ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 16/3324а
"14" серпня 2007 р., 16 год. 10 хв. м. Черкаси
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого - судді Спаських Н.М.
при секретарі: Волна С.В., за участю представників сторін:
позивача: Стариш В.М., Тищенко С.І. - за довіреністю
відповідача: ОСОБА_1, ОСОБА_2., ОСОБА_3 - за довіреністю
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Приватного підприємця ОСОБА_4 про стягнення 7 756,73 грн.
ВСТАНОВИВ:
Позивачем заявлено позов про стягнення з відповідача заборгованості до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в сумі 7 756,73 грн. на підставі рішення позивача № НОМЕР_1. В судовому засіданні представники позивача позов підтримали повністю.
Відповідач проти позову заперечив з мотивів незаконності рішення позивача та просить у позові відмовити.
Заслухавши доводи та пояснення представників сторін, дослідивши наявні в справі матеріали, суд вважає, що позов підлягає до повного задоволення, виходячи з наступного:
У відповідності до ст. 22 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами. зумовленими народженням і похованням” ( далі - закон 2240) від 18.01.01 року № 2240-111, платниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, є страхувальники та застраховані особи. Страхувальники - юридичні та фізичні особи набувають статусу платників страхових внесків до Фонду з дня їх реєстрації у виконавчих дирекціях відділень Фонду. Спеціальна реєстрація для фізичних осіб-найманих працівників не вимагається - ці особи вважаються застрахованими з часу укладення трудового договору ( ст.8, 10 Закону 2240).
У відповідності до ст. 23 Закону страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону. Тобто підприємство самостійно здійснює належні виплати своїм працівникам в результаті настання страхового випадку за рахунок сум внесків, які належать до сплати Фонду. У випадку недостатності цих коштів їх відшкодування здійснюється Фондом на користь підприємства за результатами звітності підприємства.
У відповідності до положень Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, відповідно до цього закону призначаються 1) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами; 2) одноразова допомога при народженні дитини; 3) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та інші види допомог.
Допомога у зв'язку з вагітністю та пологами працюючим жінкам призначається і виплачується за місцем основної роботи на підставі довідки лікувального закладу встановленого зразка ( лікарняний лист) -ст.. 5,8 даного Закону.
Допомога у зв'язку з вагітністю та пологами призначається, якщо звернення за нею надійшло не пізніше шести місяців з дня закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, і виплачується жінкам за весь період відпустки, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. Зазначена допомога обчислюється сумарно та надається жінкам у повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.
Допомога у зв'язку з вагітністю та пологами надається у розмірі 100 відсотків середньомісячного доходу жінки.
У відповідності до ст.. 50 Закону 2240, матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, застрахованим особам, призначаються та надаються за основним місцем роботи за рахунок сплачених застрахованими особами страхових внесків.
У відповідності до п. 2 ст. 25 Закону 2240 порядок надходження, обліку та витрачання страхових коштів Фонду, складання та виконання бюджету, здійснення платежів, ведення бухгалтерського обліку і звітності щодо коштів Фонду визначається правлінням Фонду відповідно до законодавства.
У відповідності до п. 7.1., 7.3., 8.1. Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду, затвердженої постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 року N 16 ( далі Інструкція) -- страхувальники та інші отримувачі коштів Фонду зобов'язані вести облік коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням і своєчасно надавати органам Фонду звітність щодо цих коштів за формою, яка затверджується в установленому порядку. При цьому відображаються відомості про суми нарахованих страхових внесків та інших платежів за їх видами....., кількість одноразових та щомісячних виплат при народженні дитини та виплат на поховання. Страхувальники щоквартально складають у двох примірниках наростаючим підсумком з початку року звіт за формою Ф4-ФСС з ТВП із зазначенням у ньому сум, нарахованих і сплачених страхових внесків та інших надходжень, а також сум, витрачених на виплату допомоги та здійснення інших заходів, фінансування яких проводиться за рахунок коштів Фонду. Контроль за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою перерахування та надходження страхових внесків, інших платежів до Фонду, а також за цільовим і правильним витрачанням його коштів здійснюють страхувальники та органи Фонду ( останні з правом проведення перевірок).
Пунктом 6.9. Інструкції визначено, що якщо витрати, проведені страхувальником-роботодавцем, за звітний квартал перевищують нараховану суму страхових внесків та інших платежів, то різниця між сумою витрат і сумою страхових внесків зараховується в рахунок сплати наступного кварталу. Якщо ж витрати не можуть бути покриті страховими внесками і в наступному кварталі, то сума перевищення, з урахуванням очікуваного результату в наступному кварталі, відшкодовується страхувальнику-роботодавцю органом Фонду після одержання від нього звіту за формою Ф4-ФСС з ТВП за минулий квартал. Відшкодування страхувальнику-роботодавцю суми перевищення над сумою страхових внесків у випадках, коли належна сума страхових внесків не покриває витрат, може провадитись і до одержання звіту за формою Ф4-ФСС з ТВП при обов'язковому поданні довідки-розрахунку за підписом керівника, головного бухгалтера, завіреної печаткою підприємства. Відшкодування здійснюються органом Фонду шляхом перерахування відповідних сум на поточний рахунок страхувальника.
Відповідачем було виплачено матеріальну допомогу в зв"язку з вагітністю та пологами своєму працівнику ОСОБА_5. в сумі 16394,69 грн. на підставі лікарняного листка виданого 08.08.2005 року і виставлено дану суму до відшкодування Фондом.
Як вбачається з обставин справи, позивач провів перевірку відповідача за період з 01.10.2005 року по 01.04.2006 року, за результатами чого було складено акт № НОМЕР_2. За висновками, викладеними в акті, виплата працівнику ОСОБА_5. допомоги за рахунок коштів Фонду в сумі 16 394,69 грн. була проведена з порушенням і ці кошти до відшкодування фондом не приймаються.
Акт перевірки відповідачем не був підписаний, оскільки на акт подано заперечення, яке за результатами його розгляду позивачем не задоволено.
На підставі акту перевірки позивачем було прийнято рішення № НОМЕР_1, згідно якого позивач не прийняв до відшкодування 16 394,69 грн. коштів та стягнув з відповідача 8 197,00 грн. штрафу з порушення порядку витрачання коштів фонду згідно ст. 30 Закону № 2240.
Суд не погоджується зі запереченнями відповідача про те, що рішення є незаконним бо було прийнято поспішно, оскільки воно датовано тим числом, коли скарга відповідача на акт перевірки ще не була розглянута, а саме рішення вручено відповідачу лише 16.06.2007 року, тобто із пропуском строків на його оскарження.
У відповідності до п. 16.1. Інструкції від 19.01.2001 року № 38 "Про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності" обов'язок доведення того, що будь-яке нарахування сум фінансових та штрафних санкцій за матеріалами ревізій, здійснене робочим органом Фонду, є помилковим, покладається на платника страхових внесків. У разі коли платник страхових внесків вважає, що орган Фонду невірно визначив суму фінансових та штрафних санкцій або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, або виходить за межі його компетенції, встановленої законодавством, такий страхувальник має право звернутися до органу Фонду із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які страхувальник вважає за потрібне надати.
За цією інструкцією скарга на рішення вважається повністю задоволеною на користь платника лише у випадку якщо рішення за результатами перегляду скарги на рішення не надсилається платнику у 20-денний строк.
Представники обох сторін підтвердили, що скарга на рішення від 05.06.2006 року позивачу не направлялася, оскаржувався лише акт перевірки. В даний час також відсутні рішення судів про визнання недійсним даного рішення.
Таким чином відсутні підстави вважати що рішення № НОМЕР_1 є незаконним та не підлягає до виконання.
Між сторонами також виник спід з приводу оцінки позивачем виплати працівнику відповідача ОСОБА_5. 16 394,69 грн. матеріальної допомоги за рахунок коштів Фонду.
Дослідивши наявні й справі документи та вислухавши пояснення представників сторін, суд погоджується з позицією позивача, викладеною в акті перевірки від 23.05.2006 року про те, що ці кошти були виплачені неправомірно, оскільки згідно наявних у справі документів ( довідка Уманського державного аграрного університету НОМЕР_3) працівник ОСОБА_5. замість роботи у відповідача проходила виробничу практику у виділенні Приватбанку. На момент здійснення виплати ОСОБА_5. була дружиною приватного підприємця ОСОБА_4. Встановлена їй заробітна плата в сумі 3500,00 грн. більш ніж в 10 разів перевищувала зарплату інших працівників відповідача по справі. Посада ІНФОРМАЦІЯ_1, яку обіймала ОСОБА_5., була введена відповідачем лише для працівника ОСОБА_5. і лише на час роботи цієї особи, оскільки на цю посаду з цим же окладом іншого працівника прийнято не було.
Постановою про закриття кримінального переслідування від 29.12.2006 року відносно ОСОБА_4 встановлено, що ОСОБА_5. свої обов'язки, передбачені трудовою угодою з СПД ОСОБА_4. не виконувала, заробітну плату згідно трудової угоди не отримувала і за період з 06.06.2005 року по 15.07.2005 року проходила виробничу практику в ІНФОРМАЦІЯ_2 ЧГРУ Приватбанк.
За таких обставин виплата працівнику ОСОБА_5. коштів в сумі 16 394,69 грн. як допомоги по вагітності і пологах за рахунок коштів Фонду є неправомірною, а тому неприйняття цих коштів до відшкодування позивачем є правомірним, як і накладення штрафу в сумі 8 197,00 грн. за порушення порядку витрачання коштів Фонду.
За доводами позивача, частина суми боргу по даному штрафу є погашеною за рахунок витрат фонду, а тому до стягнення з відповідача належить лише 7 756,73 грн.
На підставі статті 89 КАС України з відповідача на користь державного бюджету України підлягають стягненню в повній сумі судовий збір в розмірі 77,57 грн.
Керуючись ст. 89.94,160-162 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_4, ідентифікаційний номер НОМЕР_4, м. Умань, АДРЕСА_1:
- на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, ідентифікаційний код 21355026, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 18, на рахунок № 2560447 в ЧОД АППБ “Аваль”, МФО 354411 -7 756,73 грн.
- в доход Державного бюджету України через місцеві органи ДПІ - 77,57 грн. судового збору;
Виконавчі листи видати.
Постанова набуває чинності протягом 10 днів і може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку ст.186 КАС України.
СУДДЯ Н.М. Спаських