Рішення № 91951734, 01.10.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2020
Номер справи
420/9760/20
Номер документу
91951734
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/9760/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Глуханчука О.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

29 вересня 2020 року о 17 год. 45 хв. до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, у якому позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, прийняте 25 вересня 2020 року, яким відмовлено у реєстрації ОСОБА_1 як кандидата в депутати Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області у багатомандатному виборчому окрузі № 1 на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року;

зобов`язати Кароліно-Бугазьку сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області (код ЄДРПОУ 43782503, вул. Приморська, 1, с. Кароліно-Бугаз Овідіопольський район Одеської області, 67844) зареєструвати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) кандидатом в депутати Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області у багатомандатному виборчому окрузі № 1 з перших місцевих виборів 25 жовтня 2020 року;

визначити спосіб та порядок виконання рішення шляхом (1) його розміщення для загального ознайомлення у триденний строк, (2) видачі ОСОБА_1 в цей же строк посвідчення кандидата в депутати за формою, визначеною Центральною виборчою комісією, (3) включення відомостей про ОСОБА_1 як кандидата до будь-якої інформації, що підлягає оприлюдненню згідно закону щодо зареєстрованих кандидатів на перші місцеві вибори 25 жовтня 2020 року, а також (4) включення відомостей про ОСОБА_1 як зареєстрованого кандидата до тексту виборчого бюлетеня на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року;

в порядку частини сьомої статті 81 КАС України оглянути сторінку соціальної мережі Facebook “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” (мовою оригіналу) за посиланням: https://www.facebook.com/ відео, що розміщене 25.09.2020 о 21:36 (проміжок трансляції з 24 хв. 18 сек. до 27 хв. 35 сек.);

вирішити питання про розподіл судових витрат;

справу розглянути за відсутності позивача.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що Постановою Центральної виборчої комісії від 08 серпня 2020 року № 160 “Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року” призначено, з поміж іншого, перші вибори депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області.

Відповідно до частини першої статті 216 Виборчого кодексу України висування кандидатів у депутати розпочинається за сорок днів до дня голосування і закінчується за тридцять днів до дня голосування, що відповідно та Календарного плану основних організаційних заходів з підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 30 серпня 2020 року № 212, приходиться на період часу з 15 по 24 вересня 2020 року включно.

Позивач зазначив, що перелік документів для реєстрації кандидата в депутати, висунутого шляхом само висування, визначений ч.ч. 4-7 ст. 223 Виборчого кодексу України.

Будучи самовисуванцем, позивачем на виконання вимог ч.ч. 4-7 ст. 223 Виборчого кодексу України, 24 вересня 2020 року особисто було подано до Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області весь передбачений для реєстрації кандидата в депутати, висунутого шляхом самовисування, пакет документів, а саме: заяву про самовисування та реєстрацію, автобіографію кандидата в письмовому та електронному виді, документ про внесення грошової застави в розмірі 1000 грн., фотографію кандидата розміром 4x6 в друкованому та електронному виді та копію першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки.

Вказані обставини щодо подання документів за цим переліком підтверджуються виданою відповідачем довідкою із зазначенням дати і часу прийняття документів.

Як зазначає позивач, 25 вересня 2020 року відбулося засідання Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, на якій розглядалася у т.ч. заява ОСОБА_1 разом із доданими документами.

Як повідомляє позивач, після обговорення його питання відповідачем прийнято рішення про відмову в реєстрації позивача як кандидата в депутати, який висунутий шляхом само висування, з підстав (як було оголошено під час голосування) подання недостовірних відомостей, вказаних в автобіографії.

Не погоджуючись із вказаним рішенням щодо відмови у реєстрації кандидатом в депутати Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, позивач звернувся до суду з даним позовом, оскільки вважає, що відповідачем порушено його пасивне виборче право бути обраним.

При цьому позивач зазначив, що письмово оформленого рішення щодо відмови у реєстрації він не отримав, а звернувшись до відповідача 28 вересня 2020 року отримав відповідь про те, що вказане рішення відсутнє в останнього через певні події, що відбувалися в приміщенні виборчої комісії та зникнення виборчої документації з її фізичного володіння.

Однак, як вказує позивач, обставина прийняття оскаржуваного рішення, а також хід його обговорення та аргументи, з яких воно прийнято відповідачем підтверджується відеозаписом засідання виборчої комісії, що викладений на сторінці соціальної мережі Facebook “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” (мовою оригіналу) за посиланням: https://www.facebook.com/ відео, що розміщене 25.09.2020 о 21:36 (проміжок трансляції з 24 хв. 18 сек. до 27 хв. 35 сек.).

Згідно змісту обговорення заяви, підставами для відмови стали наступні аргументи відповідача: відсутність у заяві про реєстрацію слів “об`єднаної територіальної громади” в назві ради, депутати якої обираються на перших місцевих виборах; подання недостовірних відомостей в автобіографії, а саме - зазначення в графі “Посада (заняття)” - “Начальник рятувальних станцій в смт Затока” та відповідно у графі “Місце роботи” - “Тимчасово не працюю”.

Що стосується аргументації відповідача про незазначення у назві ради, до якої відбуваються вибори з депутатів слів “об`єднаної територіальної громади”, позивач вказав на те, що в додатку 14 Постанови Центральної виборчої комісії від 08 серпня 2020 року № 160 наведений перелік сільських, селищних, міських територіальних громад Одеської області, у яких призначаються перші місцеві вибори 25 жовтня 2020 року, найменування територіальної громади зазначено як “Кароліно-Бугазька сільська територіальна громада”, найменування ради, що обиратиметься на перших місцевих виборах зазначено як “Кароліно-Бугазька сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області”.

Отже, позивач стверджує, що слово чи словосполучення “об`єднана територіальна громада” відсутнє в назві сільської ради, що обиратиметься на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, відтак ним вірно та без помилок зазначено назву ради - Кароліно-Бугазька сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області.

Що стосується аргументації з приводу подання недостовірних відомостей в автобіографії, позивач зазначив, що в графі посада він зазначив начальник рятувальних станцій в смт Затока, у графі “Місце роботи” вказано “Тимчасово не працюю”, що відповідає реальному стану речей на момент подання такої автобіографії.

Отже, на переконання позивача, жодного зазначення недостовірних відомостей в автобіографії не було.

Також позивач, у зв`язку із тим, що станом на 25 вересня 2020 року сплинув термін реєстрації кандидатів на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, вважає, що для відновлення його прав у рішенні суду має бути визначено спосіб та порядок виконання рішення шляхом (1) його розміщення для загального ознайомлення у триденний строк, (2) видачі ОСОБА_1 в цей же строк посвідчення кандидата в депутати за формою, визначеною Центральною виборчою комісією, (3) включення відомостей про ОСОБА_1 як кандидата до будь-якої інформації, що підлягає оприлюдненню згідно закону щодо зареєстрованих кандидатів на перші місцеві вибори 25 жовтня 2020 року, а також (4) включення відомостей про ОСОБА_1 як зареєстрованого кандидата до тексту виборчого бюлетеня на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

Ухвалою суд від 30 вересня 2020 року відкрито провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії. Суд постановив:

- розглядати справу з урахуванням особливостей, встановлених ст.ст. 268-273 КАС України;

- призначити судове засідання на 01 жовтня 2020 року об 11 годині 00 хвилин у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 14, зала судових засідань №22;

- встановити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, у тому числі засобами електронної пошти, до 01 жовтня 2020 року - 09 год. 10 хв.

Однак, у строк встановлений судом, відповідач відзив на адміністративний позов не надав, з клопотаннями/заявами щодо продовження строку на подання відзиву до суду не звертався.

Згідно вимог ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Також ухвалою від 30 вересня 2020 судом витребувано від Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області належним чином засвідчені копії документів, на підставі яких прийнято рішення про відмову у реєстрації ОСОБА_1 як кандидата в депутати Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області у багатомандатному виборчому окрузі № 1 на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, зокрема, але не виключно:

повний пакет документів поданих ОСОБА_1 для реєстрації кандидатом в депутати Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області у багатомандатному виборчому окрузі № 1 на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

протокол засідання Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 25 вересня 2020 року, на якому відбувалось голосування щодо реєстрації кандидатів у депутати Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, зокрема, ОСОБА_1 ;

постанови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 25 вересня 2020 року, якою відмовлено у реєстрації ОСОБА_1 як кандидата в депутати Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області у багатомандатному виборчому окрузі № 1 на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

У встановлений судом строк відповідач витребувані судом докази не надав.

Відповідно до ч. 9 ст. 80 КАС України, у разі неподання суб`єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.

З урахуванням вищенаведеного, суд вирішує справу за наявними у ній матеріалами.

У судове засідання, призначене на 01 жовтня 2020 року учасники справи не з`явились, про місце, дату і час судового засідання повідомлені належним чином та своєчасно. Позивач у прохальній частині позову просив розглянути справи за його відсутності.

У справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

У судовому засіданні 01 жовтня 2020 року після дослідження доказів, а саме відеозапису засідання виборчої комісії, що викладене на сторінці соціальної мережі Facebook “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” (мовою оригіналу) за посиланням: https://www.facebook.com/firstinfoZatoka/videos/335378810871126/?extid=eAUbsFzw6yzbr94f, суд ухвалив продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено наступні обставини та факти.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , 24 вересня 2020 року звернувся до Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області з пакетом документів для реєстрації кандидатом в депутати до Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області.

Згідно довідки про прийняття документів, членом Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 прийнято від позивача:

заяву про самовисування та реєстрацію кандидатом;

документ про внесення грошової застави;

автобіографію кандидата в письмовому та електронному виді;

фотографію кандидата;

копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України.

Прийняття вказаного переліку документів засвідчено підписом члена Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 (а.с. 11).

У судовому засіданні 01 жовтня 2020 року під час дослідження доказів, судом досліджено відеозапис засідання Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, що викладений на сторінці соціальної мережі Facebook “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” (мовою оригіналу) за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 проміжок трансляції з 24 хв. 18 сек. до 27 хв. 35 сек., де зафіксоване розгляд заяви та поданих для реєстрації документів ОСОБА_1 .

Судом встановлено, що на засіданні Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, що відбулось 25 вересня 2020 року, за результатами розгляду заяви та документів ОСОБА_1 проголосовано за відмову у реєстрації ОСОБА_1 як кандидата в депутати Кароліно-Бугазької сільської ОТГ Білгород-Дністровського району Одеської області на перших місцевих виборах депутатів Кароліно-Бугазької сільської ОТГ Білгород-Дністровського району Одеської області 25 жовтня 2020 року.

Зі змісту обговорення заяви та документів ОСОБА_1 вбачається, що підставою відмови у реєстрації ОСОБА_1 кандидатом в депутати Кароліно-Бугазької сільської ОТГ Білгород-Дністровського району Одеської області стало надання недостовірних відомостей в автобіографії, а також неправильне зазначення найменування сільської ради територіальної громади, що обиратиметься на перших виборах депутатів місцевої ради: Кароліно-Бугазька сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області замість Кароліно-Бугазька сільська ОТГ Білгород-Дністровського району Одеської області.

При цьому, позивач повідомив у позові, що письмово оформленого рішення щодо відмови у реєстрації він не отримав, а звернувшись до відповідача 28 вересня 2020 року отримав відповідь про те, що вказане рішення відсутнє в останнього через певні події, що відбувалися в приміщенні виборчої комісії та зникнення виборчої документації з її фізичного володіння.

Вважаючи своє право порушеним діями та рішенням Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії щодо відмови у реєстрації у якості кандидата у депутати Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, висунутого шляхом самовисування, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, надаючи юридичну кваліфікацію встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 38 Конституції України, громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Частиною третьої статті 77 Конституції України визначено, що порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.

Пунктом 20 ч. 1 ст. 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються організація і порядок проведення виборів і референдумів.

01.01.2020 року набув чинності Виборчий кодекс України від 19.12.2019 № 396-IX, який відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.

Згідно з ч. 2 ст. 6 Виборчого кодексу України, основні виборчі права громадян України включають:

1) право вільно обирати (право голосу на виборах);

2) право бути обраним.

Вимоги до кандидатів встановлюються Конституцією України та цим Кодексом.

Статтею 193 Виборчого кодексу України передбачено, що депутатом, сільським, селищним, міським головою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України. Депутатом, сільським, селищним, міським головою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 220 Виборчого кодексу України, право висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) реалізується виборцями через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, визначеному цим Кодексом.

Особа може бути висунута кандидатом у депутати шляхом висування організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.

Умови реєстрації кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч осіб) визначені ст.223 Виборчого кодексу України.

Відповідно до ч. 1 ст. 223 Виборчого кодексу України, відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, висунутих організацією партії у багатомандатних виборчих округах, за умови отримання нею таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником організації партії та скріпленої печаткою організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня або печаткою партії;

2) рішення конференції, зборів організації партії, зазначеного у частині восьмій статті 220 цього Кодексу, про висування кандидатів у депутати від організації партії та затвердженого переліку кандидатів у депутати відповідної ради, який додається до такого рішення і є його невід`ємною частиною, за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, який обов`язково повинен містити відомості, зазначені у частині десятій статті 220 цього Кодексу, підписаних керівником організації партії і скріплених печаткою організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня або печаткою партії, та в електронному вигляді;

3) заяв осіб, включених до переліку кандидатів у депутати відповідної ради від організації партії про згоду балотуватися кандидатами у депутати від цієї організації партії (в тому числі у відповідному багатомандатному виборчому окрузі), які повинні також містити згоду на оприлюднення біографічних відомостей та на обробку персональних даних кандидата у депутати, а також зобов`язання в разі обрання скласти інший представницький мандат (у разі відсутності мандата - зазначити про його відсутність);

4) документ про внесення організацією партії або кандидатом грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу;

5) автобіографій кандидатів у депутати на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов`язково повинні містити: прізвище, власне ім`я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п`яти років до дня висування кандидатом у депутати змінювала прізвище та/або власне ім`я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата у депутати (складається у друкованому вигляді);

6) по одній фотографії кандидата у депутати розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;

7) копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кожного кандидата у депутати.

У відповідності з ч.ч. 2-4 Виборчого кодексу України, відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред`явлення ним документа, передбаченого частиною першою статті 8 цього Кодексу, та подання ним документів, передбачених пунктами 4-7 частини першої цієї статті, а також особисто підписаної ним заяви про самовисування кандидатом у депутати із згодою на оприлюднення біографічних відомостей та на обробку персональних даних у зв`язку з участю у виборах до сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч).

Кандидату у депутати, який подав документи про самовисування, територіальна виборча комісія видає довідку із зазначенням дати і часу прийняття документів, переліку прийнятих документів.

Відповідна територіальна виборча комісія не розглядає документи, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, якщо вони подані з порушенням строків, передбачених частиною другою статті 228 цього Кодексу, про що повідомляється суб`єкта звернення листом за підписом голови комісії або за його дорученням - члена територіальної виборчої комісії.

Відповідальність за достовірність та точність відомостей у документах, зазначених у пункті 5 частини першої цієї статті, поданих до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати, несуть особи, висунуті кандидатами у депутати.

Підстави для відмови в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови визначені статтею 230 Виборчого кодексу України, зокрема частиною другою встановлено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі:

1) відсутності хоча б одного з документів стосовно кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зазначених у пунктах 5-12 частини першої статті 222, пунктах 3-7 частини першої статті 223, частині першій статті 224 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави кандидата на посаду міського голови)";

1-1) порушення порядку висування окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, встановленого статтями 216-221 цього Кодексу, в тому числі щодо заборони одночасного висування;

2) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт припинення громадянства України особою, висунутою кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови;

3) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт виїзду особи, висунутої кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, за межі України для постійного проживання;

4) отримання від суду належним чином засвідченої копії судового рішення, яким особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, визнано недієздатною;

5) наявності в особи, висунутої кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку;

6) виявлення інших обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, права бути обраною депутатом.

Водночас, частиною 3 статті 230 Виборчого кодексу України визначено, що помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію документах, якщо їх наявність не є перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей, не є підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

У разі відсутності в поданих на реєстрацію документах інформації, яка обов`язково повинна бути зазначена відповідно до вимог цього Кодексу, про це невідкладно повідомляється відповідний суб`єкт подання документів.

Виявлені недоліки у поданих документах можуть бути усунуті шляхом подання не пізніше наступного дня після отримання зазначеного повідомлення уточнених або інших документів для реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Якщо уточнені або інші документи не надійшли у цей строк, відповідні документи вважаються відсутніми.

Як встановлено судом зі змісту відеозапису засідання виборчої комісії, що викладене на сторінці соціальної мережі Facebook “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” (мовою оригіналу) за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 підставою відмови у реєстрації відповідачем зазначено надання позивачем недостовірних відомостей в автобіографії.

Згідно розміщеного за цим посиланням відео, проміжок трансляції з 24 хв. 18 сек. до 27 хв. 35 сек. стосується обговорення заяви та документів, поданих позивачем.

Згідно змісту обговорення заяви, підставами для відмови стали наступні аргументи відповідача:

відсутність у заяві про реєстрацію слів “об`єднаної територіальної громади” в назві ради, депутати якої обираються на перших місцевих виборах;

подання недостовірних відомостей в автобіографії, а саме - зазначення в графі “Посада (заняття)” - “Начальник рятувальних станцій в смт Затока”, а у графі “Місце роботи” - “Тимчасово не працюю”.

Щодо стосується зазначення найменування сільської ради територіальної громади, що обиратиметься на перших виборах депутатів місцевої ради: Кароліно-Бугазька сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області замість Кароліно-Бугазька сільська ОТГ Білгород-Дністровського району Одеської області, суд зазначає наступне.

Постановою Центральної виборчої комісії від 8 серпня 2020 року № 160 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року» (зі змінами згідно з Постановою Центральної виборчої комісії № 181 від 18.08.2020), призначено на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1 - 24.

Додатки 1-24 до постанови Центральної виборчої комісії від 8 серпня 2020 року № 160 містять переліки сільських, селищних, міських територіальних громад по областям, у яких призначаються перші місцеві вибори 25 жовтня 2020 року.

За структурою кожен з додатків складається з чотирьох колонок: 1) номер по порядку; 2) Найменування сільської, селищної, міської територіальної громади, у якій призначаються перші місцеві вибори; 3) Найменування сільської, селищної, міської ради територіальної громади, що обиратиметься на перших виборах депутатів місцевої ради; 4) Найменування посади сільського, селищного, міського голови, що обиратиметься на перших виборах сільського, селищного, міського голови.

Згідно Додатку № 14 до постанови Центральної виборчої комісії

від 8 серпня 2020 року № 160 «Перелік сільських, селищних, міських територіальних громад Одеської області, у яких призначаються перші місцеві вибори 25 жовтня 2020 року», по Білгород-Дністровському району (пункт 18):

найменування сільської, селищної, міської територіальної громади, у якій призначаються перші місцеві вибори: Кароліно-Бугазька сільська територіальна громада;

найменування сільської, селищної, міської ради територіальної громади, що обиратиметься на перших виборах депутатів місцевої ради: Кароліно-Бугазька сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області;

найменування посади сільського, селищного, міського голови, що обиратиметься на перших виборах сільського, селищного, міського голови: Кароліно-Бугазький сільський голова Білгород-Дністровського району Одеської області.

Тобто, зазначення позивачем назви Кароліно-Бугазька сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області, до якої ОСОБА_1 має намір обиратись депутатом на перших виборах депутатів місцевої ради 25 жовтня 2020 року, не суперечить приписам постанови Центральної виборчої комісії від 8 серпня 2020 року № 160.

Отже, вказані обставини не можуть бути підставою для відмови позивачу у реєстрації кандидатом в депутати Кароліно-Бугазької сільської ОТГ Білгород-Дністровського району Одеської області.

Що стосується достовірності відомостей, зазначених в автобіографії кандидата у депутати Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 .

Так, відповідач визнав недостовірними відомості зазначені позивачем в графі «Посада (заняття): начальник рятувальних станцій в смт Затока», а також в графі «Місце роботи: тимчасово не працюю».

Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 12.03.2003 року проведено державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , дата та номер запису в ЄДР: 02.02.2006, 25520170000002796.

19 травня 2020 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис № 25520060003002796 про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за власним рішенням.

Рішенням Виконавчого комітету Затоківської селищної ради від 24 червня 2019 року № 513 «Про закріплення прокатних пунктів на водних об`єктах смт Затока міста Білгород-Дністровського Одеської області за фізичними особами підприємцями», закріплені прокатні пункти на водних об`єктах смт Затока міста Білгород- Дністровського Одеської області за фізичними особами - підприємцями та покладено на них обов`язки рятування людського життя на воді, зокрема за ОСОБА_1 закріплено пляж біля ДТ «Южанка», б/в «Черемшина», «Надзбруччя» (а.с. 14-15).

Отже, діяльність позивача пов`язана з рятуванням людського життя на воді, цією діяльністю позивач займався і як фізична особа-підприємець.

До 19.05.2020 року позивач був зареєстрований фізичною особою-підприємцем.

19.05.2020 року припинив підприємницьку діяльність, у зв`язку із чим в автобіографії в графі «Місце роботи» зазначив: «тимчасово не працюю».

Водночас, як встановлено судом, та не спростовано жодним доказом відповідачем, Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород- Дністровського району Одеської області всупереч приписам частини 3 статті 230 Виборчого кодексу України не було невідкладно повідомлено позивачу про неточність відомостей, зазначених ним автобіографії, стосовно місця роботи та займаної посади.

Надаючи оцінку наведеним обставинам справи, суд зазначає, що допущена позивачем неточність в поданій на реєстрацію автобіографії могла бути усунута позивачем шляхом подання не пізніше наступного дня після отримання повідомлення від відповідача уточнених або інших документів.

Натомість, відповідач невідкладно не повідомив суб`єкта подання документів про виявлену неповноту даних в автобіографії, чим позбавив позивача можливості усунення виявлених у поданих документах недоліків шляхом подання уточнених або інших документів як, передбачено ч. 3 ст. 230 Виборчого кодексу України.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 10 Виборчого кодексу України, з метою перевірки щодо наявності чи відсутності підстав для прийняття рішення про реєстрацію чи про відмову в реєстрації кандидата на відповідних виборах Центральна виборча комісія, територіальна виборча комісія з місцевих виборів можуть запитувати та безоплатно одержувати від Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства закордонних справ України, Державної прикордонної служби України, Державної судової адміністрації України, Національного агентства з питань запобігання корупції, а в разі необхідності - від інших державних органів інформацію, необхідну для проведення такої перевірки.

Суб`єкти, яким адресовано зазначений запит, зобов`язані невідкладно, але не більше ніж протягом двох днів з дня його надходження, надати виборчій комісії відповідну інформацію щодо відомостей про вибуття особи, висунутої кандидатом, за межі України для постійного проживання, припинення нею громадянства України, наявності чи відсутності судимості, виїзду з України та в`їзду в Україну протягом встановленого цим Кодексом часу перед днем голосування, наявності рішення суду про визнання особи недієздатною.

На підставі встановлених обставин справи, досліджених доказів та аналізу норм, які регулюють вказані правовідносини, суд дійшов висновку, що 25 вересня 2020 року на засіданні Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області відповідачем передчасно прийнято рішення шляхом голосування про відмову у реєстрації ОСОБА_1 як кандидата в депутати Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області у багатомандатному виборчому окрузі № 1, висунутого шляхом само висування, на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, що є підставою для визнання вказаних дій протиправними.

Вирішуючи даний спір, суд також враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, і у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення суду.

Аналіз норм ст. 245 КАС України, у їх взаємозв`язку зі статтями 2, 5 КАС України, свідчить про те, що суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача. Якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

З огляду на зазначене, оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності, враховуючи, що позивач, відповідно до ч. 3 ст. 230 Виборчого Кодексу України, має право на усунення виявлених у поданих документах недоліків шляхом подання уточнених або інших документів/інформації щодо місця роботи та займаної посади, суд вважає необхідним зобов`язати Кароліно-Бугазьку сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24 вересня 2020року про реєстрацію його як кандидата в депутати Кароліно-Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області з дотриманням вимог частини 3 статті 230 Виборчого Кодексу України, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Саме такий судовий захист у даній справі суд вважає доцільним та ефективним.

Що стосується вимог щодо визначення способу та порядку виконання рішення суду шляхом (1) його розміщення для загального ознайомлення у триденний строк, (2) видачі ОСОБА_1 в цей же строк посвідчення кандидата в депутати за формою, визначеною Центральною виборчою комісією, (3) включення відомостей про ОСОБА_1 як кандидата до будь-якої інформації, що підлягає оприлюдненню згідно закону щодо зареєстрованих кандидатів на перші місцеві вибори 25 жовтня 2020 року, а також (4) включення відомостей про ОСОБА_1 як зареєстрованого кандидата до тексту виборчого бюлетеня на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, суд вважає, що у цій частині позову належить відмовити, оскільки ці вимоги є передчасними, а процедура подальших дій виборчої комісії після реєстрації кандидата в депутати детально регламентована Виборчим кодексом України, який регулює підготовку та проведення виборів депутатів сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.

Суд зазначає, що на даній стадії виборчого процесу (реєстрація кандидата в депутати) присуджений спосіб захисту прав позивача у повній мірі відновить порушені права та інтереси позивача.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Отже, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з урахуванням ч. 2 ст. 9 КАС України.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно ч. 9 ст. 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що при зверненні до суду з даним адміністративним позовом позивачем судовий збір не сплачено.

Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір”, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, сплачується судовий збір за ставкою 0,4 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” від 14.11.2019 № 294-IX, з 01 січня 2020 року встановлено прожитковий мінімум працездатних осіб на місяць у розмірі 2102 гривні.

Адміністративний позов містить одну вимогу немайнового характеру. Судовий збір за похідні позовні вимоги не сплачується.

Таким чином, за звернення до суду із заявленими позовними вимогами судовий збір складає 840, 80 грн. (за ставкою 0,4 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб: 2102х0,4=840,80).

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Отже, у відповідності до приписів ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат здійснюється таким чином: з відповідача на спеціальний рахунок Державного бюджету України слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 420, 40 грн. (840,80/2, де 840,80 - ставка судового збору за звернення до суду із цим позовом).

Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74, 76-77, 80, 90, 139, 162, 194, 205, 243-246, 255, 268-273 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області щодо прийняття шляхом голосування на засіданні виборчої комісії 25 вересня 2020 року рішення про відмову у реєстрації ОСОБА_1 як кандидата в депутати Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області у багатомандатному виборчому окрузі № 1, висунутого шляхом самовисування, на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

Зобов`язати Кароліно-Бугазьку сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24 вересня 2020 року про реєстрацію його як кандидата в депутати Кароліно-Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області з дотриманням вимог частини 3 статті 230 Виборчого Кодексу України, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (код ЄДРПОУ 43782503, адреса місцезнаходження: 67844, Одеська область, Овідіопольський район, с. Кароліно-Бугаз, вул. Приморська, 1) на користь Державного бюджету України (реквізити рахунку: УК у м.Одесі/Київський р-н/22030101; код отримувача 38016923; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); МФО89998, р/р UA338999980313181206084015005, код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір у розмірі 420, 40 грн. (чотириста двадцять гривень 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційні скарги на судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 273-277 цього Кодексу, можуть бути подані у дводенний строк з дня їх проголошення, а на судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.

Рішення суду може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Позивач – ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_2 ).

Відповідач – Кароліно-Бугазська сільська територіальна виборча комісія Білгород-Дністровського району Одеської області (код ЄДРПОУ 43782503, місцезнаходження юридичної особи: 67844, Одеська область, Овідіопольський район, с. Кароліно-Бугаз, вул. Приморська, 1).

Суддя О.В. Глуханчук

.