Ухвала суду № 91916703, 01.10.2020, Кіровський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
01.10.2020
Номер справи
204/3507/20
Номер документу
91916703
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 204/3507/20

Провадження № 1-кп/0203/806/2020

У Х В А Л А

іменем України

01.10.2020 року Кіровський районний суд м. Дніпропетровська

у складі: головуючої судді Васіної Л.А.

при секретарі Труновій К.О.

прокурора Ковальчука Т.П.

захисника Кириллової О.Ю.

підозрюваного ОСОБА_1

розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання прокурора відділу процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням Державною фіскальною службою України Департаменту нагляду за органами безпеки, фіскальною та прикордонною службами Офісу Генерального прокурора Ковальчука Т.П. про звільнення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Макіївка, Донецької області, громадянина України, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого, з вищою освітою, раніше не судимого, РНОКПП НОМЕР_1 від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч.3 ст.212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України у зв`язку зі сплатою податків, зборів (обов`язкових платежів) та відшкодуванням шкоди, завданої державі їх несвоєчасною сплатою, до притягнення до кримінальної відповідальності, тобто на підставі ч. 4 ст. 212 КК України,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 оголошено підозру в умисному ухиленні від сплати земельного податку, що входить в систему оподаткування, введеного у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів в особливо великих розмірах, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 212 КК України, за таких обставин.

Контрактом № 73-2/10-1 від 28.08.2018, укладеним приватним акціонерним товариством «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» (ідентифікаційний код суб`єкта господарської діяльності з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України 00659101), в особі голови наглядової ради Товариства ОСОБА_2 , з однієї сторони, та ОСОБА_1 , з іншої сторони, ОСОБА_1 з 28.08.2018 призначений на посаду голови правління приватного акціонерного товариства «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» відповідно до рішення наглядової ради Товариства (протокол № 10/2018 від 28.08.2018).

Відповідно до наказу № 765к від 31.08.2018 ОСОБА_1 приступив до обов`язків голови правління приватного акціонерного товариства «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод».

Контрактом № 73-2/10-1 від 28.08.2018 визначено, що голова правління несе особисту відповідальність за незабезпечення належної організації та ведення бухгалтерського обліку, податкового обліку, незбереження бухгалтерських та податкових документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової, податково та статистичної звітності Товариства протягом встановлених законодавством строків та термінів. Допущення порушення фінансової, розрахунково-платіжної і касової дисципліни; за неповноту, несвоєчасність та недостовірність складеного самостійного балансу, оперативної, фінансової, статистичної і податкової звітності Товариства та несвоєчасність її подання Вищому органу та відповідних органів; за несвоєчасність нарахування та несплату податків і зборів до бюджетів усіх рівнів та державних фондів України відповідно до законодавства України, статуту Товариства та контракту.

Відповідно до статуту Товариства, затвердженого 12.04.2017 рішенням правління ПАТ «Укрзалізниця» №69-2/32-4, відповідальність за організацію, стан і достовірність бухгалтерського обліку в Товаристві, своєчасне подання звітності, надання інформації про фінансово-господарську діяльність Товариства акціонеру та органам і особам, які мають право на її отримання, а також за розкриття інформації про Товариство як емітента цінних паперів покладається на голову правління Товариства.

Відповідно до п. 6 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік» керівник підприємства зобов`язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Таким чином, ОСОБА_1 будучи головою правління приватного акціонерного товариства «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод», виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції являвся службовою особою.

Обов`язок сплатити податки, передбачений насамперед статтею 67 Конституції України, відповідно до якої кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

У відповідності до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Згідно з пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

За змістом п. 269.1 ст. 269 Податкового кодексу України платниками земельного податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Статтею 270 Податкового кодексу України передбачено, що об`єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Відповідно до статті 271 Податкового кодексу України базою оподаткування земельним податком є:

- нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом;

- площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Згідно з п. 284.1 ст. 284 Податкового кодексу України Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 12.4 ст. 12 Податкового кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад та рад об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, щодо податків та зборів належать:

-встановлення ставок місцевих податків та зборів в межах ставок, визначених цим Кодексом;

- визначення переліку податкових агентів згідно із статтею 268 цього Кодексу;

- до початку наступного бюджетного періоду прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їх ставок, об`єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг, яке тягне за собою зміну податкових зобов`язань платників податків та яке набирає чинності з початку бюджетного періоду.

Пунктом 12.5 ст. 12 Податкового кодексу України офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.

Відповідно до пп. 12.3.5 п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України уразі якщо сільська, селищна, міська рада або рада об`єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов`язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю.

При цьому, відповідно до п. 3 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році установлено, що у 2018 році до рішень про встановлення місцевих податків і зборів, -прийнятих органами місцевого самоврядування, у тому числі радами об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, після 15 липня 2017 року та у 2018 році, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Відповідно до вказаних норм права на власників земельних ділянок та землекористувачів покладено обов`язок щодо сплати земельного податку у розмірах, що розраховується відповідно до ставок, встановлених у рішенні про встановлення місцевих податків і зборів, прийнятих органами місцевого самоврядування.

А у 2018 році законодавцем зупинено дію підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України, а відповідно, у вказаний період були відсутні обмеження для органів місцевого самоврядування щодо строків прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Дніпровською міською радою прийнято рішення від 06.12.2017 року №13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста», зазначене рішення №13/27 діяло до 01.03.2018 року.

21.02.2018 року Дніпровською міською радою прийнято рішення №8/30 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 №13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста», яке набрало чинності з 01.03.2018 року. Даними рішеннями визначені ставки оподаткування земельних ділянок в залежності від виду використання.

Згідно з Додатка №1 до рішення міської ради від 06.12.2017 №13/27, в редакції рішення міської ради від 21.02.2018 №8/30, ставка земельного податку для земель промисловості для юридичних осіб за земельні ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та інше промисловості встановлена у розмірі 2,3 відсотків від нормативної грошової оцінки землі (п. 11.02).

Таким чином у період з 01.03.2018 згідно з рішенням Дніпровської міської ради від 06.12.2017 №13/27, в редакції рішення від 21.02.2018 №8/30, ставка земельного податку для земель промисловості для юридичних осіб за земельні ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та інше промисловості мала бути розрахована на рівні 2,3 відсотків від нормативної грошової оцінки землі.

Приватному акціонерному товариству «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» на праві постійного користування належить земельна ділянка кадастровий номер 1210100000:06:111:0007 площею 14,9410 га з цільовим призначенням 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, яка розташована за адресою АДРЕСА_2 . Нормативно грошова оцінка вказаної земельної ділянки в 2018 році складала 42 572 470.08 грн.

Попереднім головою правління приватного акціонерного товариства «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» ОСОБА_3 20.02.2018 до Дніпропетровського управління Офісу ВПП ДФС подано податкову декларацію з плати за землю № 9026257706 щодо нарахування суми земельного податку за 2018 рік у загальному розмірі 4770564.57 гривень за ставкою земельного податку 0.75 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 14,9410 га, яка перебуває у постійному користуванні Товариства відповідно до рішення Дніпровської міської ради 06.12.2017 року №13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста».

В подальшому, 29.05.2018 попереднім головою правління приватного акціонерного товариства «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» ОСОБА_4 до Дніпропетровського управління Офісу ВПП ДФС подано уточнюючу податкову декларацію з плати за землю № 9103261728 щодо нарахування суми земельного податку за 2018 рік у загальному розмірі 12166147,64 гривень за ставкою земельного податку 2.3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 14,9410 га, яка перебуває у постійному користуванні Товариства, відповідно до рішення Дніпровської міської ради №8/30 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 №13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста».

ОСОБА_1 , будучи головою правління приватного акціонерного товариства «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод», відповідальним за належну організацію та ведення бухгалтерського та податкового обліку, фінансово-господарської діяльності Товариства, за своєчасне нарахування та сплату податків, діючи умисно, з метою ухилення від сплати земельного податку в особливо великих розмірах, у порушення вищевказаних норм права вирішив при обчисленні суми земельного податку по земельній ділянці площею 14,9410 га занизити ставку земельного податку в період з 1 березня 2018 року застосувавши її в розмірі 0,75 відсотків від нормативної грошової оцінки землі замість 2,3 необхідних.

Реалізуючи свій злочинний намір, спрямований на умисне ухилення від сплати земельного податку, перебуваючи в службовому приміщенні ПрАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» за адресою м. Дніпро, вул. Академіка Белелюбського, 7, ОСОБА_1 24.10.2018 подав (підписав та надіслав в електронному вигляді) до Дніпропетровського управління Офісу ВПП ДФС уточнюючу податкову декларацію з плати за землю № 92317770855 від 24.10.2018 року щодо нарахування суми земельного податку за 2018 рік у загальному розмірі 4770564.57 гривень, при цьому, у порушення вимог п.п. 12.3 ст.12, п. 284.1 ст. 284, п.286.2 ст. 286 ПК України та Рішення Дніпровської міської ради від 06.12.2017 №13/27 (у редакції рішення міської ради від 21.02.2018 №8/30 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 №13/27») та п. 3 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 07 грудня 2017 року №2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році», достовірно знаючи, що ставка земельного податку складала 2,3 відсотків від нормативної грошової оцінки землі, умисно відобразив нарахування у розмірі 0,75 відсотків від нормативної грошової оцінки землі за період березень-жовтень 2018 року, тим самим умисно не нарахував та не сплатив до місцевого бюджету 6 572 777,84 грн. земельного податку, а саме: за березень 2018 року – 821 597,23 грн., за квітень 2018 року – 821 597,23 грн., за травень 2018 року – 821 597,23 грн., за червень 2018 року – 821 597,23 грн., за липень 2018 року – 821 597,23 грн., за серпень 2018 року – 821 597,23 грн., за вересень 2018 року – 821 597,23 грн., за жовтень 2018 року – 821 597,23 грн.

Незаконні дії ОСОБА_1 призвели до фактичного ненадходження в місцевий бюджет Дніпровської міської ради коштів на загальну суму 6 572 777,84 грн., яка більш ніж в 7000 разів перевищує установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто є особливо великим розміром.

Таким чином, ОСОБА_1 своїми умисними діями вчинив злочин, передбачений ч. 3 ст. 212 КК України - умисне ухилення від сплати земельного податку, що входить в систему оподаткування, введеного у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів в особливо великих розмірах.

Прокурор відділу прокуратури відділу процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням Державною фіскальною службою України Департаменту нагляду за органами безпеки, фіскальною та прикордонною службами Офісу Генерального прокурора Ковальчук Т. звернувся до суду з клопотанням про звільнення ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч.3 ст.212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України у зв`язку у зв`язку з сплатою податків, зборів (обов`язкових платежів) та відшкодуванням шкоди, завданої державі їх несвоєчасною сплатою, до притягнення до кримінальної відповідальності, тобто на підставі ч. 4 ст. 212 КК України.

Під час підготовчого судового засідання прокурор підтримав подане клопотання та просив його задовольнити.

Підозрюваний ОСОБА_1 підтримав внесене клопотання прокурора про звільнення його від кримінальної відповідальності з вказаної підстави, правові наслідки звільнення йому зрозумілі. Крім того зазначив, що вину у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.212 КК України він не визнає.

Захисник ОСОБА_1 – Кириллова О.Ю. не заперечувала проти клопотання прокурора.

Заслухавши думку сторін кримінального провадження, дослідивши надані матеріали, суд при розгляді вказаного клопотання виходить із положень ч. 3 ст. 314 КПК України, роз`яснень Пленуму Верховного Суду України, що містяться у п.1 постанови " Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності " № 12 від 23 грудня 2005 року, згідно яких, звільнення особи від кримінальної відповідальності із закриттям провадження у справі можливе на будь-яких стадіях судового розгляду справи, у тому числі під час підготовчого судового засідання, за умови вчинення особою суспільно-небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбачений Особливою частиною Кримінального кодексу України, та за наявності визначених законом матеріально-правих підстав звільнення особи від кримінальної відповідальності, та приходить до наступного висновку.

Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження у кримінальній справі за наявності підстав, передбачених ч. 2 ст. 284 КПК України, зокрема у разі звільнення особи від кримінальної відповідальності.

Частиною 1 ст. 285 КПК України передбачено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

У відповідності до положень ч. 4 ст. 212 КК України особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила податки, збори (обов`язкові платежі), а також відшкодувала шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).

За змістом диспозиції ч. 4 ст. 212 КК України, за наявності матеріально-правових умов, звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі цієї норми є обов`язковим.

При цьому, ч. 2 ст. 44 КК України передбачено, що звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом.

Згідно із ч. 1 ст. 286 КПК України, звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом.

Відповідно до ч. 3 ст. 288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

ОСОБА_1 звернувся до прокурора відділу прокуратури відділу процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням Державною фіскальною службою України Департаменту нагляду за органами безпеки, фіскальною та прикордонною службами Офісу Генерального прокурора Ковальчук Т. з заявою, в якій ініціював питання про звільнення його від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч.3 ст.212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України у зв`язку з добровільним відшкодуванням заподіяних державі збитків у вигляді сплати податків.

Згідно повідомлення в.о. начальника Правобережного управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області Самсоненка Є. встановлено, що відповідно до інтегрованої картки платника ПАТ «Дніпропетровській тепловозоремонтний завод» штрафні санкції по земельному податку з юридичних осіб (код бюджетної класифікації 18010500), які нараховані відповідно акту перевірки №582/28-10-46-08-00659101 на підставі податкового повідомлення рішення від 10.12.2018 №009584608 (6572277,84 грн. – основний платіж, 1643194,46 грн. – штрафні санкції, 1492259,16 грн. –пеня), станом на 29.05.2020 погашено у повному обсязі.

Враховуючи вищевикладене те, що на теперішній час повністю сплачена сума податків, зборів (обов`язкових платежів) та відшкодуванням шкоди, завданої державі їх несвоєчасною сплатою, а також те, що ОСОБА_1 надав свою згоду на його звільнення від кримінальної відповідальності та закритті кримінального провадження, клопотання прокурора підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 212 КК України, ч. 2 ст. 284, ст. 285, п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України, суд,

У Х В А Л И В :

Клопотання прокурора відділу прокуратури відділу процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням Державною фіскальною службою України Департаменту нагляду за органами безпеки, фіскальною та прикордонною службами Офісу Генерального прокурора Ковальчука Т. - задовольнити.

ОСОБА_1 , підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.212 КК України, від кримінальної відповідальності звільнити на підставі ч.4 ст. 212 КК України у зв`язку зі сплатою податків, зборів (обов`язкових платежів) та відшкодуванням шкоди, завданої державі їх несвоєчасною сплатою.

Кримінальному провадженні №32019100110000094, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13 листопада 2019 року, стосовно ОСОБА_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, закрити.

Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Кіровський районний суд м.Дніпропетровська шляхом подачі апеляційної скарги протягом семи днів з дня її оголошення.

Суддя Л.А. Васіна