Рішення № 91909238, 01.10.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2020
Номер справи
420/9800/20
Номер документу
91909238
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/9800/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2020 року 15 год. 30 хв. м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Глуханчука О.В.,

секретар судового засідання - Любімова О.Є.

за участі сторін:

позивача - ОСОБА_1 (особисто, за паспортом)

представника відповідача - не з`явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання протиправними дій, незаконною постанови та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

30 вересня 2020 року о 12 год. 21 хв. до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, у якому позивач просить суд:

визнати протиправними дії Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області щодо відмови ОСОБА_1 у реєстрації кандидатом у депутати Кароліно-Бугазької сільської ОТГ Білгород-Дністровського району Одеської області;

визнати незаконною постанову Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 25 вересня 2020 року № 94 "Про відмову у реєстрації ОСОБА_1 у якості кандидата у депутати Кароліно-Бугазької сільської ОТГ Білгород-Дністровського району Одеської області, висунутого шляхом самовисування" та скасувати її;

зобов`язати Кароліно-Бугазьку сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області зареєструвати кандидатом у депутати Кароліно-Бугазької сільської ОТГ Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 , висунутого шляхом самовисування;

стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що на підставі Виборчого кодексу України 21 вересня 2020 р. він звернувся з відповід ним пакетом документів, згідно статті 223 названого кодексу, до Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області для реєстрації у якості кандидата у депутати Кароліно-Бугазької сільської ОТГ Білгород-Дністровського району Одеської області. Подані документи були прийняті членом виборчої комісії Попович Т.Я .

На підтвердження прийняття у позивача документів для реєстрації відповідачем видано довідку про прийняття документів депутата №50 від 21 вересня 2020р, у якій не зроблено жодного зауваження щодо недоліків або неповноти поданих документів.

Так, позивач зазначає, що ним подано повний пакет документів, необхідних для реєстрації кандидатом у депутати Кароліно-Бугазької сільської ОТГ Бідгород-Дністро- вського району в багатомандатному виборчому окрузі №7, а саме: заяву від 20 верес ня 2020р., автобіографію від 18 вересня 2020р., фотографії розміром 4х6см, документ про внесення грошової застави та копії паспорта громадянина України на двох сторінках.

25 вересня 2020 року відповідачем прийнято рішення про відмову в реєстрації позивача кандидатом в депутати Кароліно-Бугазької сільської ОТГ Білгород-Дністровського району Одеської області.

Як зазначає позивач, постанову про відмову у реєстрації кандидатом у депутати було видано 29 верес ня 2020 року, тобто з порушенням встановленого Виборчим кодексом строку.

Підставою відмови у реєстрації відповідачем вказано відсутність в автобіографії відомостей щодо судимості. Натомість, позивач стверджує, що оскільки він ніколи не мав судимостей, то цю інформацію він і не вносив до автобіографії.

Позивач вважає, що відсутність одного слова в автобіографії «несудимий» не може слугувати підставою для відмови в реєстрації, відтак звернувся до суду з даним позовом щодо оскарження постанови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 25 вересня 2020 року № 94 "Про відмову у відмову у реєстрації ОСОБА_1 у якості кандидата у депутати Кароліно-Бугазької сільської ОТГ Білгород-Дністровського району Одеської області, висунутого шляхом самовисування".

Ухвалою суд від 30 вересня 2020 року відкрито провадження у справі. Суд постановив:

- розглядати справу з урахуванням особливостей, встановлених ст.ст. 268-273 КАС України;

- призначити судове засідання на 01 жовтня 2020 року об 11 годині 00 хвилин у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 14, зала судових засідань №22;

- встановити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, у тому числі засобами електронної пошти, до 01 жовтня 2020 року - 09 год. 10 хв.

Однак, у строк встановлений судом, відповідач відзив на адміністративний позов не надав, з клопотаннями/заявами щодо продовження строку на подання відзиву до суду не звертався.

Згідно вимог ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Також ухвалою від 30 вересня 2020 судом витребувано від Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області належним чином засвідчені копії документів, на підставі яких прийнято рішення про відмову у реєстрації ОСОБА_1 як кандидата в депутати Кароліно-Бугазької сільської ОТГ Білгород-Дністровського району Одеської області у багатомандатному виборчому окрузі № 7 на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, зокрема, але не виключно:

повний пакет документів, поданих ОСОБА_1 для реєстрації кандидатом в депутати Кароліно-Бугазької сільської ОТГ Білгород-Дністровського району Одеської області у багатомандатному виборчому окрузі № 7 на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року;

протокол засідання Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 25 вересня 2020 року, на якому відбувалось голосування щодо реєстрації кандидатів у депутати Кароліно-Бугазької сільської ОТГ Білгород-Дністровського району Одеської області у багатомандатному виборчому окрузі № 7 на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

Відповідно до ч. 9 ст. 80 КАС України, у разі неподання суб`єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.

З урахуванням вищенаведеного, суд вирішує справу за наявними у ній матеріалами.

Заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , 21 вересня 2020 року звернувся до Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області з пакетом документів для реєстрації кандидатом в депутати до Кароліно-Бугазької сільської ОТГ Білгород-Дністровського району Одеської області.

Згідно довідки про прийняття документів (депутат), членом Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області Попович Т.Я. прийнято від позивача:

заяву про самовисування та реєстрацію кандидатом;

документ про внесення грошової застави;

заяви осіб, включених до виборчих списків;

автобіографію кандидата в письмовому та електронному виді;

фотографії кандидата;

копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України.

Прийняття вказаного переліку документів засвідчено підписом члена Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області Попович Т.Я. (а.с. 7).

На засіданні Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, що відбулось 25 вересня 2020 року о 21 год. 18 хв., за результатами розгляду заяви та документів ОСОБА_1 прийнято рішенням про відмову у реєстрації ОСОБА_1 у якості кандидата в депутати Кароліно-Бугазької сільської ОТГ Білгород-Дністровського району Одеської області, висунутого шляхом самовисування.

Відповідно до змісту прийнятої Постанови від 25 вересня 2020 року № 94, у строки, визначені Виборчим кодексом України до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії ОСОБА_1 особисто подав заяву та інші, визначені частиною першою статті 223 Виборчого кодексу України, документи для реєстрації кандидатом у депутати Кароліно-Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади на перших виборах депутатів та голови Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади 25 жовтня 2020 року по багатомандатному виборчому округу № 7. Розглянувши вищезгадані документи на засіданні 25.09.2020, Кароліно-Бугазська сільська територіальна виборча комісія встановила відсутність у автобіографії ОСОБА_1 відомостей щодо судимості. Враховуючи вищевказане, керуючись ст. 230 Виборчого України, Кароліно-Бугазська сільська територіальна виборча комісія постановила відмовити ОСОБА_1 у реєстрації кандидата в депутати по багатомандатному виборчому окрузі № 7 Кароліно-Бугазької сільської ОТГ Білгород-Дністровського району Одеської області (а.с. 8).

Вважаючи своє право порушеним діями та постановою Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії щодо відмови у реєстрації ОСОБА_1 у якості кандидата у депутати Кароліно-Бугазької сільської ОТГ Білгород-Дністровського району Одеської області, висунутого шляхом самовисування, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, надаючи юридичну кваліфікацію встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 38 Конституції України, громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Частиною третьої статті 77 Конституції України визначено, що порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.

Пунктом 20 ч. 1 ст. 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються організація і порядок проведення виборів і референдумів.

01.01.2020 року набув чинності Виборчий кодекс України від 19.12.2019 № 396-IX, який відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.

Згідно з ч. 2 ст. 6 Виборчого кодексу України, основні виборчі права громадян України включають:

1) право вільно обирати (право голосу на виборах);

2) право бути обраним.

Вимоги до кандидатів встановлюються Конституцією України та цим Кодексом.

Статтею 193 Виборчого кодексу України передбачено, що депутатом, сільським, селищним, міським головою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України. Депутатом, сільським, селищним, міським головою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 220 Виборчого кодексу України, право висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) реалізується виборцями через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, визначеному цим Кодексом.

Особа може бути висунута кандидатом у депутати шляхом висування організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.

Умови реєстрації кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч осіб) визначені ст.223 Виборчого кодексу України.

Відповідно до ч. 1 ст. 223 Виборчого кодексу України, відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, висунутих організацією партії у багатомандатних виборчих округах, за умови отримання нею таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником організації партії та скріпленої печаткою організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня або печаткою партії;

2) рішення конференції, зборів організації партії, зазначеного у частині восьмій статті 220 цього Кодексу, про висування кандидатів у депутати від організації партії та затвердженого переліку кандидатів у депутати відповідної ради, який додається до такого рішення і є його невід`ємною частиною, за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, який обов`язково повинен містити відомості, зазначені у частині десятій статті 220 цього Кодексу, підписаних керівником організації партії і скріплених печаткою організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня або печаткою партії, та в електронному вигляді;

3) заяв осіб, включених до переліку кандидатів у депутати відповідної ради від організації партії про згоду балотуватися кандидатами у депутати від цієї організації партії (в тому числі у відповідному багатомандатному виборчому окрузі), які повинні також містити згоду на оприлюднення біографічних відомостей та на обробку персональних даних кандидата у депутати, а також зобов`язання в разі обрання скласти інший представницький мандат (у разі відсутності мандата - зазначити про його відсутність);

4) документ про внесення організацією партії або кандидатом грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу;

5) автобіографій кандидатів у депутати на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов`язково повинні містити: прізвище, власне ім`я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п`яти років до дня висування кандидатом у депутати змінювала прізвище та/або власне ім`я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата у депутати (складається у друкованому вигляді);

6) по одній фотографії кандидата у депутати розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;

7) копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кожного кандидата у депутати.

У відповідності з ч.ч. 2-4 Виборчого кодексу України, відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред`явлення ним документа, передбаченого частиною першою статті 8 цього Кодексу, та подання ним документів, передбачених пунктами 4-7 частини першої цієї статті, а також особисто підписаної ним заяви про самовисування кандидатом у депутати із згодою на оприлюднення біографічних відомостей та на обробку персональних даних у зв`язку з участю у виборах до сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч).

Кандидату у депутати, який подав документи про самовисування, територіальна виборча комісія видає довідку із зазначенням дати і часу прийняття документів, переліку прийнятих документів.

Відповідна територіальна виборча комісія не розглядає документи, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, якщо вони подані з порушенням строків, передбачених частиною другою статті 228 цього Кодексу, про що повідомляється суб`єкта звернення листом за підписом голови комісії або за його дорученням - члена територіальної виборчої комісії.

Відповідальність за достовірність та точність відомостей у документах, зазначених у пункті 5 частини першої цієї статті, поданих до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати, несуть особи, висунуті кандидатами у депутати.

Підстави для відмови в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови визначені статтею 230 Виборчого кодексу України, зокрема частиною другою встановлено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі:

1) відсутності хоча б одного з документів стосовно кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зазначених у пунктах 5-12 частини першої статті 222, пунктах 3-7 частини першої статті 223, частині першій статті 224 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави кандидата на посаду міського голови)";

1-1) порушення порядку висування окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, встановленого статтями 216-221 цього Кодексу, в тому числі щодо заборони одночасного висування;

2) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт припинення громадянства України особою, висунутою кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови;

3) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт виїзду особи, висунутої кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, за межі України для постійного проживання;

4) отримання від суду належним чином засвідченої копії судового рішення, яким особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, визнано недієздатною;

5) наявності в особи, висунутої кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку;

6) виявлення інших обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, права бути обраною депутатом.

Водночас, частиною 3 статті 230 Виборчого кодексу України визначено, що помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію документах, якщо їх наявність не є перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей, не є підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

У разі відсутності в поданих на реєстрацію документах інформації, яка обов`язково повинна бути зазначена відповідно до вимог цього Кодексу, про це невідкладно повідомляється відповідний суб`єкт подання документів.

Виявлені недоліки у поданих документах можуть бути усунуті шляхом подання не пізніше наступного дня після отримання зазначеного повідомлення уточнених або інших документів для реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Якщо уточнені або інші документи не надійшли у цей строк, відповідні документи вважаються відсутніми.

Зі спірної постанови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 25 вересня 2020 року № 94 «Про відмову у відмову у реєстрації ОСОБА_1 у якості кандидата у депутати Кароліно-Бугазької сільської ОТГ, висунутого шляхом самовисування», судом встановлено, що підставою відмови позивачу у реєстрації кандидатом у депутати вказано відсутність в автобіографії відомостей щодо судимостей.

Судом досліджено копію Автобіографії ОСОБА_1 від 18 вересня 2020 року, яка подавалась позивачем до Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, та встановлено, що у ній дійсно відсутні відомості щодо судимості.

Водночас, як встановлено судом, та не спростовано жодним доказом відповідачем, Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород- Дністровського району Одеської області всупереч приписам частини 3 статті 230 Виборчого кодексу України не було невідкладно повідомлено позивача про відсутність у поданій ним на реєстрацію автобіографії відомостей щодо судимості.

У судовому засіданні позивач у своїх поясненнях зазначив, що не ніколи не мав судимостей, тому цю інформацію він і не вносив до автобіографії. Також позивач підтвердив, що після подання документів для реєстрації не отримував від виборчої комісії жодних повідомлень щодо відсутності в поданих на реєстрацію документах інформації.

Надаючи оцінку наведеним обставинам справи, суд зазначає, що допущена позивачем неточність в поданій на реєстрацію автобіографії могла бути усунута позивачем шляхом подання не пізніше наступного дня після отримання повідомлення від відповідача уточнених або інших документів.

Натомість, відповідач невідкладно не повідомив суб`єкта подання документів про виявлену неповноту даних в автобіографії, чим позбавив позивача можливості усунення виявлених у поданих документах недоліків шляхом подання уточнених або інших документів як, передбачено ч. 3 ст. 230 Виборчого кодексу України.

Що стосується наданої позивачем до матеріалів справи довідки МВС України № 0934680, виданої ОСОБА_1 про те, що станом на 20.05.2011 року він не значиться засудженим, суд не надає оцінку їй як доказу, оскільки по-перше, її видано у 2011 році, по-друге, наявність цієї довідки не змінює того, що в автобіографії відсутня інформація про несудимість.

На підставі встановлених обставин справи, досліджених доказів та аналізу норм, які регулюють вказані правовідносини, суд дійшов висновку, що спірну постанову від 25 вересня 2020 року "Про відмову у реєстрації ОСОБА_1 у якості кандидата у депутати Кароліно-Бугазької сільської ОТГ Білгород-Дністровського району Одеської області, висунутого шляхом самовисування" відповідачем прийнято передчасно, чим порушене право позивача як кандидата у депутати Кароліно-Бугазької сільської ОТГ Білгород-Дністровського району Одеської області, висунутого шляхом самовисування, що є підставою для визнання її протиправною та скасування.

Вирішуючи даний спір, суд також враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, і у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення суду.

Аналіз норм ст. 245 КАС України, у їх взаємозв`язку зі статтями 2, 5 КАС України, свідчить про те, що суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача. Якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

З огляду на зазначене, оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності, враховуючи, що позивач, відповідно до ч. 3 ст. 230 Виборчого Кодексу України, має право на усунення виявлених у поданих документах недоліків шляхом подання уточнених або інших документів/інформації щодо відсутності у нього судимостей, суд вважає необхідним зобов`язати Кароліно-Бугазьку сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21 вересня 2020року про реєстрацію його як кандидата в депутати Кароліно-Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області з дотриманням вимог частини 3 статті 230 Виборчого Кодексу України, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Що стосується позовних вимог про визнання протиправними дій Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області щодо відмови ОСОБА_1 у реєстрації кандидатом у депутати Кароліно-Бугазької сільської ОТГ Білгород-Дністровського району Одеської області, суд вважає, що у цій частині позову належить відмовити, оскільки скасування в судовому порядку постанови від 25 вересня 2020 року № 94 "Про відмову у відмову у реєстрації ОСОБА_1 у якості кандидата у депутати Кароліно-Бугазької сільської ОТГ Білгород-Дністровського району Одеської області, висунутого шляхом самовисування" у повній мірі відновить порушені права та інтереси позивача.

Саме такий судовий захист у даній справі суд вважає ефективним.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Отже, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з урахуванням ч. 2 ст. 9 КАС України.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно ч. 1, ч. 3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно ч. 1, ч. 3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, у відповідності до приписів ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат здійснюється на користь позивача у розмірі 420, 40 грн. (840,80/2, де 840,80 - ставка судового збору за звернення до суду із цим позовом).

Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74, 76-77, 80, 90, 139, 162, 194, 205, 243-246, 255, 268-273 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання протиправними дій, незаконною постанови та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 25 вересня 2020 року № 94 «Про відмову у реєстрації ОСОБА_1 у якості кандидата у депутати Кароліно-Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади, висунутого шляхом самовисування».

Зобов`язати Кароліно-Бугазьку сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21 вересня 2020 року про реєстрацію його як кандидата в депутати Кароліно-Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області з дотриманням вимог частини 3 статті 230 Виборчого Кодексу України, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (код ЄДРПОУ 43782503, місцезнаходження юридичної особи: 67844, Одеська область, Овідіопольський район, с. Кароліно-Бугаз, вул. Приморська, 1) на за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 420, 40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційні скарги на судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 273-277 цього Кодексу, можуть бути подані у дводенний строк з дня їх проголошення, а на судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.

Рішення суду може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Кароліно-Бугазська сільська територіальна виборча комісія Білгород-Дністровського району Одеської області (код ЄДРПОУ 43782503, місцезнаходження юридичної особи: 67844, Одеська область, Овідіопольський район, с. Кароліно-Бугаз, вул. Приморська, 1).

Суддя О.В. Глуханчук

.