Рішення № 91876743, 29.09.2020, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2020
Номер справи
540/1351/20
Номер документу
91876743
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/1351/20 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління служби безпеки України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що проходив службу на офіцерських посадах в територіальних управліннях Служби безпеки України. У зв`язку із відсутністю на території Херсонської області закладу охорони здоров`я СБУ або стоматологічного підрозділу позивач у 2018 та 2019 роках змушений був понести витрати на стоматологічну допомогу в комунальному закладі охорони здоров`я на загальну суму 48729,24 грн. 08.01.2020 року позивач рапортом № 71/22/68-163 звернувся до начальника Управління Служби Безпеки України в Херсонській області з проханням виплати грошової компенсації за проведене лікування у комунальному закладі охорони здоров`я в зв`язку з відсутністю в ВМС ВМУ СБ України в Херсонській області можливості надання відповідного медичного обслуговування. Листом від 03.02.2020 року № 71/22/68-683 відповідач відмовив у виплаті грошової компенсації пославшись на положення пункту 2 частини 1 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій та соціального захисту», пунктів 2.3, 2.13 Інструкції про організацію надання стоматологічної допомоги в закладах охорони здоров`я СБ України (затверджена наказом СБУ від 21.12.2017 № 740), за відсутності направлення на військовослужбовця для отримання необхідної медичної допомоги у державному або комунальному закладі охорони здоров`я, підстав для виплати йому грошової компенсації за отримані медичні послуги, відсутні. Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача, у зв`язку із чим звернувся до суду з позовом, який просить задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою від 29.05.2020 року по справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

18.06.2020 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву та клопотання про залишення позову без розгляду, відповідно до якого проти задоволення позовних вимог заперечував, зазначивши, що за наданням медичної стоматологічної допомоги до КНП «Херсонська міська стоматологічна поліклініка» Херсонської міської ради ОСОБА_1 звернувся самостійно, без попереднього звернення для надання такої допомоги до ВМС ВМУ СБУ, як передбачено п. 2.12. Інструкції № 717 та п. 5, 6 Інструкції № 740. Крім того, відсутній порядок виплати компенсації за отримані у державних або комунальних закладах охорони здоров`я стоматологічних послуг, зубопротезування позивачу здійснювалось за його вибором з прирівняних до дорогоцінних за вартістю матеріалів, що не закуповуються за кошти Державного бюджету України для надання стоматологічної допомоги безоплатно або на пільгових умовах. Також, відповідно до Порядку № 389 ОСОБА_1 не має підстав на отримання пільги з першочергового безоплатного зубопротезування, передбаченої ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у зв`язку із чим вважають позовні вимог позивача такими, що суперечать нормам чинного законодавства України, а тому задоволенню не підлягають.

Ухвалою від 29.09.2020 року в задоволенні клопотання про залишення позову без розгляду відмовлено.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що позивача виключено зі списків особового складу у зв`язку зі звільненням з військової служби згідно наказу голови Служби безпеки України № 1845-ОС від 28.12.2019 року.

За час проходження служби ОСОБА_1 , в період з 07.04.2014 року по 10.01.2017 року, безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції, має статус учасника бойових дій, про що свідчать довідки від 19.02.2018 року № 29 № 1517 від 21.06.2016 р., які містяться в матеріалах справи.

У зв`язку з відсутністю на території Херсонської області закладу охорони здоров`я СБУ або стоматологічного підрозділу та нагальній необхідності ОСОБА_1 за стоматологічною допомогою звернувся до Комунального некомерційного підприємства «Херсонська міська стоматологічна поліклініка» Херсонської міської ради.

Позивач знаходився на лікуванні в лікувально - профілактичному та хірургічному відділеннях Херсонської міської стоматологічної поліклініки протягом 2018 року та у 2019 році (про що свідчать історії хвороби № 984, № 954, які містяться в матеріалах справи).

Також у 2019 році ОСОБА_1 перебував на лікуванні у ортопедичному відділенні Херсонської міської стоматологічної поліклініки (історія хвороби № 434) .

Вартість стоматологічних послуг наданих ОСОБА_1 склали 48729,24 грн., про що свідчить виписка з банківського рахунку.

08.01.2020 року ОСОБА_1 звернувся з рапортом № 71/22/68-163 до начальника Управління Служби Безпеки України в Херсонській області з проханням виплати грошової компенсації за проведене лікування у комунальному закладі охорони здоровя зв`язку з відсутністю в ВМС ВМУ СБ України в Херсонській області можливості надання відповідного медичного обслуговування.

Листом від 03.02.2020 року № 71/22/68-683 відповідач відмовив у виплаті грошової компенсації пославшись на положення пункту 2 частини 1 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій та соціального захисту», пунктів 2.3, 2.13 Інструкції про організацію надання стоматологічної допомоги в закладах охорони здоров`я СБ України (затверджена наказом СБУ від 21.12.2017 № 740), за відсутності направлення на військовослужбовця для отримання необхідної медичної допомоги у державному або комунальному закладі охорони здоров`я, підстав для виплати йому грошової компенсації за отримані медичні послуги, відсутні.

З таким рішенням позивач не погодився, у зв`язку із чим звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини по суті заявлених вимог, суд зазначає, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 3551-XII) соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 11 Закону № 3551-XII передбачено, що військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, мають право на безоплатну кваліфіковану медичну допомогу у військово-медичних закладах охорони здоров`я. Військовослужбовці щорічно проходять медичний огляд, щодо них проводяться лікувально-профілактичні заходи.

За відсутності за місцем проходження військової служби, навчальних (або перевірочних) і спеціальних зборів або за місцем проживання військовослужбовців військово-медичних закладів охорони здоров`я чи відповідних відділень або спеціального медичного обладнання, а також у невідкладних випадках медична допомога надається державними або комунальними закладами охорони здоров`я за рахунок Міністерства оборони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.

Також, згідно ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надаються пільги у тому числі на першочергове безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів).

Відповідно до статей 10, 27 Закону України «Про Службу безпеки України», Основ законодавства України про охорону здоров`я, статті 11 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з метою впорядкування організації надання стоматологічної допомоги в закладах охорони здоров`я Служби безпеки України» наказом Служби Безпеки України від 08.10.2007 № 717 затверджено Інструкцію про організацію надання стоматологічної допомоги в закладах охорони здоров`я Служби безпеки України.

Інструкція визначає порядок організації надання стоматологічної допомоги в закладах охорони здоров`я Служби безпеки України.

Відповідно до п. 1.3. Інструкції про організацію надання стоматологічної допомоги в закладах охорони здоров`я Служби безпеки України, затвердженої наказом СБУ від 08.10.2007 № 717 (далі - Інструкція № 717), дорогоцінні метали та прирівняні до них за вартістю матеріали - дорогоцінні метали та матеріали, що не закуповуються за кошти Державного бюджету України для надання стоматологічної допомоги безоплатно або на пільгових умовах.

Стоматологічна допомога - складова частина медико-санітарної допомоги, що надається за видами лікувально-профілактичної допомоги, до якої входять стоматологічна терапевтична, ортопедична (ортодонтична), хірургічна, а також дитяча стоматологічна допомога.

Стоматологічна ортопедична допомога - складова частина стоматологічної допомоги, до якої входять зубне і щелепно-лицьове протезування, відтворювання зубів та зубних рядів, що мають дефекти, застосування лікувального впливу на наявні зуби для покращення їх функцій.

Стоматологічні підрозділи закладів охорони здоров`я СБУ надають стоматологічну допомогу особам з числа прикріплених контингентів та іншим особам (п.1.4 Порядку).

За приписами п. 1.5 Порядку у закладах охорони здоров`я СБУ за розділами стоматології може надаватися:

- Стоматологічна терапевтична допомога;

- Стоматологічна ортопедична допомога;

- Стоматологічна ортодонтична допомога;

- Стоматологічна хірургічна допомога ;

- Дитяча стоматологічна допомога.

Разом з тим, відповідно п. 2.5. Інструкції № 717, особам з числа прикріплених контингентів стоматологічна допомога в закладах охорони здоров`я СБУ надається:

- безоплатно: при лікуванні або застосуванні в операціях стоматологічних матеріалів, що застосовуються при наданні стоматологічної допомоги безоплатно або на пільгових умовах, окрім ортопедичної стоматологічної допомоги, яка безоплатно або на пільгових умовах надається особам, визначеним у пунктах 2.7, 2.8 цієї Інструкції.

- з оплатою за собівартістю: при використанні дорогоцінних металів та прирівняних до них за вартістю матеріалів; стоматологічної ортопедичної допомоги - при лікуванні або застосуванні в операціях стоматологічних матеріалів, що застосовуються при наданні стоматологічної допомоги безоплатно або на пільгових умовах.

Стоматологічні матеріали, що застосовуються при наданні стоматологічної допомоги безоплатно або на пільгових умовах згідно з цією Інструкцією, закуповуються в обсязі асигнувань Державного бюджету України на відповідний рік в межах відповідних кошторисних призначень (п. 2.6. Інструкції № 717).

При виявлені в пацієнтів захворювань, за якими не може бути надана необхідна кваліфікована стоматологічна допомога в даному закладі охорони здоров`я СБУ, лікар стоматологічного профілю направляє таких пацієнтів до спеціалізованих відділень закладів охорони здоров`я (п. 2.12 Інструкції).

За відсутності за місцем проходження військової служби або за місцем проживання співробітників-військовослужбовців закладу охорони здоров`я СБУ, стоматологічного підрозділу або спеціального медичного обладнання у такому закладі, а також у невідкладних випадках стоматологічна допомога надається державними або комунальними закладами охорони здоров`я за рахунок СБУ (п. 2.13. Інструкції № 717).

До того ж, загальні правила отримання військовослужбовцями СБУ медичної допомоги (в тому числі й стоматологічної) в державних або комунальних закладах охорони здоров`я визначені Інструкцією про організацію медичного забезпечення у Службі безпеки України, затверджена наказом ЦУ СБУ від 21.12.2017 № 740 (далі - Інструкція № 740).

Відповідно до пунктів 5 та 6 Інструкції № 740 за відсутності за місцем проходження військової служби, навчальних (або перевірочних) і спеціальних зборів або за місцем проживання військовослужбовців СБУ військово- медичних закладів охорони здоров`я СБУ чи відповідних відділень або спеціального медичного обладнання, а також у невідкладних випадках медична допомога надається державними або комунальними закладами охорони здоров`я, що не належать до системи СБУ, із проведенням медико- санітарного супроводу.

Рішення про направлення військовослужбовця СБУ до державного або комунального закладу охорони здоров`я, що не належить до системи СБУ, для надання необхідної медичної допомоги приймається комісією лікарів закладу охорони здоров`я СБУ за участю профільних фахівців.

На підставі прийнятого комісією рішення оформлюється направлення, яке підписують лікуючий лікар та начальник закладу охорони здоров`я СБУ (особа, яка заміщує його).

Так, враховуючи зазначенні вище положення Законів України та підзаконних нормативно-правових актів, суд зазначає, що з обґрунтуванням позивача, що він звернувся за стоматологічною допомогою до КНП «Херсонська міська стоматологічна поліклініка» у зв`язку з відсутністю за місцем проходження військової служби відповідного медичного закладу СБУ, погодитись не можна, так як із змісту службової записки № 71/20/200-80 від 16.06.2020, яка міститься в матеріалах справи, вбачається, що ОСОБА_1 у 2018 - 2019 роках не направлявся стоматологічним кабінетом та/або комісією лікарів до інших закладів охорони здоров`я для надання стоматологічної допомоги, а також не звертався до лікаря-стоматолога з метою надання йому послуг із зубопротезування.

Крім того, відповідно до листа КНП «Херсонська міська стоматологічна поліклініка» Херсонської міської ради від 15.06.2020 № 64, ОСОБА_1 знаходився на лікуванні у даному закладі з 21.11.2018 по 28.03.2019. Лікування та зубопротезування гр. ОСОБА_1 здійснювалося по самозверненню.

Також, у вищезазначеному листі вказано, що на час лікування ОСОБА_1 КНП «Херсонська міська стоматологічна поліклініка» Херсонської міської ради входило до переліку закладів, які здійснюють безоплатне зубопротезування відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Фінансування здійснюється за рахунок місцевого бюджету.

Разом з тим, у листі зазначено, що безоплатне зубопротезування із дорогоцінних металів кераміки металокерамічних конструкцій, конструкцій з металопластмаси та нітрит титанового покриття, бюгельного протезування, зубних імплантів, не здійснюється, та те, що дані процедури (протезування 22 зубів) здійснювались за рахунок ОСОБА_1 , а також стоматологічне лікування протягом 2018-2019 років, оскільки дані види стоматологічних послуг не підпадають під пільги, визначені ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Також зазначено, що ОСОБА_1 у період з 14.03.2019 по 28.03.2019 здійснювалося встановлення зубних протезів - 5 зубів, безоплатно за рахунок місцевого бюджету у сумі 3474,09 грн.

Дослідивши наявні матеріали у справі, з урахуванням вищезазначених норм, суд приходить до висновку, що компенсація за надання медичної допомоги військовослужбовцю у разі самозвернення останнього до державного або комунального закладу охорони здоров`я без підстав та без дотримання порядку, встановленого Інструкцією № 717 та Інструкцією № 740, не передбачена.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.2 ст. 74 КАС України).

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (ч.2 ст. 77 КАС України).

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст. 90 КАС України).

Суд вважає, що в даному випадку відповідачем надано достатньо належних та допустимих доказів щодо правомірності своїх дій.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.

Згідно із частиною 5 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не понесені судові витрати, тому, суд не вирішує питання щодо їх компенсації.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Управління служби безпеки України в Херсонській області (місцезнаходження 73000, м. Херсон, вул. Лютеранська, буд. 1, код ЄДРПОУ 20001728) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Д.К. Василяка

кат. 106030000