
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2020 р. Справа № 588/1256/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Шаповала М.М., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Дорошкевич Віри Леонідівни, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю "Фінфорс" про визнання протиправною та скасування постанови,-
В С Т А Н О В И В:
14.08.2020 ОСОБА_1 звернувся в Тростянецький районний суд Сумської області з позовом до приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Дорошкевич В.Л., у якому просив суд визнати протиправною та скасувати постанову відповідача про відкриття виконавчого провадження від 07.08.2020 ВП № 62713998.
Свої вимоги мотивував тим, що відповідач порушив ст. 24 Закону України "Про виконавче провадження", оскільки прийняв до виконання виконавчий документ за відсутності доказів того, що в межах території виконавчого округу міста Києва наявне майно, що належить позивачу та не врахував, що місцем реєстрації (проживання) позивача є м. Суми. Вказав, що будь-якого рухомого та нерухомого майна у м. Київ та Київській області позивач не має і що в оскаржуваній постанові в графі адреса боржника відповідачем зазначено адресу АДРЕСА_1 , і це зовсім не відповідає дійсності, оскільки позивач зареєстрований та мешкає у м. Тростянець, Сумська область.
Ухвалою Тростянецького районного суду Сумської області від 17.08.2020 справу передано до Сумського окружного адміністративного суду для розгляду за підсудністю.
Ухвалою суду від 09.09.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідачка до суду свого письмового відзиву на позовну заяву не надавала.
Станом на день розгляду справи пояснення від третьої особи до суду не надходило.
Дослідивши наявні матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог ст. 90 КАС України, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що 30.07.2020 приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу Гораєм О.С. був вчинений виконавчий напис № 15417 про стягнення з ОСОБА_1 коштів у розмірі 11454,72 грн, як з боржника за договором про споживчий кредит, на підставі договору відступлення права вимоги за кредитним договором є ТОВ "Фінфорс".
До приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Дорошкевич В.Л. надійшла заява від представника ТОВ "Фінфорс" про примусове виконання рішення, а саме зазначеного вище виконавчого напису про стягнення з ОСОБА_1 коштів у розмірі 11454,72 грн, із зазначенням у заяві місця проживання боржника ОСОБА_1 - АДРЕСА_1 .
Зі змісту вказаної заяви вбачається, що ТОВ "Фінфорс" просило відкрити виконавче провадження з примусового виконання виконавчого напису № 15417 від 30.07.2020, вчиненого приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу Гораєм О.С., про стягнення з ОСОБА_1 коштів у розмірі 11454,72 грн, а також накласти арешт на все нерухоме майно, грошові кошти на банківських рахунках боржника в межах суми заборгованості.
У випадку встановлення доходу боржника, ТОВ "Фінфорс" просило звернути стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника без застосування заходів примусового стягнення щодо його майна та без перевірки його майнового стану за місцем проживання (перебування) боржника.
04.08.2020 приватним виконавцем виконавчого округу м. Києва Дорошкевич В.Л. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 62713998 з примусового виконання виконавчого напису № 15417 від 30.07.2020, вчиненого приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу Гораєм О.С., про стягнення з ОСОБА_1 коштів у розмірі 11 454,72 грн (а.с. 8).
Також в межах даного виконавчого провадження № 62713998 відповідачем 04.08.2020 були прийняті наступні постанови:
- про стягнення з боржника основної винагороди (а.с. 10-11)
- про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження (а.с.13).
При цьому, у вказаних постановах було зазначено адресу боржника ОСОБА_1 - АДРЕСА_1 .
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 2 червня 2016 року №1404-VIII (далі - Закон України "Про виконавче провадження"), виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження" примусовому виконанню підлягають рішення на підставі, в тому числа такого виконавчого документа як виконавчий напис нотаріуса.
Частиною 1 статті 5 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Частиною першою статті 19 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, серед іншого, право вибору пред`явлення виконавчого документа для примусового виконання до органу державної виконавчої служби або до приватного виконавця, якщо виконання рішення відповідно до статті 5 цього Закону віднесено до компетенції і органів державної виконавчої служби, і приватних виконавців, належить стягувачу.
В свою чергу згідно частини першої статті 27 Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" від 02.06.2016 № 1403-VІІІ (далі - Закон № 1403-VІІІ) фізичні або юридичні особи мають право вільного вибору приватного виконавця з числа тих, відомості про яких внесено до Єдиного реєстру приватних виконавців України, з урахуванням суми стягнення та місця виконання рішення, визначеного Законом України "Про виконавче провадження".
У відповідності до частин 1, 2 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов`язаний: здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України "Про виконавче провадження" приватний виконавець приймає до виконання виконавчі документи за місцем проживання, перебування боржника фізичної особи, за місцезнаходженням боржника-юридичної особи або за місцезнаходженням майна боржника. Виконавчі дії у виконавчих провадженнях, відкритих приватним виконавцем у виконавчому окрузі, можуть вчинятися ним на всій території України.
Частиною 1 статті 26 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
У заяві про примусове виконання рішення стягувач має право зазначити відомості, що ідентифікують боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення (рахунок боржника, місце роботи чи отримання ним інших доходів, конкретне майно боржника та його місцезнаходження тощо), рахунки в банківських установах для отримання ним коштів, стягнутих з боржника, а також зазначає суму, яка частково сплачена боржником за виконавчим документом, за наявності часткової сплати (ч.3 ст.26 Закону України "Про виконавче провадження").
Згідно з абзацом 1 частини 2 статті 48 Закону України "Про виконавче провадження" стягнення за виконавчими документами звертається в першу чергу на кошти боржника у національній та іноземній валютах, інші цінності, у тому числі на кошти на рахунках боржника у банках та інших фінансових установах.
Отже, системний аналіз вказаних норм свідчить про те, що виконавче провадження здійснюють органи державної виконавчої служби (державні виконавці) та у передбачених Законом України «Про виконавче провадження» випадках приватні виконавці. Останні здійснюють примусове виконання рішень, зокрема, й на підставі виконавчих написів нотаріусів. Приватний виконавець приймає до виконання виконавчі документи виключно у двох випадках: або за місцем проживання, перебування боржника-фізичної особи, за місцезнаходженням боржника-юридичної особи, або за місцезнаходженням майна боржника. Однією з підстав для відкриття виконавчого провадження є заява стягувача про примусове виконання рішення. У такій заяві стягувач має право зазначити відомості, що ідентифікують боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення (рахунок боржника, місце роботи чи отримання ним інших доходів, конкретне майно боржника та його місцезнаходження тощо), рахунки в банківських установах для отримання ним коштів, стягнутих з боржника.
Як вбачається з довідки № 1122 про реєстрацію місця проживання особи (а.с.5), ОСОБА_1 ще з 20.03.2019 зареєстрований за адресою АДРЕСА_3 , і залишався за вказаною адресою зареєстрованим і на час відкриття 04.08.2020 виконавчого провадження № 62713998.
При відкритті виконавчого провадження інформація про місце проживання та офіційної реєстрації ОСОБА_1 була відома відповідачу.
Суд вважає, що за Законом України "Про виконавче провадження" саме на виконавця покладено обов`язок пересвідчитись чи в межах його виконавчого округу подано виконавчий документ, оскільки, в іншому випадку це є підставою в силу пункту четвертого статті 4 Закону України "Про виконавче провадження" для його повернення стягувачу без прийняття до виконання.
Відповідно до частини 5 статті 24 Закону України "Про виконавче провадження", у разі необхідності проведення перевірки інформації про наявність боржника чи його майна або про місце роботи на території, на яку не поширюється компетенція державного виконавця, державний виконавець доручає проведення перевірки або здійснення опису та арешту майна відповідному органу державної виконавчої служби. Порядок надання доручень, підстави та порядок вчинення виконавчих дій на території, на яку поширюється компетенція іншого органу державної виконавчої служби, передачі виконавчих проваджень від одного органу державної виконавчої служби до іншого, від одного державного виконавця до іншого визначаються Міністерством юстиції України. Для проведення перевірки інформації про наявність боржника чи його майна або про місце роботи в іншому виконавчому окрузі приватний виконавець має право вчиняти такі дії самостійно або залучати іншого приватного виконавця на підставі договору про уповноваження на вчинення окремих виконавчих дій, типова форма якого затверджується Міністерством юстиції України.
Відповідач всупереч вищезазначеній нормі при відкритті виконавчого провадження не пересвідчився з достовірних джерел про наявність боржника чи його майна або про місце роботи боржника у відповідному виконавчому окрузі.
В матеріалах виконавчого провадження містяться копії супровідних листів, якими відповідачем направлялися оскаржувана постанова про відкриття виконавчого провадження та інші постанови, винесені в межах виконавчого провадження № 62713998, ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_3 , (а.с.6, 7, 9, 12) .
Пунктом 3 частини 3 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.
В матеріалах справи, відсутні будь-які докази, які б підтверджували, що під час здійснення виконавчого провадження, відповідачем вчинялися дії, зокрема, стосовно з`ясування місця проживання, перебування позивача.
Суд визнає, що відповідачем не надано доказів реєстрації місця проживання чи місця перебування ОСОБА_1 або наявності його майна в м. Києві, а достеменно встановлено, що офіційно зареєстрованим і фактичним місцем перебування та проживання позивача є: АДРЕСА_3 , як на момент відкриття виконавчого провадження так і на день розгляду справи.
Тому суд вважає, що відповідачем не дотримано вимоги ст. 24 Закону України "Про виконавче провадження" та без достатніх на те правових підстав відкрито виконавче провадження не за місцем проживання, перебування боржника-фізичної особи або знаходження його майна, а в іншому виконавчому окрузі, у зв`язку з чим оскаржувана постанова про відкриття виконавчого провадження № 62713998 не може відповідати критеріям правомірності, встановлених в ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому підлягає скасуванню.
За приписами ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У спірних відносинах відповідач в силу вимог Закону України "Про виконавче провадження" та Закону № 1403-VІІІ у відношенні до позивача здійснює публічно-владні управлінські функції на підставі закону, а тому в розумінні пункту 7 частини 1 статті 4 КАС України приватний виконавець виконавчого округу м. Києва Дорошкевич В.Л. є суб`єктом владних повноважень.
Враховуючи встановлені судом обставини у справі та досліджені докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Дорошкевич Віри Леонідівни, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю "Фінфорс" про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Дорошкевич Віри Леонідівни від 04.08.2020 про відкриття виконавчого провадження ВП № 62713998, з приводу примусового виконання виконавчого напису № 15417 від 30.07.2020, вчиненого приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу Горай Олегом Станіславовичем.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал