Рішення № 91951620, 02.10.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2020
Номер справи
400/4255/20
Номер документу
91951620
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 жовтня 2020 р. № 400/4255/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лісовської Н.В. за участю секретаря судового засідання Калінічевої М.С. у відкритому судовому засіданні розглянув адміністративну справу

за позовом:офіційного спостерігача від Громадської організації "Партія миколаївців" ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Миколаївської міської територіальної виборчої комісії Миколаївського району Миколаївської області, вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001 третя особа:політична партія "Розумна сила", пров. Киянівський, будинок 3-7, м. Київ, 04053 про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,За участю сторін:

позивача: ОСОБА_1 ,

представника відповідача: не прибув,

представника третьої особи: не прибув,

ВСТАНОВИВ:

Офіційний спостерігач від громадської організації "Партія миколаївців" ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся з позовом до Миколаївської міської територіальної виборчої комісії Миколаївського району Миколаївської області (далі – відповідач, ТВК) про визнання протиправною та такою, що порушує вимоги ч. 6 ст. 227 Виборчого кодексу України, бездіяльності відповідача, яка полягає у неприйнятті у встановлені законом строки рішення щодо реєстрації кандидатів у депутати від політичної партії "Розумна сила"; зобов`язання відповідача розглянути всі документи, подані політичною партією "Розумна сила" щодо реєстрації кандидатів у депутати, та ухвалити рішення за наслідком їх розгляду.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що ТВК не приняла жодного рішення щодо реєстрації або відмови в реєстрації кандидатів у депутати від політичної партії "Розумна сила". Позивач зазначає, що відповідач повинен був прийняти рішення за результатами розгляду поданих політичною партією "Розумна сила" документів про реєстрацію кандидатів не пізніше 29.09.2020 р., однак навіть станом на 01.10.2020 р. таке рішення не прийнято, що було зафіксовано та підтверджується актом позивача як офіційного спостерігача.

Ухвалою від 01.10.2020 р. суд відкрив провадження у справі та залучив до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача політичну партію "Розумна сила".

Копія позовної заяви з додатками та Ухвала суду про відкриття провадження у справі були направлені електронною поштою на адреси Відповідача та третьої особи.

02.10.2020 р. відповідач, ТВК відзив на позовну заяву до суду не подала.

02.10.2020 р. третя особа також не надала до суду жодних письмових пояснень щодо предмета спору.

Ні представник ТВК, ні представник політичної партії "Розумна сила" у судове засідання не з`явилися, дата, час та місце слухання справи були повідомлені належним чином та своєчасно.

Заслухавши пояснення Позивача в судовому засіданні, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

29.09.2020 р. до порядку денного засідання ТВК під номером 3 включено питання про рішення щодо реєстрації кандидатів у депутати Миколаївської міської ради Миколаївського району Миколаївської області, включених до єдиного виборчого списку від політичної партії "Розумна сила".

30.09.2020 р. позивачем, як офіційним спостерігачем, складено акт про виявлення порушення Виборчого кодексу України, а саме: станом на 00 год 00 хв. ТВК жодного рішення щодо реєстрації кандидатів у депутати від політичної партії "Розумна сила" не прийнято. Акт підписано позивачем та двома виборцями.

Порядок підготовки та проведення виборів депутатів міських рад регулюється Виборчим кодексом України.

На підставі ч. 1 ст. 216 Виборчого кодексу України висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови розпочинається за сорок днів до дня голосування і закінчується за тридцять днів до дня голосування.

Таким чином, висування кандидатів здійснюється з 15 до 24 вересня 2020 року включно.

Відповідно до ч. 6 ст. 227 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія не пізніш як на п`ятий день з дня прийняття заяви організації партії про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.

Постановою Центральної виборчої комісії від 10.08.2020 р. № 173 затверджено Порядок організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів (далі – Порядок № 173).

Пунктом 1.1. Розділу ІХ Порядку № 173 визначено, що за результатами розгляду та обговорення питання на засіданні виборча комісія ухвалює рішення.

Таким чином, приписами чинного законодавства визначено лише два варіанти поведінки виборчої комісії, які вона зобов`язана вчинити не пізніш як на п`ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, а саме:

- прийняти рішення про реєстрацію кандидатів;

- прийняти рішення про відмову в реєстрації кандидатів.

Отже, обов`язком відповідача було прийняття не пізніше 29.09.2020 р. рішення про реєстрацію кандидатів у депутати Миколаївської міської ради Миколаївського району Миколаївської області, включених до єдиного виборчого списку від політичної партії "Розумна сила", або про відмову у такій реєстрації.

Відповідач доказів прийняття відповідного рішення суду не надав. На офіційній веб-сторінці ТВК в мережі Інтернет зазначене рішення відсутнє.

Офіційний спостерігач від громадської організації має право скласти акт про виявлення порушень цього Кодексу, що підписується ним та не менш як двома виборцями, які засвідчують факт такого порушення, із зазначенням їхніх прізвищ, імен, по батькові, місця проживання та адреси житла, та подати його до відповідної виборчої комісії чи до суду (п. 7 ч. 9 ст. 60 Виборчого кодексу України).

Офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб`єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом, є суб`єктом виборчого процесу відповідних виборів (п. 5 ч. 1 ст. 22 Виборчого кодексу України).

Частина перша ст. 273 КАС України надає право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій суб`єктам відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії).

Своєю бездіяльністю відповідач грубо порушив вимоги Виборчого кодексу України, що є підставою для визнання такої бездіяльності протиправною.

Суд наголошує на тому, що бездіяльність ТВК полягає у неприйнятті жодного рішення за результатом розгляду питання щодо реєстрації/або відмови у реєстрації кандидатів у депутати Миколаївської міської ради Миколаївського району Миколаївської області, включених до єдиного виборчого списку від політичної партії "Розумна сила".

Позивач вважає, що відновлення порушених прав кандидатів у депутати Миколаївської міської ради Миколаївського району Миколаївської області, включених до єдиного виборчого списку від політичної партії "Розумна сила", а також недопущення порушення прав виборців у майбутньому можливо шляхом зобов`язання Відповідача виконати покладені на нього Законодавством про вибори обов`язки, а саме: розглянути на своєму засіданні подані політичною партією "Розумна сила" документи та прийняти відповідне рішення щодо реєстрації або відмови у реєстрації кандидатів у депутати Миколаївської міської ради Миколаївського району Миколаївської області, включених до єдиного виборчого списку від політичної партії "Розумна сила.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позов належить задоволенню в повному обсязі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд виходить з такого.

Документа про сплату судового збору до позовної заяви не додано. Станом на дату розгляду справи судовий збір позивачем не сплачено.

Відповідно до ч. 9 ст. 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено сплату судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" установлено, що в 2020 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року становить 2102 гривні.

Таким чином, за подання даного позову позивачу належало сплатити судовий збір у розмірі 840,80 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, з відповідача належить стягнути судовий збір у розмірі 840,80 грн на користь Державного бюджету України.

Керуючись ст. 2, 19, 241, 244, 242-246, 272, 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов офіційного спостерігача від громадської організації "Партія миколаївців" ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Миколаївської міської територіальної виборчої комісії Миколаївського району Миколаївської області (вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 43756033), за участю третьої особи політичної партії "Розумна сила" (пров. Киянівський, будинок 3-7, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код 40353273), про визнання протиправною та такою, що порушує вимоги ч. 6 ст. 227 Виборчого кодексу України, бездіяльності, яка полягає у неприйнятті у встановлені законом строки рішення щодо реєстрації кандидатів у депутати від політичної партії "Розумна сила"; зобов`язання розглянути всі документи, подані політичною партією "Розумна сила" щодо реєстрації кандидатів у депутати, та ухвалити рішення за наслідком їх розгляду – задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Миколаївської міської територіальної виборчої комісії Миколаївського району Миколаївської області, яка полягає у неприйнятті у встановлені законом строки рішення за результатом розгляду питання щодо реєстрації кандидатів у депутати Миколаївської міської ради Миколаївського району Миколаївської області, включених до єдиного виборчого списку від політичної партії "Розумна сила".

3. Зобов`язати Миколаївську міську територіальну виборчу комісію Миколаївського району Миколаївської області розглянути на засіданні подані політичною партією "Розумна сила" документи, щодо реєстрації кандидатів у депутати Миколаївської міської ради Миколаївського району Миколаївської області, та ухвалити рішення за наслідком їх розгляду.

4. Стягнути з Миколаївської міської територіальної виборчої комісії Миколаївського району Миколаївської області (вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 43756033) судовий збір у розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок грн 80 коп.) на користь Державного бюджету України (отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106, призначення платежу: судовий збір на користь держави).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції..

Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня його проголошення.

Дата проголошення судового рішення 02.10.2020 р.

Суддя Н.В. Лісовська