Рішення № 91875476, 30.09.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2020
Номер справи
240/16896/20
Номер документу
91875476
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2020 року м. Житомир справа № 240/16896/20

категорія 101030200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шимоновича Р.М.,

секретаря судового засідання Коврижних Х.В.,

за участю: представника позивача Березовенка В.П.,

представників відповідачів Дубінської А. В., Рижко О. Л.,

представників третіх осіб Білик В. П. ,Чудновець В. І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Житомирської територіальної організації Політична партія "Європейська Солідарність" до Семенівської сільської ради територіальної виборчої комісії Бердичівського району Житомирської області Бердичівської районної територіальної виборчої комісії Житомирської області , треті особи: ОСОБА_1 , Житомирська обласна організація політичної партії «Сила і честь» про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася Житомирська територіальна організація Політична партія "Європейська Солідарність" із позовом, у якому просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову Семенівської сільської територіальної виборчої комісії Бердичівського району від 25 вересня 2020 року № 8 «Про розгляд членами Семенівської сільської територіальної виборчої комісії Бердичівського району Житомирської області заяв та реєстрації кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів. Прийняти рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації (ч. 6 ст. 228 ВКУ) у частині реєстрації кандидата у депутати Семенівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області у багатомандатному виборчому окрузі №1 з виборів депутатів Семенівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області ОСОБА_2 .

- зобов`язати Семенівську сільську територіальну виборчу комісію Бердичівського району Житомирської області прийняти рішення про відмову в реєстрації кандидата у депутати Семенівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області у багатомандатному виборчому окрузі №1 з виборів депутатів Семенівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області ОСОБА_3 .

- визнати протиправною та скасувати постанову Бердичівської районної територіальної виборчої комісії Житомирської області від 25 вересня 2020 року № 14 «Про реєстрацію кандидатів у депутати Бердичівської районної ради, включених до переліку кандидатів у депутати політичних партій» у частині реєстрації кандидата у депутати Бердичівської районної ради ОСОБА_3 , включеної до єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати Житомирської обласної організації політичної партії «Сила і честь».

- зобов`язати Бердичівську районну територіальну виборчу комісію Житомирської області прийняти рішення про відмову в реєстрації кандидата у депутати до Бердичівської районної ради Бердичівського району Житомирської області ОСОБА_3 , включено до єдиного та територіальних виборчих списків організації партії Житомирської обласної організації політичної партії «Сила і честь».

Позовні вимоги обгрунтовано тим, що відповідачами в порушення вимог Виборчого законодавства України порушено порядок висування кандидатів у депутати. Позивач вважає, що оскаржувані постанови прийняті протиправно та підлягають скасуванню.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 29.09.2020 прийнято позовну заяву та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду суддею Житомирського окружного адміністративного суду одноособово за правилами спрощеного позовного провадження на 30.09.2020 об 11:30.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник Семенівської сільської територіальної виборчої комісії Бердичівського району Житомирської області пояснив, що жодних порушень в діях відповідача не було. Зауважив, що підстав для відмови у реєстрації кандидата на час прийняття документів також не існувало.

Представник Бердичівської районної територіальної виборчої комісії Житомирської області у судовому засіданні повідомив про те, що відповідач діяв у межах та у спосіб наданих йому повноважень.

Представник третьої особи - ОСОБА_3 , у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову та вважав його необґрунтованим.

Представник третьої особи - Житомирської обласної організації політичної партії «Сила і честь» просив у задоволенні позовних відмовити за безпідставністю.

Відзиви на позовну заяву до суду не надходили.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, дослідивши і оцінивши докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_3 було подано до Семенівської сільської територіальної виборчої комісії Бердичівського району Житомирської області заяву про згоду балотуватися кандидатом у депутати Семенівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області у багатомандатному виборчому окрузі №1 шляхом самовисування. На підставі цієї заяви Семенівською сільською територіальною виборчою комісією Бердичівського району Житомирської області було видано постанову № 8 від 25.09.2020 року «Про розгляд членами Семенівської сільської територіальної виборчої комісії Бердичівського району Житомирської області заяв та реєстрації кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів. Прийтяти рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації (ч.б ст.228 ВКУ)» якою ОСОБА_3 було зареєстровано кандидатом у депутати Семенівської сільської ради як самовисування.

Одночасно, ОСОБА_3 було подано до Бердичівської районної територіальної виборчої комісії Житомирської області заяву про надання згоди балотуватися у депутати Бердичівської районної ради від Житомирської (обласної організації політичної партії «Сила і честь». На підставі цієї заяви, а також інших документів, передбачених ст.222 Виборчого Кодексу України, відповідачем 25.09.2020 року було видано Постанову № 14 «Про реєстрацію кандидатів у депутати Бердичівської районної ради, включених до переліку кандидатів у депутати політичних партій», якою ОСОБА_3 було зареєстровано кандидатом у депутати Бердичівської районної територіальної виборчої комісії Житомирської області.

25 вересня 2020 року о 14 год. 30 хв. Бердичівська районна територіальна виборча комісія Житомирської області прийняла постанову № 14 «Про реєстрацію кандидатів у депутати Бердичівської районної ради, включених до переліку кандидатів у депутати політичних партій». Постановою Бердичівської районної територіальної виборчої комісії Житомирської області зареєструвано кандидатів у депутати, включених до єдиного та територіальних виборчих списків Житомирської обласної організації політичної партії «Сила і честь».

25 вересня 2020 року о 16 год. 20 хв. Семенівська сільська територіальна виборча комісія Бердичівського району Житомирської області прийняла постанову № 8 «Про розгляд членами Семенівської сільської територіальної виборчої комісії Бердичівського району Житомирської області заяв та реєстрації кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документі. Прийняти рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про в відмову в їх реєстрації (ч.б ст.228 ВКУ)». Постановою Семенівська сільська територіальна виборча комісія Бердичівського району Житомирської області зареєструвала кандидатом у депутати Семенівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області у багатомандатному виборчому окрузі №1 з виборів депутатів Семенівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області ОСОБА_3 .

Позивач, не погодившись з правомірністю прийнятих спірних постанов, звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступним.

Відповідно до статті 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення частини другої статті 55 Конституції України, в Рішенні від 14.12.2011 № 19-рп/2011 зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина друга статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб`єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

Утвердження правової держави відповідно до приписів статті 1, другого речення частини третьої статті 8, статті 55 Основного Закону України полягає, зокрема, у гарантуванні кожному судового захисту прав і свобод, а також у запровадженні механізму такого захисту.

Рішення, прийняті суб`єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої, другої статті 55 Конституції України, статей 2, 5 КАС України.

Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів визначає та регулює Виборчий кодекс України (далі - ВК України).

Відповідно до частини першої статті 193 ВК України депутатом, сільським, селищним, міським головою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.

Згідно з частиною другою статті 193 ВК України депутатом, сільським, селищним, міським головою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.

За приписами частини першої статті 216 ВК України висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови розпочинається за сорок днів до дня голосування і закінчується за тридцять днів до дня голосування.

Відповідно до положень частини шостої статті 221 ВК України громадянин України, який відповідно до статті 193 цього Кодексу має право бути кандидатом на місцевих виборах, може самовисунутися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом подачі заяви про самовисування до відповідної територіальної виборчої комісії. До заяви про самовисування додаються документи, передбачені частиною другою статті 224 цього Кодексу.

За правилами частини другої статті 224 ВК України відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред`явлення ним документа, передбаченого частиною першою статті 8 цього Кодексу, та подання ним документів, передбачених пунктами 4-7 частини першої цієї статті, а також подання особисто підписаної ним заяви про самовисування кандидатом на посаду відповідно сільського, селищного, міського голови із згодою на оприлюднення біографічних відомостей та обробку персональних даних у зв`язку з участю у місцевих виборах.

Пунктами 4-7 частини першої означеної статті передбачений наступний перелік документів: документ про внесення грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу; автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов`язково повинна містити: прізвище, власне ім`я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п`яти років до дня висування кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови змінювала прізвище та/або власне ім`я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови (складається у друкованому вигляді); однієї фотографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді; копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.

Частина друга статті 230 ВК України встановлює підстави за яких територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.

Такими підставами є: відсутності хоча б одного з документів стосовно кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зазначених у пунктах 5-12 частини першої статті 222, пунктах 3-7 частини першої статті 223, частині першій статті 224 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави кандидата на посаду міського голови); порушення порядку висування окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, встановленого статтями 216-221 цього Кодексу, в тому числі щодо заборони одночасного висування; отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт припинення громадянства України особою, висунутою кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови; отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт виїзду особи, висунутої кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, за межі України для постійного проживання; отримання від суду належним чином засвідченої копії судового рішення, яким особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, визнано недієздатною; наявності в особи, висунутої кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку; виявлення інших обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, права бути обраною депутатом.

Згідно положень частин третьої - четвертої статті 230 ВК України помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію документах, якщо їх наявність не є перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей, не є підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

У разі відсутності в поданих на реєстрацію документах інформації, яка обов`язково повинна бути зазначена відповідно до вимог цього Кодексу, про це невідкладно повідомляється відповідний суб`єкт подання документів.

Виявлені недоліки у поданих документах можуть бути усунуті шляхом подання не пізніше наступного дня після отримання зазначеного повідомлення уточнених або інших документів для реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Якщо уточнені або інші документи не надійшли у цей строк, відповідні документи вважаються відсутніми.

Рішення про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття видається (направляється) представнику організації партії (у разі висування такої особи організацією партії) та кандидату в депутати, кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови (у разі самовисування).

Вирішуючи питання щодо правомірності прийнятих рішень, суд зазначає наступне.

Стаття 216 Виборчого кодексу України передбачає загальний порядок висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Відповідно до ч.2 вказаної статті право висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) реалізується виборцями через організації партій або шляхом самовисування у порядку, визначеному цим Кодексом.

Право висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови реалізується виборцями через організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Кодексом.

Суд відмічає, що ч. 4. ст. 216 Виборчого кодексу України передбачає, що особа може бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі не більше ніж у два рівні місцевих рад.

Особа, висунута кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, не може одночасно бути висунута у будь-яких інших єдиних одномандатних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів.

Особа, висунута кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови (міста з кількістю виборців до 75 тисяч), може одночасно бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі до відповідної сільської, селищної міської ради та/або до відповідної обласної ради.

Відповідно до ч. 5 ст. 216 Виборчого кодексу України особа, з урахуванням вимог частини четвертої цієї статті, може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад та кандидатом на посаду сільського, селищного, або міського голови шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.

Як вже зазначалось, ОСОБА_3 було подано до Семенівської сільської територіальної виборчої комісії Бердичівського району Житомирської області заяву про згоду балотуватися кандидатом у депутати Семенівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області у багатомандатному виборчому окрузі №1 шляхом самовисування. Водночас, ОСОБА_3 було подано до Бердичівської районної територіальної виборчої комісії Житомирської області заяву про надання згоди балотуватися у депутати Бердичівської районної ради від Житомирської обласної організації політичної партії «Сила і честь».

Варто наголосити, що ч. 4. ст. 216 Виборчого кодексу України передбачає, що особа може бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі не більше ніж у два рівні місцевих рад.

Суд звертає увагу на те, що у "Роз`ясненнях щодо застосування окремих положень Виборчого кодексу України стосовно висування кандидатів на місцевих виборах", затверджених Постановою Центральної виборчої комісії від 11 вересня 2020 року № 249 поміж іншого, зазначено про те, що адміністративно-територіальний устрій України передбачає наявність різних рівнів: 1) Автономна Республіка Крим, області та міста Київ і Севастополь (абзаци другий, третій статті 133 Конституції України); 2) райони; 3) міста, селища і села; 4) райони в містах (у разі утворення).

Отже, враховуючи системний аналіз вищевказаних норм Кодексу, з метою однакового застосування положень частини четвертої статті 216 Кодексу під час одночасного висування кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови: особа може бути висунута кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі (тобто в єдиному багатомандатному та/або багатомандатному виборчому окрузі) не більше ніж у два рівні місцевих рад

З огляду на зазначене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку що у задоволенні позову слід відмовити.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість та недоведеність вимог позивача, при цьому, відповідачами доведено, що вони діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

Згідно з частиною 9 статті 273 КАС України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Позивачем до адміністративного позову документ про сплату судового збору не доданий.

З огляду на вищевикладене, оскільки позивачем не було сплачено судовий збір при подачі позову, суд вважає за необхідне стягнути з позивача відповідні судові витрати.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову Житомирської територіальної організації Політична партія "Європейська Солідарність" (вул. Івана Сльоти, 32/98,Житомир,10001) до Семенівської сільської ради територіальної виборчої комісії Бердичівського району Житомирської області (вул. Героїв Майдану, 8, Семенівка, Бердичівський район, Житомирська область, 13342) Бердичівської районної територіальної виборчої комісії Житомирської області (вул. О.Бурди, 44, Ружин, Житомирська область, 13600) треті особи: ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ) Житомирська обласна організація політичної партії "Сила і честь" (вул. Кочерги Івана, 5, м. Житомир, 10008) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити дії, - відмовити.

Стягнути з Житомирської територіальної організації Політична партія "Європейська Солідарність" (вул. Івана Сльоти, 32/98, Житомир, 10001) на користь Державної судової адміністрації України (01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795) судові витрати у розмірі 4204 (чотири тисячі двісті чотири) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в дводенний строк з дня його проголошення.

Повний текст рішення складено та проголошено 30.09.2020 року о 13:50.

Суддя Р.М.Шимонович