
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" вересня 2020 р.м. ХарківСправа № 922/1491/20
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Сальнікової Г.І.
при секретарі судового засідання Кучко А.В.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" (61109, м. Харків, вул. Безлюдівська, 1) 3-ті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: 1. Акціонерне товариство "Укртрансгаз" (01021, м. Київ, вул. Кловський узвіз, 9/1) 2. Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (01061, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, буд. 6) до Комунального підприємства "Обласний інформаційно-технічний центр" (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, 9-й під`їзд, 5-й поверх) про стягнення 49000185,09 грн. за участю представників:
від позивача - Юркова Т.С, довіреність №Др-301-1219 від 27.12.19
від відповідача - Закаблуков А.С., довіреність № 47 від 01.06.2020;
від третьої особи 1 - Жирний О.С., довіреність №1-2265 від 23.01.2020;
від третьої особи 2 - не з`явився
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Господарського суду Харківської області подано позов Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" (позивач) до Комунального підприємства "Обласний інформаційно-технічний центр" (відповідача) про стягнення заборгованості за несанкціоновано спожитий у лютому 2019 року природний газ у сумі 49000185,09 грн.
Попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи складаються з суми сплаченого судового збору у розмірі 735002,78 грн.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 26.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 09.06.2020 о 10:00. Також, вказаною ухвалою залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Акціонерне товариство "Укртрансгаз" (код ЄДРПОУ 30019801).
Протокольною ухвалою господарського суду Харківської області від 09.06.2020 підготовче засідання відкладено на 24.06.2020 о 10:30.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 24.06.2020 залучено до участі у справі третю особу 2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Акціонерне товариство Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" та відкладено підготовче засідання на 22.07.2020 р. об 11:00.
Протокольною ухвалою господарського суду Харківської області від 22.07.2020 відкладено підготовче засідання на 04.08.2020 о 15:15.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 04.08.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 08.09.2020 об 11:00.
Протокольною ухвалою господарського суду Харківської області від 08.09.2020 розгляд справи по суті відкладено на 22.09.2020 о 10:30.
Представник позивача в судове засідання 22.09.2020 з`явився, заявлені позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позові, просив суд позов задовольнити та стягнути з відповідача на свою користь заборгованість за несанкціоновано спожитий у лютому 2019 року природний газ у сумі 49000185,09 грн.
Представник відповідача в судове засідання 22.09.2020 з`явився, проти заявлених позовних вимог заперечив повністю з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просив суд у задоволенні позову відмовити.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача (АТ "Укртрансгаз") в судове засідання 22.09.2020 з`явилася.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача (АТ "НАК "Нафтогаз України") в судове засідання 22.09.2020 не з`явилася, причини неявки суду не відомі, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлена своєчасно та належним чином, про що свідчить наявне у матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 022466 з відміткою про вручення 3-ій особі ухвали суду від 08.09.2020.
З огляду на те, що у матеріалах справи достатньо документів для правильного вирішення спору по даній справі, у судовому засіданні 22.09.2020 на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду по даній справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені позовні вимоги та заперечення проти них, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення присутніх у судовому засіданні представників позивача, відповідача та 3-ої особи, господарським судом встановлено наступне
01.10.2017 між Оператором газорозподільної системи "Харківгаз" та Комунальним підприємством "Обласний інформаційно-технічний центр" було укладено договір розподілу природного газу шляхом приєднання до умов Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498 (заява-приєднання № 09420W9В62SТ107) (надалі - договір, т.с. 1 а.с. 14-15).
Зазначений договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
У відповідності до умов п. 1.2. умови вищевказаного договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494 (далі - Кодекс газорозподільних систем).
Умовами п.п. 2.1, 2.2 договору розподілу, Оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором. Обов`язковою умовою надання споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ.
Відповідно до 1 глави 5 розділу VI Кодексу ГРС Споживання (відбір) природного газу з газорозподільної системи за наявності укладеного договору розподілу природного газу між споживачем та Оператором ГРМ здійснюється за умови: включення споживача до Реєстру споживачів будь-якого постачальника на відповідний розрахунковий період; забезпечення споживачем своєчасних розрахунків з Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.
Пунктом 2 глави 5 розділу VI Кодексу ГРС передбачено, що фактичний розподіл природного газу для потреб споживача здійснюється Оператором ГРМ у загальному потоці природного газу від точок його надходження в ГРМ до пунктів призначення споживача.
Відповідно до пункту 3 глави 5 розділу VI Кодексу ГРС за відсутності у споживача діючого постачальника (якщо споживач не включений до Реєстру споживачів будь-якого постачальника) у відповідному розрахунковому періоді споживач не має права здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи та має подати до Оператора ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об`єкт.
Згідно з п.4 глави 5 VI Кодексу ГРС якщо за результатами споживання природного газу у період відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника (несанкціонований відбір природного газу) Оператор ГТС при забезпеченні заходів балансування за підсумками газового місяця за процедурою, визначеною Кодексом ГТС, віднесе такі обсяги (неврегульований небаланс) на Оператора ГРМ, тоді споживач має компенсувати Оператору ГРМ вартість таких обсягів, що розраховується за формулою де В - вартість природного газу, який компенсується оператору ГРМ;
Vф - об`єм (обсяг) природного газу, фактично спожитий за відповідний розрахунковий період;
Vп - об`єм (обсяг) природного газу, фактично поставлений споживачу його постачальником (постачальниками) за відповідний розрахунковий період, даними Оператора ГТС;
Ц - ціна закупівлі природного газу Оператором ГРМ для покриття втрат і виробничо-технологічних витрат газу в ГРМ у відповідний період;
К - коефіцієнт компенсації, який визначається нарівні 1,5.
При цьому, якщо неврегульований небаланс станеться внаслідок відсутності у споживача підтвердженого обсягу природного газу на розрахунковий період, коефіцієнт компенсації має становити 2.
Позивач у позові зазначає про те, що у лютому 2019 року здійснювався відбір природного газу з газопостачальної системи без наявності підтвердженого обсягу, виділеного для потреб споживача його постачальником на відповідний календарний період. Відповідно до акту приймання-передачі природного газу за лютий 2019 року Відповідач спожив 2 759 922,00 тис. куб.м.
Так, позивачем зазначено, що обсяг природного газу, спожитого Відповідачем у лютому 2019 року у обсязі 2759922,00 тис. куб.м., було відображено як обсяг неврегульованого небалансу природного газу.
У зв`язку з відсутністю підтвердженого обсягу природного газу на лютий 2019, 29.01.2019 АТ “Харківгаз” надало відповідачу повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання № 01 від 28.01.2019 з вимогою у термін до 08:00 год. 01.02.2019 самостійно припинити газопостачання і підготувати до пломбування газоспоживне обладнання, розташоване на території цього Споживача. Проте, відповідач не виконав вимоги АТ “Харківгаз", зазначені у повідомленні № 1 від 28.01.2019 та продовжував здійснювати несанкціоноване споживання (відбір) природного газу з газорозподільної системи АТ “Харківгаз”.
Крім того, позивачем наголошено про те, що представниками відповідача було відмовлено в доступі АТ “Харківгаз” на об`єкт споживача, у зв`язку з чим АТ "Харківгаз" не здійснило заходи, пов`язані з припиненням (обмеженням) розподілу природного газу.
Також, позивачем у позові зазначено про те, що у березні 2019 КП "Обласний інформаційно-технічний центр" звернулося до Господарського суду Харківської області з позовом до АТ "Харківгаз" та АТ "НАК "Нафтогаз України" про визнання права КП "Обласний інформаційно- технічний центр" на споживання природного газу (за договорами укладеними між КП «Обласний інформаційно-технічний центр» та НАК «Нафтогаз України») у лютому, березні, квітні 2019 року. Позов обґрунтовано тим, що обсяги природного газу на період з 01.10.2018 по 30.04.2019, зокрема, на лютий, березень, квітень 2019 року за договорами № 1643/18-ТЕ- 32, №1644/18-50-32, № 1645/18-КП-32 від 25.10.2018 є узгодженими та підтвердженими, а відтак ненадання номінацій (не підтвердження обсягів природного газу) та виключення позивача з Реєстру споживачів на лютий, березень, квітень 2019 року, з боку Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" є неправомірним та безпідставним та не звільняє останнього від обов`язків постачати природний газ позивачу, тобто КП "Обласний інформаційно-технічний центр" має безумовне право на споживання природного газу у вказані періоди. Разом з позовною заявою позивачем подано до господарського суду заяву про забезпечення позову шляхом заборони АТ «Харківгаз» до вирішення даної справи по суті вчиняти дії по припиненню, обмеженню розподілу природного газу на об`єктах газоспоживання КП "Обласний інформаційно - технічний центр" згідно заяви - приєднання № 09420\Л/9В628Т107 від 01.10.2017 до умов типового договору розподілу природного газу та переліку об`єктів, які є невід`ємно частиною цієї заяви - приєднання шляхом зобов`язання утриматись від них.
Рішенням господарського суду Харківського області від 12.06.2019 по справі №922/599/19 позов задоволено в повному обсязі.
Постановою Східного апеляційного господарського суду від 03.10.2019, залишеним без змін постановою Верховного суду 21.01.2020, рішення господарського суду Харківської області від 12.06.2019 по справі № 922/599/19 в частині визнання права КП «Обласний інформаційно-технічний центр» на споживання природного газу у лютому 2019 року скасовано та в цій частині прийнято нове рішення, яким відмовлено у задоволенні позовних вимог про визнання права КП «Обласний інформаційно-технічний центр» на споживання природного газу у лютому 2019 року: за договором N21643/18-ТЕ-32 від 25.10.2018 в обсязі 2 219,1 тис. куб. метрів; за договором №1644/18-50-32 від 25.10.2018 в обсязі 1089,1 тис. куб. метрів; за договором №1645/18-КП-32 від 25.10.2018, в обсязі 86,9 тис. куб. метрів. В іншій частині рішення залишено без змін.
Під час розгляду справи, позивачем було вказано про те, що зазначений обсяг (2759922,00 тис. куб.м., спожитий відповідачем у лютому 2019) було включено АТ “Укртрансгаз” до обсягів загального небалансу по АТ “Харківгаз” та розраховано позивачем з коефіцієнтом 1,2 (акт надання послуг балансування обсягів природного газу № 02-19-1512000744-БАЛАНС від 28.02.2019 року).
Позивачем також вказано, що АТ "Укртрансгаз" є оператором Єдиної газотранспортної системи України відповідно до діючої ліцензії НКРЕКП №211 від 28.02.2013. Базова ціна газу, яка опублікована на сайті АТ "Укртрансгаз" та застосовується при розрахунку вартості послуг балансування за лютий 2019 року, становить 7397,58 грн без ПДВ за 1000 куб.м. Відповідно до положень пункту 3 глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ та на підставі отриманих від АТ «Укртрагсгаз» документів, в т. ч. акту надання послуг балансування обсягів природного газу № 02-19-1512000744-БАЛАНС від 28.02.2019, а тому відповідач зобов`язаний компенсувати Оператору ГРМ обсяги неврегульованого небалансу природного газу у обсязі 2759922,00 куб.м із застосуванням коефіцієнту компенсації 2.
Так, позивачем зазначено, що відповідачем у лютому 2019 року було спожито 2 759922,00 куб.м із газорозподільної системи АТ “Харківгаз” без визначення постачальника природного газу. АТ "Укртрансгаз" разом з листом № 2001ВИХ-19-939 від 14.03.2019 направило адресу АТ “Харківгаз” Акт надання послуг балансування обсягів природного газу (з додатками) та Звіт по точкам входу/виходу замовника послуг транспортування (оператора газорозподільних систем) за лютий 2019 року на загальний обсяг 15 059,922 тис. куб.м. (тис. куб. м. - обсяги небалансу АТ “Харківгаз” та 2759,922 тис. куб.м. - обсяги небалансу КП «Обласний інформаційно-технічний центр») із застосуванням коефіцієнту компенсації 1,2.
Таким чином, за розрахунком позивача, вартість неврегульованого небалансу природного газу за лютий 2019 р. по КП "Обласний інформаційно-технічний центр" становить 49000185,09 грн., а тому підлягає сплаті споживачем (відповідачем).
Такі обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог та заперечень проти них, суд виходить з наступного.
Згідно п. 1 розділу 2 "Правил постачання природного газу, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2496 (далі - Правила постачання природного газу) підставою для постачання природного газу споживачу є: наявність у споживача, об`єкту, який підключений до газорозподільної системи; договору розподілу природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та оператором газорозподільних мереж (далі ГРМ); присвоєння споживачу оператором ГРМ персонального ЕІС-коду, як суб`єкту ринку природного газу; наявність у споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу та дотримання його умов.
Комунальне підприємство "Обласний інформаційно-технічний центр", як теплогенеруюча, теплотранспортуюча та теплопостачальна організація, відповідно до статуту та ліцензій є суб`єктом господарювання в сфері теплопостачання з особливим статусом природної монополії на ринку постачання теплової енергії в межах мереж, що ним експлуатуються та є об`єктом життєзабезпечення і стратегічного значення в Харківській області.
Відповідно до пункту 3.1 статуту діяльність КП "Обласний інформаційно-технічний центр" спрямована на досягнення високоякісних організаційних, економічних, соціальних результатів у сфері житлово-комунального господарства, а також координації роботи підприємств житлово - комунальної галузі. Предметом діяльності КП ОІТЦ згідно з пунктом 3.4 статуту є вироблення, транспортування, використання, розподіл та реалізація теплової енергії на базі спалювання всіх видів палива, у тому числі побутових і виробничих відходів, а також використання енергетичних ресурсів незалежно від відомчої належності джерел тепла для забезпечення тепловою енергією абонентів та виробництв, що забезпечують або сприяють їх безперебійному і якісному функціонуванню; надання послуг теплопостачання (вироблення, транспортування, реалізація централізованого опалювання), водопостачання, водовідведення, експлуатації житлового фонду і таке інше. А тому в опалювальний період 2018/2019 підприємство відповідача, який технологічно виробляє теплову енергію з газу, не може не брати природний газ.
Відповідно до п.2 розділу 2 Правил постачання природного газу - постачання природного газу споживачу здійснюється за договором постачання природного газу, який укладається відповідно до вимог цього розділу, за яким постачальник зобов`язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для споживача об`ємах, а споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.
Із обставин справи вбачається, що 25.10.2018 між відповідачем та НАК "Нафтогаз України" були укладені договори постачання природного газу: № 1643/18-ТЕ-32 від 25.10.2018, виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню; № 1644/18-БО-32 від 25.10.2018, виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетним установам/організаціям; №1645/18-КП-32 від 25.10.2018, виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями та іншими суб`єктами господарювання, які не є бюджетними установами/організаціями.
Так, відповідно до п.2.1. вищевказаного договору № 1643/18-ТЕ-32 від 25.10.2018 р., (додаткова угода № 3 від 26.11.2018) постачальник передає споживачу в період з 01 жовтня 2018р. по 30 квітня 2019р. замовлений споживачем обсяг природного газу в кількості 10501,357 тис.куб. метрів: жовтень 2018 р. 85,757; листопад 2018 р. 1631,0; грудень 2018р. 1723,8; січень 2019р. 2400,6; лютий 2019 р. 2219,1; березень - 2240,1; квітень 2019 р. - 201,0.
Згідно з п.2.1. Договору № 1644/18-БО-32 від 25.10.2018 (додаткова угода № 3 від 26.11.2018) постачальник передає споживачу в період з 01 жовтня 2018 р. по 30 квітня 2019 р. замовлений споживачем обсяг природного газу в кількості 5329,751 тис.куб. метрів: жовтень 2018р. 46,851; листопад 2018р. 823,0; грудень 2018р. 979,3; січень 2019р. 1142,5; лютий 2019р. 1089,1; березень - 1154,2; квітень 2019 р. - 94,8.
Відповідно до п.2.1. договору № 1645/18-КП-32 від 25.10.2018 р., (додаткова угода № 3 від 26.11.2018р.) постачальник передає споживачу в період з 01 жовтня 2018 року по 30 квітня 2019 року замовлений споживачем обсяг природного газу в кількості 420,739 тис.куб. метрів: жовтень 2018 р. 0,939; листопад 2018 р. 70,0; грудень 2018 р. 66,4; січень 2019 р. 97,4; лютий 2019 р. 86,9; березень - 93,2; квітень 2019 р. - 5,9.
Згідно з п. 2.2 договорів споживач підтверджує, що замовлені ним обсяги природного газу, які визначені в п.2.1 цих договорів повністю покривають потреби споживача у відповідних розрахункових періодах для потреб, визначених пунктом 1.2 цих договорів.
Вищевказані договори постачання природного газу набирають чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення підпису постачальника печаткою, і діють в частині постачання природного газу до 30.04.2019 року(включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення (п. 11.1. договорів).
З матеріалів справи убачається, що 25.02.2019 на адресу «КП «Обласний інформаційно технічний центр» від АТ «Харківгаз» надійшло повідомлення № 02 від 25.02.2019, про припинення (обмеження) газопостачання в якому підприємству у зв`язку з відсутністю підтверджених обсягів природного газу на березень 2019 р., було запропоновано у термін до 08-00 години 01 березня 2019 року самостійно відключити від газових мереж газоспоживання (обмежити газоспоживання до рівня 0,000 тис. куб.м на добу) і підготувати до пломбування газоспоживче обладнання розташоване у підрозділах КП «Обласний інформаційно технічний центр». У разі невиконання цієї вимоги транспортування газу підприємству буде припинено (обмежено) в примусовому порядку.
26.02.2019 відповідачем було отримано від НАК «Нафтогаз України» повідомлення №26-1189/1.17-19 від 20.02.2019 про припинення (обмеження) газопостачання з 01.03.2019 р.
Таким чином, судом встановлено, що постачальник НАК "Нафтогаз України" не підтвердив обсяг природного газу до постачання споживачу КП «Обласний інформаційно технічний центр» (не надано номінації споживання природного газу) на лютий 2019 року.
Тобто, АТ "НАК "Нафтогаз України" не підтверджувало (не подавало номінацій) планових обсягів природного газу на лютий 2019 для відповідача за договорами постачання природного газу №1643/18-ТЕ-32, №1644/18-БО-32, №1645/18КП-32 від 25.10.2018.
Відповідно до п. 10 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу" захищені споживачі - побутові споживачі, приєднані до газорозподільної системи, підприємства, установи, організації, що здійснюють надання важливих суспільних послуг та приєднані до газотранспортної або газорозподільної системи, а також виробники теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій здійснюється за допомогою об`єктів, не пристосованих до зміни палива та приєднаних до газотранспортної або газорозподільної системи.
Комунальне підприємство Обласний інформаційно-технічний центр - є захищеним споживачем природного газу у розумінні п. 10 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу", оскільки здійснює надання важливих суспільних послуг та є виробником теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій здійснюється за допомогою об`єктів, не пристосованих до зміни палива та приєднаних до газотранспортної або газорозподільної системи.
Відповідач, як споживач природного газу за договором, має право отримувати природний газ у відповідному опалювальному періоді виключно від постачальника (Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"), на якого покладені спеціальні обов`язки.
Відповідно до положень ст. 11 Закону України "Про ринок природного газу" з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб`єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов`язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства. Такі обов`язки мають бути чітко визначеними, прозорими, недискримінаційними та заздалегідь не передбачати неможливість їх виконання. Обсяг та умови виконання спеціальних обов`язків, покладених Кабінетом Міністрів України на суб`єктів ринку природного газу, мають бути необхідними та пропорційними меті задоволення правомірного загальносуспільного інтересу та такими, що створюють найменші перешкоди для розвитку ринку природного газу. До загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу належать: національна безпека, а також безпека постачання природного газу; стабільність, належна якість та доступність енергоресурсів; захист навколишнього природного середовища, у тому числі енергоефективність, збільшення частки енергії з альтернативних джерел та зменшення викидів парникових газів; захист здоров`я, життя та власності населення. Рішення Кабінету Міністрів України про покладання спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу має визначати: загальносуспільний інтерес у процесі функціонування ринку природного газу, для забезпечення якого покладаються спеціальні обов`язки на суб`єктів ринку природного газу; обсяг спеціальних обов`язків; коло суб`єктів ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов`язки; обсяг прав суб`єктів ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов`язки, необхідних для виконання таких обов`язків; категорії споживачів, яких стосуються спеціальні обов`язки; територію та строк виконання спеціальних обов`язків; джерела фінансування та порядок визначення компенсації, що надається суб`єктам ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов`язки, з урахуванням положення частини сьомої цієї статті. Вибір суб`єкта або суб`єктів ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов`язки відповідно до частини першої цієї статті, здійснюється у прозорий і недискримінаційний спосіб на підставі критеріїв, затверджених Кабінетом Міністрів України, та не має створювати перешкод для реалізації прав споживачів на вільний вибір постачальника.
Згідно з положеннями ст. 12 Закону України "Про ринок природного газу" постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.
На виконання пункту 17 частини третьої статті 4 Закону України "Про ринок природного газу" розроблені Правила постачання природного газу, які регулюють відносини, що виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи (далі - Оператори ГРМ/ГТС).
Пунктом 2 розділу 2 Правил постачання природного газу передбачено, що постачання природного газу споживачу здійснюється за договором постачання природного газу, який укладається відповідно до вимог цього розділу, за яким постачальник зобов`язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для споживача об`ємах (обсягах), а споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.
Постачальник забезпечує споживача необхідними підтвердженими обсягами природного газу відповідно до умов договору постачання природного газу (п. 9 розділу 2 Правил постачання природного газу).
Згідно п. 19 розділу 2 Правил постачання природного газу постачальник зобов`язаний, зокрема, забезпечувати постачання природного газу на умовах, визначених договором постачання природного газу.
Споживач має право, зокрема, на отримання природного газу в обсягах, визначених договором постачання природного газу, за умови дотримання його умов(п. 21 розділу 2 Правил постачання природного газу).
Згідно з приписами статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.
Постановою Кабінету Міністрів України № 867 від 19.10.2018 затверджено Положення «Про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» (далі Положення). Ця постанова набрала чинності з 01.11.2018 та діє до 01.05.2020.
Це Положення визначає обсяг та умови виконання спеціальних обов`язків, що покладаються на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (далі - спеціальні обов`язки), зокрема для забезпечення стабільності, належної якості та доступності природного газу, підтримання належного рівня безпеки його постачання споживачам без загрози першочерговій цілі створення повноцінного ринку природного газу, заснованого на засадах вільної конкуренції з дотриманням принципів пропорційності, прозорості та недискримінації (п. 1 Положення).
Вказаним Положенням покладаються спеціальні обов`язки на АТ НАК Нафтогаз України постачати природний газ на умовах та у порядку, що визначені цим Положенням, виробникам теплової енергії, зокрема, виробникам теплової енергії, які здійснюють виробництво теплової енергії для всіх категорій споживачів (фізичні або юридичні особи, які використовують теплову енергію на підставі договору) (п.3 Положення).
Відповідно до п. 11 Положення виробник теплової енергії має право з 1 листопада 2018р. по 1 травня 2020р. придбавати природний газ для всіх категорій використання природного газу у НАК Нафтогаз України у разі виконання таких умов:
1) укладення виробником теплової енергії договору постачання природного газу з НАК Нафтогаз України відповідно до законодавства;
2) виконання виробником, на якого станом на 30 вересня 2015 р. поширювалася дія статті 19-1 Закону України Про теплопостачання або якому надано в користування (оренду, концесію, управління тощо) цілісний майновий комплекс або індивідуально визначене майно з вироблення теплової енергії, що використовувалися виробником теплової енергії, на якого станом на 30 вересня 2015 р. поширювалася дія статті 19-1 Закону України Про теплопостачання, обов`язку щодо відкриття рахунків із спеціальним режимом використання;
3) виконання виробником теплової енергії, що також придбаває природний газ, у тому числі для виробництва електричної енергії, установлених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20 травня 2015 р. № 670 Про порядок розрахунків за спожитий природний газ виробниками електричної енергії, які використовують природний газ для її виробництва (Офіційний вісник України, 2015 р., № 53, ст. 1722) вимог щодо проведення розрахунків з використанням механізму розподілу коштів, що надходять за відпущену електричну енергію на рахунки із спеціальним режимом використання.
Крім того, виробнику теплової енергії необхідно виконати одну з таких умов:
- досягнення станом на 23 число місяця, що передує місяцю постачання природного газу, рівня розрахунків виробника теплової енергії (без урахування штрафних санкцій) з урахуванням суми нарахованих та неперерахованих пільг і субсидій згідно з Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 р. № 256 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 10, ст. 482; 2003 р., № 44, ст. 2309), за усіма укладеними з НАК Нафтогаз України договорами про постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо) не нижче 90 відсотків (у період з 1 грудня 2018 р. до 1 квітня 2019 р. - не нижче 78 відсотків, а для виробника теплової енергії, управління майном якого здійснює Фонд державного майна і який використовує природний газ для виробництва теплової та електричної енергії, у період з 16 листопада 2018 р. до 1 квітня 2019 р. - не нижче 60 відсотків); або
- укладення з НАК Нафтогаз України договору про реструктуризацію заборгованості за спожитий природний газ згідно з типовим договором у рамках реалізації Закону України Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії (за наявності відповідної заборгованості) та виконання зазначеного договору; або
- подання виробником теплової енергії до НАК Нафтогаз України погодженого НАК Нафтогаз України та виконавчим органом відповідної місцевої ради графіка погашення заборгованості (рівними частинами до 1 січня 2021 р. щодо всіх договорів з НАК Нафтогаз України), складеного на підставі довідки щодо заборгованості, виданої НАК Нафтогаз України, та виконання такого графіка, а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ. Наявність графіка погашення заборгованості не змінює порядку розрахунків, установленого між постачальником та виробником теплової енергії у договорах постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо).
Окрім того, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 03.10.2018 №717-р «Деякі питання опалювального сезону 2018/19 року» з метою забезпечення своєчасного початку та сталого проходження опалювального сезону 2018/19 року покладено на АТ Національна акціонерна компанія Нафтогаз України обов`язок разом з операторами газотранспортних та газорозподільних систем забезпечити протягом опалювального сезону 2018/19 року безперебійне постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, для надання послуг з постачання теплової енергії та гарячої води населенню в необхідних обсягах.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем станом на початок опалювального сезону 2018/19 дотримано зазначених вимог п. 11 Положення щодо укладання з НАК Нафтогаз України договорів постачання природного газу, а також надання НАК Нафтогаз України графіка погашення заборгованості.
Вказані обставини свідчать про виникнення у АТ НАК Нафтогаз України законодавчо встановленого обов`язку постачати природний газ відповідачу, як споживачу по укладеним між ними договорами постачання природного газу. При цьому планові обсяги постачання природного газу були визначені сторонами в договорах, які в силу ст. 629 ЦК України є обов`язковими до виконання.
Враховуючи положення до розділу 4 Правил постачання природного газу затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2496 відповідач не мав правових підстав змінити постачальника природного газу і зобов`язаний був здійснювати закупівлю природного газу виключно у НАК «Нафтогаз України». Оскільки, наявність у відповідача договірних відносин з НАК "Нафтогаз України" виключає можливість укладення договору з іншим постачальником. Оскільки споживачем заперечується зміна постачальника, а НАК «Нафтогаз України» не доведено іншого, посилання на отримання природного газу від іншого постачальника є безпідставними.
Таким чином, можливість відбору КП ОІТЦ із газотранспортної системи погоджених у відповідних договорах з НАК "Нафтогаз України" обсягів природного газу перебуває у безпосередній залежності від належного виконання НАК "Нафтогаз України" своїх зобов`язань з підтвердження обсягів природного газу шляхом своєчасного підтвердження номінацій.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що на підставі укладених між КП "Обласний інформаційно-технічний центр" та АТ "НАК "Нафтогаз України" договорів на постачання природного газу та спеціальних підзаконних нормативних актів, якими є вищеназвані Положення, Правила та Розпорядження, АТ НАК Нафтогаз України зобов`язане було постачати природний газ відповідачу, як виробнику теплової енергії для виробництва теплової енергії, у тому числі шляхом своєчасної видачі номінацій, оскільки це є обов`язком АТ НАК Нафтогаз України, а не правом.
Приписами статей 73, 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 76-78 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Судом також враховано висновок про обов`язок АТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям ще на початку опалювального сезону, який викладено у постанові Верховного суду від 22.06.2018 у справі № 924/5621/17 за позовом Комунального підприємства «Жовтоводськтепломережа» до ПАТ «Дніпропетровськгаз», третя особа ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», Жовтоводська міська рада про зобов`язання відновити газопостачання.
Також, аналогічний висновок про обов`язок АТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям ще на початку опалювального сезону відповідно до Розпорядження № 742-р також викладено у постановах Верховного суду від 14.05.2018 у справі № 926/680/17, від 21.03.2018 у справі № 911/656/17, від 04.04.2018 у справі № 904/5094/17, від 15.03.2018 у справі № 922/345/17, 922/310/17.
З урахуванням наведеного, та враховуючи обов`язок АТ "НАК "Нафтогаз України" постачати природний газ відповідачу, суд приходить до висновку про правомірність споживання відповідачем природного газу в лютому 2019 року, що спростовує доводи позивача щодо виникнення небалансу з вини відповідача.
Таким чином, спожиті відповідачем обсяги природного газу в лютому 2019 року повинні бути враховані в балансі розподіленого природного газу АТ "Харківгаз" за газовий місяць (лютий 2019) як обсяги постачальника АТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", тому не можуть бути віднесені на небаланс АТ "Харківгаз".
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" задоволенню не підлягають.
Здійснюючи розподіл судових витрат за наслідками розгляду справи, враховуючи вимоги статті 129 ГПК України, а також висновки суду про відмову у позові, судові витрати, понесені позивачем у зв`язку з оплатою судового збору покладаються на позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 124, 129-1 Конституції України, статтями 4, 12, 20, 73, 74, 76-79, 86, 129, 231, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
У позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення господарського суду може бути оскаржено в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено "02" жовтня 2020 р.
Суддя Г.І. Сальнікова