Рішення № 91951823, 02.10.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2020
Номер справи
420/9821/20
Номер документу
91951823
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/9821/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Потоцької Н.В.

розглянувши в порядку ст. 273 КАС України (окремі категорії термінових адміністративних справ) у письмовому провадженні справу за позовом Одеської обласної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, треті особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування постанов ТВК,

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 30.09.2020 року о 14:39 год. надійшов адміністративний позов Одеської обласної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області в якому позивач просить:

визнати протиправною та скасувати Постанову Кароліно-Бугазської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 25.09.2020 № 56 «Про відмову у реєстрації ОСОБА_1 у якості кандидата у депутати Кароліно-Бугазської об`єднаної територіальної громади висунутої Одеською обласною організацією політичної партії ВО «Батьківщина»;

визнати протиправною та скасувати Постанову Кароліно-Бугазської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 25.09.2020 № 57 «Про відмову у реєстрації ОСОБА_2 у якості кандидата у депутати Кароліно-Бугазської об`єднаної територіальної громади висунутої Одеською обласною організацією політичної партії ВО «Батьківщина»;

визнати протиправною та скасувати Постанову Кароліно-Бугазської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 25.09.2020 № 58 «Про відмову у реєстрації кандидатів у депутати Кароліно-Бугазької об`єднаної територіальної громади висунутих Одеською обласною організацією політичної партії ВО «Батьківщина».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Постановою Кароліно-Бугазської територіальної виборчої комісії Білгород - Дністровського району Одеської області від 25.09.2020 № 58 відмовлено у реєстрації кандидатами у депутати Кароліно -Бугазької об`єднаної територіальної громади Білгород - Дністровського району.

На думку позивача, вказана постанова винесена з порушенням норм права, а тому підлягає визнанню протиправною та скасуванню.

Вказана постанова прийнята на підставі ч. 7 ст. 230 ВК України.

Разом з тим, для прийняття вказаної постанови відповідачем прийнято постанови від 25.09.2020 № № 56, 57, якими відмовлено у реєстрації двох кандидатів у депутати Кароліно-Бугазської об`єднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району, а саме: ОСОБА_2 та ОСОБА_1 з підстав явно надуманих.

ОСОБА_2 відмовлено у реєстрації кандидатом у депутати за ніби то неподання автобіографії на електронному носії, а ОСОБА_1 відмовлено, посилаючись на нібито відсутність заяви про згоду на балотування від ВО «Батьківщина» у визначеному окрузі.

Такі твердження Відповідача не підтверджуються, являються надуманими, оскільки згідно довідки, складеної секретарем ТВК ОСОБА_3 всі документи, що передбачені ВК України для реєстрації кандидатами у депутати в наявності. Про що свідчить особистий підпис секретаря ТВК.

Отже, відповідач, умисно безпідставно відмовив у реєстрації кандидатів у депутати Кароліно-Бугазської об`єднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району двом представникам партії та тим самим штучно створив умови для відмови у реєстрації кандидатами у депутати Кароліно-Бугазької об`єднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району всім представникам ВО «Батьківщина».

Процесуальні дії.

Ухвалою суду від 30.09.2020 року відкрито провадження у справі з урахуванням особливостей, визначених приписами ст. 273 КАС України для вказаної категорії термінових адміністративних справ.

Ухвалено розглядати справу з урахуванням особливостей, встановлених ст.ст. 268-273 КАС України. Призначено судове засідання на 01 жовтня 2020 року об 11 год. 15 хв.

Про відкриття провадження та дату судового засідання повідомлено представника Одеської обласної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» Гафійчука С.Д. засобами телефонного зв`язку за телефоном НОМЕР_1 , про що секретарем с/з ОСОБА_4 складено телефонограму об 16:32 год.(а/с. 21).

Про відкриття провадження та дату судового засідання повідомлено голову Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_5 засобами телефонного зв`язку за телефоном НОМЕР_2, про що секретарем с/з ОСОБА_4 складено телефонограму об 16:47 год.(а/с. 13).

Відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позов - до 30 вересня 2020 року 18 год. 00 хв. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. Копія відзиву із доданими до них доказами одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи (в тому числі, засобами електронної пошти).

Роз`яснено право позивача подати до суду відповідь на відзив - до 01 жовтня 2020 року 2020 року 10 год. 00 хв. Копія відповіді на відзив із доданими до неї доказами одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи (в тому числі, засобами електронної пошти).

Роз`яснено право відповідача подати до суду заперечення - до 01 жовтня 2020 року 11 год. 00 хв. Заперечення із доданими до них доказами подаються до суду разом із документами, що підтверджують їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (в тому числі, засобами електронної пошти).

Зобов`язано Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області надати засвідчені належним чином копії матеріалів, які стали підставою для прийняття оскаржуваних постанов, і надати відеофіксування засідань (прийому та реєстрації кандидатів у депутати) Кароліно - Бугазської сільської ТВК за 25.09.2020 р. Витребувані докази необхідно надати у строк до 01 жовтня 2020 року 10 год. 00 хв.

Станом на 01.10.2020 року Кароліно-Бугазська сільська територіальна виборча комісія Білгород-Дністровського району Одеської області відзив на позов та витребувані документи до суду не надала.

В судовому засіданні 01.02.2020 року судом витребувано додаткові докази у позивача по справі та оголошено перерву до 02.10.2020 року.

Крім того, до участі у справі залучено третіх осіб - ОСОБА_1 та ОСОБА_2

02.10.2020 року представником позивача засобами електронної пошти №ЕП/15955/20 надані витребувані судом докази, а також докази повідомлення про дату, час та місце третіх осіб.

Також представником позивача надана заява про розгляд справи в письмовому провадженні.

Відповідно до ч. 3 ст. 268 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Розгляд справи проведено в порядку письмового провадження.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.

Рішенням Конференції Одеської обласної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» про висування кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 19 вересня 2020 року вирішено затвердити перелік кандидатів у депутати від Одеської обласної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина».

До вказаного переліку внесено, зокрема, ОСОБА_1 (багатомандатний виборчий округ, в якому висувається кандидат - №1) та ОСОБА_2 (багатомандатний виборчий округ, в якому висувається кандидат - №7).

Заявою від 23 вересня 2020 р. Одеська обласна організація Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» звернулася до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області з проханням зареєструвати кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

Заяву підписано головою Одеської обласної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» ОСОБА_6 .

До заяви додано:

Рішенням Конференції Одеської обласної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» про висування кандидатів у депутати від 19 вересня 2020 року на 1 арк.;

перелік кандидатів у депутати від Одеської обласної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» на 2 арк. та електронному носії;

заяви осіб, включених до переліку кандидатів у депутати від Одеської обласної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина», про згоду балотуватися кандидатами у депутати від цієї організації політичної партії на 8 арк.;

автобіографії осіб, включених до переліку кандидатів у депутати від Одеської обласної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» на 8 арк. та електронному носії;

документ про внесення грошової застави на 1 арк.;

фотографії осіб, включених до переліку кандидатів у депутати від Одеської обласної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина», розміром 4x6 см. (по 1 фотографії кожного кандидата) на 8 арк. та електронному носії;

копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кожного кандидата у депутати на 10 арк.

Наявність усіх документів, у тому числі на оптичному носії інформації, особисто прийняв та перевірив член Кароліно-Бугазської ТВК, секретар комісії ОСОБА_3. 24.09.2020 року в 17 годин 40 хвилин, про що ним надана довідка про прийняття документів.

Вказану заяву від 23.09.2020 року отримав особисто голова Кароліно-Бугазської ТВК ОСОБА_5. 24.09.2020 року в 17 годин 55 хвилин.

25.09.2020 Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області прийнято постанову №56 (час прийняття - 16 год. 30 хв.) «Про відмову у реєстрації ОСОБА_1 у якості кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади, висунутої Одеською обласною організацією Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина». Підстава для відмови - відсутність у заяві про згоду на балотування від вказаної партії відомостей про те, в якому округу вона хоче балотуватися.

25.09.2020 Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області прийнято постанову №57 (час прийняття - 16 год. 32 хв.) «Про відмову у реєстрації ОСОБА_2 у якості кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади, висунутої Одеською обласною організацією Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина». Підстава для відмови - відсутність автобіографії на електронному носії.

25.09.2020 Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області прийнято постанову №58 (час прийняття - 16 год. 34 хв.) «Про відмову у реєстрації кандидатів у депутати Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади, висунутих Одеською обласною організацією Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина». Підстава для відмови - ч. 7 ст. 220 ВК України (під час формування переліку кандидатів до відповідної ради організація партії не забезпечила представництво не менше 30 відсотків осіб однієї статі у загальній кількості кандидатів до відповідної ради).

Постанови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області № 56, 57, 58 видано головою цієї комісії ОСОБА_5 29.09.2020 року.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Виборчим кодексом України.

Частиною 1 ст.38 Конституції України встановлено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Пунктом 20 ч.1 ст.92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються організація і порядок проведення виборів і референдумів.

01.01.2020 року набрав чинності Виборчий кодекс України, який відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.

Верховна Рада України постановою від 15.07.2020 №795-ІХ «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25 жовтня 2020 року, крім виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та в окремих районах, містах, селищах і селах Донецької та Луганської областей, а також депутатів Донецької та Луганської обласних рад (пункти 2 і 3 цієї Постанови).

Відповідно до статті 20 ВК України виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб`єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов`язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.

За змістом статті 32 ВК України в Україні утворюються і діють передбачені цим Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та цим Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів.

Частиною 3 цієї ж статті передбачено, що виборчі комісії діють на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлені Конституцією України, цим Кодексом та законами України.

Територіальні виборчі комісії в межах повноважень, визначених цим Кодексом, забезпечують організацію підготовки та проведення місцевих виборів (ч. 4 ст. 33 ВК України).

Відповідно до частини першої статті 196 ВК України виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи, зокрема: висування та реєстрація кандидатів.

Порядок висування та реєстрації кандидатів на місцевих виборах врегульовано Розділом XXXVII Виборчого кодексу України.

Згідно ч.1 ст.206 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та в порядку, передбачених цим Кодексом та законами України.

Статтею 193 Виборчого кодексу України передбачено, що депутатом, сільським, селищним, міським головою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України. Депутатом, сільським, селищним, міським головою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.

Приписами ч. 1, 2 ст. 228 Виборчого кодексу України встановлено, що сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, висунутих організацією партії в багатомандатному виборчому окрузі, або кандидата в депутати, висунутого шляхом самовисування, за умови подання до відповідної комісії документів, передбачених статтею 223 цього Кодексу.

Подання документів до виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати закінчується за тридцять днів до дня голосування (ч. 2).

Особа, включена організацією партії до переліку кандидатів у депутати відповідної ради, яка на день подання заяви організації партії про реєстрацію кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) до територіальної виборчої комісії не подала заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї організації партії, вважається виключеною із переліку кандидатів у депутати відповідної ради з дня подання заяви організацією партії. Заява такої особи про згоду балотуватися, подана після подання організацією партії заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, не приймається (ч. 3).

Особа, включена організацією партії до переліку кандидатів у депутати відповідної ради, має право до дня реєстрації її кандидатом відкликати свою заяву про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї організації партії. Заява про відкликання заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати від відповідної організації партії може бути засвідчена в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат" або особисто подана відповідною особою до територіальної виборчої комісії. З моменту отримання територіальною виборчою комісією заяви про відкликання заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати від організації партії така особа вважається виключеною із переліку кандидатів у депутати до відповідної ради від цієї організації партії, що враховується при прийнятті територіальною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах. Про отримання такої заяви територіальна виборча комісія письмово повідомляє організацію партії не пізніш як у триденний строк з дня отримання заяви. Повторна заява особи про її згоду балотуватися від організації партії не приймається (ч. 4).

У разі виявлення факту включення особи до переліків кандидатів у депутати відповідної ради від кількох організацій партій та/або самовисування кандидатом у депутати цієї ради або кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови уповноважений член територіальної виборчої комісії не пізніше наступного дня звертається до зазначеної особи з вимогою особисто подати до комісії заяву про підтвердження згоди балотуватися кандидатом у депутати лише від однієї організації партії або в порядку самовисування. Така заява може бути засвідчена в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат", або подана до комісії особисто (ч. 5).

У разі подання особою заяви про підтвердження згоди балотуватися кандидатом у депутати від відповідної організації партії, територіальна виборча комісія відмовляє в її реєстрації кандидатом від решти організацій партій та/або в порядку самовисування в інших виборчих округах.

У разі неподання особою такої заяви протягом двох днів з дня отримання відповідного звернення територіальна виборча комісія відмовляє в її реєстрації кандидатом від усіх організацій партій та/або в порядку самовисування в усіх виборчих округах (ч. 5).

Територіальна виборча комісія не пізніш як на п`ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації (ч. 6).

Порядок висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) встановлений приписами ст. 220 Виборчого кодексу України.

Згідно ч. 1 ст. 220 Виборчого кодексу України, право висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) реалізується виборцями через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, визначеному цим Кодексом.

Особа може бути висунута кандидатом у депутати шляхом висування організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.

Висування кандидатів у депутати організацією партії у кожному багатомандатному виборчому окрузі відбувається на її конференції, зборах у порядку, встановленому статутом партії та цією статтею (ч. 2).

Організація партії може висунути кандидатом у депутати особу, яка є членом цієї партії, або безпартійну особу, яка відповідно до статті 193 цього Кодексу має право бути обраною депутатом (ч. 3).

Організація партії висуває кандидатів із числа осіб, зазначених у частині третій цієї статті, у вигляді переліку кандидатів до відповідної ради (із зазначенням номера багатомандатного виборчого округу, в якому висувається кожен кандидат у депутати), який формується та затверджується на конференції, зборах організації партії (ч. 4).

Кількість кандидатів у депутати, які включаються до переліку кандидатів у депутати відповідної ради щодо кожного багатомандатного виборчого округу, не повинна перевищувати кількість мандатів, які розподіляються у відповідному багатомандатному виборчому окрузі (ч. 5).

Особа має право надати згоду балотуватися до місцевої ради лише від однієї організації партії (якщо вона не балотується в порядку самовисування). (ч. 6).

Умови реєстрації кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч осіб) встановлені приписами ст. 223 Виборчого кодексу України.

Відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, висунутих організацією партії у багатомандатних виборчих округах, за умови отримання нею таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником організації партії та скріпленої печаткою організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня або печаткою партії;

2) рішення конференції, зборів організації партії, зазначеного у частині восьмій статті 220 цього Кодексу, про висування кандидатів у депутати від організації партії та затвердженого переліку кандидатів у депутати відповідної ради, який додається до такого рішення і є його невід`ємною частиною, за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, який обов`язково повинен містити відомості, зазначені у частині десятій статті 220 цього Кодексу, підписаних керівником організації партії і скріплених печаткою організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня або печаткою партії, та в електронному вигляді;

3) заяв осіб, включених до переліку кандидатів у депутати відповідної ради від організації партії про згоду балотуватися кандидатами у депутати від цієї організації партії (в тому числі у відповідному багатомандатному виборчому окрузі), які повинні також містити згоду на оприлюднення біографічних відомостей та на обробку персональних даних кандидата у депутати, а також зобов`язання в разі обрання скласти інший представницький мандат (у разі відсутності мандата - зазначити про його відсутність);

4) документ про внесення організацією партії або кандидатом грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу;

5) автобіографій кандидатів у депутати на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов`язково повинні містити: прізвище, власне ім`я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п`яти років до дня висування кандидатом у депутати змінювала прізвище та/або власне ім`я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата у депутати (складається у друкованому вигляді);

6) по одній фотографії кандидата у депутати розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;

7) копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кожного кандидата у депутати.

У разі виявлення територіальною виборчою комісією розбіжностей між переліком кандидатів до відповідної ради від організації партії, наданим на паперових носіях та в електронному вигляді, перевагу має документ на паперових носіях.

Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати, висунутих організацією партії в багатомандатних округах, здійснюється представником організації партії, уповноваженим на це довіреністю від організації партії.

Представнику організації партії, уповноваженому на підставі довіреності від організації партії, який подав передбачені цією частиною документи, територіальна виборча комісія видає довідку із зазначенням дати і часу прийняття документів, переліку прийнятих документів.

Відповідальність за достовірність та точність відомостей у документах, зазначених у пункті 5 частини першої цієї статті, поданих до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати, несуть особи, висунуті кандидатами у депутати (ч. 4).

Відповідно до частини 1 статті 230 Виборчого кодексу України Територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій політичних партій або до переліку кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах на відповідних місцевих виборах, у разі:

1) порушення встановленого цим Кодексом порядку висування кандидатів, у тому числі перевищення встановленої цим Кодексом кількості кандидатів у депутати у єдиному виборчому списку та територіальному виборчому списку організації партії на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше), кандидатів у депутати в кожному багатомандатному окрузі на виборах депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч), які можуть бути висунуті організаціями партій;

2) відсутності хоча б одного з документів, зазначених у пунктах 1-5 частини першої статті 222, пунктах 1, 2, 4 частини першої статті 223 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави);

3) встановлення нею наявності у передвиборній програмі організації партії положень, спрямованих на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров`я населення;

4) висування кандидатів у депутати від організації партії, яка здійснює пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, їхньої символіки та щодо якої в установленому Кабінетом Міністрів України порядку прийнято рішення про невідповідність її діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".

Відповідно до частини 2 статті 230 Виборчого кодексу України Територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі:

1) відсутності хоча б одного з документів стосовно кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зазначених у пунктах 5-12 частини першої статті 222, пунктах 3-7 частини першої статті 223, частині першій статті 224 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави кандидата на посаду міського голови)";

1-1) порушення порядку висування окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, встановленого статтями 216-221 цього Кодексу, в тому числі щодо заборони одночасного висування;

2) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт припинення громадянства України особою, висунутою кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови;

3) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт виїзду особи, висунутої кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, за межі України для постійного проживання;

4) отримання від суду належним чином засвідченої копії судового рішення, яким особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, визнано недієздатною;

5) наявності в особи, висунутої кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку;

6) виявлення інших обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, права бути обраною депутатом.

У частині 3 вказаної статті встановлено, що помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію документах, якщо їх наявність не є перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей, не є підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

У разі відсутності в поданих на реєстрацію документах інформації, яка обов`язково повинна бути зазначена відповідно до вимог цього Кодексу, про це невідкладно повідомляється відповідний суб`єкт подання документів.

Виявлені недоліки у поданих документах можуть бути усунуті шляхом подання не пізніше наступного дня після отримання зазначеного повідомлення уточнених або інших документів для реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Якщо уточнені або інші документи не надійшли у цей строк, відповідні документи вважаються відсутніми.

Частиною 4 встановлено, що рішення про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття видається (направляється) представнику організації партії (у разі висування такої особи організацією партії) та кандидату в депутати, кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови (у разі самовисування).

Згідно пункту 1.1 Порядку організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 10 серпня 2020 року № 173, виборчі комісії в Україні утворюються і діють як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, що відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів. Виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів і забезпечувати реалізацію виборчих прав громадян України, додержання та однакове застосування виборчого законодавства.

Згідно пункту 9.7 Порядку організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 10 серпня 2020 року № 173, постанова виборчої комісії повинна містити: найменування комісії; найменування постанови; час, дату та місце її прийняття; порядковий номер; мотивувальну частину; нормативно-правове обґрунтування; резолютивну частину.

Нормативно-правовим обґрунтуванням постанови є посилання на конкретні положення нормативно-правових актів або постанову виборчої комісії вищого рівня або судові рішення, якими керувалася комісія під час прийняття постанови.

Судом встановлено, що 23.09.2020 р. Одеська Обласна організація Всеукраїнського об`єднання "Батьківщина" в особі Голови ОСОБА_6 звернулася до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області з документами відповідно до ст. 223 Виборчого кодексу України про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах з виборів депутатів Кароліно - Бугазької сільської ради Білгород - Дністровського району Оденської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року включених до переліку кандидатів у депутати від Одеської обласної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина», затвердженого на конференції Одеської обласної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина», що відбулась 19 вересня 2020 року, разом з документами відповідно до ст.223 Виборчого кодексу України.

Секретар Кароліно-Бугазської сільської ТВК ОСОБА_3 особисто приймав пакет документів, поданих Одеською обласною організацією Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» та перевірив електронні носії інформації на яких були усі документи, як того вимагає Виборчий кодекс України.

Заяву позивача прийнято без зауважень стосовно відсутності будь-якого з необхідних для реєстрації документів.

Відповідно до ч. 3 ст. 230 Виборчого кодекс України у разі відсутності в поданих на реєстрацію документах інформації, яка обов`язково повинна бути зазначена відповідно до вимог цього Кодексу, про це невідкладно повідомляється відповідний суб`єкт подання документів. Виявлені недоліки у поданих документах можуть бути усунуті шляхом подання не пізніше наступного дня після отримання зазначеного повідомлення уточнених або інших документів для реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. Суд звертає увагу, що позивача, третіх осіб: ОСОБА_2 , ОСОБА_1 не повідомлялося про невідповідності або відсутність будь-якого з документів.

Суб`єкти висування позивача, в період з 23.09.2020 року по 25.09.2020 року не отримували повідомлення про невідповідність їх документів закону чи відсутності частини з них, у зв`язку із чим, суд вважає, що суб`єкт висування ООО ВО "Батьківщина" та ОСОБА_2 , ОСОБА_1 вчинили всі необхідні дії для реєстрації кандидатом у депутати від ООО ВО "Батьківщина" шляхом подання передбачених законом документів у визначені виборчим законом строки, що давало їм законні очікування на реєстрацію ОСОБА_2 , ОСОБА_1 кандидатом у депутати від ООО ВО "Батьківщина" та реєстрацію усіх висунутих кандидатів у депутати по багатомандатним виборчим округам відповідно до переліку кандидатів у депутати Одеської обласної організації політичної партії ВО "Батьківщина".

Практикою Суду ЄС та ЄСПЛ законні очікування розглядаються, як елемент правової визначеності, в тому числі і тоді, коли йдеться про захист законних очікувань щодо здійснення права власності і саме у зв`язку із автономними поняттями майна та власності. У своїй практиці ЄСПЛ конструкцію «законні очікування» використовував неодноразово.

Суд уже констатував, що процесуальні норми створюються для забезпечення належного відправлення правосуддя та дотримання принципу юридичної визначеності та що сторони провадження повинні мати право очікувати застосування вищезазначених норм. Принцип юридичної визначеності застосовується не тільки щодо сторін провадження, а й до національних судів (рішення у справі «Дія-97» проти України (п. 47); «Олександр Волков проти України» (п. 143). У рішенні ЄСПЛ у справі «Суханов та Ільченко проти України» зазначено: за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися ст. 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов`язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування (див. рішення у справі «Копецький проти Словаччини»).

Таким чином, характеристика очікувань, як легітимних поєднує в собі: 1) їх законність, яка зумовлена реалізацією особою належного їй суб`єктивного права, 2) їх обґрунтованість, тобто зумовлену законом раціональність сподівань учасників суспільних відносин.

Крім викладеного також необхідно врахувати висновки Центральної виборчої комісії, які викладені у постанові № 316 від 29.09.2020 року:

«Інші порушення, про які зазначено в постанові Уманської міської територіальної виборчої комісії від 25 вересня 2020 року № 26 як підстави для відмови в реєстрації кандидата, а саме не зазначення в автобіографії повних відомостей про наявність або відсутність судимості, а також зазначення у заяві про згоду балотуватися кандидатом на посаду міського голови відомостей, що вказують на наявність представницького мандата, що є несумісним із зайняттям посади міського голови, фактично є неточностями у поданих документах, які не є перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей, можуть бути усунуті в порядку, визначеному частиною третьою статті 230 Кодексу.

Отже, такі недоліки не можуть вважатися підставою для відмови в реєстрації кандидата на посаду міського голови відповідно до пункту 1 частини другої статті 230 Кодексу.

Частина четверта статті 230 Кодексу містить імперативний припис, який зобов`язує виборчу комісію навести у відмові в реєстрації кандидата на посаду міського голови вичерпні підстави відмови.

Комісія бере до уваги, що за положеннями частини восьмої статті 7 Кодексу не допускаються обмеження стосовно участі громадян України у виборчому процесі, крім обмежень, передбачених Конституцією України та Кодексом.

Частиною другою статті 1, пунктами 1 - 3 частини першої статті 17, пунктами 1, 2 частини першої статті 21 зазначеного Закону на Центральну виборчу комісію покладено повноваження щодо забезпечення реалізації і захисту виборчих прав громадян України, дотримання передбачених Конституцією та законами України принципів і засад виборчого процесу, контролю за діяльністю виборчих комісій, які утворюються для організації підготовки та проведення місцевих виборів, а також за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори на всій території України.

Рішення виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийнято з перевищенням її повноважень, може бути скасовано виборчою комісією вищого рівня або судом (частина п`ятнадцята статті 36 Кодексу).

З огляду на викладене Комісія зазначає, що наслідком прийняття постанови Уманської міської територіальної виборчої комісії від 25 вересня 2020 року № 26 всупереч вимогам Кодексу стало позбавлення суб`єкта виборчого процесу - Черкаської обласної організації політичної партії "ПРОПОЗИЦІЯ" гарантованого Кодексом права на висування кандидатів на виборах Уманського міського голови Уманського району Черкаської області, а відповідного кандидата - права бути обраним.

За таких обставин постанова Уманської міської територіальної виборчої комісії від 25 вересня 2020 року № 26 повинна бути скасована як така, що суперечить вимогам Кодексу».

У відповідності до вимог статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Разом з тим, суд вказує, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності.

Отже, під дискреційним повноваженням слід розуміти таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.

В адміністративному судочинстві діє принцип офіційності, який полягає в активній позиції суду щодо з`ясування всіх обставин у справі. Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов`язку суд витребує названі документи та матеріали, а якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів (частина 5 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Кароліно-Бугазька територіальна виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області у спірних правовідносинах є суб`єктом владних повноважень, який Виборчим кодексом України наділений повноваженнями приймати рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації. Вказані повноваження є дискреційними.

На підставі викладеного, оскільки спірні постанови прийняті на підставі протиправної відмови, а наведені відповідачем мотиви судом спростовано, такі постанови підлягають скасуванню.

Стосовно судового контролю за дискреційними адміністративними актами суб`єктів владних повноважень Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював позицію з цього питання, згідно якої національні суди повинні проконтролювати, чи не є викладені у них висновки адміністративних органів щодо обставин у справі довільними та нераціональними, непідтвердженими доказами або ж такими, що є помилковими щодо фактів; у будь-якому разі суди повинні дослідити такі акти, якщо їх об`єктивність та обґрунтованість є ключовим питанням правового спору (пункти 156-157, 159 рішення у справі "Сігма радіо телевіжн лтд. проти Кіпру" (Sigma Radio Television ltd. v. Cyprus № 32181/04); пункт 44 рішення у справі "Брайєн проти Об`єднаного Королівства" (Bryan v. the United Kingdom); пункти 47-56 рішення у справі "Путтер проти Болгарії" (Putter v. Bulgaria № 38780/02).

Поняття дискреційних повноважень наведене, зокрема, у Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до яких під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Тобто, дискреційними є право суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом такого права є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова "може".

Натомість, відповідач не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти не за законом, а на власний розсуд.

Аналогічна позиція викладена, зокрема у постанові Верховного Суду від 30 липня 2020 року у справі № 826/10085/16.

Отже, Кароліно-Бугазською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області не доведено правомірності та обґрунтованості винесеного рішення (постанов №№ 56, 57, 58), з урахуванням вимог, визначених частиною 2 статті 19 Конституції України, частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, позов Одеської обласної організації політичної партії ВО "Батьківщина" підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.8, 9,72-77,139, 242-244, 246, 250, 255, 273, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Одеської обласної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, треті особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування постанов ТВК - задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати Постанову Кароліно - Бугазської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 25.09.2020 № 56 "Про відмову у реєстрації ОСОБА_1 у якості кандидата у депутати Кароліно -Бугазської об`єднаної територіальної громади висунутої Одеською обласною організацією політичної партії ВО "Батьківщина".

Визнати протиправною та скасувати Постанову Кароліно - Бугазської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 25.09.2020 № 57 "Про відмову у реєстрації ОСОБА_2 якості кандидата у депутати Кароліно -Бугазської об`єднаної територіальної громади висунутої Одеською обласною організацією політичної партії ВО "Батьківщина".

Визнати протиправною та скасувати Постанову Кароліно - Бугазської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 25.09.2020 № 58 "Про відмову у реєстрації кандидатів у депутати Кароліно - Бугазської об`єднаної територіальної громади висунутих Одеською обласною організацією політичної партії ВО "Батьківщина".

Стягнути з Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (ідентифікаційний код юридичної особи 43782503, місцезнаходження юридичної особи: 67844, Одеська область, Овідіопольський район, село Кароліно-Бугаз, вул. Приморська, будинок 1) на користь Одеської обласної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» (адреса: вул. Преображенська, 45, м. Одеса, 65107) сплачений судовий збір у сумі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві грн.) за квитанцією №ПН742 від 30.09.2020 року.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двох днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий суддя Потоцька Н.В.

.