Постанова № 91946525, 02.09.2020, Сіверськодонецький міський суд Луганської області (до 25.04.2025 - Сєверодонецький міський суд Луганської області)

Дата ухвалення
02.09.2020
Номер справи
428/6582/20
Номер документу
91946525
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 428/6582/20

Провадження №3/428/1692/2020

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2020 року м. Сєвєродонецьк

Сєвєродонецький міський суд Луганської області в особі судді Олійник В.М., за участю секретаря судового засідання Солошенка П.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника Волкова М.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Департаменту запобігання політичної корупції Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи – НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , не працюючого, який зареєстрований та мешкає за адресою АДРЕСА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення№ 50-30/179 від 22.07.2020, складеного Департаментом запобігання політичної корупції Національного агентства з питань запобігання корупції, відповідно до частини сьомої статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» (в редакції, що діяла на день опублікування Закону України від 19.12.2019 № 410-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання і протидії політичній корупції») політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов`язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) у паперовій формі (за підписом керівника політичної партії, засвідченим печаткою політичної партії), а також на електронному носії звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за відповідний квартал, а також оприлюднює такий звіт на своєму вебсайті (за наявності) у цей самий строк.

Згідно з пунктами 2, 4 розділу II Положенням про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства від 28.07.2016 №2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2016 за №1185/29315, граничний термін подання Звіту політичними партіями за IV квартал 2019 року встановлено до 10 лютого 2020 року включно.

Проте, політична партія «НОВА ДІЯ» (ідентифікаційний код 39735578) (далі - Партія) у визначений законом термін не подала Звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за IV квартал 2019 року (далі- Звіт) до Національного агентства (адреса: бульв. Дружби народів, 28, м. Київ, 01103).

На виконання вимог положень Закону України «Про політичні партії в Україні» Національне агентство оприлюднило список політичних партій, які не подали звіти про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за IV квартал 2019 року у строк, визначений цим Законом, за посиланням https://nazk.gov.ua у рубриці «Протидія політичній корупції» підрозділ «Звіти політичних партій» (інформація з вебсайту додається).

Таким чином, ОСОБА_1 , як керівник Партії, порушив порядок подання звіту партії про майно, доходи, витрати, і зобов`язання фінансового характеру, що є підставою для складання протоколу про адміністративне правопорушення та притягнення його до відповідальності за статтею 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).

Дії ОСОБА_1 особою, уповноваженою на складання адміністративного протоколу, кваліфіковано за ст. 212-21 КУпАП, а саме порушення порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину щодо вчинення адміністративного правопорушення за ст. 212-21 КУпАП не визнав, та пояснив, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.09.2017 у справі № 826/3535/16 було анульовано реєстраційне свідоцтво політичної партії «Нова дія» від 05.03.2015 № 279-п.п, а рішенням державного реєстратора від 23.08.2018 № 384/194 було проведено державну реєстрацію рішення про припинення діяльності політичної партії «Нова дія» у зв`язку з анулюванням реєстраційного свідоцтва. У зв`язку з чим ОСОБА_1 вважає, що у нього відсутні підстави для подання будь-яких документів чи звітів щодо неіснуючої наразі політичної партії.

Захисник Волков М.М. у судовому засіданні просив закрити провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, а саме за відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, з підстав зазначених ОСОБА_1 у судовому засіданні.

Свідок ОСОБА_2 у судовому засіданні пояснив, що ОСОБА_1 його рідний брат. Його брат брав участь у політичній партії «Нова дія». Він від НАЗК не отримував листів щодо діяльності політичної партії «Нова дія».

При наданні ОСОБА_2 у судовому засіданні копії документу з поясненнями, які підписано особою на прізвище « ОСОБА_3 » з ініціалами « ОСОБА_4 », вказав, що це не його підпис та не підпис його брата.

Вислухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, її захисника, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення, а також докази, надані на підтвердження викладених у ньому обставин, суд установив наступні обставини.

У судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_1 було висунуто обвинувачення за фактом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.

Як видно зі ст. 212-21 КУпАП, дане правопорушення полягає у порушенні встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

Поняття – політична партія визначено Законом України «Про політичні партії в Україні». Як видно зі статті 2 вказаного Закону, політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об`єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.

Відповідно до ст. 11 вказаного Закону, реєстрація політичних партій, їхніх обласних, міських і районних організацій, первинних осередків або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», після перевірки поданих матеріалів.

З моменту реєстрації політичної партії у визначеному законом порядку вона набуває статусу юридичної особи.

Як встановлено у судовому засіданні, на підставі реєстраційного свідоцтва № 279-п.п. від 05.03.2015 було зареєстровано політичну партію «Нова дія». Тож, у розумінні Закону, політична партія «Нова дія» з 05.03.2015 набула правоздатність, а отже набула не лише прав, а й обов`язків, визначених для політичних партій, зокрема обов`язку щодо подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звітів політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру. У зв`язку з чим вказана політична партія набула і статусу юридичної особи.

З постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.09.2017, у справі № 826/3535/16 за позовом Міністерства юстиції України, видно, шо реєстраційне свідоцтво політичної партії «Нова дія» № 279-п.п. від 05.03.2015 було анульованим.

Як видно з рішення державного реєстратора від 23.08.2018 № 384/194, було проведено державну реєстрацію рішення про припинення діяльності політичної партії «Нова дія» у зв`язку з анулюванням реєстраційного свідоцтва на підставі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.09.2017, у справі № 826/3535/16.

Згідно з ч. 2, 3 ст. 24 вказаного Закону, рішення суду про анулювання реєстрації політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших статутних утворень, передбачених статутом партії, припинення членства в політичній партії, а також прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, інших громадських формувань, та його територіальними органами рішень про припинення політичної партії та її структурних утворень відповідно.

У разі якщо в рішенні суду про анулювання реєстрації політичної партії не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія) політичної партії, її структурних утворень, які мають статус юридичної особи, в рішенні про припинення політичної партії, її структурних утворень визначається як голова комісії з припинення (ліквідаційної комісії) політичної партії, її структурних утворень керівник органу управління або особа, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, якщо інше не встановлено рішенням суду.

Проводячи аналіз положень статей 2, 11, а також ч. 2, 3, ст. 24 вказаного Закону, на думку суду, юридична особа «Нова дія» (код 39735578), запис про продовження існування якої досі перебуває у Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, не є політичною партією у розумінні Закону, оскільки набуття статусу політичної партії та статусу юридичної особи не є тотожними, через те, що єдиною підставою вважати юридичну особу політичною партією, в розумінні статті 2 Закону України «Про політичні партії в Україні», - наявність передбаченої Законом реєстрації, яка, як було встановлено у судовому засіданні, скасована на підставі рішення суду. При цьому, статусу юридичної особи політична партія отримує автономно, а саме після отримання відповідної реєстрації.

При цьому, суд зауважує, що судом, на виконання ч. 2 ст. 24 вказаного Закону, при постановленні рішення про анулювання реєстрації політичної партії не призначено комісію з припинення (ліквідаційна комісія) політичної партії, її структурних утворень, які мають статус юридичної особи, як і в рішення про її припинення. Будь-яких інших вимог вказаний Закон – не містить, як і не зобов`язує у будь-який спосіб ОСОБА_1 на вчинення у певний час чи періодично відповідних дій, зокрема щодо обов`язку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звітів політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру.

Більш того, як вже було наведено, анулювання свідоцтва про реєстрацію політичної партії є наслідком, відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про політичні партії в Україні», припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших статутних утворень, передбачених статутом партії, припинення членства в політичній партії, що виключає можливість, у розумінні Закону, здійснювати будь-яку діяльність, зокрема фінансову. Отже існування реєстрації юридичної особи без статусу – політичної партії, не утворюють обов`язку в розумінні ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», подання відомостей щодо фінансової діяльності.

Аналогічними за висновками суду, є також висновки і рішенні Міністерства юстиції України від 07.11.2019 № 571/194 та наданого до нього повідомлення.

Інших документів чи або положень Закону, які визначали би за ОСОБА_1 певний статус або покладали чи зобов`язували вчиняти певні дії, особою, уповноваженою на складання адміністративного протоколу, суду не надано як і не зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення. Тим більше, неузгодженість дій між органами влади та положеннями Закону, не може бути підставою для будь-якого виду юридичної відповідальності.

Наведені судом висновки свідчать, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, а саме порушення порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру.

Суд зауважує, що встановлені у судовому засіданні обставини дають підстави не оцінювати пояснення свідка ОСОБА_2 та викладену захисником у клопотанні позицію, що ОСОБА_1 не отримував вимог від НАЗК щодо надання пояснень за вказаним протоколом, оскільки судом встановлено, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, а зазначені захисником обставини свідчать про інші порушення – порушення процедури збору адміністративного матеріалу, що враховуючи викладене судом не оцінювалось.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Отже, враховуючи положення п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП на підставі протоколу про адміністративне правопорушення№ 50-30/179 від 22.07.2020, складеного Департаментом запобігання політичної корупції Національного агентства з питань запобігання корупції, - підлягає закриттю.

Керуючись ст. 1, 7, 9, 22, 23, 26, 212-21, 247, 278, 280-287 КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП на підставі протоколу про адміністративне правопорушення№ 50-30/179 від 22.07.2020, складеного Департаментом запобігання політичної корупції Національного агентства з питань запобігання корупції - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Луганського апеляційного суду у десятиденний строк з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Сєвєродонецький міський суд Луганської області.

Суддя В. М. Олійник