частиною 9 ст. 118 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Також ч. 11 ст. 118 ЗК України передбачено, що у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відтак, ЗК України встановлено порядок набуття права на землю громадянами, зокрема для ведення особистого селянського господарства, шляхом безоплатної передачі земельних ділянок у власність у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Відповідно одержання громадянином земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства саме відповідно до вищевказаного порядку дає право стверджувати про використання ним права на її отримання.
Як вбачається з матеріалів справи, виконавчим комітетом Великописарівської селищної ради 21 жовтня 1993 року прийнято рішеннч № 104 «Про приватизацію земельних ділянок громадян селища», яким ОСОБА_3 (а.с.116) передано безоплатно у приватну власність приусадібну ділянку по АДРЕСА_1 , площею 0,15га та земельну ділянку площею 0,39га для ведення особистого підсобного господарства.
23.12.1998р. державним нотаріусом В-Писарівської державної нотаріальної контори (а.с.35) видано свідоцтво про право на спадщину за законом, згідно з яким ОСОБА_1 є спадкоємцем спадкового майна, яке складається з: жилого будинку, жилою площею 39,9кв.м., та надвірних будівель (сарай,кухня,погріб,огорожа,колонка), що знаходяться на земельній ділянці В-Писарівської селищної ради в АДРЕСА_1 , належного померлій на підставі свідоцтва про право особистої власності на жилий будинок, виданого В-Писарівською селищною радою 23.11.1998р. та зареєстрованого в Охтирському БТІ 23.11.1998р. по р-№10.
Відповідно до відповіді архівного відділу В-Писарівської райнної державної адмінітсрації Сумської області на заяву позивача (а.с.37) у документах архівного фонду Великописарівської селищної ради у рішенні виконкому від 21.10.1993р. №104 "Про приватизацію земельних ділянок громадян селища" відомості про передачу у приватну власність земельної ділянки ОСОБА_1 відсутні.
Крім того, у відповіді на запит суду (а.с.72) Великописарівською селищною радою Великописарівського району Сумської області повідомлено, що на запит Великописарівської селищної ради із архівного фонду надійшла інформація (а.с.73) про відсутність в рішенні №104 від 21.10.1993р. відомостей про приватизацію земельної ділянки ОСОБА_1 , а також про відсутність за період (2005-2007р.) будь-яких рішень про затвердження технічної документації та передачу земельних ділянок у приватну власність ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 .
Отже, Державні акти на право власності на земельні ділянки серія ЯЕ №415902 та серія ЯЕ №415001 фактично були видані позивачу як спадкоємцю померлої ОСОБА_3 , якій вони були передані рішенням виконкому В-Писарівської селищної ради від 21.10.1993р. №104, по АДРЕСА_1 , внаслідок чого позивач не є таким, що вже реалізував передбачене п.6 ч.1 ст.121 Земельного кодексу України право на безоплатну передачу йому земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства площею не більше 2,0 гектара, а тому відповідно у Головного управління відсутні підстави для відмови у затвердженні документації із землеустрою та надання у власність земельної ділянки.
При цьому, слід зазначити, якщо відмова відповідного органу визнана судом протиправною, а іншого варіанта поведінки у суб`єкта владних повноважень за законом не існує, то суд має право зобов`язати такий орган влади вчинити конкретні дії, які б гарантували захист прав і свобод позивача. Отже, застосування судами зазначеного способу захисту права не можливо вважати втручанням у дискреційні повноваження такого суб`єкта владних повноважень.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Вказані висновки узгоджуються з позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 30.09.2019 у справі № 818/1760/17, від 22.03.2018 у справі № 823/795/17, від 27.02.2018 у справі № 816/591/15-а, від 16.09.2015 у справі № 21-1465а15.
Враховуючи те, що підстави відмови ОСОБА_1 у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки є такими, що не відповідають нормам Земельного кодексу України, про що зазначено вище, суд вважає, що в даному випадку єдиним правильним способом захисту порушеного права є зобов`язання ГУ Держгеокадастру у Сумській області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (площа 1,7800 га, кадастровий номер 5921255100:11:003:0241) у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (пасовища), розташованої за межами населених пунктів на території Великописарівської селищної ради Великописарівського району Сумської області.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, як суб`єкт владних повноважень, не довело правомірності свого рішення щодо відмови ОСОБА_1 у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області судові витрати в розмірі 1681 грн. 60 коп., сплачені позивачем згідно з квитанціями від 09.03.2020 року (а.с.12,13).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови,зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (пасовища), розташованої за межами населених пунктів на території Великописарівської селищної ради Великописарівського району Сумської області, та передачі її у власність, викладену у формі наказу від 19.02.2020 р. № 18-7158/16-20-СГ «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки».
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (40000, Сумська обл., місто Суми, вул. Герасима Кондратьєва, будинок 25, код ЄДРПОУ 39765885) затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (площа 1,7800 га, кадастровий номер 5921255100:11:003:0241) у власність ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (пасовища), розташованої за межами населених пунктів на території Великописарівської селищної ради Великописарівського району Сумської області.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40000, Сумська обл., місто Суми, вул. Герасима Кондратьєва, будинок 25, код ЄДРПОУ 39765885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1681 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) грн. 60 коп. судового збору.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 01 жовтня 2020 року
Суддя О.О. Осіпова