Рішення № 91875490, 29.09.2020, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2020
Номер справи
260/632/19
Номер документу
91875490
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

29 вересня 2020 рокум. Ужгород№ 260/632/19 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Дору Ю.Ю.,

при секретарі судового засідання - Завидняк А.В.,

за участі:

позивач - не з`явився,

представника відповідача - Маровді В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Закарпатській області), в якій позивач просить:

1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо перерахунку з 01 січня 2018 року ОСОБА_1 пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення замість 80% такого забезпечення

2) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії з надбавками за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 з 01.01.2018, 75% - з 01.01.2019;

3) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до статтей 13, 43,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", починаючи з 01.01.2018.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач являється військовим пенсіонером та отримує довічну щомісячну пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), яка була призначена у розмірі 80 процентів від суми грошового забезпечення. З проведеним перерахунком Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області пенсії позивачу 01.01.2018, виходячи із 70% відповідних сум грошового забезпечення позивач не погоджується та вважає дії ГУ ПФУ у Закарпатській області щодо перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 у розмірі 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення протиправними, оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами, тому на думку позивача, внесені зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-XII не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а має застосовуватися розмір грошового забезпечення у відсотках, який встановлено на момент призначення пенсії.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 травня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.

27 травня 2019 року до суду надійшов відзив від представника відповідача. У вказаному відзиві на позовну заяву позовні вимоги відповідач не визнав, просив відмовити у задоволенні позову повністю, мотивуючи тим, що на момент первинного призначення пенсії позивачу у розмірі 80% сум грошового забезпечення, оскільки згідно ч.2 ст.13 Закону №2262-XII (у редакції чинній на дату виходу на пенсію позивача) максимальний розмір пенсії становив 80% сум грошового забезпечення. Проте, до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII вносились зміни Законом України від 08.07.2011 №3668- VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та Законом України від 27.03.2014 №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», якими встановлювався максимальний розмір пенсії за вислугу років на рівні 80% та 70% відповідних сум грошового забезпечення. Відповідач зазначив, що з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» перерахунок раніше призначених пенсій здійснено з 01.01.2018 року за нормами законодавства, чинного на момент перерахунку.

Відповідно вважає, що головним управлінням правомірно проведено з 01.01.2018 перерахунок пенсії позивача із 70% грошового забезпечення.

11 червня 2019 року ухвалою суду зупинено провадження за вказаною позовною заявою.

09 вересня 2020 року поновлено провадження у даній адміністративний справі.

Позивач у судове засідання не з`явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Про причини неприбуття суд не повідомив.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти позовних вимог та просила суд відмовити у їх задоволенні повністю.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач являється пенсіонером, перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при цьому пенсію за вислугу років йому було призначено з 29 травня 1999 року у розмірі 80% грошового забезпечення (а.с.13).

У подальшому, з 01.01.2018 року позивачу перерахована пенсія в розмірі 70% від розміру грошового забезпечення (а.с.15).

Встановлено, що позивач звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у розмірі 80 процентів від грошового забезпечення, однак ГУ ПФУ у Закарпатській області листом від 28.03.2019 №207/Ф-99-01 повідомило позивача про те, що пенсію позивачу обраховано у максимальному розмірі відповідно до статті 13 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Як вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 28.03.2019 №207/Ф-99-01 перерахунок пенсії позивачу здійснений з 01 січня 2018 року за чинною на цю дату редакцією Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та основний розмір пенсії складає 70% грошового забезпечення. Підсумок пенсії склав 8280,50 та згідно постанови КМУ №103 від 21.02.2018 підвищення складає 4455,19 грн. З них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 року щомісячно 50% від підвищення, з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення, з 01.01.2020 100%.

Не погоджуючись із такими діями уповноваженого органу, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Як вбачається із матеріалів справи, зокрема згідно протоколу №1698 року пенсію за вислугу років позивачу було призначено з 29.05.1999 року у розмірі 80% грошового забезпечення при вислузі 30 років. У подальшому, позивачу здійснено з 01.01.2018 перерахунок пенсії, виходячи із розміру 70 процентів від суми грошового забезпечення, при цьому при здійсненні перерахунку та визначенні нового розміру пенсії відповідач застосував чинну норму частини другої статті 13 Закону №2262-XII.

Згідно із частиною другою статті 13 Закону №2262-XII (в редакції Закону №1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Разом з тим, при вирішенні даного спору суд, в силу приписів частини третьої статті 291 КАС України, враховує правові висновки, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, які полягають у наступному.

Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону №2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону №2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим, застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону №2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Відтак, при перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII на підставі Постанови №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України та правових висновків Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд у даній справі дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивачу з 80 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при проведенні її перерахунку з 01.01.2018 та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за вислугу років, на виконання Постанови №103 у розмірі 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018.

Водночас, суд вважає необґрунтованими позовні вимоги позивача у частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії з надбавками за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 з 01.01.2018, 75% - з 01.01.2019, оскільки, як встановлено судом, зменшення розміру пенсії мало місце за рахунок протиправного зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії позивача та перерахунку пенсії виходячи з 70% грошового забезпечення. Відтак позовні вимоги у цій частині не підлягають до задоволення.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то питання судових витрат не вирішується судом.

Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м.Ужгород, пл.. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо зменшення основного розміру призначеної пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 80% до 70% сум грошового забезпечення починаючи з 1 січня 2018 року.

Зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в основному розмірі 80% сум грошового забезпечення починаючи з 1 січня 2018 року з урахуванням проведених виплат.

У задоволенні позову у частині решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 3 статті 243 КАС України повний текст рішення складено та підписано 30.09.2020 року.

СуддяЮ.Ю.Дору