
Справа № 560/2608/20
РІШЕННЯ
іменем України
28 вересня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
за участю:секретаря судового засідання Василевської К.В. представника позивача Панченка Д.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій, бездіяльності неправомірними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася в суд з позовом до відповідача в якому просить:
-визнати неправомірними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо безпідставного припинення виплати пенсії у зв`язку з втратою годувальника до 03.07.2019 року;
-зобов`зати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії в зв`язку із втратою годувальника з врахуванням різниці виплаченої пенсії по віку з дати переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком до 03.07.2019 року.
Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що вона перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з 07.02.1992 року їй призначено пенсію за віком згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення."
22 червня 1998 року позивач звернулася до відповідача із заявою в якій просила перевести її з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, як дружину померлого ветерана війни.
На початку липня 2019 року позивач дізналася, що із 2005 року їй нараховується пенсія за віком.
З 04.07.2019 року позивачу нараховується пенсія по втраті годувальника, оскільки вона звернулася із заявою до відповідача про переведення на пенсію у зв`язку із втратою годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб."
Статтею 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що у разі якщо особа має право на пенсію відповідно до цього Закону і право на пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" різниця між розмірами таких пенсій визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Позивач при зверненні до відповідача про призначення їй пенсії одночасно мала право на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та на пенсію по втраті годувальника згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб."
В зв`язку із тим, що в період з дати припинення виплати пенсії по втраті годувальника до 03.07.2019 року позивач отримувала пенсію за віком меншого розміру ніж якби отримувала пенсію по втраті годувальника, вона просить провести перерахунок та виплату пенсії в розмірі пенсії по втраті годувальника із врахуванням виплаченої їй пенсії за віком.
На підставі наведеного позивач просить задовольнити її позовні вимоги.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 червня 2020 року відкрито провадження у справі та вирішено розглянути її за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Позивач в судове засідання не з`явилася, хоча була повідомлена про дату, час і місце судового засідання належним чином.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав і у вступному слові надав суду пояснення за змістом позовної заяви.
Представник відповідача в судове засідання не з`явилася, хоча відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання.
Від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву позивача в якому вона просить відмовити у задоволенні позову.
В обгрунтування своїх заперечень позовних вимог, представник відповідача зазначила, що відповідно до статті 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до частини 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Отже право особи на призначення пенсії реалізується шляхом подання заяви до пенсійного органу.
З 07.02.1992 року позивачу призначена пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", з 22.06.1998 року (згідно заяви від 22.06.1998 року) її переведено на пенсію в зв`язку із втратою годувальника згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно заяви від 05.07.2005 року позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Будь-яких інших заяв щодо зміни виду пенсії за період з 05.07.2005 року по 04.07.2019 року від позивача до відповідача не надходило.
04.07.2019 року від позивача надійшла заява про перехід на пенсію в зв`язку із втратою годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб."
Враховуючи викладене, відсутні правові підстави для того щоб визнати неправомірними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо безпідставного припинення виплати пенсії у зв`язку з втратою годувальника до 03.07.2019 року та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії в зв`язку із втратою годувальника з врахуванням різниці виплаченої пенсії по віку з дати переведення ОСОБА_1 на пенсію по віку до 03.07.2019 року.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню частково, з таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що з 07.02.1992 року позивачу призначена пенсія за віком, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-XII, з 22.06.1998 року на підставі заяви від 22.06.1998 року позивача переведено на пенсію в зв`язку із втратою годувальника згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII, згідно заяви від 05.07.2005 року позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року.
Будь-яких інших заяв щодо зміни виду пенсії за період з 05.07.2005 року по 04.07.2019 року позивач до Головного управління Пенсійного фонду України не подавала.
04.07.2019 року від позивача надійшла заява про перехід на пенсію в зв`язку із втратою годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб."
Таким чином в період з 05.07.2005 року по 04.07.2019 року позивач за власною заявою від 05.07.2005 року отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Наведені обставини підтверджуються копією матеріалів пенсійної справи, доданої до матеріалів судової справи та змістом відзиву на позовну заяву.
Відповідно до частини 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Згідно із статтею 10 цього ж Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Отже, позивач за власною заявою від 05.07.2005 року, наданою відповідачу, в період часу з 05.07.2005 року по 04.07.2019 року отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", в зв`язку із чим пенсійний орган не вправі був у вказаний період нараховувати та виплачувати їй пенсію в зв`язку із втратою годувальника згідно правових норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб."
Аналіз встановлених обставин по справі, які підтверджуються дослідженими доказами, наведених правових норм чинного законодавства, дає підставу суду зробити висновок про те, що позовні вимоги із таким змістом, як зазначено позивачем у позові, не підлягають задоволенню, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не вчинило будь-яких протиправних дій чи бездіяльності щодо безпідставного припинення відповідачу виплати пенсії у зв`язку з втратою годувальника в період часу з 05.07.2005 року по 04.07.2019 року, так як переведення з одного виду пенсії (пенсії в зв`язку із втратою годувальника згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб") на інший вид пенсії (пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"), відбулося за власним волевиявленням позивача.
Відповідно за відсутності будь-яких протиправних дій чи бездіяльності відповідача в світлі позовних вимог позивача, суд не вправі зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії в зв`язку із втратою годувальника, із врахуванням різниці виплаченої пенсії по віку з дати переведення ОСОБА_1 на пенсію по віку до 03.07.2019 року.
Частиною 2 статті 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно із статтею 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Як встановлено в судовому засіданні, позивач одночасно має право на різні державні пенсії, зокрема на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування," та на пенсію в зв`язку із втратою годувальника згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб."
Позивачу за її вибором в період часу з 05.07.2005 року по 04.07.2019 року нараховувалася та виплачувалася пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування."
Таким чином, так як позивач отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", одночасно маючи право на пенсію в зв`язку із втратою годувальника за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідач зобов`язаний був проводити нарахування та виплату різниці за її наявності між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
За вимогою суду відповідач надав порівняльну таблицю розрахунку розмірів пенсії позивача за період з липня 2005 року по липень 2019 року, а саме: вказав розмір пенсії за віком яку позивач отримувала за цей період згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та розрахував розмір пенсії в зв`язку із втратою годувальника, згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Із змісту такого розрахунку вбачається, що в період часу з липня 2005 року по 01.01.2015 року у відповідача були відсутні правові підстави для проведення нарахування та виплати позивачу різниці між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету, тому що розмір пенсії в зв`язку із втратою годувальника не перевищував розміру пенсії за віком, а в деякі періоди часу був нижчим пенсії за віком.
В період часу з 01.01.2015 року по липень 2019 року згідно розрахунку пенсія в зв`язку із втратою годувальника була значно вищою пенсії за віком яку отримувала позивач.
Враховуючи наявність різниці між розміром пенсії в зв`язку із втратою годувальника і розміром пенсії за віком яку отримувала позивач, відповідач зобов`язаний був проводити нарахування та виплату різниці між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Так як відповідач не проводив нарахування та виплату позивачу за вказаний період такої різниці в розмірах різних видів пенсії, суд вважає, що необхідно визнати такі дії позивача протиправними і зобов`язати провести відповідні нарахування та виплату різниці в розмірах пенсій, тобто позов підлягає задоволенню частково.
Судовий збір розподілу не підлягає, оскільки у позовних вимогах, заявлених позивачем судом фактично відмовлено, позов задовольняється частково в зв`язку із необхідністю суду вийти за межі позовних вимог для більш ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо невиплати ОСОБА_1 різниці між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету, за період з 05.07.2005 року по 03.07.2019 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 різниці між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету, за період з 05.07.2005 року по 03.07.2019 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 30 вересня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя В.К. Блонський