
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2020 р. Справа № 480/4451/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправною та скасування вимоги, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ДПС у Сумській області), і просить суд:
- визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 16.03.2020 № Ф - 21525-54 на суму 5665,40 грн;
- зобов`язати Головне управління ДПС у Сумській області виключити із картки особового рахунку платника єдиного внеску ОСОБА_1 дані про суму єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі 5665,40 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером з 01.02.2019 та отримує пенсію за віком. Враховуючи статус пенсіонера за віком, позивач може бути платником єдиного внеску виключно за умови його добровільної участі в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування. Договір про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування позивач не укладала. Відтак, вважає, що без укладання такого договору відповідач протиправно нарахував борг по ЄСВ як пенсіонеру.
Ухвалою суду від 20.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
06.08.2020 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.26-29), у якому проти позовних заперечує у повному обсязі та зазначає, що згідно баз даних ГУ ДПС у Сумській області позивач зареєстрована як фізична особа - підприємець з 04.03.2014. Відповідно до КОР платника податків станом за ФОП ОСОБА_1 обліковується заборгованість по платежу «Єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (код бюджетної класифікації 71040000) в сумі 5665,40 грн.
Зазначає, що згідно реєстру страхувальників фізична особа - підприємець ОСОБА_1 має пільгу по сплаті єдиного внеску як пенсіонер за віком з 01.02.2019. Однак платником податків ОСОБА_1 17.01.2020 за №7398 подано звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб і суми нарахованого єдиного внеску за 2019 рік та самостійно визначено базу нарахування єдиного внеску в сумі 11016,72 грн, тобто 8262,54 грн за період коли ФОП мала пільгу по сплаті єдиного внеску.
Відповідно до п. 16 розд. II Порядку № 435 відповідальним за правильність та достовірність заповнення Звіту є страхувальник. Отже, суми самостійного визначення бази нарахування єдиного внеску фізичними особами - підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування є пенсіонерами за віком або особами з інвалідністю, підлягає сплаті на загальних підставах та не підлягають скасуванню.
При цьому слід зазначити що, законодавчо не визначено право контролюючого органу та суду здійснювати анулювання (скасування) поданих самостійно платниками Звітів про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані учасниками справи докази у їх сукупності та встановивши всі фактичні обставини справи, суд встановив наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована в ГУ ДПС у Сумській області як фізична особа - підприємець.
З 01.02.2019 позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2, що підтверджується копією довідки №492 від 21.05.2019 (а.с.16) та копією пенсійного посвідчення (а.с.17).
17.01.2020 позивачем подано звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2019 рік і самостійно визначено базу нарахування єдиного внеску (а.с.30).
З урахуванням надмірно сплачених коштів, маючи сальдо на початок 2020 року на суму 2597,14 грн, станом на 16.03.2020 позивачу нарахована недоїмка в сумі 5665,40 грн, оскільки свій обов`язок платника єдиного внеску позивач не виконала та єдиний внесок не сплатила.
У подальшому контролюючим органом сформовано та направлено на адресу позивача податкову вимогу №Ф-21525-54 від 16.03.2020 про сплату боргу в сумі 5665,40 грн (а.с.11).
Позивач не погоджується із вказаною вимогою та вважає, що звіт позивачем було подано помилково, оскільки податкова зазначила, що до моменту отримання самого посвідчення пенсіонера звіт повинна подати, а нарахування проводитись не будуть після отримання посвідчення. При цьому зазначає, що без укладання договору на добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування відповідач безпідставно прийняв даний звіт та нарахував їй ЄСВ пенсіонеру.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Порядок сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування передбачений Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VІ (далі - Закон №2464-VI) та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженою постановою Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за № 508/26953 (далі - Інструкція № 449).
Пунктом 2 ч. 1 ст. 1 Закону №2464-VI визначено, що єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Частина 4 статті 4 Закону № 2464 передбачає, що особи, зазначені у пунктах 4 та 5-1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з п. 2 ч.1 ст.7 Закону № 2464 єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Відповідно до ч. 4, ч. 5 ст. 8 Закону № 2464 порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно - правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 Закону №2464, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Згідно з ч.1 ст. 25 Закону № 2464 рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов`язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов`язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Отже, подання позивачем відповідної звітності про нарахування єдиного внеску не є визначальною для прийняття вимоги про сплату недоїмки, оскільки добровільна участь у сплаті єдиного внеску, може бути підтверджена не шляхом подання звітності, а шляхом сплати коштів.
Приймаючи оскаржувану вимогу, відповідач виходив з того, що відомості зазначені позивачем у Звіті за 2019 рік є достовірними, а тому сплаті підлягає сума єдиного внеску, яка в ньому зазначена у встановлені законом строки.
У той же час, судом встановлено та відповідачем не заперечується, що позивач є пенсіонером за віком, та на підставі Закону України "2464 є особою, звільненою від сплати єдиного внеску.
Однак, вказані обставини відповідачем при формуванні та надсиланні позивачу оскаржуваної вимоги не були враховані.
Дії відповідача щодо прийняття вимоги про сплату недоїмки, дають підстави визнати, що вони направлені на примусове в подальшому стягнення єдиного соціального внеску, що суперечить вищенаведеним приписам Закону №2464 та є порушенням прав позивача.
Вищевказана позиція викладена у Постанові Верховного Суду від 04.12.2018 у справі №806/230/17.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що оскаржувана вимога прийнята відповідачем без врахуванням всіх обставин справи, а тому підлягає скасуванню.
З урахуванням наведених норм та встановлених по справі обставин, суд дійшов висновку про задоволення позовної вимоги про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 16.03.2020 № Ф - 21525-54 на суму 5665,40 грн.
Згідно статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Під час судового розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів належними засобами доказування правомірність прийняття оскаржуваної вимоги, а тому вказане рішення є протиправним та підлягає скасуванню, а позов задоволенню.
Щодо вимоги позивача про зобов`язання Головного управління ДПС у Сумській області виключити із картки особового рахунку платника єдиного внеску ОСОБА_1 дані про суму єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі 5665,40 грн, то суд зазначає наступне.
Організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування визначає Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства фінансів України 07 квітня 2016 року № 422 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 за №751/28881 (далі - Порядок).
З метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу. Облік нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску відображається в ІКП окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення. Інформаційна система органів ДФС після відображення облікової операції забезпечує автоматичне проведення в ІКП розрахункових операцій (розділ II п. 1 Порядку № 422).
Відповідно до пункту 1 підрозділу 4 Розділу V Порядку відображенню в інформаційній системі органів ДФС підлягають матеріали, які зареєстровані в інформаційних системах, що забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, та мають безпосередній зв`язок з матеріалами, внесеними до підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи в ході виконання її функцій. Такими матеріалами, зокрема, є рішення суду, прийняті по суті.
З наведених норм Порядку № 422 вбачається, що ІКП позивача навіть після скасування вимоги міститиме помилкові дані про наявність у неї боргу із сплати єдиного внеску, а тому суд доходить висновку про задоволення позовної вимоги про зобов`язання Головного управління ДПС в Сумській області виключити із картки особового рахунку платника єдиного внеску ОСОБА_1 дані про суму єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі 5665,40 грн.
Відповідно ст. 139 КАС України судові витрати в тому числі і судовий збір підлягають відшкодуванню в разі задоволення позову, або пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи задоволення позовних вимог у повному обсязі, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 840,80 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправною та скасування вимоги, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати вимогу від 16.03.2020 № Ф - 21525-54, прийняту Головним управлінням ДПС у Сумській області, про сплату боргу (недоїмки) на суму 5665,40 грн.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Сумській області (вул. Іллінська, 13, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 43144399) виключити із картки особового рахунку платника єдиного внеску ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) дані про суму єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі 5665,40 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області (вул. Іллінська, 13, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 43144399) суму судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.В. Савицька