
УКРАЇНА
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
справа № 361/6634/20
провадження № 2-о/361/215/20
30.09.2020
РІШЕННЯ
Іменем України
30 вересня 2020 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого суддіПетришин Н.М.,за участю секретаря Плиси В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа – Броварський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту народження дитини, -
в с т а н о в и в :
У вересні 2020 року до Броварського міськрайонного суду Київської області надійшла вищевказана заява ОСОБА_1 .
Стислий виклад обставин та зміст позовних вимог.
В обґрунтування вимог ОСОБА_1 посилається на те, що перебуваючи на тимчасово окупованій території у місті Луганськ, у Луганській обл., ІНФОРМАЦІЯ_1 у Перинатальному центрі народила дитину чоловічої статі. Документом, що підтверджує факт народження дитини, є медичне свідоцтво про народження. Для реєстрації у законному порядку факту народження дитини, заявник звернулася до заінтересованої особи. Однак, у реєстрації народження дитини заявнику відмовлено, оскільки на підтвердження народження сина заявником надано свідоцтво, яке видане на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноважень.
З огляду на викладені обставини, у зв`язку із необхідністю законної реєстрації дитини та отримання соціальної допомоги на дитину, заявник змушена звернутися із даною заявою, в якій просить встановити факт народження дитини чоловічої статі, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження – м. Луганськ, мати – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України. Батько – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою судді Броварського міськрайонного суду Київської області від 30 вересня 2020 року відкрито провадження у справі та призначено її до судового розгляду.
У судове засідання заявник ОСОБА_1 не з`явилася, про місце, час та дату розгляду справи повідомлялася належним чином. До початку судового засідання подала заяву, в якій просила здійснювати розгляд справи за її відсутності та заяву про встановлення факту смерті підтримала у повному обсязі.
Представник Броварського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) у судове засідання не з`явилася, про місце, час та дату розгляду справи повідомлялася належним чином. До початку судового засідання направила листа, в якому просила здійснювати розгляд справи за її відсутності, проти задоволення заяви не заперечувала.
Обставини справи, що встановлені судом.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка міста Луганськ та є громадянкою України, про що свідчить копія її паспорта серії НОМЕР_1 , виданого 12 листопада 2014 року Броварським РВ Управління ДМС України в Київській області.
У матеріалах справи знаходиться копія медичного свідоцтва про народження № 111, виданого Луганським перинатальним центром 13 червня 2020 року. згідно вказаного свідоцтва 13 червня 2020 року ОСОБА_1 у місті Луганськ народила дитину чоловічої статі вагою 2700 грамів.
З метою державної реєстрації дитини, заявник звернулася із вищевказаним свідоцтвом до Броварського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), однак заявнику відмовлено у такій реєстрації, оскільки останньою подано документи, які видані на території, де орган державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Мотиви, з яких виходить суд, та застосування норм права, що регулюють дані правовідносини.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно ч. 1ст. 144 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до СК України. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження (ч . 4 ст. 12 Закону).
Правилами державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/5, деталізовано процедуру проведення державної реєстрації народження дитини. Так, у цьому підзаконному нормативно-правовому акті зазначено, що підставами для такої реєстрації є: медичне свідоцтво про народження (форма №103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року №545 (у випадку народження дитини в закладі охорони здоров`я, де приймаються пологи); медичне свідоцтво про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма №103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року №545 (у випадку народження дитини поза закладом охорони здоров`я).
Як передбачено ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров`я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров`я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованоюпостановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов`язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Так, із заяви вбачається що дитина заявника народилася у м. Свердловськ.
Згідно із Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» та Указом Президента України «Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях» від 07 лютого 2019 року місто Донецьк є тимчасово окупованою територією.
Законодавчим актом, який визначає поняття "тимчасово окупована територія" є Закон України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Частиною 1 та 3 ст. 9 цього ж Закону передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Так, із матеріалів справи встановлено, що видане заявнику медичне свідоцтво про народження відповідно до ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" є недійсним і не створює правових наслідків.
За приписами п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження, а відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст. 18 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв`язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Особливості провадження у справах про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України визначені ст. 317 ЦПК України.
З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини є об`єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявник та його дитина, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту народження ОСОБА_1 дитини.
Згідно із ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягають негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
У своїй заяві ОСОБА_1 просить зазначити батьком дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Проте, у заяві відсутні докази реєстрації шлюбу між заявником та ОСОБА_2 у визначеному законом порядку на території України. Тому, цій частині заява не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, та керуючись Конвенцією про права дитини, Законом України «Про громадянство України», Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", ст. 144 СКУкраїни, ст.ст. 293, 315, 317, 319, 352, 354 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в :
Заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 дитини чоловічої статі, місце народження дитини – місто Луганськ, Луганська область, Україна, мати дитини – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України.
У задоволенні іншої частини заяви – відмовити.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через Броварський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заявник – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа – Броварський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції в Київській області, код ЄДРПОУ 33341526, адреса місцезнаходження: вул. Київська, буд. № 155, м. Бровари, Київська обл., 07400.
Суддя Н.М. Петришин