
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2020 року (о 16 год. 10 хв.)Справа № 280/6841/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Батрак І.В.,
за участю секретаря Лялько Ю.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Запорізької обласної організації політичної партії «ЗА МАЙБУТНЄ»
до Енергодарської міської територіальної виборчої комісії Василівського району Запорізької області
про визнання протиправною та скасування постанови
ВСТАНОВИВ:
Запорізька обласна організація політичної партії «ЗА МАЙБУТНЄ» (далі - позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Енергодарської міської територіальної виборчої комісії Василівського району Запорізької області (далі - Енергодарська МТВК, відповідач), в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову №43 від 26.09.2020 «Про відмову у реєстрації кандидата на посаду Енергодарського міського голови Василівського району Запорізької області ОСОБА_1 , висунутого Запорізькою обласною організацією політичної партії «ЗА МАЙБУТНЄ».
На обґрунтування позовних вимог у позовній заяві вказує, що зазначення у рішеннях загальних зборів позивача дати (23 вересня 2020 року) є наслідком технічної описки. Так, рішення загальних зборів позивача про висування кандидата на посаду Енергодарського міського голови Василівського району Запорізької області були оформлені у трьох оригінальних примірниках (для відповідача, для позивача та для Політичної партії «За майбутнє»), при цьому, на примірниках, які залишилися та зберігаються у позивача, дата рішення загальних зборів зазначена вірно, як 19 вересня 2020 року. Пояснює, що ймовірно помилки та неточності полягають у тому, що позивач вірно проставив дату на своїх примірниках, а на примірнику який був наданий відповідачу пустограф залишився не заповненим, та в подальшому, внаслідок умисних та протиправних дій невстановленого зацікавленого члена комісії, в ньому була поставлена «потрібна» їм дата, щоб штучно виключити кандидата від позивача з виборів у м. Енергодар. Більш того, звертає увагу суду, що у оскаржуваній постанові відповідач сам зазначає, що він отримував повідомлення про проведення загальних зборів 16 вересня 2020 року, що узгоджується з правильною датою проведення зборів 19 вересня 2020 року, зазначеною у рішеннях, які зберігаються у позивача. Зауважує, що доказом проведення загальних зборів саме 19 вересня 2020 року, є додана копія рішення від 19 вересня 2020 року №10.08.89г політичної ради Політичної партії «ЗА МАЙБУТНЄ» про погодження рішень загальних зборів по кандидату на міського голову, договір оренди та оплатою за оренду, саме у вказаний день, а також хід проведення загальних зборів саме 19 вересня 2020 року був зафіксований на відеозапис представником засобу масової інформації «Точка опори» та кореспондентами ТОВ Телерадіокомпанія «Алекс». Із посиланням на приписи статті 230 Виборчого кодексу України вказує, що відповідно до вимог даного Кодексу чітко визначені дії відповідача, в разі виявлення помилок і неточностей, в той же час, відповідач виявивши помилки та неточності у поданих документах, керувався пунктом 1 частини 1 статті 230 та частина 4 статті 230 Кодексу, але виявивши помилки та неточності у поданих документах, відповідач мав керуватися спеціальною нормою частини 3 статті 230 Кодексу. Враховуючи все вищезазначене, вважає, що постанова територіальної виборчої комісії є протиправною та підлягає скасуванню.
Ухвалою судді від 29.09.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Перше судове засідання призначене на 29 вересня 2020 року о 16 год. 00 хв.
Відповідач позов не визнав, у судовому засіданні, призначеному на 29 вересня 2020 року, долучив до матеріалів справи відзив (вх. № 45535), у якому посилається на норми статей 32, 218, 224, 230 Виборчого кодексу України пояснює, що 23 вересня 2020 року позивачем було надано рішення зборів про висування кандидата на посаду міського голови, в якому датою проведення зборів зазначено 23 вересня 2020 року і дата підписання рішення також вказана 23 вересня 2020 року. Стверджує, що отримавши таке рішення комісія здійснила перевірку надходжень повідомлення про проведення цих зборів, адже надання такого повідомлення не пізніше ніж за день до проведення зборів передбачено частиною 2 статті 218 Кодексу. Наголошує, що стаття 218 Кодексу встановлює як раз загальний порядок висування кандидатів організацією партії, а частина 2 цієї статті встановлює відповідний строк подачі повідомлення, який позивачем не було дотримано. Вважає, що у цьому провадженні позивач перекручує факти, намагаючись недотримання законодавства в частині своєчасного повідомлення про проведення перенесених з 19 вересня на 23 вересня зборів визначити як помилку при заповненні документів, посилаючись що збори нібито насправді відбулися саме 19 вересня 2020 року, про що ,на думку відповідача, достеменно свідчать інші рішення зборів, які були надані тим самим позивачем, зокрема рішення зборів від 23 вересня 2020 року про висування кандидатів у депутати, яке також датоване 23 вересня 2020 року. Отже, 23 вересня 2020 року збори все ж таки відбувалися і той факт що вони до цього були заплановані на 19 вересня 2020 року жодним чином не спростовують даного факту. Зазначає, що до виборчої комісії надходило багато повідомлень від інших партійних організацій про проведення зборів з висування кандидатів, які згодом переносилися на іншу дату, але при цьому такі організації на відміну від позивача не забували своєчасно надавати нові повідомлення з уточненою датою проведення зборів. За таких обставин, вважає, що відмовляючи в реєстрації кандидатів в депутати позивача виборча комісія діяла в межах повноважень, в порядку та у спосіб визначений виборчим законодавством і не мала права приймати іншого рішення ніж те, що передбачено в постанові від 26.09.2020 №43, а тому просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
29 вересня 2020 року у розгляді справи оголошена перерва до 09 год. 00 хв. 30 вересня 2020 року.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, надали пояснення аналогічні викладеним у позові та додаткові усні пояснення. Просили адміністративний позов задовольнити повністю.
Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечили, із підстав, викладених у відзиві, долученому до матеріалів справи. Просили у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
30 вересня 2020 року у розгляді справи оголошена перерва до 16 год. 00 хв. 30 вересня 2020 року.
Представник позивача звернувся до суду із заявою (вх. №45606 від 30.09.2020) про розгляд справи за його відсутності у порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача також надав суду клопотання (вх. №45608 від 30.09.2020) про розгляд справи без його участі у порядку письмового провадження. Проти позову заперечує у повному обсязі.
Відповідно до частини 3 статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Таким чином, суд визнав за доцільне надалі вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
На підставі приписів частини 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши та дослідивши надані документи, судом встановлені наступні обставини.
Верховна Рада України постановою від 15.07.2020 №795-IX призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25 жовтня 2020 року.
Центральна виборча комісія постановою від 08.08.2020 №160 призначила перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, а постановою від 14.08.2020 №176 призначила перші вибори депутатів районних рад на 25 жовтня 2020 року.
16 вересня 2020 року на адресу Енергодарської МТВК надійшло повідомлення Запорізької обласної організації політичної партії «ЗА МАЙБУТНЄ», що 19 вересня 2020 року о 17 год. 00 хв. за адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний, 135, готель «Інтурист» в приміщенні конференц-зали відбудуться загальні збори з метою висування кандидатів у депутати Енергодарської міської ради Василівського району Запорізької області, Енергодарського міського голови Василівського району Запорізької області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.
23 вересня 2020 року до Енергодарської МТВК уповноваженим представником за довіреністю Запорізької обласної організації політичної партії «ЗА МАЙБУТНЄ» Романенко І.В. подано заяву про реєстрацію кандидата на посаду Енергодарського міського голови Василівського району Запорізької області ОСОБА_1 та інші, визначені частиною 1 статті 224 Виборчого кодексу України, документи для реєстрації кандидата на посаду міського голови на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2020 року, а саме: рішення загальних зборів організації політичної партії про висування кандидата; Заява особи на згоду балотуватися кандидатом на посаду міського голови; автобіографія кандидата; документи про внесення грошової застави; фото; копії 1, 2 сторінок паспорту.
Проте, відповідачем 26 вересня 2020 року о 20 год. 21 хв. прийнята постанова №43 «Про відмову в реєстрації кандидата на посаду Енергодарського міського голови Василівського району Запорізької області ОСОБА_1 , висунутого Запорізькою обласною організацією політичної партії «ЗА МАЙБУТНЄ», у зв`язку з порушенням встановленого Кодексом порядку висування кандидата на посаду міського голови, що є підставою для відмови в реєстрації такого кандидата на підставі пунктом 1-1 частини 2 статті 230 Виборчого кодексу України.
Вважаючи прийняту відповідачем постанову протиправною, позивач у строк, встановлений частиною 6 статті 273 КАС України, звернувся до суду із даним позовом про її скасування.
Ураховуючи викладене, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів визначає та регулює Виборчий кодекс України від 19.12.2019 № 396-IX (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - ВК України).
Загальний порядок висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови встановлений приписами статті 216 ВК України, згідно з частинами 1, 2, 3 якої висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови розпочинається за сорок днів до дня голосування і закінчується за тридцять днів до дня голосування. Право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) реалізується виборцями через місцеві організації політичних партій у порядку, передбаченому цим Кодексом. Організація партії може висувати кандидатів на місцевих виборах за умови, що відповідна організація партії зареєстрована в установленому законом порядку.
У відповідності до частин 1, 2 статті 217 ВК України висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Кодексу, статуту політичної партії за рішенням вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних чергових, позачергових, перших, повторних, проміжних виборах, прийнятого після прийняття рішення про призначення відповідних виборів.
У разі прийняття політичною партією рішення про участь її місцевих організацій у виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у містах рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч та більше), виборах міських голів у такому рішенні також зазначаються найменування центрального керівного органу партії, який погоджуватиме рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати, кандидата на посаду міського голови від місцевої організації партії, а також прізвище, власне ім`я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) керівників партії, уповноважених посвідчувати своїм підписом копії рішень зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати, кандидата на посаду міського голови від місцевої організації партії.
Копія рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних виборах, засвідчена підписом керівника та печаткою партії, не пізніш як за 48 днів до дня голосування подається до Центральної виборчої комісії.
Центральна виборча комісія не пізніш як за 45 днів до дня голосування оприлюднює перелік політичних партій, якими прийнято рішення про участь їх місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, на своєму офіційному веб-сайті.
Організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина.
Порядок висування кандидатів організацією партії передбачений статтею 218 ВК України.
Так, висування кандидатів організацією партії проводиться на її зборах, конференції у порядку, встановленому статутом партії та цим Кодексом.
Про дату, час і місце проведення зборів, конференції з метою висування кандидатів організація партії повідомляє у письмовій формі відповідну територіальну виборчу комісію не пізніш як за день до дня проведення зборів, конференції.
Повідомлення про час і місце проведення зборів, конференції організації партії з метою висування кандидатів у депутати, порядок акредитації на таких зборах, конференції представників засобів масової інформації, визначений його організаторами, не пізніш як за п`ять днів до дня проведення зборів, конференції розміщується на офіційному веб-сайті організації партії, а у разі його відсутності - на офіційному веб-сайті партії.
Про дату, час і місце проведення зборів, конференції з метою висування кандидатів організація партії повідомляє також засоби масової інформації. Порядок акредитації представників засобів масової інформації на таких зборах, конференції визначає організатор заходу.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, не пізніш як за тридцять п`ять днів до дня голосування передає на паперових носіях та в електронному вигляді до відповідних територіальних виборчих комісій відомості щодо зареєстрованих партій та їх організацій із зазначенням керівників, а в разі зміни керівників партій та організацій партій - невідкладно інформує про це відповідні територіальні виборчі комісії.
Згідно з частиною 1 статті 224 ВК України відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, за умови отримання нею таких документів, які передбачених цією статтю Кодексу. Подання документів до сільської, селищної, міської виборчої комісії для реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, здійснюється представником відповідної організації партії, уповноваженим на це довіреністю від організації партії.
Частинами 1-3 статті 229 ВК України передбачено, що кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови реєструється відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією, за умови подання їй документів, передбачених статтею 224 цього Кодексу. Подання документів до відповідної сільської, селищної, міської виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови закінчується за тридцять днів до дня голосування. Подання документів до сільської, селищної, міської виборчої комісії для реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, здійснюється представником організації партії, уповноваженим на це довіреністю від такої організації партії, а кандидатів, висунутих шляхом самовисування, - ними особисто, крім випадків подачі таких документів за допомогою електронних сервісів у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.
При цьому, відповідно до частини 7 вказаної статті Кодексу сільська, селищна, міська виборча комісія не пізніш як на п`ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови або заяви про самовисування та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію відповідного кандидата або про відмову в його реєстрації.
Судом встановлено та відповідач не заперечує, що до Енергодарської МТВК уповноваженим представником позивача за довіреністю подано усі необхідні документи для реєстрації кандидата на посаду Енергодарського міського голови Василівського району Запорізької області ОСОБА_1 від позивача, визначені частиною 1 статті 224 ВК України, проте відповідачем прийнята оскаржена постанова №43 від 26.09.2020 про відмову у такій реєстрації.
Підстави для відмови в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови визначені статтею 230 ВК України, зокрема у відповідності пункту 1-1 частини 2 цієї статті Кодексу територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі порушення порядку висування окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, встановленого статтями 216-221 цього Кодексу, в тому числі щодо заборони одночасного висування.
Дослідивши спірну постанову, суд зазначає, що фактичною підставою для відмови у реєстрації кандидата на посаду міського голови визначено ту обставину, що при вивченні поданих представником документів було виявлено, що кандидата на посаду міського голови висунуто на Загальних зборах організації партії, які відбулися 23 вересня 2020 року відповідно до наданого представником позивача Рішення Загальних зборів про висування кандидата на посаду Енергодарського міського голови Василівського району Запорізької області від 23.09.2020. До виборчої комісії у відповідності до ч. 2 ст. 218 Виборчого кодексу України не надходило повідомлення від організації партії про проведення 23 вересня 2020 року загальних зборів з висування кандидата на посаду Енергодарського міського голови, натомість 16.09.2020 до виборчої комісії представником за довіреністю організації партії ОСОБА_2 було Повідомлення про проведення загальних зборів 19 вересня 2020 року.
За приписами статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Під час розгляду справи судом досліджені долучені до матеріалів справи сторонами копії рішення Загальних зборів Запорізької обласної організації політичної партії «ЗА МАЙБУТНЄ» про висування кандидата на посаду Енергодарського міського голови Василівського району Запорізької області, які датовані «19 вересня 2020 року» та «23 вересня 2020 року». При цьому, суд зауважує, що на обох примірниках рішень зазначена дата погодження на підставі рішення політичної партії «ЗА МАЙБУТНЄ» від 19 вересня 2020 року №10.08.89г.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 16 вересня 2020 року відповідач отримував повідомлення про проведення загальних зборів організації партії, з датою проведення зборів «19 вересня 2020 року».
Так, доказами проведення загальних зборів саме 19 вересня 2020 року є додані копії довідки ТОВ «МЕДІАГРУП АЛЕКС.UA» від 28.09.2020 №92, в якій остання повідомляє та підтверджує, що знімальна група телеканалу у складі: журналіста ОСОБА_3 та оператора ОСОБА_4 були присутні на зйомці Загальних зборів Запорізької обласної організації політичної партії «ЗА МАЙБУТНЄ», які відбулись 19 вересня 2020 року у приміщенні готелю «Інтурист», де серед іншого вирішувалося питання про висування кандидатів у депутати Енергодарської міської ради та кандидата на посаду міського голови м. Енергодар, про що також свідчить відеозапис про хід проведення загальних зборів саме 19 вересня 2020 року, який зафіксований кореспондентами вказаної телерадіокомпанії.
Крім того, до матеріалів справи позивачем долучені копії рахунку на оплату за оренду конференц-зали 2-й поверх готелю «Інтурист» №М000099814 від 19.09.2020 та квитанція про оплату (фіскальний чек) від 19.09.2020 на суму 1600,00 грн.
Натомість, відповідачем, на якому лежить тягар доказування, належними і допустимими доказами доводи позивача не спростовано, і доказів проведення Загальних зборів Запорізької обласної організації політичної партії «ЗА МАЙБУТНЄ» саме 23 вересня 2020 року суду не надано та/або не наведено.
Так, частиною 3 статті 230 ВК України передбачено, що помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію документах, якщо їх наявність не є перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей, не є підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
У разі відсутності в поданих на реєстрацію документах інформації, яка обов`язково повинна бути зазначена відповідно до вимог цього Кодексу, про це невідкладно повідомляється відповідний суб`єкт подання документів.
Виявлені недоліки у поданих документах можуть бути усунуті шляхом подання не пізніше наступного дня після отримання зазначеного повідомлення уточнених або інших документів для реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Якщо уточнені або інші документи не надійшли у цей строк, відповідні документи вважаються відсутніми.
Так, Верховний Суд у постанові від 18.06.2019 у справі №855/150/19 зазначив, що якщо у документі пропущена буква або слово, використано невдалий чи неточний термін, словосполучення, або не тотожне речення, це не є перешкодою для розуміння змісту викладених даних, але викладена інформація спрямована на виконання норми законодавства, тоді це має вважатися помилкою, що підлягає виправленню або уточненню. Якщо ж документ оформлено не належним чином, тобто у ньому містяться не всі необхідні та важливі дані, що згідно із Законом повинні бути вказані, або відсутні підпис, печатка та інші необхідні реквізити, тоді слід вважати, що документ відсутній.
Частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
В судовому засіданні представники позивача посилались на те, що датою рішення загальних зборів, у примірнику який надано до виборчої комісії, помилково вказана дата подання таких документів.
При цьому, судом встановлено, що комісія не здійснили жодних дій з метою повідомлення заявника про виявлення неточностей у поданих документах.
Частиною 1 статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Аналізуючи оскаржуване рішення, суд вказує, що принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень, відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, має на увазі, що рішення повинно бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
На думку суду, оскаржувана постанова від 26.09.2020 №42 не відповідає встановленим КАС України критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, а також вимогам пропорційності, позаяк через надмірний формалізм комісією не було дотримано необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав осіб бути обраними та і цілями, на досягнення яких спрямоване оскаржуване рішення. Крім того, постанова не мотивована нормами чинного виборчого законодавства з урахуванням того, що наведені неточності підлягають виправленню і не можуть бути підставою для відмови у реєстрації кандидата на посаду міського голови у відповідності до вимог статті 230 ВК України.
В той же час, представниками позивача належними та допустимими доказами доведено протиправність оскаржуваної постанови з урахуванням вимог статей 72-77 КАС України.
Відтак рішення викладене у постанові від 26.09.2020 №42 підлягає до скасування, а відповідні позовні вимоги задоволенню.
При цьому, суд вважає за необхідне наголосити, що у силу частини 6 статті 64 ВК України у разі скасування судом рішення виборчої комісії, у тому числі з питання визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, встановлення підсумків голосування та результатів виборів, рішення з цього питання приймає виборча комісія, рішення якої було скасовано, або відповідна виборча комісія вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому, якщо рішення не було скасовано з формальних підстав, виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює скасоване рішення.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності свого рішення, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до приписів частини 1 статті 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 9, 137, 139, 242-246, 250, 255, 273, 278 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Запорізької обласної організації політичної партії «ЗА МАЙБУТНЄ» (69050, м. Запоріжжя, вул. Космічна, буд. 119, офіс 54, код ЄДРПОУ 37020829) до Енергодарської міської територіальної виборчої комісії Василівського району Запорізької області (71502, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Курчатова, буд.11, каб. 305, код ЄДРПОУ 43758360) про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Енергодарської міської територіальної виборчої комісії Василівського району Запорізької області №43 від 26.09.2020 «Про відмову у реєстрації кандидата на посаду Енергодарського міського голови Василівського району Запорізької області ОСОБА_1 , висунутого Запорізькою обласною організацією політичної партії «ЗА МАЙБУТНЄ».
Стягнути з Енергодарської міської територіальної виборчої комісії Василівського району Запорізької області (71502, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Курчатова, буд.11, каб. 305, код ЄДРПОУ 43758360) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Запорізької обласної організації політичної партії «ЗА МАЙБУТНЄ» (69050, м. Запоріжжя, вул. Космічна, буд. 119, офіс 54, код ЄДРПОУ 37020829) суму судового збору у розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок).
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 272 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими частиною 2 статті 278 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом двох днів з дня його проголошення.
Суддя І.В. Батрак