
Справа № 420/10017/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Завальнюка І.В.,
за участю секретаря – Салюк О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі з урахуванням особливостей, встановлених у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій справу за адміністративним позовом Регіональної організації політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області до Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області, третя особа – ОСОБА_1 , про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому просить суд:
визнати протиправною та скасувати постанову Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області (ЄДРПОУ 43778958) від 28.09.2020 № 36 «Про відмову у реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 , висунутого Регіональною організацією політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області», якою оформлено рішення комісії про відмову у реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, як таку, яка прийнята з порушенням вимог п. 1-7 ч. 1 ст. 224, 225, п. 1 ч. 2, ч. 3-4 ст. 230 Виборчого кодексу України;
зобов`язати Таїровську селищну територіальну виборчу комісію Одеського району Одеської області (ЄДРПОУ 43778958) не пізніше наступного дня, що слідує за днем набрання чинності рішення суду, повторно розглянути документи, які подано 23 вересня 2020 року для реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області, ОСОБА_2 , на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутого Регіональною організацією політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області та зареєструвати кандидатом на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області ОСОБА_2 на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутого Регіональною організацією політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на Конференції Регіональної організації політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області від 17 вересня 2020 року було прийнято рішення щодо висування кандидатом на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 . 23.09.2020 о 12 год. 43 хв. уповноваженим представником Регіональної організації політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області (далі - РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області) до Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області (далі за текстом - ТСТВК або виборча комісія) були подані документи, згідно з переліком документів, визначених пунктами 1-7 частини першої статті 224 Виборчого кодексу України, для реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області на перших виборах 25.10.2020 ОСОБА_1 . На засіданні ТСТВК, яке проводилося 28.09.2020 о 23:30 год. (за півгодини до закінчення встановленого Виборчим кодексом України строку розгляду документів), було прийняте рішення про відмову у реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 , письмово оформлене у формі постанові виборчої комісії від 28.09.2020 № 36 «Про відмову у реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 , висунутого Регіональною організацією політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області». Підставою для відмови у реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 зазначено те, що в якості документа про внесення місцевою організацією партії грошової застави відповідно до статті 225 Виборчого кодексу України замість оригіналу подана копія платіжного доручення, яка ніяким чином не завірена, а тому, на думку виборчої комісії, не може вважатися документом про внесення суб`єктом висування грошової застави, і водночас невідповідність документу вимогам цього Кодексу щодо розміру грошової застави і платіжних реквізитів документа. В той же час, подане 23.09.2020 до ТСТВК разом з іншими документами, передбаченими пунктами 1- 7 частини першої статті 224 Виборчого кодексу України, платіжне доручення № 61 від 22.09.2020 - є документом, сформованим і перетвореним у візуальну форму представлення на паперовому носії електронною платіжною системою IFOBS. Так, РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області в установі банку Публічне акціонерне товариство «МТБ БАНК» відкритий поточний рахунок № НОМЕР_1 , з якого із використанням електронної платіжної системи IFOBS дистанційного обслуговування клієнтів проводилося перерахування грошової застави в сумі 5000 грн на рахунок ТСТВК за висування кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області. На підтвердження здійснення оплати РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області грошової застави в сумі 5000 грн обслуговуючим її відділенням ПАТ «МТБ БАНК» № 12 29.09.2020 видано довідку № 01/ОВ12/86-01/ОВ12-Д, у якій зазначено, що 22.09.2020 РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області здійснила 2 (два) платіжних доручення, які були проведені в електронному вигляді ІБОВБ, одне з них - платіжне доручення № 61 на суму 5000 грн. було проведено та не підлягало поверненню. Відповідач ТСТВК в порушення принципу «належного урядування» переклала ризики настання негативних наслідків саме на позивача, хоча з моменту прийняття виборчої документації від заявника, саме ТСТВК несе ризик їх пошкодження, знищення, псування, крадіжки тощо. А тому не має значення той факт, чи існував у переліку документів Регіональної організації політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області на час проведення ТСТВК свого засідання 28.09.2020 такий документ, як документ про внесення грошової застави, оскільки достатньою обставиною є факт подання такого документу суб`єктом висування та отримання його повноважною посадовою особою ТСТВК. Під час розгляду питання про відмову в реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області, висунутого РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області, присутній на засіданні ТСТВК 28.09.2020 представник РО ПП «ДОВІРЯЙ ДІЛАМ» в Одеській області в цій комісії з правом дорадчого голосу, ОСОБА_3 , виступив з промовою, в якій вказав на відсутність жодних правових підстав для відмови в реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області, висунутого РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області, а також на відповідність наданого документу про внесення грошової застави вимогам, визначеним ст.225 Виборчого кодексу України. Також представником РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області в цій комісії з правом дорадчого голосу, ОСОБА_3 , на огляд членів ТСТВК було надано копію платіжного доручення № 61 від 22.09.2020, завіреного штампом ПАТ «МТБ БАНК». Кожен член ТСТВК особисто ознайомився із змістом платіжного доручення № 61 від 22.09.2020, поданого представником РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області 23.09.2020 разом із іншими документами для реєстрації ОСОБА_4 кандидатом на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області, та копією платіжного доручення № 61 від 22.09.2020, посвідченого ПАТ «МТБ БАНК», наданого ОСОБА_3 . Всі члени ТСТВК визнали, що вказані документи є ідентичними та містять в собі абсолютно однакові відомості щодо платіжних реквізитів, суми, дат та ін. У відповідь на доводи представника РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області у ТСТВК з правом дорадчого голосу, юрисконсульт виборчої комісії вказав на те, що документ, наданий РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області 23.09.2020 для реєстрації ОСОБА_4 кандидатом на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області є неналежним, а тому слід вважати його відсутнім. Крім того, починаючи з 26.09.2020 ОСОБА_3 брав участь у кожному засіданні Таїровської селищної територіальної виборчої комісії, проте жодного разу, в порушення вимоги ст. 236 Виборчого кодексу України, йому не було надано інформації про порядок денний засідань, проектів рішень по питаннях порядку денного та матеріалів до питань порядку денного для ознайомлення та можливості формування позиції.
Ухвалою судді від 02.10.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; ухвалено справу розглядати з урахуванням особливостей, встановлених у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій.
03.10.2020 до суду від Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області надійшов відзив на адміністративний позов, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що подання копії документа про внесення грошової застави, яка не засвідчена належним чином, є достатньою правовою підставою стверджувати про відсутність такого документа у переліку. При цьому, виборча комісія вказала на те, що надання незавіреної належним чином копії документа про внесення грошової застави не є помилкою, неточністю або недоліком, виявленим виборчою комісією в поданих на реєстрацію документах, який може бути усунутий шляхом подання уточненого або іншого документа в порядку, встановленому ч. 3 ст. 230 Виборчого кодексу України. Враховуючи зазначене, відсутність належного документа про внесення грошової застави зумовило прийняття ТСТВК рішення про відмову в реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 , висунутого Регіональною організацією політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області. Крім того, надана до виборчої комісії незавірена копія платіжного доручення на паперовому носії, а не за допомогою електронних сервісів та не підписана електронним підписом відповідно до вимог ВК України, не вважається виборчою комісією електронним документом.
Пояснення щодо позову від третьої особи - ОСОБА_1 до суду не надійшли.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов з викладених у ньому підстав.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити з підстав, викладених у відзиві на позов. При цьому не заперечував, що єдиною підставою для відмови в реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 , висунутого Регіональною організацією політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області слугував висновок комісії щодо невідповідність платіжного доручення вимогам, що висуваються ВК України для документу, що підтверджує внесення застави.
Третя особа - ОСОБА_1 в судовому засіданні на задоволенні позову наполягав з підстав, покладених в основу його обґрунтування позивачем.
Вислухавши пояснення учасників справи та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.
Судом встановлено, що 15 липня 2020 року Верховною Радою України була прийнята Постанова №795-ІХ «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році», якою призначені чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25 жовтня 2020 року.
Постановою Центральної виборчої комісії від 08.08.2020 р. № 160 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року» призначено перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно із додатками, в тому числі у Таїровській селищній територіальній громаді Одеського району Одеської області, а згідно із постановою ЦВК від 30.08.2020 № 280 «Про початок виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року» з 05.09.2020 оголошено початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25.10.2020.
27 серпня 2020 року на XXI З`їзді політичної партії «Довіряй ділам» було прийнято рішення про участь місцевих організацій політичної партії «Довіряй ділам» у всіх місцевих виборах, призначених на 25 жовтня 2020 року, в тому числі й у перших виборах Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області.
На Конференції Регіональної організації політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області від 17 вересня 2020 року було прийнято рішення щодо висування кандидатом на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 .
23.09.2020 о 12 год. 43 хв. уповноваженим представником Регіональної організації політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області до Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області були подані документи, згідно з переліком документів, визначених пунктами 1-7 частини першої статті 224 Виборчого кодексу України, для реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області на перших виборах 25.10.2020 р. ОСОБА_1 , а саме:
1) заяву про реєстрацію кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області на 1 аркуші;
2) рішення конференції місцевої організації політичної партії про висування кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області Регіональною організацією політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області на 1 аркуші;
3) заява особи про згоду балотуватися кандидатом на посаду голови від Регіональної організації політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області на 1 аркуші;
4) автобіографія кандидата на посаду голови на 1 аркуші та на електронному носії;
5) документ про внесення організацією партії грошової застави на 1 аркуші;
9) фотографія кандидата на посаду голови від Регіональної організації політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області (1 фотографія розміром 4x6 см) на 1 аркуші та на електронному носії;
10) копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кандидата на посаду голови на 1 аркуші.
Разом із документами згідно переліку, визначеному ч. 1 ст. 224 Виборчого кодексу України, поданими для реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, її представником до ТСТВК був поданий Опис документів, що містить в собі повний перелік документів із зазначенням назви і кількості аркушів кожного документа.
Відповідно до приписів ч. З ст. 224 ВКУ територіальна виборча комісія видає особі, яка подала документи, зазначені у частині першій цієї статті, довідку про їх прийняття. Довідка має містити перелік прийнятих документів, число, місяць і рік, а також час їх прийняття, посаду і прізвище особи, яка прийняла документи.
Представником РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області було отримано відповідну довідку з описом документів, прийнятих ТСТВК, на якій черговим уповноваженим виборчої комісії Жаворонковою О.Л. власноруч зроблений напис із зазначенням дати та часу їх прийняття.
Кожний аркуш документів, вказаних у Довідці, був перевірений черговим уповноваженим ТСТВК Жаворонковою О.Л., яка приймала документи, про що свідчить її особистий підпис на Довідці та проставлення нею власноруч відміток навпроти кожного рядку Довідки, у якому зазначена назва і кількість аркушів кожного документа (документів).
Таким чином, виборчою комісією в особі чергового уповноваженого, відповідно до Довідки, було прийнято у представника РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області, у т.ч. й документ про внесення грошової застави.
На засіданні ТСТВК, яке проводилося 28.09.2020 о 23:30 (за півгодини до закінчення встановленого Виборчим кодексом України строку розгляду документів), було прийняте рішення про відмову у реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 , письмово оформлене у формі постанові виборчої комісії від 28.09.2020 № 36 «Про відмову у реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 , висунутого Регіональною організацією політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області».
Не погодившись із вищезазначеною постановою ТСТВК, позивач звернувся за судовим захистом із даним позовом.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих учасниками справи доказів, а також достатність та взаємний зв`язок у їх сукупності, суд вважає зазначену постанову необґрунтованою, а позовні вимоги підлягаючими задоволенню у зв`язку з наступним.
Зі змісту мотивувальної частини постанови ТСТВК від 28.09.2020 № 36 вбачається, що підставою для відмови у реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 , слугувало те, що в якості документа про внесення місцевою організацією партії грошової застави відповідно до статті 225 Виборчого кодексу України замість оригіналу подана копія платіжного доручення, яка ніяким чином не завірена, а тому, на думку виборчої комісії, не може вважатися документом про внесення суб`єктом висування грошової застави, і водночас невідповідність документу вимогам цього Кодексу щодо розміру грошової застави і платіжних реквізитів документа.
При цьому учасниками справи не заперечується, що під час розгляду питання про відмову в реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області, висунутого РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області, присутній на засіданні ТСТВК 28.09.2020 представник РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області в цій комісії з правом дорадчого голосу, ОСОБА_3 , виступив з промовою, в якій вказав на відсутність жодних правових підстав для відмови в реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області, висунутого РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області, а також на відповідність наданого документу про внесення грошової застави вимогам, визначеним ст.225 Виборчого кодексу України.
Також представником РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області в цій комісії з правом дорадчого голосу, ОСОБА_3 , на огляд членів ТСТВК було надано копію платіжного доручення № 61 від 22.09.2020, завіреного штампом ПАТ «МТБ БАНК».
Кожен член ТСТВК особисто ознайомився із змістом платіжного доручення № 61 від 22.09.2020, поданого представником РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області 23.09.2020 разом із іншими документами для реєстрації ОСОБА_4 кандидатом на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області, та копією платіжного доручення № 61 від 22.09.2020, посвідченого ПАТ «МТБ БАНК», наданого ОСОБА_3 .
Всі члени ТСТВК визнали, що вказані документи є ідентичними та містять в собі абсолютно однакові відомості щодо платіжних реквізитів, суми, дат та ін.
У відповідь на доводи представника РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області у ТСТВК з правом дорадчого голосу, юрисконсульт виборчої комісії вказав на те, що документ, наданий РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області 23.09.2020 для реєстрації ОСОБА_4 кандидатом на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області є неналежним, а тому слід вважати його відсутнім.
З огляду на матеріали справи, подане 23.09.2020 до ТСТВК разом з іншими документами, передбаченими пунктами 1- 7 частини першої статті 224 Виборчого кодексу України, платіжне доручення № 61 від 22.09.2020, є документом, сформованим і перетвореним у візуальну форму представлення на паперовому носії електронною платіжною системою ІГОВБ.
Так, РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області в установі банку Публічне акціонерне товариство «МТБ БАНК» відкритий поточний рахунок № НОМЕР_2 , з якого із використанням електронної платіжної системи IFOBS дистанційного обслуговування клієнтів проводилося перерахування грошової застави в сумі 5000,00 грн на рахунок ТСТВК за висування кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області.
На підтвердження здійснення оплати РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області грошової застави в сумі 5000,00 грн. обслуговуючим її відділенням ПАТ «МТБ БАНК» № 12 29.09.2020 видано довідку № 01/ОВ12/86-01/ОВ12-Д, у якій зазначено, що 22.09.2020 РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області здійснила 2 (два) платіжних доручення, які були проведені в електронному вигляді IFOBS, одне з них - платіжне доручення № 61 на суму 5000,00 грн, було проведено та не підлягало поверненню.
Відповідно до ст. 225 Виборчого кодексу України організація партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, або організація відповідної партії вищого рівня після початку виборчого процесу та до подання документів до виборчої комісії Автономної Республіки Крим для реєстрації кандидатів у депутати вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії Автономної Республіки Крим грошову заставу у розмірі двохсот п`ятдесяти мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу.
Кандидат у депутати сільської, селищної, міської (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) ради, який висувається шляхом самовисування у багатомандатному виборчому окрузі, після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатом у депутати вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу з розрахунку двадцять відсотків мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу.
Організація партії, яка висунула кандидатів у депутати сільської, селищної, міської (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) ради, або організація відповідної партії вищого рівня у багатомандатному виборчому окрузі після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу з розрахунку двадцять відсотків мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу, за кожного кандидата.
Організація партії, яка висунула кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови (міста з кількістю виборців до 75 тисяч) або організація відповідної партії вищого рівня, а також особа, висунута шляхом самовисування на посаду сільського, селищного, міського голови (міста з кількістю виборців до 75 тисяч), у єдиному одномандатному виборчому окрузі, після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу в розмірі мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу.
Організація партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати обласної, районної, районної у місті, а також міської, селищної, сільської (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) ради, кандидати на посаду міського голови (міста з кількістю виборців 75 тисяч і більше) або організація відповідної партії вищого рівня, а також особа, яка висувається кандидатом на посаду міського голови (міста з кількістю виборців 75 тисяч і більше) шляхом самовисування, після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати та на посаду міського голови вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу, на кожні 90 тисяч виборців відповідного єдиного територіального виборчого округу для кожного виду виборів окремо.
Центральна виборча комісія не пізніш як на п`ятий день після початку виборчого процесу на підставі відомостей Державного реєстру виборців станом на день початку виборчого процесу відповідних місцевих виборів визначає розмір грошової застави для кожного єдиного сільського, селищного, районного в місті, міського, районного, обласного виборчого округу, невідкладно оприлюднює його на своєму офіційному веб-сайті та інформує про це відповідні територіальні виборчі комісії.
Реквізити рахунку для внесення грошової застави не пізніш як на другий день після початку виборчого процесу розміщуються відповідною територіальною виборчою комісією на її офіційному веб-сайті (за наявності) та/або на стенді офіційних матеріалів такої комісії, а також передаються до Центральної виборчої комісії для розміщення на її офіційному веб-сайті.
У разі прийняття сільською, селищною, районною у місті, міською, районною, обласною територіальною виборчою комісією та виборчою комісією Автономної Республіки Крим рішення про відмову в реєстрації всіх кандидатів у депутати та/або кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутих організацією партії або шляхом самовисування, внесена грошова застава у п`ятиденний строк після прийняття такого рішення перераховується на рахунок організації партії або на рахунок, вказаний у заяві, поданій до відповідної виборчої комісії особою, висунутою шляхом самовисування.
У разі надходження на спеціальний рахунок відповідної територіальної виборчої комісії для внесення грошової застави коштів у меншому розмірі, ніж визначено частинами першою, другою цієї статті, та/або коштів, які внесені із порушенням вимог, встановлених цією статтею, такі кошти поверненню не підлягають та у восьмиденний строк після закінчення строку реєстрації кандидатів перераховуються відповідно до сільського, селищного, міського, обласного, республіканського Автономної Республіки Крим бюджету.
Грошова застава, внесена організацією партії, яка висунула кандидатів у депутати, або організацією відповідної партії вищого рівня, або кандидатом, який висувався шляхом самовисування, повертається у разі, якщо за підсумками виборів організація партії отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів або кандидата визнано обраним у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів депутатів, на рахунок суб`єкта внесення застави, з якого вносилася грошова застава.
Грошова застава повертається відповідному суб`єкту внесення, якщо за результатами місцевих виборів кандидата визнано обраним сільським, селищним, міським головою.
В інших випадках грошова застава у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів перераховується відповідно до сільського, селищного, районного у місті, міського, районного, обласного, республіканського Автономної Республіки Крим бюджету.
Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави встановлюється Центральною виборчою комісією спільно з Міністерством фінансів України не пізніш як за шістдесят днів до дня голосування.
У пункті 1.4. Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, яку затверджено Постановою Національного банку України від 21.01.2004 р. № 22 (із змінами, внесеними згідно із Постановами НБУ), визначено значення термінів, які вживаються у цій Інструкції.
Згідно із абзацом четвертим пункту 1.4. вищезгаданої Інструкції безготівкові розрахунки - перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними в касу банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банками на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді.
В абзаці одинадцятому пункту 1.4 Глави 1 «Загальні положення» вказаної Інструкції зазначено, що електронний розрахунковий документ - це документ, інформація в якому представлена в електронній формі, уключаючи відповідні реквізити розрахункового документа, який може бути сформований, переданий, збережений і перетворений у візуальну форму представлення електронними засобами.
Таким чином, розрахункові документи на паперових носіях і в електронному вигляді є рівнозначними і однаковими за змістом відповідних реквізитів розрахунковими документами, що підтверджують переказ (переведення) коштів платником на рахунок отримувача коштів.
Згідно ст. 8 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», юридична сила електронного документа не може бути заперечена виключно через те, що він має електронну форму.
Допустимість електронного документа як доказу не може заперечуватися виключно на підставі того, що він має електронну форму.
Електронний документ не може бути застосовано як оригінал:
1) свідоцтва про право на спадщину;
2) документа, який відповідно до законодавства може бути створений лише в одному оригінальному примірнику, крім випадків існування централізованого сховища оригіналів електронних документів;
3) в інших випадках, передбачених законом.
Нотаріальне посвідчення цивільно-правової угоди, укладеної шляхом створення електронного документа (електронних документів), здійснюється у порядку, встановленому законом.
Відтак, законодавець чітко встановив випадки неможливості створення електронного документу, до яких платіжне доручення не відноситься.
У платіжному дорученні № 61 від 22.09.2020, яке було подане до ТСТВК на підтвердження внесення РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області грошової застави в сумі 5000,00 грн за висування кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області, є друкований текст «Документ прийнятий по системі IFOBS 22.09.2020 08:42».
Крім того, платіжне доручення містить відмітку «Проведено банком 22.09.2020», що підтверджує факт здійснення платіжної операції та перерахування грошових коштів на рахунок отримувача.
Аналізуючи приписи вищевикладеного законодавства, суд дійшов висновку, що подане 23.09.2020 до ТСТВК платіжне доручення № 61 від 22.09.2020 року, є електронним розрахунковим документом, створеним за допомогою дистанційного обслуговування, який має візуальну форму із відображенням даних, які він містить на папері у формі, придатній для приймання його змісту людиною, та допустимість його, як доказу не може заперечуватися виключно на підставі того, що він має електронну форму.
Окрім того, судом при відкритті провадження у справі ухвалою від 02.10.2020 було витребувано виписку зі спеціального рахунку Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області, відкритому в Управлінні Державної казначейської служби України у місті Одесі Одеської області для внесення грошової застави, за 22 вересня 2020 року.
Однак, відповідачем вказану виписку до суду не надано та вказано, що територіальна виборча комісія не зобов`язана перевіряти зарахування відповідних надходжень в якості грошової застави.
При цьому, суд не бере до уваги посилання відповідача на те, що іншими суб`єктами виборчого процесу було надано платіжні доручення з мокрим відбитком штампу банку, оскільки це не передбачено приписами Виборчого кодексу України.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 230 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі відсутності хоча б одного з документів стосовно кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зазначених у пунктах 5-12 частини першої статті 222, пунктах 3-7 частини першої статті 223, частині першій статті 224 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави кандидата на посаду міського голови).
З огляду на матеріали справи, постановою ТСВК від 28.09.2020 № 36 відмовлено у реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області, на підставі п. 1 ч. 2 ст. 230 Виборчого кодексу України, - у зв`язку з відсутністю документа про внесення організацією партії грошової застави, передбаченого п. 4 ч. 1 ст. 224 цього Кодексу.
Відповідно до приписів п. 9.7. Порядку організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 10.08.2020 № 173, мотивувальна частина постанови повинна містити посилання на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні, встановлені факти та підстави для ухвалення рішення.
У мотивувальній частині оскаржуваної постанови ТСТВК зазначено, що виборча комісія вважає, що подання копії документа про внесення грошової застави, яка не завірена належним чином, є достатньою правовою підставою стверджувати про відсутність такого документа у переліку. Адже невідповідність вимогам Виборчого кодексу в цьому випадку є: зазначення в документі іншого розміру грошової застави, ніж передбачений ст. 225 Виборчого кодексу України, або ж невідповідність його реквізитів: рахунку для внесення грошової застави, платника тощо.
Виходячи із мотивів ухвалення спірної постанови ТСВК від 28.09.2020 № 36, виборча комісія спочатку встановлює відсутність документа про внесення грошової застави, незважаючи на його наявність у переліку поданих до ТСТВК документів, що підтверджується відповідною довідкою виборчої комісії, а потім зазначає про невідповідність цього документа вимогам ст. 225 Виборчого кодексу України.
У переліку документів, зазначених у Довідці, виданій 23.09.2020 о 12:43 год. виборчою комісією представнику РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області, після прийняття нею документів для реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області від РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області, є документ про внесення грошової застави на 1 арк., а тому у ТСТВК не було підстав заперечувати наявність цього документа у складі документів, поданих 23.09.2020 до ТСТВК представником РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області.
Відповідно до п. 7 Порядку внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах, затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії від 21 вересня 2020 року № 193, у разі прийняття сільською, селищною, районною в місті, міською, районною, обласною виборчою комісією та виборчою комісією Автономної республіки Крим рішення про відмову в реєстрації всіх кандидатів у депутати та/або кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутих місцевою організацією політичної партії, внесена грошова застава у п`ятиденний строк після прийняття такого рішення перераховується на рахунок місцевої організації політичної парті, поданій до відповідної територіальної виборчої комісії.
Проте, в Постанові Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 28 вересня 2020 року № 36 не зазначено відомостей щодо повернення Регіональній організації політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області сплаченої грошової застави, що також не відповідає чинному законодавству та свідчить не неправомірний характер дій ТСТВК.
Вирішуючи спір, суд враховує, що оскаржувана постанова ТСТВК № 36 від 28.09.2020 прийнята з порушенням вимог частини четвертої статті 230 Виборчого кодексу України, якою встановлено, що рішення про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови повинно містити вичерпні підстави відмови.
Так, спірною постановою Таїровської СТВК від 28.09.2020 № 36 порушується не тільки право РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області брати участь у перших місцевих виборах на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області 25.10.2020 для реалізації положень своєї Передвиборної програми через обраного до цієї ради голови і досягнення цілей її статутної діяльності, але й порушуються конституційні права громадянина України, висунутого нею кандидатом на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області, який внаслідок безпідставної відмови ТСТВК у реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області від РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області, фактично незаконно позбавлений права бути обраним до органу місцевого самоврядування, гарантованого ч. 1 ст. 38 Конституції України.
Пунктом 4 частини першої статті 224 Виборчого кодексу України не встановлено спеціальних вимог до форми, змісту та реквізитів документа про внесення грошової застави, тому за змістом цієї норми таким документом може бути будь-який розрахунково-платіжний документ: платіжне доручення, квитанція, чек, виписка по банківському рахунку платника, меморіальний ордер тощо, який містить необхідну інформацію про перерахування (переказ) грошової застави у встановленому розмірі суб`єктом подання документів для реєстрації кандидатів у депутати.
З огляду на це, платіжне доручення № 61 від 22.09.2020, сформоване і перетворене у візуальну форму представлення на паперовому носії електронною платіжною системою IFOBS, у розумінні п. 4 ч. 1 ст. 224 Виборчого кодексу України, є належним документом, що підтверджує внесення грошової застави РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області.
З урахуванням вищевикладеного, висновок ТСТВК про відсутність у складі документів, поданих РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області для реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області, документа про внесення грошової застави, зважаючи на його фактичну наявність серед інших поданих до виборчої комісії документів, є безпідставним та таким, що не ґрунтується на положеннях чинного виборчого законодавства.
Частинами 1 та 2 ст.2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими; наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Таким чином, рішення ТСТВК про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області від РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області, викладене у постанові № 36 від 28 вересня 2020 року, не відповідає встановленим у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості.
Як убачається з копії платіжного доручення від 22.09.2020 № 61, що надав суду сам відповідач, застава сплачена РО ПП «Довіряй ділам» в Одеській області на рахунок та у сумі, що відповідає належним реквізитам та розміру для внесення застави за реєстрацію кандидатом на посаду селищного голови, які встановлені ЦВК. Отже, за встановлених судом обставин, позиція відповідача та її методологічна основа базуються виключно на засадах юридичного позитивізму, що суперечить засаді розумності правового регулювання та безумовно призводить до незабезпечення справедливого балансу між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів осіб виборчого процесу і цілями, на досягнення яких спрямоване прийняте відповідачем рішення.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Відтак, з урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що постанова Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 28.09.2020 № 36 «Про відмову у реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 , висунутого Регіональною організацією політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області» є протиправною та підлягає скасуванню.
Частиною 2 ст. 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Статтею 13 Європейської конвенції з прав людини та основних свобод закріплено право на ефективний засіб правового захисту у відповідному національному органі.
Отже завданням суду є не лише суто захист прав і свобод людини, але такий захист, який би призвів до ефективного поновлення порушеного права.
Це узгоджується з передбаченим пунктом 1 статті 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року правом особи на доступ до суду, що, зокрема, включає такий аспект, як право на розгляд справи судом із “повною юрисдикцією”, тобто судом, що має достатні та ефективні повноваження щодо: повторної (після адміністративного органу) оцінки доказів; встановлення обставин, які були підставою для прийняття оскарженого адміністративного рішення; належного поновлення прав особи за результатами розгляду справи по суті (п. 70 рішення Європейського суду з прав людини від 28 червня 1990 року у справі “Обермейєр проти Австрії” (CASE OF OBERMEIER v. AUSTRIA); п. 155 рішення Європейського суду з прав людини від 4 березня 2014 року у справі “Гранд Стівенс проти Італії” (CASE OF GRANDE STEVENS v. ITALY)).
Крім того, суд зазначає, що у Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень зазначено, що чітке обґрунтування та аналіз є базовими вимогами до судових рішень і важливим аспектом права на справедливий суд. Судове рішення високої якості – це рішення, яке досягає правильного результату, наскільки це дозволяють надані судді матеріали, у справедливий, швидкий, зрозумілий та недвозначний спосіб.
Також в низці рішень Верховний Суд відзначив, що на законодавчому рівні поняття "дискреційні повноваження" суб`єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.
Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.
Частиною четвертою статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
На законодавчому рівні поняття "дискреційні повноваження" суб`єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення.
Як пояснив в судовому засіданні представник відповідача, єдиною підставою для відмови в реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 , висунутого Регіональною організацією політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області, слугував висновок комісії щодо невідповідність платіжного доручення вимогам, що висуваються ВК України для документу, що підтверджує внесення застави; інших підстав для відмови в реєстрації третьої особи не було. Отже, повноваження ТСТВК в даному випадку не є дискреційними, адже за обставин справи наявний лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень – реєстрація третьої особи кандидатом на посаду селищного голови. Відтак, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.
Суд також враховує, що оскільки процес відмови у реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 , висунутого Регіональною організацією політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області, з формальних підстав може бути досить тривалим, на що вказує протиправна поведінка відповідача, то в даному випадку належним способом захисту порушеного права є саме зобов`язання відповідача вчинити відповідні дії з реєстрації кандидата на посаду селищного голови.
Згідно з ч. 1 ст. 372 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб`єктів владних повноважень можуть бути покладені обов`язки щодо забезпечення виконання рішення.
На підставі викладеного суд, використовуючи власну компетенцію по здійсненню правосуддя відповідно до наданих Конституцією та законами України повноважень, вважає, що даному випадку належним способом захисту позивача у спірних відносинах є зобов`язання Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області не пізніше наступного дня, що слідує за днем набрання чинності рішення суду, повторно розглянути документи, які подано 23 вересня 2020 року для реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області, ОСОБА_2 , на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутого Регіональною організацією політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області та зареєструвати кандидатом на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області ОСОБА_2 на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутого Регіональною організацією політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог, у зв`язку із чим позов слід задовольнити у повному обсязі.
Згідно ч. 9 ст. 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом. Отже, судові витрати слід розподілити за правилами ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 273, 372 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Регіональної організації політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області (65039, м. Одеса, вул. Транспортна, 10, кв. 12; ЄДРПОУ 26133326) до Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області (67821, Одеська область, Одеський район, с. Сухий Лиман, вул. Чорноморців, 100; ЄДРПОУ 43778958), третя особа – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 28.09.2020 № 36 «Про відмову у реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 , висунутого Регіональною організацією політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області».
Зобов`язати Таїровську селищну територіальну виборчу комісію Одеського району Одеської області не пізніше наступного дня, що слідує за днем набрання чинності рішення суду, повторно розглянути документи, які подано 23 вересня 2020 року для реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області, ОСОБА_2 , на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутого Регіональною організацією політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області та зареєструвати кандидатом на посаду Таїровського селищного голови Одеського району Одеської області ОСОБА_2 на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутого Регіональною організацією політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області.
Стягнути з Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області на користь Державного бюджету України (Отримувач коштів УК у м.Одесі/Київський р-н/22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38016923; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО) 899998; Рахунок отримувача UA338999980313181206084015005; Код класифікації доходів бюджету 22030101; Призначення платежу *;101 судовий збір за розгляд Одеським окружним адміністративним судом справи № 420/10017/20) судовий збір в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривень.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 272 КАС України.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом двох днів з дня проголошення судового рішення.
Суддя І.В. Завальнюк