Рішення № 91875586, 28.09.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2020
Номер справи
280/3509/19
Номер документу
91875586
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

28 вересня 2020 року о/об 15 год. 45 хв.Справа № 280/3509/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної установи «КАМ`ЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№101)» (70050, Запорізька область, Вільнянський район, смт.Кам`яне, вул.Зелена; код ЄДРПОУ 08563560) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, просп.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 43143945) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, вимоги та рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної установи «КАМ`ЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№101)» (надалі – позивач, ДУ «КАМ`ЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№101)») до Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі – відповідач, ГУ ДФС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати прийняті відповідачем: 1) Вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 25.04.2019 за №0008321306 про визначення заборгованості із сплати єдиного внеску в сумі 254305,89 грн.; 2) Рішення від 25.04.2019 за №0008311306 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником податків своєчасно не нарахованого єдиного внеску на суму 127152,95 грн.; 3) податкове повідомлення-рішення від 25.04.2019 №0008341306, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податків та зборів, у т.ч. з податку на доходи фізичних осіб, пені в сумі 304707,25 грн., у т.ч. за податковими зобов`язаннями у сумі 130089,63 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 159472,05 грн., пені 15145,57 грн.; 4) податкове повідомлення-рішення від 25.04.2019 за №0008351306, яким збільшено суму грошового зобов`язання з військового збору, пені на загальну суму 19943,84 грн., у т.ч. за податковими зобов`язаннями - 8004,27 грн., штрафними (фінансовими) санкціями - 11176,37 грн., пені - 763,20 грн.; 5) податкове повідомлення-рішення від 25.04.2019 за №0008331306, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 510,00 грн. за платежем: податок на доходи фізичних осіб; 6) Рішення від 25.04.2019 за №0008361306 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» на суму 340,00 грн.

У позові (т.1, а.с.142-152) зазначено наступне. Висновки Акту перевірки про порушення позивачем порядку перерахування податку на доходи фізичних осіб з доходів засуджених є необгрунтованими та не підтверджено матеріалами перевірки. Чинним законодавством не визначено порядок оподаткування доходів фізичних осіб, які відбувають покарання у вигляді позбавлення волі. В силу вимог закону ДУ «КАМ`ЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№101)» не є роботодавцем, а особи, засуджені до позбавлення волі не є найманими працівниками в розумінні ст.2 Кодексу законів про працю України, бо позивач не використовує їх працю для здійснення статутної діяльності, а лише залучає їх для до суспільно корисної праці. Як роботодавець ДУ «КАМ`ЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№101)» виступає виключно щодо персоналу виправної колонії - військовослужбовців та вільнонайманих працівників та зобов`язана забезпечувати їх соціальний захист. Акт перевірки не містить порушень чинного законодавства щодо нарахування військовослужбовцям та вільнонайманим працівникам податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період з 01.01.2016 по 31.12.2018, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.12.2018. Cуспільно корисна праця засуджених є частиною їх перевиховання, в процесі якої здійснюється їх виправлення і ресоціалізація, запобігає вчиненню нових кримінальних правопорушень. Відтак, отримувана засудженими особами заробітна плата не відповідає визначенню заробітної плати в розумінні Податкового кодексу України, де вказано, що це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв`язку з відносинами трудового найму згідно із законом. Розрахунок податкового зобов`язання та штрафних (фінансових) санкцій, що є додатком до податкового повідомлення-рішення від 25.04.2019 за №0008341306, містить застосування штрафної санкції згідно з п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України за період з квітня 2016 року по листопад 2018 року в сумі 61904,80 грн. за несвоєчасне перерахування податку на доходи фізичних осіб, що виключає застосування штрафної санкції. Що стосується застосування штрафної санкції за період з вересня 2017 року по грудень 2018 року, то Акт перевірки не містить доказів виплати заробітної плати засудженим, не додано розрахунково-платіжних відомостей на виплату заробітної плати засудженим, що не дозволяє достовірно встановити факт вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачено п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України, бо засудженим взагалі могла не виплачуватися заробітна плата. Що стосується нарахування пені в сумі 15145,57 грн. згідно з пп.129.1.2 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України, то пп.129.1.2 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України встановлено, що при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок, нарахування пені розпочинається - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження). Враховуючи, що пеню нараховано контролюючим органом за результатами планової документальної перевірки позивача, застосування пені в сумі 15145,57 грн. на підставі пп.129.1.2 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання, є необгрунтованим та суперечить чинному законодавству. Аналогічно попереднім твердженням, підставою для нарахування військового збору, є помилковий висновок, що позивач є роботодавцем для засуджених. Контролюючим органом незаконно застосовані штрафні санкції, передбачені п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України за несвоєчасне перерахування військового збору за період з квітня 2016 року по листопад 2018 року в сумі 5173,16 грн., оскільки вказаною нормою передбачена відповідальність за несплату (неперерахування) податків, тоді як відповідальність за несвоєчасну сплату податків встановлена ст.126 Податкового кодексу України. Застосування штрафної санкції за період з січня 2018 року по грудень 2018 року в сумі 6003,32 грн. є необгрунтованим без встановлення факту виплати доходів засудженим, чого не містить Акт перевірки. В податковому повідомленні-рішенні від 25.04.2019 за №0008351306 неправомірно нарахована пеня в сумі 763,20 грн. відповідно до пп.129.1.2 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України, у зв`язку з тим, що зазначена норма не розповсюджується на випадки, коли податкові зобов`язання визначені контролюючим органом на підставі проведеної перевірки. До того ж, ст.129 Податкового кодексу України передбачається нарахування пені з моменту виникнення податкового боргу до моменту його погашення. Але відповідно до даних інтегрованої картки платника податку, позивач не має податкового боргу з військового збору. Чинним законодавством не передбачено право засуджених на страхові виплати у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності або на отримання соціальних послуг при відбутті покарання, тому нарахування єдиного внеску, виходячи із розміру мінімальної заробітної плати, не відповідає принципам соціального страхування, бо у повному обсязі не розповсюджується на цих осіб. Загальнообов`язкове державне соціальне страхування не розповсюджується у загальному порядку на засуджених, а позивач не є роботодавцем відносно засуджених.

Представник позивача підтримав позовні вимоги.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву (т.1, а.с.169-171), в якому зазначено наступне. Згідно наданих в ході проведення перевірки документів, а саме: відомостей з нарахування заробітної плати, каси, банківських виписок, оборотно-сальдових відомостей по рахунку 641/2 «Розрахунки по військовому збору та податку на доходи фізичних осіб засудженим», ДУ "КАМ`ЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№101)" встановлено, що на 01.01.2016 кредиторське сальдо (заборгованість по сплаті ПДФО) по податку на доходи фізичних осіб по засудженим складає 94296,50 грн. У періоді з 01.01.2016 по 31.12.2018 нараховано податку з доходів фізичних осіб на виплачений дохід засуджених у розмірі - 252294,81 грн., проте перераховано податку з доходів фізичних осіб на виплачений дохід засуджених у розмірі - 216501,68 грн. Враховуючи кредиторське сальдо (заборгованість по сплаті ПДФО) на 01.01.2016 у розмірі - 94296,50 грн., залишок не сплаченого податку на доходи фізичних осіб по засудженим особам на кінець перевіряємого періоду становить 130089,63 грн. Також встановлено не перерахування (несвоєчасне перерахування) податку на доходи фізичних осіб під час виплати доходу засудженим за період 01.01.2016-31.12.2018 податку з доходів фізичних осіб у сумі 185665,93 грн., в т.ч. по періодах: - 2016 рік – 115276,47 грн.; - 2017 рік – 28811,37 грн.; - 2018 рік – 41578,09 грн. Згідно бухгалтерського обліку по рахунку 641/2 «Розрахунки по військовому збору та податку на доходи фізичних осіб засудженим» ДУ "КАМ`ЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№101)" дані викладені помісячно, без зазначення ПІБ (персоніфікації). Згідно наданих в ході проведення перевірки документів, а саме: відомостей з нарахування заробітної плати, каси, банківських виписок, оборотно-сальдових відомостей по рахунку 641/2 «Розрахунки по військовому збору та податку на доходи фізичних осіб засудженим», ДУ "КАМ`ЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№101)" встановлено, що на 01.01.2016 кредиторське сальдо (заборгованість по сплаті військового збору) по військовому збору осіб по засудженим складає 8760,76 грн. У періоді з 01.01.2016 по 31.12.2018 нараховано військового збору на виплачений дохід засуджених - 21025,24 грн., проте перераховано військового збору на виплачений дохід засуджених у розмірі - 21781,73 грн. Враховуючи кредиторське сальдо (заборгованість по сплаті військового збору) на 01.01.2016 у розмірі 8760,76 грн., залишок не сплаченого військового збору по засудженим особам на кінець перевіряємого періоду становить 8004,27 грн. В ході перевірки правильності нарахування, обчислення та сплата єдиного внеску, встановлено, що підприємство використовує працю засуджених осіб та нараховує їм заробітну плату. Використання праці засуджених підприємством здійснюється на підставі договорів з кожним засудженим. На порушення п.2 ст.6, п.1.7 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» підприємство занизило базу нарахування єдиного внеску на суму 1155935,88 грн. за рахунок не включення до бази нарахування єдиного внеску заробітної плати засуджених: у жовтні-грудні 2016 року на суму 91858,51 грн., у 2017 році у сумі 489484,02 грн., у 2018 році на суму 574593,35 грн. Перевіркою правильності нарахування єдиного внеску на суми заробітної плати, на які нараховується єдиний внесок, встановлено порушення п.2 ст.6, ст.8, п.2 сг.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», а саме: занижено суму нарахованого єдиного внеску 254305,89 грн. за рахунок не включення до бази нарахування єдиного внеску заробітної плати засуджених: у жовтні-грудні 2016 року на суму 20208,87 грн., у 2017 року у сумі 107686,48 грн., у січні-вересні 2018 року на суму 126410,54 грн. Довідка про базу нарахування єдиного внеску ДУ "КАМ`ЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№101)" по спецконтингенту (засуджених) за період з 01.10.2016 по 31.12.2018 наведена у додатку та у розрахунках відомостей ЄСВ на заробітну плату засуджених КВК №101 за період з 01.10.2016 по 31.12.2018.

Представник відповідача проти позову заперечував.

Ухвалою судді від 08.08.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 02.09.2019.

02.09.2019 ухвалою суду продовжено підготовче провадження на тридцять днів та відкладено розгляд справи на 15.10.2019.

15.10.2019 ухвалою суду зупинено провадження у справі до 25.11.2019.

25.11.2019 ухвалою суду зупинено провадження у справі до 02.03.2020.

02.03.2020 ухвалою суду зупинено провадження у справі до 06.04.2020.

06.04.2020 ухвалою суду зупинено провадження у справі до 30.06.2020.

30.06.2020 ухвалою суду зупинено провадження у справі до 31.08.2020.

31.08.2020 ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 28.09.2020.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.

У період з 11.02.2019 по 22.02.2019 та з 25.02.2019 по 01.03.2019 контролюючим органом проведено планову документальну виїзну перевірку ДУ «КАМ`ЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№101)» (код ЄДРПОУ 08563560) з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 та єдиного внеску за період з 01.01.2011 по 31.12.2018, за результатами якої складено Акт №21/08-01-13-06/08563560 від 11.03.2019 (надалі – Акт перевірки №21/08-01-13-06/08563560 від 11.03.2019) (т.1, а.с.27-49).

У Висновку Акту перевірки №21/08-01-13-06/08563560 від 11.03.2019 зазначено: «Документальною перевіркою ДУ «КАМ`ЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№101)» (код ЄДРПОУ 08563560) встановлені порушення: 1) Перевіркою питань щодо повноти та своєчасності перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб, утриманого з заробітної плати (доходів) засуджених, встановлено порушення вимог пп.168.1.2, пп.168.1.5 п.168.1, пп.168.4.1 п.168.4 ст.168, п.176.2 «а» ст.176, п.171.1, п.171.2 «а» ст.171 Податкового кодексу України …, а саме: неперерахування на кінець перевіряємого періоду до бюджету податку з доходів засуджених у розмірі 130089,63 грн., у тому числі: - вересень-грудень 2017р. – 26662,49 грн.; - 2018р. – 103427,14 грн. В порушення пп.168.1.2 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України … не перераховано податку на доходи фізичних осіб під час виплати доходу засудженим за період 01.10.2015-30.09.2018 податку з доходів фізичних осіб у сумі 185665,93 грн., в.ч. по періодах: - 2016р. – 115276,47 грн.; - 2017р. – 28811,37 грн.; - 2018р. – 41578,09 грн. Довідка про нарахування та перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб заробітної плати засуджених ДУ «КАМ`ЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№101)» за період з 01.01.2016р. по 31.12.2018р. наведена у додатку №1 до акту перевірки. Пояснення посадових осіб щодо встановлених порушень не надано. 2) п.2 ст.6, п.1.7 ст.7 Закону України … «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» підприємство занизило базу нарахування єдиного внеску на суму 1155935,88 грн. за рахунок не включення до бази нарахування єдиного внеску заробітної плати засуджених: у жовтні-грудні 2016 року на суму 91858,51 грн., у 2017 році у сумі 489484,02 грн., у 2018 році на суму 574593,35 грн. Довідка про базу нарахування єдиного внеску ДУ «КАМ`ЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№101)» по спецконтингенту (засуджених) за період з 01.10.2016р. по 31.12.2018 наведена у додатку №3 до акту перевірки. 3) Перевіркою питань щодо повноти та своєчасності перерахування до бюджету військового збору, утриманого з заробітної плати (доходів) засуджених, встановлено порушення вимог пп.168.1.2, пп.168.1.5 п.168.1, пп.168.4.1 п.168.4 ст.168, п.176.2 «а» ст.176, п.171.1, п.171.2 «а» ст.171 Податкового кодексу України …, а саме: неперерахування на кінець перевіряємого періоду до бюджету військового збору у розмірі 8004,27 грн., у тому числі: - 2018р. – 8004,27 грн. Перевіркою питань щодо повноти та своєчасності перерахування до бюджету військового збору, утриманого з доходів засуджених, встановлено порушення пп.168.1.2 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України … ДУ «КАМ`ЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№101)» за період з 01.01.2016р. по 31.12.2018р. не перераховано під час виплати доходу засудженим у сумі – 16115,99 грн., в тому числі по періодах: - 2016р. – 10326,22 грн.; - 2017р. – 2349,84 грн.; - 2018р. – 3439,93 грн. 4) п.7 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VІ зі змінами внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов`язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» №77-VІІІ від 28.12.2014р., а саме: звіти «Про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» за жовтень 2013 та за квітень 2015 року подано з порушенням терміну надання визначеного Податковим кодексом України».

Результатом розгляду відповідачем висновку Акту перевірки №21/08-01-13-06/08563560 від 11.03.2019 стало винесення відносно ДУ «КАМ`ЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№101)»:

1) податкового повідомлення-рішення №0008331306 від 25.04.2019, яким до ДУ «КАМ`ЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№101)» застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 510,00 грн. (т.1, а.с.21-22);

2) податкового повідомлення-рішення №0008341306 від 25.04.2019, яким збільшено грошове зобов`язання по податку на доходи фізичних осіб на суму 304707,25 грн., з якої: 130089,63 грн. – за податковими зобов`язаннями; 159472,05 грн. – за штрафними (фінансовими) санкціями; пеня – 15145,57 грн. (т.1, а.с.23-24);

3) податкового повідомлення-рішення №0008351306 від 25.04.2019, яким збільшено грошове зобов`язання по військовому збору на суму 19943,84 грн., з якої: 8004,27 грн. – за податковими зобов`язаннями; 11176,37 грн. – за штрафними (фінансовими) санкціями; пеня – 763,20 грн. (т.1, а.с.25-26);

4) Вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-0008321306 від 25.04.2019, якою від ДУ «КАМ`ЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№101)» вимагається сплатити недоїмку у сумі 254305,89 грн. по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (т.1, а.с.15);

5) Рішення про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» №0008361306 від 25.04.2019, яким до ДУ «КАМ`ЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№101)» застосовано штрафну санкцію у сумі 340,00 грн. (т.1, а.с.16-17);

6) Рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0008311306 від 25.04.2019, яким до ДУ «КАМ`ЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№101)» за наслідком донарахування 254305,89 грн. єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування застосовано штрафну санкцію у сумі 127152,95 грн. (т.1, а.с.18-20).

Судом з`ясовано, що між сторонами відсутній спір щодо фактичних обставин справи та калькуляцій сум, а існує лише спір щодо вибору і застосування норм матеріального права до спірних правовідносин.

Судом досліджено: Положення про Державну установу «КАМ`ЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№101)» (т.1, а.с.114-122); Кошториси позивача на 2016, 2017, 2018, 2019 роки (т.1, а.с.123-125, 179); Довідку про зміни до кошторису позивача на 2019 рік (т.1, а.с.177); Довідку про зміни до плану асигнувань (за винятком надання кредитів з бюджету) загального фонду бюджету позивача на 2019 рік (т.1. а.с.178); Строкові трудові договори №247 від 05.06.2017, №310 від 17.04.2018, №300 від 18.01.2018 (т.1, а.с.198-200); Довідку про наявність паспортів громадянина України та ідентифікаційного податкового номеру у засуджених за період з 01.10.2016 по 31.12.2018 з додатками (т.2, а.с.10-64); інші матеріали справи.

У ч.3 ст.6 Кримінально-виконавчого кодексу України зазначено, що основними засобами виправлення і ресоціалізації засуджених є встановлений порядок виконання та відбування покарання (режим), пробація, суспільно корисна праця, соціально-виховна робота, загальноосвітнє і професійно-технічне навчання, громадський вплив.

Згідно з ч.1 ст.8 Кримінально-виконавчого кодексу України засуджені мають право, зокрема: на оплачувану працю згідно із законодавством про працю. Законодавство про працю поширюється на засуджених у частині, що стосується умов праці.

Відповідно до ч.1 ст.118 Кримінально-виконавчого кодексу України засуджені до позбавлення волі мають право працювати. Праця здійснюється на добровільній основі на підставі договору цивільно-правового характеру або трудового договору, який укладається між засудженим та фізичною особою - підприємцем або юридичною особою, для яких засуджені здійснюють виконання робіт чи надання послуг. Такі договори погоджуються адміністрацією колонії та повинні містити порядок їх виконання. Адміністрація зобов`язана створювати умови для праці засуджених за договорами цивільно-правового характеру та трудовими договорами.

Як зазначено у ч.5 ст.118 Кримінально-виконавчого кодексу України, засуджені можуть залучатися без оплати праці лише до робіт з благоустрою колоній і прилеглих до них територій, а також поліпшення житлово-побутових умов засуджених або до допоміжних робіт із забезпечення колоній продовольством. До цих робіт засуджені залучаються в порядку черговості, в неробочий час і не більш як на дві години на день.

Праця осіб, засуджених до позбавлення волі, оплачується відповідно до її кількості і якості. Форми і системи оплати праці, норми праці та розцінки встановлюються нормативно-правовими актами Міністерства юстиції України (ч.1 ст.120 Кримінально-виконавчого кодексу України).

У ч.2 ст.121 Кримінально-виконавчого кодексу України зазначено, що відшкодування засудженими витрат, встановлених частиною першою цієї статті, що належить до власних надходжень виправних колоній, здійснюється після відрахування податку на доходи фізичних осіб і аліментів. (…).

Базою оподаткування податком на доходи фізичних осіб є загальний оподатковуваний дохід платника податку.

При цьому, згідно з п.164.1 ст.164 Податкового кодексу України загальний оподатковуваний дохід – це будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

Відповідно до ч.1 ст.122 Кримінально-виконавчого кодексу України засуджені до позбавлення волі, залучені до суспільно корисної оплачуваної праці за строковим трудовим договором, підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.

Загальнообов`язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов`язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом (далі - роботодавець), громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом (ст.1 Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування).

Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) – це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Вирішуючи питання щодо правильності застосування норм матеріального права до спірних правовідносин, суд зазначає, що Верховним Судом вже було сформовано правові висновки щодо застосування норм права в аналогічних правовідносинах.

Так, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.04.2020 по справі №580/908/19 (адміністративне провадження №К/9901/29769/19) зазначив, що засуджені до відбування покарання в місцях позбавлення волі, які залучаються до суспільно корисної оплачуваної праці за строковими трудовими договорами, є застрахованими особами, підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню, а суми виплат, отримані ними, є базою для нарахування податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного соціального внеску, як це передбачено, зокрема, Кримінально-виконавчим кодексом України. В спірній ситуації особи, засуджені до позбавлення волі, є найманими працівниками з особливим статусом та обмеженими трудовими правами, а виправна колонія в цих трудових відносинах виступає роботодавцем, а відтак і податковим агентом, на якого покладається обов`язок з утримання та сплати сум податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску із заробітної плати таких осіб, при цьому, базою оподаткування є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід засуджених осіб, які відбувають покарання, та залучаються до робіт, за які виплачується заробітна плата (т.2, а.с.91).

При цьому, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 14.08.2020 по справі №160/2602/19 (адміністративне провадження №К/9901/33666/19) зазначив, що особливість фінансування виправної колонії, організації роботи, забезпечення штатними документами тощо жодним чином не скасовує обов`язок виправної колонії сплачувати податки та збори і подавати у повному обсязі звітність. Право на працю засуджених до позбавлення волі реалізується шляхом укладення строкового трудового договору. При цьому, неукладення виправною колонією відповідних трудових договорів із засудженими, а також посилання на неможливість відображення у податкових звітах та перерахування єдиного внеску із заробітної плати засуджених у зв`язку з відсутністю документів, які посвідчують їх особу, не скасовує обов`язок виправної колонії сплачувати податки та збори, а також подавати звітність у встановленому законом порядку (т.2, а.с.89).

Суд при вирішенні спору по суті по даній справі, з огляду на приписи ч.5 ст.242 КАС України, враховує наведені висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно з п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Відповідальність за погашення суми податкового зобов`язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов`язок щодо погашення такого податкового боргу покладається на особу, визначену цим Кодексом, у тому числі на податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов`язків погашення такої суми податкових зобов`язань або податкового боргу, крім випадків, встановлених розділом IV цього Кодексу. Передбачені цим пунктом штрафи не застосовуються, коли ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб самостійно виявляється податковим агентом при проведенні перерахунку цього податку, передбаченого пунктом 169.4 статті 169 цього Кодексу, та виправляється в наступних податкових періодах протягом податкового (звітного) року згідно з нормами цього Кодексу.

Відповідно до п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Згідно з пп.129.1.2 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

В Акті перевірки №21/08-01-13-06/08563560 від 11.03.2019, зокрема, зазначено: «… Перевіркою питань щодо повноти та своєчасності перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб, утриманого з заробітної плати (доходів) засуджених, встановлено порушення вимог пп.168.1.2, пп.168.1.5 п.168.1, пп.168.4.1 п.168.4 ст.168, п.176.2 «а» ст.176, п.171.1, п.171.2 «а» ст.171 Податкового кодексу України …, а саме: неперерахування на кінець перевіряємого періоду до бюджету податку на з доходів засуджених у розмірі 130089,63 грн., у тому числі: вересень-грудень 2017р. – 26662,49 грн.; 2018р. – 103427,14 грн. В порушення пп.168.1.2 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України … не своєчасно перераховано податку на доходи фізичних осіб під час виплати доходу засудженим за період 01.10.2015-30.09.2018 у сумі 185665.93 грн., в т.ч. по періодах: 2016р. – 115276,47 грн.; 2017р. – 28811,37 грн.; 2018р. – 41578,09 грн. …» (т.1, а.с.33).

Також, в Акті перевірки №21/08-01-13-06/08563560 від 11.03.2019, зокрема, зазначено: «… Перевіркою питань щодо повноти та своєчасності перерахування до бюджету військового збору, утриманого з заробітної плати (доходів) засуджених, встановлено порушення вимог пп.168.1.2, пп.168.1.5 п.168.1, пп.168.4.1 п.168.4 ст.168, п.176.2 «а» ст.176, п.171.1, п.171.2 «а» ст.171 Податкового кодексу України …, а саме: неперерахування на кінець перевіряємого періоду до бюджету військовий збір у розмірі 8004,27 грн., у тому числі: 2018р. – 8004,27 грн. Перевіркою питань щодо повноти та своєчасності перерахування до бюджету військового збору, утриманого з доходів засуджених, встановлено порушення пп.168.1.2 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України … за період з 01.01.2016р. по 31.12.2018р. не своєчасно перераховано під час виплати доходу засудженим у сумі – 16115,99 грн., в тому числі по періодах: 2016р. – 10326,22 грн.; 2017р. – 2349,84 грн.; 2018р. – 3439,93 грн. …» (т.1, а.с.48).

Позивачем наведене не спростовано.

Водночас, суд вважає, що контролюючим органом безпідставно застосовано штрафні (фінансові) санкції відповідно до п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України до не своєчасно перерахованого податку на доходи фізичних осіб у сумі 185665,93 грн. та до не своєчасно перерахованого військового збору у сумі 16115,99 грн., оскільки необхідно було застосовувати приписи п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України, які передбачають відповідальність саме за не своєчасне перерахування сум грошових зобов`язань.

Також, контролюючий орган безпідставно застосував штраф у розмірі 50% та 75% сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору, що були несвоєчасно перераховані до бюджету, оскільки раніше він не застосовував до позивача штрафних санкцій у відповідності до п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України протягом 1095 днів, що виключає наявність повторності та підстав для застосування штрафу у таких розмірах.

Звідси, за не перерахування податку на доходи фізичних осіб у сумі 130089,63 грн. до позивача має бути застосований штраф у розмірі 25% - тобто 32522,41 грн. Аналогічно, за не перерахування військового збору у сумі 8004,27 грн. до позивача має бути застосований штраф у розмірі 25% - тобто 2001,07 грн.

На думку суду, контролюючим органом не обґрунтовано нараховано пеню по податку на доходи фізичних осіб у сумі 15145,57 грн. та по військовому збору у сумі 763,20 грн. на підставі пп.129.1.2 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України, оскільки нараховані суми податкових зобов`язань визначені контролюючим органом у зв`язку з проведенням податкової перевірки.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення №0008341306 від 25.04.2019 є не обґрунтованим та підлягає скасуванню у частині збільшення позивачу грошового зобов`язання по податку на доходи фізичних осіб на суму 142095,21 грн., з якої: 00,00 грн. – за податковими зобов`язаннями; 126949,64 грн. – за штрафними (фінансовими) санкціями; пеня – 15145,57 грн.

Відповідно, податкове повідомлення-рішення №0008351306 від 25.04.2019 є не обґрунтованим та підлягає скасуванню у частині збільшення позивачу грошового зобов`язання по військовому збору на суму 9938,50 грн., з якої: 00,00 грн. – за податковими зобов`язаннями; 9175,30 грн. – за штрафними (фінансовими) санкціями; пеня – 763,20 грн.

Згідно з пп.«б» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов`язані: подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.

Як зазначено у п.119.2 ст.119 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми отриманої оплати від фізичних осіб за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов`язань платника податку та/або до зміни платника податку - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень.

Позивачем не надано до суду доказів: повідомлення контролюючий орган про доходи, виплачені само зайнятим особам за надані послуги та придбані товарно-матеріальні цінності у 1-4 кв. 2016 року, 1-4 кв. 2017 року, 1-4 кв. 2018 року; повідомлення контролюючий орган про доходи у вигляді заробітної плати, виплачені засудженим у 1-4 кв. 2016 року, 1-4 кв. 2017 року, 1-4 кв. 2018 року.

Отже, податкове повідомлення-рішення №0008331306 від 25.04.2019, яким до ДУ «КАМ`ЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№101)» застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 510,00 грн. (т.1, а.с.21-22), - є обґрунтованим та скасуванню не підлягає.

Відповідно до ч.4 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає в паперовій та/або електронній формі платникам єдиного внеску вимогу про сплату недоїмки з єдиного внеску. (…).

Згідно з ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: (…); 3) за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску; (…); 7) за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, податковим органом здійснюється накладення штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою. (…).

Враховуючи матеріали справи, у суду відсутні зауваження щодо визначення контролюючим органом позивачу недоїмки по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у сумі 254305,89 грн.

Зокрема, позивачем занижено нарахований єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у сумі 254605,89 грн. за рахунок не включення до бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування заробітної плати засуджених: у жовтні-грудні 2016 року на суму 20208,87 грн.; у 2017 році – на суму 107686,48 грн.; у 2018 році – на суму 126410,54 грн.

Позивачем протилежного не доведено.

Позивачем не надано до суду доказів своєчасного подання «Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» за жовтень 2013 року та за квітень 2015 року.

Таким чином, суд вважає, що: Вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ю-0008321306 від 25.04.2019; Рішення про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» №0008361306 від 25.04.2019; Рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0008311306 від 25.04.2019, - є обґрунтованими та скасуванню не підлягають.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

Позовну заяву задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146) від 13.01.2020 за №0000280502 у частині збільшення Державній установі «КАМ`ЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№101)» (70050, Запорізька область, Вільнянський район, смт.Кам`яне, вул.Зелена; код ЄДРПОУ 08563560) грошового зобов`язання по податку на доходи фізичних осіб на суму 142095,21 грн., з якої: 00,00 грн. – за податковими зобов`язаннями; 126949,64 грн. – за штрафними (фінансовими) санкціями; пеня – 15145,57 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146) від 13.01.2020 за №0000280502 у частині збільшення Державній установі «КАМ`ЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№101)» (70050, Запорізька область, Вільнянський район, смт.Кам`яне, вул.Зелена; код ЄДРПОУ 08563560) грошового зобов`язання по військовому збору на суму 9938,50 грн., з якої: 00,00 грн. – за податковими зобов`язаннями; 9175,30 грн. – за штрафними (фінансовими) санкціями; пеня – 763,20 грн.

В іншій частині позовної заяви відмовити.

Стягнути на користь Державної установи «КАМ`ЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№101)» (70050, Запорізька область, Вільнянський район, смт.Кам`яне, вул.Зелена; код ЄДРПОУ 08563560) з бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 43143945) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 2332,97 грн. пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повний текст судового рішення складено 29.09.2020.

Суддя О.О. Прасов