
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 вересня 2020 р. Справа № 480/4453/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,
представника позивача - Чуяшенка Д.О.,
представника відповідача - Харченка М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4453/20
за позовом ОСОБА_1
до Військової частини 3051 Національної гвардії України
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Військової частини 3051 Національної гвардії України, у якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період проходження служби з 01.08.2015 по 31.10.2015, з 01.12.2015 по 31.05.2016 та з 01.01.2017 по 28.02.2018;
- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 01.08.2015 по 31.10.2015, з 01.12.2015 по 31.05.2016 та з 01.01.2017 по 28.02.2018 враховуючи базовий місяць індексації заробітної плати встановлений для військовослужбовців ВЧ 3051 Національної гвардії України.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач у період з 01.01.2015 до 28.02.2019 проходила службу у Головному управлінні Національної поліції в Сумській області. Наказом від 28.02.2019 №54 припинено контракт та позивача виключено зі списків особового складу.
Позивач звернулася до відповідача з вимогою надати інформацію про фінансування, виплату та розмір індексації грошового забезпечення військовослужбовця з 01.01.2015 по 28.02.2019. На що відповідач надав позивачу довідку про нарахування та виплату індексації за період з 01.01.2015 по 28.02.2019 №40/51/32-1028 від 06.05.2020 та довідку про грошове забезпечення за період з 01.01.2015 по 28.02.2019 №40/51/32-61029 від 06.05.2020. Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу індексації протиправною.
Із отриманих довідок позивач дізналася, що за час проходження військової служби їй не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення з 01.08.2015 по 31.10.2015, з 01.12.2015 по 31.05.2016 та з 01.01.2017 по 28.02.2018 включно, у зв`язку з чим позивач вважає такі дії відповідача протиправними.
Позивач категорично не погоджується з діями відповідача. На переконання позивача, ненарахування та невиплата позивачу індексації грошового забезпечення з 01.08.2015 по 31.10.2015, з по 31.05.2016 є протиправною та суперечить вимогам законодавства.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 21.07.2020 року відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
05.08.2020 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, що позивач дійсно проходила військову службу у військовій частині 3051 Національної гвардії України. У відповідності до наказу командира військової частини 3051 від 28.02.2019 року №54 (по стройовій частині) позивача було звільнено з військової служби у запас, виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення. У спірний період з 01.08.2015 по 31.10.2015 року, то з 1 серпня 2015 року було підвищено грошове забезпечення військовослужбовцям згідно розпорядження командувача НГУ № 3/21/3-5581 від 14.09.2015. Серпень 2015 року був базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення. В листопаді 2015 року позивачу було виплачено індексацію грошового забезпечення у розмірі 31,69 грн., що підтверджується наданою позивачем довідкою.
В січні 2016 року було підвищення грошового забезпечення військовослужбовцям НГУ згідно розпорядження ГУ НГУ від 04.02.2016 року № Р-5. Січень 2016 року був базовим місяцем для нарахування індексації в 2016 році. Враховуючи, що січень 2016 року базовий місяць для нарахування індексації то з січня по травень 2016 року коефіцієнт індексації заробітної плати 0,00, з червня по листопад 2016 року включно коефіцієнт індексації заробітної плати 4,1, а сума для виплати 59,45 гри., грудень 2016 року коефіцієнт 8,4 - сума 134,40 грн., що знову підтверджується наданою позивачем довідкою. Таким чином військовою частиною 3051 у вказаний період вірно нараховувалась та виплачувалась індексація грошового забезпечення позивачу.
Індексація грошового забезпечення за період з 01.01.2017 року по лютий 2018 року здійснювалась у відповідності до п.6 ПКМУ від 17.07.2003 № 1078 в межах фінансових ресурсів бюджету. Видатки на виплату індексації не передбачались.
В березні 2018 року було підвищено посадові оклади військовослужбовцям НГУ згідно постанови КМУ від 30.08.2017 № 704, наказу МВС України від 15.03.2018 р. № 200.
Березень 2018 року був базовим місяцем для нарахування індексації в 2018 році. Індексація нараховувалася згідно коефіцієнтів індексації грошового забезпечення.
З березня по листопад 2018 року включно коефіцієнт індексації грошового забезпечення відсутній, в грудні 2018 року коефіцієнт індексації грошового забезпечення 3,7, сума 71,08 грн.
У зв`язку з цим, у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до військової частини 3051 Національної гвардії України «Про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії» просить відмовити в повному обсязі
12.08.2020 представник позивача подав до суду відповідь на відзив, у якому зазначає, що твердження відповідача є хибними, доводи безпідставними, а тому, просив позов задовольнити.
19.08.2020 відповідач надав до суду заперечення на відповідь на відзив, у якому відповідач вказує, що згідно пункту 1-1 Порядку № 1078, підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка (з 01.01.2016 - 103 відсотка). Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищував поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Згідно з п.5 Порядку №1078 (станом на час виникнення спірних правовідносин) у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Отже, встановлення базового місяця пов`язується із підвищенням розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також зі зростанням грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів.
Згідно абзацу 7 п.5 Порядку №1078 (станом на час виникнення спірних правовідносин) місяць, в якому відбувається підвищення грошових доходів працівників у зв`язку із розширенням зони обслуговування, збільшенням обсягу робіт, суміщенням професій (посад), виконанням обов`язків тимчасово відсутнього працівника, оплатою за роботу за сумісництвом на одному підприємстві, в установі, організації, а також за рахунок збільшення розміру премії, не вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації (у разі, коли не відбувається підвищення тарифної ставки (окладу).
Так, у зв`язку зі збільшенням розміру доходу (підвищенням грошового забезпечення) позивача на підставі наказу МВС України від 23.01.2015 №72 (застосовувався з 01.01.2015), січень 2015 року став базовим місяцем для обрахунку індексації грошового забезпечення, а тому індексації підлягали доходи позивача у період з квітня 2015 року. З наданої позивачем довідки підтверджується, що в період з квітня до серпня 2015 року позивачці нараховувалась та виплачувалась індексація грошового забезпечення.
З 1 серпня 2015 року було підвищено грошове забезпечення військовослужбовцям згідно розпорядження командувача НГУ № 3/21/3-5581 від 14.09.2015. Серпень 2015 року був базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення.
Крім того абзац 7 п.5 Порядку не розповсюджується на військовослужбовців, оскільки вони не відносяться до категорії працівників, не отримують додаткові кошти за розширенням зони обслуговування, збільшенням обсягу робіт, суміщенням професій (посад), оплатою за роботу за сумісництвом на одному підприємстві, в установі, організації. Вказана премія військовослужбовців не є одноразовою, а відноситься до додаткового виду грошового забезпечення, що має постійний характер, вона є фіксованою, її розмір встановлюється командувачем Національної гвардії України. Довідкою про грошове забезпечення позивача за період з 01.01.2015 по 28.02.2019 від 06.05.2020 №40/51/32-1029 (мається в матеріалах справи) вказану премію віднесено до розділу «Основні та додаткові види грошового забезпечення, які мають ПОСТІЙНИЙ ХАРАКТЕР» і не має нічого схожого з разовою премією, що передбачена як вид разового заохочення.
Підвищення грошового забезпечення позивача у серпні 2015 року полягало у збільшенні відсотку премії, що входить до додаткових видів грошового забезпечення та носить постійний характер, з 100% до 200%. Премія у позивача з січня 2015 року по липень 2015 року становила 645 гри, а з серпня 2015 року - 1290 грн. Таким чином у позивача відбулося збільшення грошового забезпечення на 645 грн. Оскільки у позивача відбулось збільшення розміру грошового забезпечення, то відповідно до абзацу 1 п. 5 Порядку даний місяць було визначено як базовий, що відповідає ПКМУ від 17.07.2003 №1078.
Внесення змін до абзацу 1 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 відбулося 15.12.2015 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 і пункт 5 було викладено в наступній редакції: «У разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.».
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просить позов задовольнити.
Представник відповідача заперечує проти задоволення позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази у їх сукупності, вважає що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 у період з 01.01.2015 до 28.02.2019 проходила службу у Головному управлінні Національної поліції в Сумській області. Наказом від 28.02.2019 №54 припинено контракт та позивача виключено зі списків особового складу (а.с.6).
В подальшому, ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою надати інформацію про фінансування, виплату та розмір індексації грошового забезпечення військовослужбовця з 01.01.2015 року по 28.02.2019 (останній день служби) розрахованої відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та про нарахування/не нарахування зазначеної індексації за вказаний період.
У відповідь, відповідач надав довідки про нарахування та виплату індексації за період з 01.01.2015 по 28.02.2019 №40/51/32-1028 від 06.05.2020 та довідку про грошове забезпечення за період з 01.01.2015 по 28.02.2019 №40/51/32-61029 від 06.05.2020 (а.с.7,8).
Із наданих довідок вбачається що за час проходження військової служби позивачу не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення з 01.08.2015 по 31.10.2015, з 01.12.2015 по 31.05.2016 та з 01.01.2017 по 28.02.2018 включно.
Разом з тим, згідно довідки про нарахування та виплату індексації за період з 01.01.2015 по 28.02.2019 №40/51/32-1028 від 06.05.2020 та довідки про грошове забезпечення за період з 01.01.2015по 28.02.2019 №40/51/32-61029 від 06.05.2020 позивачу за період з січня 2015 року по 31.12.2016 індексація грошового забезпечення виплачувалась лише у квітні-липні, листопаді 2015 року та у червні - грудні 2016.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, а тому, звернулась до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до абзацу другого частини третьої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Відповідно до ст.ст. 2,4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Тобто, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.
Приписами частини другої статті 5 Закону №1282-ХІІ передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 6 Закону № 1282-ХІІ).
Згідно пункту 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотків. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2013 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 №491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищував поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Відповідно до пункту 5 зазначеного Порядку у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Аналіз наведених норм дає підстави стверджувати, що місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.
Згідно з абз.5 п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру (у редакції закону від 15.12.2015).
Щодо тверджень відповідача, що індексація за 2015-2016 не нараховувалась та не виплачувалась через підвищення грошового забезпечення позивача у 2015-2016 роках, слід відмітити, що згідно довідки про грошове забезпечення №40/51/32-1029 від 06.05.2020 (а.с.7), до посадового окладу, який був незмінним з 01.01.2015 по 01.03.2018 (в сумі 645,00 грн.) додатково включалась щомісячна додаткова винагорода (яка збільшилась з 01.09.2015), преміювання (яке збільшилось з 01.09.2015).
Суд зауважує, що вказані надбавки та доплати є складовими грошового забезпечення, при цьому не є посадовим окладом. Порядок здійснення індексації грошових доходів населення передбачає, що базовим місяцем для нарахування індексації може бути лише місяць, в якому збільшено посадовий оклад, а не грошове забезпечення в цілому або якісь інші його складові.
Так, підтверджень, що протягом 2015-2016 років збільшувався посадовий оклад позивача матеріали справи не містять.
До такого ж висновку також дійшов і Другий апеляційний адміністративний суд у аналогічній справі за позовом військовослужбовця до Військової частини 3051 Національної гвардії України з аналогічними вимогами у постанові від 24.02.2020 справа № 480/2619/19.
Щомісячна грошова винагорода та премія, не мали постійного характеру, не були основними та змінювались (збільшувались/зменшувались протягом 2015-2017) згідно довідки про грошове забезпечення. Отже, такі виплати не повинні впливати на розмір індексації грошового забезпечення, з огляду на наступне:
- відповідно до роз`яснення Мінсоцполітики від 08.08.2017 №48/о/66-17 на запит ДФ Міноборони від 18.07.2017 № 248/3/9/1/863, зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на початок обчислення індексації, якщо не підвищується посадовий оклад;
- у роз`ясненні Мінсоцполітики від 18.04.2018 № 28/о/66-18 на запит військової частини А0998 від 29.03.2018 №2376 вказано, що у разі зростання грошового забезпечення за рахунок інших його складових, без підвищення посадових окладу, сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового забезпечення.
У абзаці 5 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення №1078 визначено, у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати.
Враховуючи зазначене, відповідач протиправно не нарахував та не виплатив позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.08.2015 по 31.10.2015, з 01.12.2015 по 31.05.2016.
Крім цього, відповідач стверджує, що у 2017 році індексація не здійснювалась та не виплачувалась у зв`язку з відсутністю фінансування, а з березня 2018 року у зв`язку з підвищенням посадового окладу (з 645,00 грн. до 2820,00 грн.) до грудня 2018 року були відсутні підстави для нарахування індексації.
Так, відповідно до частини п`ятої статті 95 Кодексу законів про працю України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, регулює Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" який встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Згідно з пунктом 1 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно статті 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
В силу статті 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Так, Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі Закон) визначені правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Частинами першою та п`ятою статті 2 Закону встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, серед яких оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно частини шостої статті 5 Закону проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі - Порядок №1078).
Згідно з пунктом 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка (у 2016 році - 103 відсотка, у 2017 році -103 відсотка, у 2018 році -103 відсотка). Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Відповідно до пункту 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
За змістом пункту 4 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Пунктом 5 Порядку №1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Згідно п.6 Порядку Проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 - виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню: 1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів; 2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету; 3) об`єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів; 4) Індексація пенсій, страхових виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, інших видів соціальної допомоги провадиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування та коштів державного бюджету; 6) індексація стипендій особам, які навчаються, провадиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються і т.д.
У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговість його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.
Крім того, згідно ч.6 ст.5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Проте, даною нормою визначається джерело коштів на проведення індексації. Ця норма безпосередньо не скасовує виплату індексації заробітної плати та не пов`язує індексацію з надходженням коштів до власника підприємства, установи, організації. В Законі йдеться лише про фінансові ресурси бюджетів усіх рівнів.
Виплата індексації не ставиться, вищевказаними нормативно-правовими актами, у залежність від надходження коштів до власника підприємства, установи, організації.
Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного суду, викладеною у постанові від 12.12.2018 у справі №825/874/17.
Частиною 3 ст.43 Конституції України встановлено право на належні, безпечні й здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Конституційний Суд України в рішенні від 15.10.2013 №9-рп/2013 дійшов висновку, що щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначено, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги. Тому системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 19.07.2019 року у справі №240/4911/18 та від 07.08.2019 року у справі №825/694/17, від 23 жовтня 2019 року у справі № 825/1832/17.
Таким чином, індексація заробітної плати є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. Ненарахування та невиплата індексації заробітної плати є обмеженням права позивача на майно, що є безпідставною, позивач має право на індексацію грошового забезпечення та виплату належних йому сум, оскільки питання індексації заробітної плати врегульовано Кодексом законів про працю України, Законом України "Про оплату праці", Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядком проведення індексації грошових доходів населення.
Аналізуючи наведені нормативно-правові акти, суд дійшов висновку, що на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого прогулу індексації.
Слід зазначити, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці та відповідно до вимог чинного законодавства України, проведення індексації, у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією), є обов`язком для всіх юридичних осіб-ротодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
З приводу твердження відповідача про підвищення грошового забезпечення позивача у 2015-2016 роках, суд зазначає, що згідно наданих копій телеграм та розпоряджень Головного управління Нацгвардії до складу грошового забезпечення з 2015 року додатково включалась щомісячна додаткова грошова винагорода, встановлювалось щомісячне преміювання військовослужбовців.
Вказані надбавки та доплати є складовими грошового забезпечення, однак не є окладом. Порядок здійснення індексації грошових доходів населення передбачає, що базовим місяцем для нарахування індексації може бути лише місяць, в якому збільшено посадовий оклад, а не грошове забезпечення вцілому або якісь інші його складові. Доказів, що протягом 2015-2016 років збільшувався посадовий оклад позивача матеріали справи не містять.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що індексація позивачу протягом 2015-2016 років нараховувалась з порушенням норм Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядком проведення індексації грошових доходів населення.
Також безпідставними є твердження відповідача про правомірність ненарахування індексації протягом 2017- лютого 2018років у зв`язку з відсутністю фінансування.
У справі "Кечко проти України" Європейський суд з прав людини встановив, що мало місце порушення статті 1 Протоколу № 1 Конвенції, про захист прав людини і основоположних свобод, зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (п.23 Рішення).
Так, реалізація особою права, яке пов`язане з отриманням коштів і базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях, державні органи не вправі посилатись на відсутність коштів, як на підставу невиконання своїх зобов`язань і виправдання своєї бездіяльності, що узгоджується з практикою Європейського суду с прав людини (рішення "Кечко проти України", "Сук проти України").
Таким чином, оскільки індексація грошового забезпечення позивачу не була проведена у встановлений Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" строк, що є порушенням права позивача, суд приходить до висновку, що наявні підстави для визнання протиправною бездіяльність відповідача та зобов`язання нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 01.08.2015 по 31.10.2015, з 01.12.2015 по 31.05.2016 та з 01.01.2017 по 28.02.2018 включно.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення та зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Військови частини 3051 Національної гвардії України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задоволено.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини 3051 Національної гвардії України щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження служби з 01.08.2015 по 31.10.2015, з 01.12.2015 по 31.05.2016 та з 01.01.2017 по 28.02.2018.
Зобов`язати Військову частину 3051 Національної гвардії України (вул. Плодова, 2, м.Суми, 40002, код ЄДРПОУ 08803773) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 01.08.2015 по 31.10.2015, з 01.12.2015 по 31.05.2016 та з 01.01.2017 по 28.02.2018 враховуючи базовий місяць індексації заробітної плати встановлений для військовослужбовців ВЧ 3051 Національної гвардії України.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 21.09.2020 року.
Суддя О.М. Кунець