
Справа № 420/9851/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Глуханчука О.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом кандидата на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 до голови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області Романенко Романа Сергійовича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Кароліно-Бугазька сільська територіальна виборча комісія Білгород-Дністровського району Одеської області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
30 вересня 2020 року о 19 год. 19 хв. до суду надійшов адміністративний позов кандидата на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 до голови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області Романенко Романа Сергійовича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Кароліно-Бугазька сільська територіальна виборча комісія Білгород-Дністровського району Одеської області, у якому позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Голови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області Романенко Романа Сергійовича в частині ненадання на ознайомлення із протоколом засідання, та відсутності складеного та підписаного протоколу засідання Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області;
зобов`язати видати копію постанови та зобов`язати засідання Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області надати на ознайомлення протокол засідання від 25.09.2020 р., на якому розглядалося питання щодо реєстрації позивача кандидатом на посаду;
визнати протиправною бездіяльність Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області в частині ненадання належним чином засвідченої копії постанови про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області та невидачі у передбачені ВКУ строки посвідчення кандидата на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області;
зобов`язати Кароліно-Бугазьку сільську територіальну виборчу комісію Білгород- Дністровського району Одеської області видати позивачу копію постанови про реєстрацію кандидатом на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області та посвідчення кандидата на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області на ОСОБА_1 .
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив про те, що 25 вересня 2020 року відбулося засідання Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, на якому, зокрема, розглянуто питання щодо реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області. За реєстрацію позивача кандидатом було проголосовано більшістю комісії.
Також позивач зазначає, що 29 вересня 2020 року вона, як зареєстрований кандидат на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області, приблизно об 11:00 годині в приміщенні Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області у присутності членів вказаної комісії звернулась до голови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області Романенко Романа Сергійовича щодо отримання копії постанови про реєстрацію та посвідчення кандидата на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області.
Однак, як стверджує позивач, голова комісії не зміг пояснити де знаходиться підписаний належним чином протокол засідання Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області та відмовив у його видачі, посилаючись на те, що протокол наразі не заповнений та не підписаний. Відповідач повідомив, що протокол засідання ТВК буде заповнений пізніше з матеріалів відео- та фотофіксації, які були зроблені під час засідання комісії 25 вересня 2020 року.
Позивач зазначає, що вказані дії Голови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області Романенко Р.С. порушують вимоги ч. 9 ст. 229 Виборчого кодексу України, а також постанови ЦВК від 10 серпня 2020 року № 173.
На підставі викладеного позивач вважає, що своєю бездіяльністю відповідач порушує її законні права та інтереси, як суб`єкта виборчого процесу, з огляду на що вона звертається до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 01 жовтня 2020 року адміністративний позов було залишено без руху, у зв`язку з невідповідністю вимогам ст. 160 КАС України.
Ухвалою суд від 01 жовтня 2020 року, після усунення недоліків позову, відкрито провадження у справі. Суд постановив:
- розглядати справу з урахуванням особливостей, встановлених ст.ст. 268-273 КАС України;
- призначити судове засідання на 02 жовтня 2020 року о 10 годині 00 хвилин у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 14, зала судових засідань №22;
- встановити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, у тому числі засобами електронної пошти, до 02 жовтня 2020 року - 09 год. 30 хв.
Однак, у строк встановлений судом, відповідач відзив на адміністративний позов не надав, з клопотаннями/заявами щодо продовження строку на подання відзиву до суду не звертався.
Згідно вимог ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Також ухвалою від 01 жовтня 2020 судом витребувано від Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області належним чином засвідчені копії:
Протоколу засідання Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, на якому розглядалось питання щодо реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області;
Постанови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області;
Посвідчення кандидата на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області, виготовлене на ім`я ОСОБА_1 та/або інформацію щодо підстав не виготовлення та невидання такого посвідчення.
Відповідач витребувані документи до суду не надав.
Відповідно до ч. 9 ст. 80 КАС України, у разі неподання суб`єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
З урахуванням вищенаведеного, суд вирішує справу за наявними у ній матеріалами.
У судове засідання, призначене на 02 жовтня 2020 року, учасники справи не з`явились, про місце, дату і час судового засідання повідомлені належним чином та своєчасно.
У справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З урахуванням вищенаведеного, справу розглянуто в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено наступні обставини та факти.
Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , реалізуючі свої виборчі права, зокрема бути обраною на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області, висунула свою кандидатуру на перших місцевих виборах голови Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області 25 жовтня 2020 року.
Як повідомляє позивач, 25 вересня 2020 року на засіданні Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області за результатами розгляду заяви про реєстрацію та поданих документів проголосовано за реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області.
Відповідач доказів зворотного до суду не надав.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Виборчого кодексу України, суб`єктом виборчого процесу відповідних виборів є:
1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах;
2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів;
3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах;
4) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом;
5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб`єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.
Отже, позивач, у зв`язку з реєстрацією кандидатом на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області, є суб`єктом виборчого процесу на перших місцевих виборах голови та депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області.
При цьому, позивач повідомив у позові, що письмово оформленого рішення щодо реєстрації кандидатом вона не отримала, як і посвідчення кандидата на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області, чим порушені її права, за захистом яких вона звернулась до суду із цим позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, надаючи юридичну кваліфікацію встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Конституції України, громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Постановою Центральної виборчої комісії від 8 серпня 2020 року № 160 “Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року” (зі змінами згідно з Постановою Центральної виборчої комісії № 181 від 18.08.2020), призначено на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1 - 24.
Додатки 1-24 до постанови Центральної виборчої комісії від 8 серпня 2020 року № 160 містять переліки сільських, селищних, міських територіальних громад по областям, у яких призначаються перші місцеві вибори 25 жовтня 2020 року.
Згідно Додатку № 14 до постанови Центральної виборчої комісії
від 8 серпня 2020 року № 160 “Перелік сільських, селищних, міських територіальних громад Одеської області, у яких призначаються перші місцеві вибори 25 жовтня 2020 року”, по Білгород-Дністровському району (пункт 18): обиратиметься на перших виборах депутатів місцевої ради: Кароліно-Бугазька сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області; обиратиметься на перших виборах сільського, селищного, міського голови: Кароліно-Бугазький сільський голова Білгород-Дністровського району Одеської області.
Частиною третьої статті 77 Конституції України визначено, що порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Пунктом 20 ч. 1 ст. 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються організація і порядок проведення виборів і референдумів.
01.01.2020 року набув чинності Виборчий кодекс України від 19.12.2019 № 396-IX, який відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.
Згідно з ч. 2 ст. 6 Виборчого кодексу України, основні виборчі права громадян України включають:
1) право вільно обирати (право голосу на виборах);
2) право бути обраним.
Вимоги до кандидатів встановлюються Конституцією України та цим Кодексом.
Статтею 193 Виборчого кодексу України передбачено, що депутатом, сільським, селищним, міським головою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України. Депутатом, сільським, селищним, міським головою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.
Порядок висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови регламентований статтею 221 Виборчого кодексу України.
Згідно ч.1 ст. 221 Виборчого кодексу України, право висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, реалізується виборцями через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч.ч. 6-7 ст. 221 Виборчого кодексу України, громадянин України, який відповідно до статті 193 цього Кодексу має право бути кандидатом на місцевих виборах, може самовисунутися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом подачі заяви про самовисування до відповідної територіальної виборчої комісії.
До заяви про самовисування додаються документи, передбачені частиною другою статті 224 цього Кодексу.
Особа може бути висунута кандидатом на посаду лише одного сільського, селищного, міського голови від організації партії або в порядку самовисування.
Умови реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови визначені статтею 224 Виборчого кодексу України.
Відповідно до ч. 1 цієї статті, відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, за умови отримання нею таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, підписаної керівником організації партії та засвідченої печаткою організації партії або організації відповідної партії вищого рівня, або печаткою партії;
2) рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови від цієї організації партії, яке має бути підписане керівником організації партії та засвідчене печаткою організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня, а у разі висування місцевою організацією партії кандидата на посаду міського голови - також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);
3) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від цієї організації партії, яка повинна також містити згоду на оприлюднення біографічних відомостей та на обробку персональних даних кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зобов`язання в разі обрання протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати у порядку, встановленому законом, в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права (у разі відсутності таких підприємств чи корпоративних прав - зазначити про їх відсутність), а також зобов`язання в разі обрання припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції та законів України несумісні з посадою сільського, селищного, міського голови (у разі відсутності такої діяльності чи такого мандата - зазначити про їх відсутність);
4) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу;
5) автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов`язково повинна містити: прізвище, власне ім`я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п`яти років до дня висування кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови змінювала прізвище та/або власне ім`я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови (складається у друкованому вигляді);
6) однієї фотографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;
7) копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.
Стаття 229 Виборчого кодексу України визначає Порядок реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Згідно з ч. 1 ст. 229 Виборчого кодексу України, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови реєструється відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією, за умови подання їй документів, передбачених статтею 224 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 7 ст. 229 Виборчого кодексу України, сільська, селищна, міська виборча комісія не пізніш як на п`ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови або заяви про самовисування та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію відповідного кандидата або про відмову в його реєстрації.
Згідно з ч. 8 ст. 229 Виборчого кодексу України, відомості про реєстрацію кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови із зазначенням суб`єкта висування, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), всіх попередніх прізвищ, власних імен, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п`яти років до дня висування кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови змінювала прізвище та/або власне ім`я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання кожного кандидата не пізніш як за двадцять два дні до дня голосування оприлюднюються територіальною виборчою комісією у визначений нею спосіб.
У відповідності з вимогами ч. 9 ст. 229 Виборчого кодексу України, у разі реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія у триденний строк з дня прийняття рішення про реєстрацію видає представнику організації партії або кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови відповідне посвідчення кандидата за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
Рішення про реєстрацію кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови в триденний строк з дня його прийняття розміщується відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією на її офіційному веб-сайті (за наявності), веб-сайті відповідної місцевої ради або в інший визначений нею спосіб та/або на стенді офіційних матеріалів комісії.
Відомості щодо зареєстрованих кандидатів на посаду міського голови із зазначенням суб`єкта висування, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), всіх попередніх прізвищ, власних імен, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п`яти років до дня висування кандидатом на посаду голови змінювала прізвище та/або власне ім`я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання кожного кандидата передаються для оприлюднення на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії у встановленому нею порядку.
Як встановлено судом, спірні правовідносини між сторонами виникли, у зв`язку із ненаданням позивачу у строки, визначені Виборчим кодексом України, у т.ч. на її вимогу, належним чином засвідченої копії постанови про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області та Посвідчення кандидата на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області.
Також позивач оскаржує ненадання їй для ознайомлення протоколу засідання Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області.
Надаючи оцінку наведеним обставинам справи, з огляду на регламентований ч.ч. 8-9 ст. 229 Виборчого кодексу України порядок дій виборчої комісії після реєстрації кандидата, суд дійшов наступних висновків:
- відповідач у триденний строк з дня прийняття рішення про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області не видав вказаному кандидату на посаду сільського голови Посвідчення кандидата за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, чим недотримав вимог ч. 9 ст. 229 Виборчого кодексу України;
- рішення про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області в триденний строк з дня його прийняття (25 вересня 2020 року шляхом голосування на засіданні ТВК) не розміщено відповідачем на офіційному веб-сайті (за наявності), веб-сайті відповідної місцевої ради або в інший визначений нею спосіб та/або на стенді офіційних матеріалів комісії. Відповідачем не надано до суду відповідних доказів.
Стаття 37 Виборчого кодексу України визначає порядок документування діяльності виборчої комісії.
Так, відповідно до ч. 1 цієї статті, документування діяльності виборчих комісій здійснюється у порядку, встановленому цим Кодексом та порядком ведення діловодства виборчих комісій, що затверджується Центральною виборчою комісією.
Згідно з ч. 2 ст. 37 Виборчого кодексу України, на засіданні виборчої комісії протокол засідання веде секретар комісії. За відсутності секретаря комісії чи у разі невиконання ним своїх повноважень на засіданні комісія обирає зі свого складу секретаря засідання, який виконує обов`язки секретаря комісії на відповідному засіданні та при оформленні документів засідання. Протокол засідання комісії підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (секретарем засідання). Протокол засідання комісії надається для ознайомлення членам комісії на їхню вимогу не пізніше наступного засідання комісії, при цьому член комісії має право його підписати. Протокол засідання комісії може бути наданий для ознайомлення суб`єкту виборчого процесу на його вимогу не пізніше наступного засідання комісії.
Відповідно до ч. 3 ст. 37 Виборчого кодексу України, рішення виборчої комісії з розглянутого питання письмово оформляється у формі постанови, яка повинна містити: 1) найменування комісії; 2) найменування постанови; 3) дату, час та місце її прийняття і порядковий номер; 4) мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії; 5) посилання на конкретні положення нормативно-правових актів або постанову виборчої комісії вищого рівня чи судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті постанови; 6) резолютивну частину.
Постанова підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (секретарем засідання).
Як передбачено ч. 4 ст. 37 Виборчого кодексу України, постанова, прийнята виборчою комісією, не пізніше 11 години наступного дня після її прийняття, а прийнята напередодні дня голосування, у день голосування та під час підрахунку голосів, встановлення підсумків голосування, - не пізніш як через чотири години після завершення засідання виборчої комісії вивішується для загального ознайомлення на стенді офіційних матеріалів комісії, облаштованому у приміщенні комісії у місці, вільно доступному для відвідувачів.
Відповідно до абз. 3 ч. 4 ст. 37 Виборчого кодексу України, копія постанови, прийнятої виборчою комісією, засвідчена головою виборчої комісії чи його заступником і секретарем виборчої комісії та скріплена печаткою виборчої комісії, видається суб`єкту виборчого процесу, якого вона стосується, на його вимогу не пізніше ніж через чотири години після її прийняття, а копія постанови, прийнятої напередодні дня голосування та в день голосування, - невідкладно.
Під час розгляду судом даної справи відповідачем не надано доказів виготовлення та розміщення на стенді офіційних матеріалів комісії постанови про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області.
Також відповідачем не надано доказів видачі позивачу Посвідчення кандидата на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області, виготовлене на ім`я ОСОБА_1 та/або інформації щодо підстав не виготовлення та невидання такого посвідчення.
Постановою Центральної виборчої комісії від 10 серпня 2020 року № 173 затверджений Порядок організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів (далі – Порядок № 173).
Згідно з п. 10.1 Порядку № 173, постанова, прийнята на засіданні виборчої комісії, підлягає відповідному оформленню для підписання, видачі (надсилання) і оприлюднення.
Постанова, прийнята виборчою комісією, вивішується для загального ознайомлення на стенді офіційних матеріалів комісії не пізніше 11 години наступного дня після її прийняття, а прийнята напередодні дня голосування (дня повторного голосування), у день голосування (день повторного голосування) та під час підрахунку голосів виборців, встановлення підсумків голосування - не пізніш як через чотири години після завершення засідання виборчої комісії.
У такі самі строки постанова, прийнята окружною виборчою комісією, надсилається через автоматизовану інформаційно-аналітичну систему до Центральної виборчої комісії (п. 10.5 Порядку).
Копія постанови, прийнятої виборчою комісією, засвідчена головою виборчої комісії чи його заступником і секретарем виборчої комісії та скріплена печаткою виборчої комісії, видається суб`єкту виборчого процесу, якого вона стосується, на його вимогу не пізніше ніж через чотири години після її прийняття, а копія постанови, прийнятої напередодні дня голосування (дня повторного голосування) та в день голосування (день повторного голосування), - невідкладно (п. 10.5 Порядку).
Протокольне рішення, прийняте на засіданні виборчої комісії, фіксується у протоколі засідання та не оформлюється окремим документом.
За необхідності може бути виготовлений витяг із протоколу засідання виборчої комісії (додаток 3), що відображає прийняте протокольне рішення (п. 10.7 Порядку).
Відповідно до п. 11.1 Порядку № 173, виборча комісія у процесі своєї діяльності складає акти та протоколи.
Згідно з п. 12.1 Порядку, Протокол засідання виборчої комісії, в якому фіксується хід і результати обговорення питань та прийняття рішень на засіданні комісії (додаток 2), веде секретар комісії (секретар засідання).
Протокол засідання виборчої комісії надається для ознайомлення суб`єкту виборчого процесу на його вимогу не пізніше наступного засідання комісії (п. 12.8).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
На підставі викладеного, враховуючи недотримання виборчою комісією вимог ст. 37, ч.ч. 8-9 ст. 229 Виборчого кодексу України щодо виготовлення та розміщення постанови про реєстрацію кандидата на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 для загального ознайомлення на стенді офіційних матеріалів комісії, облаштованому у приміщенні комісії у місці, вільно доступному для відвідувачів, порушення строку видачі цієї постанови суб`єкту виборчого процесу, якого вона стосується, а також порушення строку видачі ОСОБА_1 посвідчення кандидата на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню шляхом зобов`язання голови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області видати позивачу для ознайомлення протокол засідання Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 25 вересня 2020 року, на якому прийнято рішення про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області; зобов`язання голови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області видати позивачу належним чином засвідчену копію постанови про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області; зобов`язання голови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області видати позивачу Посвідчення кандидата на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області.
При цьому зобов`язальну частину рішення суд покладає на голову Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області за посадою без зазначення ПІБ особи, вказаних у позові, оскільки, у разі зміни голови виборчої комісії, виконання рішення суду буде ускладненим та невиконаним.
Що стосується позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, суд вважає, що у цій частині позову належить відмовити, оскільки зобов`язання відповідача усунути недоліки та видати позивачу протокол, постанову та посвідчення відновить у повній мірі порушені права та інтереси позивача.
Саме такий судовий захист у даній справі суд вважає доцільним та ефективним.
Суд зазначає, що порушення порядку виготовлення постанови у друкованому вигляді є формальним та не свідчить про незаконність дій виборчої комісії.
Отже, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з урахуванням ч. 2 ст. 9 КАС України.
Відповідно ч. 9 ст. 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що при зверненні до суду з даним адміністративним позовом позивачем судовий збір не сплачено.
Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір”, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, сплачується судовий збір за ставкою 0,4 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” від 14.11.2019 № 294-IX, з 01 січня 2020 року встановлено прожитковий мінімум працездатних осіб на місяць у розмірі 2102 гривні.
Адміністративний позов містить вимоги немайнового характеру. Судовий збір за похідні позовні вимоги не сплачується.
Таким чином, за звернення до суду із заявленими позовними вимогами судовий збір складає 840, 80 грн. (за ставкою 0,4 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб: 2102х0,4=840,80).
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Отже, у відповідності до приписів ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат здійснюється таким чином:
- з позивача на спеціальний рахунок Державного бюджету України слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 420, 40 грн. (840,80/2, де 840,80 - ставка судового збору за звернення до суду із цим позовом).
- з відповідача на спеціальний рахунок Державного бюджету України слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 420, 40 грн. (840,80/2, де 840,80 - ставка судового збору за звернення до суду із цим позовом).
Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74, 76-77, 80, 90, 139, 162, 194, 205, 243-246, 255, 268-273 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов кандидата на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 до голови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області Романенко Романа Сергійовича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Кароліно-Бугазька сільська територіальна виборча комісія Білгород-Дністровського району Одеської області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Зобов`язати голову Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області видати ОСОБА_1 для ознайомлення протокол засідання Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 25 вересня 2020 року, на якому прийнято рішення про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області.
Зобов`язати голову Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області видати ОСОБА_1 належним чином засвідчену копію постанови про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області.
Зобов`язати голову Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області видати ОСОБА_1 Посвідчення кандидата на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України (реквізити рахунку: УК у м.Одесі/Київський р-н/22030101; код отримувача 38016923; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); МФО89998, р/р UA338999980313181206084015005, код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір у розмірі 420, 40 грн. (чотириста двадцять гривень 40 коп.).
Стягнути з голови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області за рахунок бюджетних асигнувань Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (код ЄДРПОУ 43782503, адреса місцезнаходження: 67844, Одеська область, Овідіопольський район, с. Кароліно-Бугаз, вул. Приморська, 1) на користь Державного бюджету України (реквізити рахунку: УК у м.Одесі/Київський р-н/22030101; код отримувача 38016923; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); МФО89998, р/р UA338999980313181206084015005, код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір у розмірі 420, 40 грн. (чотириста двадцять гривень 40 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційні скарги на судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 273-277 цього Кодексу, можуть бути подані у дводенний строк з дня їх проголошення, а на судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Рішення суду може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Позивач – Кандидат на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ).
Відповідач – голова Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області Романенко Роман Сергійович (67844, Одеська область, Овідіопольський район, с. Кароліно-Бугаз, вул. Приморська, 1).
Третя особа - Кароліно-Бугазська сільська територіальна виборча комісія Білгород-Дністровського району Одеської області (код ЄДРПОУ 43782503, місцезнаходження юридичної особи: 67844, Одеська область, Овідіопольський район, с. Кароліно-Бугаз, вул. Приморська, 1).
Суддя О.В. Глуханчук
.