
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2020 року м. Київ № 640/3151/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,
установив:
ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, у якій, з урахуванням уточненої позовної заяви, до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (далі - ГУ ПФУ) висловив прохання:
- визнати протиправними дії територіального органу Пенсійного фонду України щодо відмови у перерахунку його пенсії за 2018 рік;
- зобов`язати ГУ ПФУ зробити перерахунок пенсії за 2018 рік із застосуванням середнього показника заробітної плати в Україні на 2018 рік - 5377,90 грн та провести відповідні доплати до пенсії з моменту її перерахунку.
Підставою для звернення до суду з позовною заявою стала незгода позивача з перерахунком його пенсії відповідно до Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі - Закон № 2148-VIII) з врахуванням середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, у розмірі 3764,40 грн, як середній показник за 2016, 2017 роки, оскільки позивач вважає, що при перерахунку його пенсії має застосовуватися показник 2018 року, що дорівнює 5377,90 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.05.2019 прийнято позовну заяву ОСОБА_1 до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за його позовом. Ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позовну заяву представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив з тих підстав, що у зв`язку з набранням чинності 11.10.2017 Законом №2148-VIII, позивачу перераховано пенсію з 01.10.2017 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Внаслідок перерахунку розмір пенсії позивача зменшився, тому відповідно до пункту 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2148-VIII, з 01.10.2017 виплата пенсії позивачу здійснюється у раніше встановленому розмірі - 2431,11 грн, де 2277,35 грн - основний розмір пенсії, 14,97 грн - доплата за понадрнормоввий стаж 1 рік; 138,79 грн - доплата до розміру з 01.10.2017.
Отже, дослідивши матеріали справи, оцінивши пояснення, надані учасниками судового процесу, а також докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Броварському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України (правонаступником якого є ГУ ПФУ) та отримує пенсію за віком з 17.04.2015 відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Страховий стаж позивача враховано по 30.04.2010 та складає 36 років 9 місяців та 3 дні. Коефіцієнт страхового стажу - 0,36750. Для розрахунку пенсії врахована заробітна плата за період з 01.01.1986 по 31.12.1990 та з 01.05.1982 по 30.06.2000 та за весь період страхового стажу з 01.07.2000 по 30.04.2010 згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу. Коефіцієнт заробітної плати - 1,64618. Заробітна плата для обчислення пенсії становить 6196,88 грн (3764,40 грн х 1,64618). Зокрема, розмір пенсії позивача станом на 30.09.2017 становив 2431,11 грн (2417,99 грн - основний розмір пенсії; 13,12 грн - доплата за понаднормовний стаж 1 рік). Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2017 не змінився та становив 2431,11 грн, де 2277,35 грн - основний розмір пенсії; 14,52 грн - доплата за понаднормовий стаж - 1 рік; 139, 24 грн - доплата до розміру пенсії з 01.10.2017.
Розмір доплати до попереднього розміру пенсії переглядається при подальших перерахунках. З 01.12.2018 розмір доплати до пенсії позивача перерахований у зв`язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили правоздатність, відповідно до Закону України від 07.12.2017 № 2246-VIII «Про Державний бюджет України на 2018 рік». Розмір пенсії ОСОБА_1 становить 2431,11 грн, де 2277,35 грн - основний розмір пенсії; 14,97 грн - доплата за понаднормовий стаж - 1 рік; 138,79 грн - доплата до розміру пенсії з 01.10.2017.
Позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою, в якій висловив прохання здійснити йому перерахунок пенсії за 2018 рік із застосуванням усередненого показника заробітної плати України за 2018 рік - 5 377, 90 грн.
Листом від 18.12.2018 № 2346/Г-ку ГУ ПФУ повідомило позивача про відсутність правових підстав для здійснення такого перерахунку, оскільки у зв`язку з набранням чинності 11.10.2017 Законом №2148-VIII позивачу правильно перераховано пенсію з 01.10.2017 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Також відповідач зазначив, що при подальших перерахунках змінюється розмір доплати до попереднього розміру пенсії у зв`язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Не погоджуючись із такою відмовою, ОСОБА_1 звернувся до суду за даним позовом.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до положень частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон №1058-IV розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до статті 7 Закону №1058-IV загальнообов`язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципом державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону №1058-ІV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно з частиною першою статті 25 Закону №1058-ІV коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою: Кс= (См*Вс)/100%*12, де Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
У свою чергу, відповідно до частини першої статті 27 Закону №1058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях (з 01.10.2017 - 3764,40 грн.); Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Загальні положення щодо проведення індексації та перерахунку пенсії визначено статтею 42 Закону №1058-ІV.
11.10.2017 набув чинності Закон №2148-VIII, згідно з пунктом 2 Прикінцевих і перехідних положень якого установлено, що з 01.10.2017 до встановлення розміру прожиткового мінімуму, який буде більшим за розмір, встановлений на 01.12.2017 та збільшений на 79 гривень, при призначенні та перерахунку пенсій, надбавок, підвищень, інших пенсійних виплат, встановлених законодавством, використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений на 01.12.2017 Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.
У разі, якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Також Законом №2148-VIII доповнено Прикінцеві положення Закону №1058-IV пунктами частини 4-3, 4-4, згідно з якими:
- пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом №2148-VIII, з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 01.12.2017 Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень;
- 01.10.2017 по 31.12.2017 при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
На підставі Закону №2148-VIII органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок пенсій пенсіонерам, яким пенсія призначена раніше, в тому числі, і позивачу.
У справі, яка розглядається, судом встановлено, що з 01.10.2017 позивачу перерахована пенсія із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Внаслідок перерахунку розмір пенсії позивача зменшився, тому відповідно до пункту 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2148-VIII, з 01.10.2017 виплата пенсії позивачу здійснюється у раніше встановленому розмірі - 2431, 1 грн.
З огляду на викладене, твердження позивача про те, що перерахунок, який здійснював територіальний пенсійний орган у зв`язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, мав бути проведений із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016 та 2017 роки у розмірі 5377,90 грн є помилковими та не ґрунтуються на нормах закону, оскільки такий показник не застосовується до пенсій за віком, призначених до 01.01.2018.
При цьому, як визначено у частині другій Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Судом не встановлено, що Уряд приймав таке рішення в 2018 році.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач як суб`єкт владних повноважень покладений на нього обов`язок доказування правомірності своїх рішень з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виконав, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.
Вирішуючи питання про розподіл між сторонами судових витрат, суд виходить з того, що за обставин необґрунтованості заявлених позивачем вимог, підстави для стягнення сплаченого ним судового збору з відповідача відповідно до статті 139 КАС України відсутні, а відповідач не поніс витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, у зв`язку із чим судові витрати розподілу не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 242-248, 255 КАС України, суд
ухвалив:
Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач - ОСОБА_1 (місце проживання фізичної особи: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області (місцезнаходження юридичної особи: вулиця Ярославська, будинок 40, місто Київ, 04071, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 22933548).
Суддя О.М. Чудак