
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відкриття провадження в адміністративній справі
30 вересня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/3298/20 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., перевіривши матеріали за позовною заявою ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Лисичанської міської ради Луганської області (місцезнаходження: 93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. ім. М. Грушевського, буд. 7) про визнання протиправним та скасування запису про звільнення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та коштів в рахунок компенсації завданої моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
03 вересня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Лисичанської міської ради Луганської області (далі - відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати запис № 18 у трудовій книжці ОСОБА_1 про його звільнення з посади міського голови м. Лисичанська з 04 серпня 2020 року;
- поновити ОСОБА_1 на посаді міського голови з 04 серпня 2020 року;
- стягнути з Лисичанської міської ради Луганської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 05 серпня 2020 року по день ухвалення судового рішення;
- стягнути з Лисичанської міської ради Луганської області на користь ОСОБА_1 грошові кошти в сумі 10000,00 грн в рахунок компенсації завданої моральної шкоди.
Ухвалою суду від 08 вересня 2020 року позовну заяву ОСОБА_1 до Лисичанської міської ради Луганської області про визнання протиправним та скасування запису про звільнення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та коштів в рахунок компенсації завданої моральної шкоди залишено без руху. Запропоновано ОСОБА_1 протягом 7-ми (семи) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, та її копії для вручення відповідачу.
25 вересня 2020 року через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним № 38920/2020 від позивача надійшла позовна заява, оформлена з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, та її копія для вручення відповідачу.
З урахуванням уточненої позовної заяви від 25 вересня 2020 року б/н позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати запис № 18 у трудовій книжці ОСОБА_1 про його звільнення з посади міського голови м. Лисичанська з 04 серпня 2020 року;
- поновити ОСОБА_1 на посаді міського голови з 04 серпня 2020 року;
- стягнути з Лисичанської міської ради Луганської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 05 серпня 2020 року по день звернення до суду з цим позовом – 03 вересня 2020 року в сумі 39262,86 грн;
- стягнути з Лисичанської міської ради Луганської області на користь ОСОБА_1 грошові кошти в сумі 10000,00 грн в рахунок компенсації завданої моральної шкоди.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 25 жовтня 2015 року за результатами чергових виборів міського голови м. Лисичанська Луганської області його обрано міським головою. Відповідну інформацію оприлюднено на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.
04 серпня 2020 року начальником відділу юридичної та кадрової роботи Лисичанської міської ради Шенькарук Світланою Михайлівною до трудової книжки ОСОБА_1 внесено запис № 18 про звільнення позивача з посади міського голови м. Лисичанська з 04 вересня 2020 року.
Позивач вважає, що вказаний запис до трудової книжки внесено з грубим порушенням вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», без видання відповідного розпорядження міського голови, що є підставою для звернення до суду із цим позовом.
За унормуванням статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади.
Частиною другою статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень, а також у випадках, передбачених законами України «Про військово-цивільні адміністрації», «Про правовий режим воєнного стану».
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» у день набрання чинності актом Президента України про утворення військово-цивільної адміністрації припиняються згідно із цим Законом повноваження: сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, їх виконавчих органів, сільських, селищних, міських голів, інших посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах місцевого самоврядування, - у разі утворення військово-цивільної адміністрації відповідного населеного пункту (населених пунктів).
Указ Президента України від 27 липня 2020 року № 293/2020 «Про утворення військово-цивільної адміністрації» опубліковано у газеті «Урядовий кур`єр» № 144 (6758) від 29 липня 2020 року. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», цим та іншими законами України.
На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Фактичне звільнення ОСОБА_1 відбулося в день внесення відповідного запису до його трудової книжки. Станом на дату звільнення позивача і на сьогодні в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань міститься запис про державну реєстрацію органу місцевого самоврядування - Лисичанська міська рада Луганської області (ідентифікаційний код 26522196).
Міський голова в межах своїх повноважень при наявності відповідного рішення міської ради про дострокове припинення повноважень міського з голови, видає розпорядження про звільнення як рішення з кадрових питань та щодо проведення остаточного розрахунку з особою. Виключно міському голові та секретарю ради який виконує повноваження міського голови надані дискреційні повноваження щодо звільнення посадової особи органу місцевого самоврядування шляхом видання відповідного розпорядження з кадрових питань. Здійснення таких дискреційних повноважень, як звільнення посадової особи органу місцевого самоврядування має відбуватися в рамках встановленої процедури з дотриманням критеріїв правової (справедливої) процедури, як складової принципу верховенства права і принципу законності.
На дату внесення запису про звільнення до трудової книжки ОСОБА_1 Лисичанська міська рада Луганської області не приймала рішення ані про звільнення, ані про дострокове припинення його повноважень.
Враховуючи Указ Президента України від 27 липня 2020 року № 293/2020 та положення частини першої статті 3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» з 29 липня 2020 року були припинені повноваження начальника відділу юридичної та кадрової роботи Лисичанської міської ради Шенькарук С.І., яка внесла запис про звільнення ОСОБА_1 до його трудової книжки.
Оскільки запис про звільнення позивача зі штатної посади органу місцевого самоврядування - Лисичанської міської ради Луганської області внесено до трудової книжки особою ( ОСОБА_2 ), повноваження якої припинені у встановленому законодавством порядку та без видання відповідного розпорядження міського голови про звільнення, то такий запис є незаконним та протиправним.
З посиланням на положення статей 235, 237-1 Кодексу законів про працю України, пункту 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року № 100, позивач просить позовні вимоги задовольнити, стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу в сумі 39262,86 грн та грошові кошти в сумі 10000,00 грн в рахунок компенсації завданої моральної шкоди.
Після усунення недоліків позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), підстав для повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі не встановлено, тому вважаю за необхідне відкрити провадження у цій справі.
Згідно з пунктом 4 частини дев`ятої статті 171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначається за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.
Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до пункту 1 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України “Про запобігання корупції” займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
За визначенням, наведеним у пункті 17 частини першої статті 4 КАС України, публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Згідно з приміткою до статті 50 Закону України “Про запобігання корупції” під службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, в цій статті, зокрема, розуміються особи, посади яких частиною першою статті 14 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування” віднесені до першої - третьої категорій.
Відповідно до абзацу четвертого частини першої статті 14 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування” в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад: третя категорія – посади перших заступників та заступників міських голів (міст - обласних центрів) з питань діяльності виконавчих органів ради; секретарів міських (міст - обласних центрів та міста Сімферополя) рад, міських голів (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення, крім міст - обласних центрів), голів районних, районних у містах рад.
З викладеного слідує, що позивач у межах спірних правовідносин є службовою особою, яка у значенні Закону України “Про запобігання корупції” займає відповідальне та особливо відповідальне становище.
Враховуючи, що позивач є службовою особою, яка у значенні Закону України “Про запобігання корупції” займає відповідальне та особливо відповідальне становище, суд вважає за необхідне розглядати дану справу в порядку загального позовного провадження.
Керуючись статтями 5, 12, 19, 20, 32, 160, 161, 168, 171, 174, 175, 256, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Відкрити провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Лисичанської міської ради Луганської області про визнання протиправним та скасування запису про звільнення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та коштів в рахунок компенсації завданої моральної шкоди.
Справу розглядати в порядку загального позовного провадження.
Призначити підготовче засідання на 28 жовтня 2020 року о 13 год. 15 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18, І поверх, зала судових засідань № 3.
Запропонувати відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Зобов`язати Військово-цивільну адміністрацію міста Лисичанськ Луганської області у строк до 22 жовтня 2020 року надати для приєднання до матеріалів справи витяг з табелю обліку робочого часу за червень-липень 2020 року щодо ОСОБА_1 , довідку про заробітну плату ОСОБА_1 за червень-липень 2020 року, із зазначенням у довідці всіх складових заробітної плати та фактично відпрацьованих днів у кожному місяці за вказаний період, в належним чином засвідченій копії рішення Лисичанської міської ради від 17 листопада 2015 року № 1/1 «Про підсумки виборів депутатів Лисичанської міської ради та Лисичанського міського голови» разом з постановою Лисичанської міської виборчої комісії Луганської області від 10 листопада 2015 року № 77.
Нагадати сторонам, що згідно з частинами другою, четвертою, п`ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Відповідно до вимог пунктів 5.26, 5.27 Національного стандарту України Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації “Вимоги до оформлювання документів” (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 року № 55, відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів “Згідно з оригіналом”, назви, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії. Підпис відповідальної особи на документі засвідчують відбитком печатки організації. Згідно з пунктом 4.5 ДСТУ 4163-2003 у документах, що їх оформлюють на двох і більше сторінках, реквізити 26 - відбиток печатки, 27 - відмітка про засвідчення копії проставляють після тексту (21).
Попередити сторони, що відповідно до частини дев`ятої статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Справа розглядатиметься суддею Чернявською Т.І. одноособово.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов`язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі “Електронний суд” для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:
- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;
- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяТ.І. Чернявська