
Справа № 420/9614/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левчук О.А.,
за участю секретаря Лементовського О.В.
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з даним позовом та, змінивши предмет позову, просить суд визнати дії Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області щодо відмови 25.09.2020 у реєстрації кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади ОСОБА_1 , висунутої шляхом самовисування протиправними, такими, що порушують виборчі права громадян, права та законні інтереси суб`єкта виборчого процесу, та одноразовим грубим порушенням Конституції України, цього Кодексу та законів України; визнати постанову Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 25.09.2020 року № 86 "Про відмову у реєстрації ОСОБА_1 у якості кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади шляхом самовисування» протиправною, такою, що порушує виборчі права громадян, права та законні інтереси суб`єкта виборчого процесу, та скасувати її; зобов`язати Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області повторно розглянути документи, які подано 22.09.2020 для реєстрації кандидатом у депутати Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади ОСОБА_1 , висунутої шляхом самовисування та зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади, висунутої шляхом самовисування.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 22.09.2020 року нею подано до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області заяву про самовисування та реєстрацію кандидатом в депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади на перших місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2020 року із згодою на оприлюднення біографічних відомостей та на обробку персональних даних. Розглядаючи на засіданні подані документи Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 було відмовлено, про що прийнято відповідну постанову. Підставою для відмови слугувала відсутність особистого підпису на роздрукованому екземплярі автобіографії кандидата в депутата. В той же час, 22.09.2020 року нею надавався весь передбачений статтею 223 ВК України перелік документів, в тому числі особисто підписана автобіографія, про що відповідач надав відповідну довідку від 22.09.2020 № 2. Під час прийняття заяви та документів для реєстрації члени комісії особисто перевірили наявність повного переліку документів, в тому числі особисто підписаної автобіографії позивача, будь-яких зауважень чи нарікань з приводу відсутності певних документів чи відсутності підпису на них від членів комісії не надходило. Таким чином, відповідач мав усі фактичні та правові підстави для прийняття рішення про реєстрацію кандидата, водночас дії відповідача щодо прийняття рішення про відмову у такій реєстрації порушують вимоги ст. 230 Виборчого кодексу України. При цьому, у разі виявлення невідповідності поданої автобіографії в частині відсутності особистого підпису кандидата, відповідна виборча комісія повідомляє про це відповідного кандидата та надає йому для усунення можливих недоліків певний термін - не пізніше наступного дня з моменту повідомлення про виявлені недоліки. Разом з тим, позивач вказує, що не отримувала жодних повідомлень про необхідність усунення недоліків, а також не була викликана в засідання, що відбувалось 25.09.2020 року. За таких підстав, безпідставна та необґрунтована відмова у реєстрації кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади прямо порушує конституційне право позивача бути обраним до органів місцевого самоврядування.
Від відповідача Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області відзиву на позовну заяву не надходило.
Ухвалою суду від 29 вересня 2020 року відкрито провадження по справі з урахуванням особливостей встановлених ст. ст.268-273 КАС України щодо розгляду окремих категорій термінових справ та призначено судове засідання.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити позовну заяву в повному обсязі.
Представник відповідача Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області до судового засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
15 липня 2020 року Верховною Радою України прийнято постанову № 795-IX «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році», якою призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25 жовтня 2020 року.
30 серпня 2020 року Центральною виборчою комісією винесено постанову № 208 «Про початок виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року», якою оголошено з 5 вересня 2020 року початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року.
ОСОБА_1 до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області подано заяву про самовисування та реєстрацію кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі № 2 з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади на перших місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2020 року. При цьому, до заяви додано автобіографію кандидата, документ про внесення грошової застави, одну фотографію розміром 4х6 см., копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кандидата (а.с. 6).
25 вересня 2020 року о 20 год. 35 хв. Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області винесено постанову № 86 «Про відмову у реєстрації ОСОБА_1 у якості кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади висунутої шляхом самовисування» (а.с. 33).
Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, відповідно до Конституції України регулює Виборчий кодекс України.
Відповідно до ст. 11 Виборчого кодексу України громадяни України, які є виборцями, мають право висування кандидатів на виборах, яке реалізується ними через політичні партії (далі - партії) та їхні місцеві організації або шляхом самовисування у порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 206 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та в порядку, передбачених цим Кодексом та законами України.
Відповідно п. 4 ч. 2 ст. 206 Виборчого кодексу України відповідна територіальна виборча комісія, яка встановлює результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, результати виборів сільського, селищного, міського голови, зокрема, реєструє кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірених осіб, представників, уповноважених осіб організацій партій - суб`єктів відповідного виборчого процесу та видає їм посвідчення.
Згідно ч. 1, 2 ст. 216 Виборчого кодексу України висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови розпочинається за сорок днів до дня голосування і закінчується за тридцять днів до дня голосування. Право висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) реалізується виборцями через організації партій або шляхом самовисування у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1, 11 ст. 220 Виборчого кодексу України право висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) реалізується виборцями через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, визначеному цим Кодексом. Громадянин України, який відповідно до статті 193 цього Кодексу має право бути кандидатом на місцевих виборах, може самовисунутися кандидатом у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) шляхом подачі заяви про самовисування до відповідної територіальної виборчої комісії. До заяви про самовисування додаються документи, передбачені частиною другою статті 223 цього Кодексу. Особа може бути висунута кандидатом у депутати шляхом самовисування лише в одному виборчому окрузі.
Згідно ч. 2 ст. 223 Виборчого кодексу України відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред`явлення ним документа, передбаченого частиною першою статті 8 цього Кодексу, та подання ним документів, передбачених пунктами 4-7 частини першої цієї статті, а також особисто підписаної ним заяви про самовисування кандидатом у депутати із згодою на оприлюднення біографічних відомостей та на обробку персональних даних у зв`язку з участю у виборах до сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч). Кандидату у депутати, який подав документи про самовисування, територіальна виборча комісія видає довідку із зазначенням дати і часу прийняття документів, переліку прийнятих документів.
Відповідно до п. 4-7 ч. 1 ст. 223 Виборчого кодексу України відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, висунутих організацією партії у багатомандатних виборчих округах, за умови отримання нею таких документів, зокрема, документ про внесення організацією партії або кандидатом грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу; автобіографій кандидатів у депутати на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов`язково повинні містити: прізвище, власне ім`я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п`яти років до дня висування кандидатом у депутати змінювала прізвище та/або власне ім`я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата у депутати (складається у друкованому вигляді); по одній фотографії кандидата у депутати розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді; копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кожного кандидата у депутати.
Згідно ч. 4 ст. 223 Виборчого кодексу України відповідальність за достовірність та точність відомостей у документах, зазначених у пункті 5 частини першої цієї статті, поданих до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати, несуть особи, висунуті кандидатами у депутати.
Відповідно до ч. 1, 6 ст. 228 Виборчого кодексу України сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, висунутих організацією партії в багатомандатному виборчому окрузі, або кандидата в депутати, висунутого шляхом самовисування, за умови подання до відповідної комісії документів, передбачених статтею 223 цього Кодексу. Територіальна виборча комісія не пізніш як на п`ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.
Згідно ч. 2 ст. 230 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі:
1) відсутності хоча б одного з документів стосовно кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зазначених у пунктах 5-12 частини першої статті 222, пунктах 3-7 частини першої статті 223, частині першій статті 224 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави кандидата на посаду міського голови)";
1-1) порушення порядку висування окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, встановленого статтями 216-221 цього Кодексу, в тому числі щодо заборони одночасного висування;
2) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт припинення громадянства України особою, висунутою кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови;
3) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт виїзду особи, висунутої кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, за межі України для постійного проживання;
4) отримання від суду належним чином засвідченої копії судового рішення, яким особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, визнано недієздатною;
5) наявності в особи, висунутої кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку;
6) виявлення інших обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, права бути обраною депутатом.
Згідно ч. 3, 4 ст. 230 Виборчого кодексу України помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію документах, якщо їх наявність не є перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей, не є підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. У разі відсутності в поданих на реєстрацію документах інформації, яка обов`язково повинна бути зазначена відповідно до вимог цього Кодексу, про це невідкладно повідомляється відповідний суб`єкт подання документів. Виявлені недоліки у поданих документах можуть бути усунуті шляхом подання не пізніше наступного дня після отримання зазначеного повідомлення уточнених або інших документів для реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. Якщо уточнені або інші документи не надійшли у цей строк, відповідні документи вважаються відсутніми.
Рішення про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття видається (направляється) представнику організації партії (у разі висування такої особи організацією партії) та кандидату в депутати, кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови (у разі самовисування).
Судом встановлено, що 25 вересня 2020 року о 20:35 хв. Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області винесено постанову № 86 «Про відмову у реєстрації ОСОБА_1 у якості кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади висунутої шляхом самовисування» (а.с. 33-34).
В постанові Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області № 86 від 25.09.2020 року, зазначено, що до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії ОСОБА_1 особисто подала заяву та інші, визначені частиною першою статті 223 Виборчого кодексу України, документи для реєстрації кандидатом у депутати Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади на перших виборах депутатів та голови Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади 25 жовтня 2020 року по багатомандатному виборчому округу № 2. Розглянувши документи на засіданні 25.09.2020, Кароліно-Бугазська сільська територіальна виборча комісія встановила відсутність підпису у автобіографії ОСОБА_1 , а тому керуючись ч. 2 ст. 230 Виборчого кодексу України Кароліно-Бугазська сільська територіальна виборча комісія постановила відмовити ОСОБА_1 у реєстрації в якості кандидата в депутати по багатомандатному виборчому округу № 2 Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області.
Згідно приписів п. 5 ч. 1 ст. 223 Виборчого кодексу України автобіографія кандидатів у депутати на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов`язково повинні містити: прізвище, власне ім`я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п`яти років до дня висування кандидатом у депутати змінювала прізвище та/або власне ім`я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата у депутати (складається у друкованому вигляді).
Ухвалою суду від 29 вересня 2020 року витребувано від Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області належним чином завірену копію постанови від 25 вересня 2020 року про відмову ОСОБА_1 у реєстрації кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади на перших місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2020 року; інформацію та належним чином завірені копії матеріалів, які стали підставою для прийняття постанови від 25 вересня 2020 року про відмову ОСОБА_1 у реєстрації кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади на перших місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2020 року; в тому числі належним чином завірену копію заяви ОСОБА_1 про реєстрацію кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі № 2 з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади на перших місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2020 року, поданої 22.09.2020 року, разом з усіма доданими до неї копіями документів, а також належним чином завірену копію протоколу засідання (витяг з протоколу) Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, на якому прийнято оскаржувану постанову від 25 вересня 2020 року, та зобов`язано надати інформацію та належним чином завірені копії документів у строк до 16:00 год. 29 вересня 2020 року.
Копія ухвали суду від 29 вересня 2020 року отримана представником відповідача 29 вересня 2020 року о 11:46 год. засобами електронного зв`язку, про що свідчить повідомлення про отримання (а.с. 22), проте інформацію та належним чином завірені копії документів у визначений строк надано не було.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Разом з тим, станом на дату та час розгляду справи відповідачем, суб`єктом владних повноважень, не надано до суду належним чином завірену копію заяви ОСОБА_1 про реєстрацію кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі № 2 з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади на перших місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2020 року, поданої 22.09.2020 року, разом з усіма доданими до неї копіями документів, в тому числі автобіографії ОСОБА_1 , які розглядались Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області на засіданні виборчої комісії 25.10.2020 року та слугували підставою для прийняття оскаржуваної постанови.
Крім того, беззаперечних доказів того, що до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 надана автобіографія, яка містила її особистий підпис, позивачем суду також не надано.
Тобто, суд позбавлений можливості встановити наявність чи відсутність на поданій ОСОБА_1 , разом із заявою про висування та реєстрацію кандидатом у депутати, автобіографії відповідного підпису.
В той же час, доводи позивача щодо того, що під час прийняття заяви та документів для реєстрації члени комісії особисто перевірили наявність повного переліку документів, в тому числі особисто підписаної автобіографії позивача, будь-яких зауважень чи нарікань з приводу відсутності певних документів чи відсутності підпису на них від члені комісії не надходило, а тому відповідач мав усі підстави для прийняття рішення про реєстрації кандидата, суд вважає необґрунтованими, оскільки під час прийняття документів від кандидата у депутати відповідна виборча комісія перевіряє на наявність подані документи відповідно до переліку, передбаченого пунктами 4-7 ч. 1 ст. 223 Виборчого кодексу України та зазначеного у відповідній заяві. При цьому, відповідність поданих документів вимогам Виборчого кодексу України перевіряється виборчою комісією під час прийняття рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації кандидата у депутати.
Крім того, з оскаржуваної постанови № 86 від 25.09.2020 року вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено у реєстрації в якості кандидата в депутати по багатомандатному виборчому округу № 2 Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області відповідно до ч. 2 ст. 230 Виборчого кодексу України.
Разом з тим, як вбачається з Виборчого кодексу України, частина 2 статті 230 включає сім пунктів (підстав) за яких територіальна виборча комісія може відмовити в реєстрації окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, проте оскаржувана постанова не містить посилання на конкретний пункт ч. 2 ст. 230 Виборчого кодексу України відповідно до якого позивачу відмовлено у реєстрації в якості кандидата в депутати.
При цьому, в ч. 2 ст. 230 Виборчого кодексу України відсутня безпосередньо така підстава для відмови в реєстрації окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, як «відсутність підпису у автобіографії».
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких підстав, відповідачем, суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірність відмови ОСОБА_1 у реєстрації в якості кандидата в депутати по багатомандатному виборчому округу № 2 Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області та не надано будь-яких доказів на підтвердження того, що під час прийняття оскаржуваної постанови Кароліно-Бугазська сільська територіальна виборча комісія Білгород-Дністровського району Одеської області діяла на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Виборчим кодексом України.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною та скасування постанови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 25 вересня 2020 року № 86 «Про відмову у реєстрації ОСОБА_1 у якості кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади висунутої шляхом самовисування».
Що стосується позовних вимог про зобов`язання Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області повторно розглянути документи, які подано 22.09.2020 для реєстрації кандидатом у депутати Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади ОСОБА_1 , висунутої шляхом самовисування та зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади, висунутої шляхом самовисування, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ч. 1 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Згідно ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Зі змісту вказаних правових норм вбачається, що відповідач, наділений дискреційними повноваженнями, тобто повноваженнями з певним ступенем свободи органу при прийнятті рішення, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення. А суди не мають право втручатися в дискреційні функції органів владних повноважень.
Суд може прийняти рішення про зобов`язання органу владних повноважень прийняти певне рішення, в разі, якщо можливість прийняття єдиного альтернативного рішення виключена судом.
Верховним Судом в постанові від 18 червня 2019 року по справі № 855/150/19 (№ А/9901/112/19) зазначено, що дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними); відповідно до завдань адміністративного судочинства, визначених статтею 2 КАС України, адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями визначеними статтею; завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади; принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно - дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право, тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності; перевірка доцільності переступає компетенцію адміністративного суду і виходить за межі адміністративного судочинства; адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесенні до компетенції цього органу.
В той же час, з приписів статті 206 Виборчого кодексу України вбачається, що саме відповідна територіальна виборча комісія, яка встановлює результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, результати виборів сільського, селищного, міського голови - реєструє кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірених осіб, представників, уповноважених осіб організацій партій - суб`єктів відповідного виборчого процесу та видає їм посвідчення.
За таких підстав, оскільки розгляд доданих до заяви про реєстрацію кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутата Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області передбачає з`ясування обставин чи виконано позивачем усі визначені законом умови, необхідні для реєстрації кандидатів, суд не може перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесенні до компетенції цього органу, яким у даному випадку є Кароліно-Бугазська сільська територіальна виборча комісія Білгород-Дністровського району Одеської області, а також з урахуванням ефективного захисту порушеного права позивача, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов`язання Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про самовисування та реєстрацію кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі № 2 з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади на перших місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2020 року, подану 22.09.2020 року, та прийняти рішення відповідно до вимог Виборчого кодексу України з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог на підставі наданих доказів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню шляхом визнання протиправною та скасування постанови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 25 вересня 2020 року № 86 «Про відмову у реєстрації ОСОБА_1 у якості кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади висунутої шляхом самовисування»; зобов`язання Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області повторно розглянути подану ОСОБА_1 заяву про самовисування та реєстрацію кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі № 2 з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади на перших місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2020 року, та прийняти рішення відповідно до вимог Виборчого кодексу України з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Таким чином, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, з Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 14, 78, 139, 245, 246, 250, 255, 272, 273, 278 КАС України, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (код ЄДРПОУ 43782503, адреса місцезнаходження: 67844, Одеська область, Овідіопольський район, с. Кароліно-Бугаз, вул. Приморська, 1) про визнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 25 вересня 2020 року № 86 «Про відмову у реєстрації ОСОБА_1 у якості кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади висунутої шляхом самовисування».
Зобов`язати Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області повторно розглянути подану ОСОБА_1 заяву про самовисування та реєстрацію кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі № 2 з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади на перших місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2020 року, та прийняти рішення відповідно до вимог Виборчого кодексу України, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (код ЄДРПОУ 43782503, адреса місцезнаходження: 67844, Одеська область, Овідіопольський район, с. Кароліно-Бугаз, вул. Приморська, 1) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 278 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 272 КАС України.
Суддя О.А. Левчук
.