
Справа № 214/2114/20
2/214/1766/20
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
30 вересня 2020 року Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, у складі:
головуючого - судді Попова В.В.,
при секретарі - Джемерчук О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, у м. Кривому Розі, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення суми сплаченої державної соціальної допомоги одиноким матерям, -
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача на користь позивача грошові кошти в розмірі 292 грн. 98 коп., виплачені у вигляді державної допомоги на дітей одиноким матерям. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та перебувала на обліку в управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради як одержувач державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям. Вказана допомога призначається на підставі заяви, довідки державного органу реєстрації актів цивільного стану про підстави внесення до книги реєстрації народжень відомостей про батька дитини та копії свідоцтва про народження. Відповідач надала до управління заяву про призначення допомоги, до якої також було додано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену нею власноручно із зобов`язанням повідомити управління про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги. Так, у вказаній декларації, у розділі ІІ «Доходи членів сім`ї (зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку) за період з 01.01.2017 року по 30.06.2017 року відповідач зазначила, що отримує соціальні допомоги (надано довідки про доходи), заробітну плату (надано довідку про доходи за період з січня 2017 року по червень 2017 року). На підставі поданих відповідачем документів, необхідних для визначення права на призначення державної допомоги, позивачем 22.08.2017 року було призначено відповідачу соціальну допомогу як одинокій матері з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року включно. Між тим, в ході проведення перевірки інформації про доходи (відсутність доходів) відповідача за період з 01.01.2017 року по 30.06.2017 року включно, позивачем виявлено факт недекларування відповідачем заробітної плати у першому кварталі 2017 року на суму 879 грн. 04 коп. Таким чином, внаслідок неподання відповідачем відомостей про доходи, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, починаючи з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року відповідачу було надмірно виплачено державну допомогу на дітей одиноким матерям на суму 292 грн. 98 коп. Відповідачу було направлено рекомендованими листами повідомлення про припинення державної допомоги із зазначенням періоду, за який відповідач неправомірно одержувала допомогу, суму коштів, одержаних неправомірно та період, за який необхідно повернути грошові кошти. Однак на час звернення до суду з даним позовом відповідачем сума заборгованості не погашена, у зв`язку з чим позивач змушений був звернутись до суду.
Представник позивача у судове засідання надала письмову заяву, в якій позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила розглянути справу за її відсутності, а в разі неявки відповідача - ухвалити рішення при заочному розгляді справи.
Відповідач у судове засідання також надала письмову заяву, в якій позовні вимоги визнала у повному обсязі, проте заперечила проти стягнення з неї понесених судових витрат.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Так, згідно свідоцтва про народження, відповідач є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . При цьому відомості про батька дитини записані за вказівкою матері згідно ч. 1 ст. 135 СК України, що підтверджується Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження згідно з частиною першою статті 135 СК України для призначення допомоги (а.с.12,14).
24.07.2017 року відповідач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг та надала документи, необхідні для призначення допомоги. Відповідно до заповненої нею декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, у розділі Декларації «Доходи членів сім`ї», остання задекларувала отримання соціальної допомоги та заробітної плати (а.с.6, 7-8).
Згідно рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 22.08.2017 року, на підставі поданих відповідачем документів їй було призначено соціальну допомогу з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року (а.с.15).
Між тим, за результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги було виявлено надання ОСОБА_1 неповної інформації про доходи, внаслідок чого були надміру виплачені кошти в сумі 292 грн. 98 коп. за період з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року, про що складено відповідний Акт від 05.01.2018 року (а.с.19).
Позивачем на адресу ОСОБА_1 було направлено повідомлення про припинення надання державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям від 20.03.2018 року, в якому було зазначено період, за який відповідач неправомірно одержувала допомогу, суму коштів, одержаних неправомірно, період, за який необхідно повернути грошові кошти та реквізити для їх сплати (а.с.21).
Відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають право одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), якщо відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та п. 46, п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751, особам, яким виплачується державна допомога, у разі виникнення обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо) або які призводять до припинення виплати допомоги, зобов`язані у десятиденний строк повідомити про це органи праці та соціального захисту населення про зміну всіх обставин. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно ст.1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Тобто, безпідставно виплачена державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям підлягає примусовому стягненню із набувача за умови недобросовісності останнього, зокрема подання ним недостовірних даних для отримання такої допомоги або умисного приховання відомостей, які впливають на призначення допомоги.
Отже, судом установлено, що відповідачем під час подання документів, необхідних для призначення державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, подано неповні відомості, а саме не подано відомості про отримання заробітної плати у першому кварталі 2017 року. Вказана невідповідність є наслідком недобросовісних дій відповідача, внаслідок яких державі було заподіяно шкоду на суму виплаченої державної допомоги в розмірі 292 грн. 98 коп.
Таким чином, зважаючи на вище викладене та приймаючи до уваги факт визнання відповідачем позову, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до положень ст.ст.141, 142 ЦПК України та враховуючи факт визнання відповідачем позову до початку розгляду справи по суті, суд уважає за необхідне повернути позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, та стягнути з відповідача на користь позивача інші 50 відсотків сплаченого судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1212, 1215 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 19, 23, 77, 78, 141, 263-265, 268, 273, 280-284, 354-355 ЦПК України, Законом України «Про державну соціальну допомогу сім`ям з дітьми», Законом України «Про судовий збір», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення суми сплаченої державної соціальної допомоги одиноким матерям задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради (код ЄДРПОУ 05411280, р/р UA978201720343130014000053155, ДКCУ м. Київ, МФО 820172, місцезнаходження за адресою: м. Кривий Ріг, вул. С.Перовської, 16а) грошові кошти у розмірі 292 грн. 98 коп., виплачені у вигляді державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям та судовий збір у розмірі 1051 грн.
Повернути Управлінню праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради (код ЄДРПОУ 05411280, р/р UA978201720343130014000053155, ДКCУ м. Київ, МФО 820172, місцезнаходження за адресою: м. Кривий Ріг, вул. С.Перовської, 16а), з державного бюджету сплачений судовий збір у розмірі 1051 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду через Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом 30-ти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В.В. Попов.