
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2020 року Справа № 160/6894/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Царікової О.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
24 червня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Управління з обслуговування громадян Центрального відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в перерахунку призначеної пенсії за вислугою років;
- зобов`язати Управління з обслуговування громадян Центрального відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно п. 7 Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробувального складу, затвердженого постановою КМУ від 21.07.1992 № 418 (в редакції постанови КМУ від 09.08.2005 № 713) з 01.03.2017 без обмежень граничного розміру пенсії, з урахуванням вже виплаченої пенсії.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що 15.10.2019 він звернувся до відповідача із заявою щодо проведення відповідного перерахунку розміру пенсії без урахування встановленого максимального розміру. Листом від 30.10.2019 відповідач відмовив у проведенні перерахунку, у зв`язку з тим, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2017 максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 грн. Згідно ст. 7 Закону України «Про державний бюджет на 2018-2019 роки» установлено для осіб, які втратили працездатність, прожитковий мінімум з 01.01.2018 - 1373 грн, з 01.07.2018 - 1435 грн, з 01.12.2018 - 1497 грн, з 01.01.2019 - 1497 грн, з 01.07.2019 - 1564 грн. Враховуючи зазначене, максимальний розмір пенсії позивача до виплати з 01.03.2018 по 30.06.2018 складав 13730 грн, з 01.07.2018 по 30.11.2018 складав 14350 грн, з 01.12.2018 по 30.06.2019 складав 14970 грн, з 01.07.2019 по 31.10.2019 складає 15640 грн. Таке обмеження максимального розміру пенсії і відповідну відмову у проведенні перерахунку пенсії без обмежень позивач вважає протиправним, що стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2020 відкрито провадження у справі № 160/6894/20 та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
28 липня 2020 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. №46102/20), в якому відповідач заперечив проти позову та просив відмовити в його задоволенні. Як зазначено відповідачем, виплата пенсії здійснюється з урахуванням абзаців четвертого та п`ятого пункту 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Загальний розмір нарахованої пенсії позивача з 01.03.2017 становив 10740 грн. Згідно абзацу 3 ст. 85 Закону України «Про пенсійне забезпечення» або п. 3 ст. 27 Закону України №1058 (зі змінами) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн. Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2018-2019 роки» установлено для осіб, які втратили працездатність прожитковий мінімум з 01.01.2018 - 1373 грн, з 01.07.2018 - 1435 грн, з 01.12.2018 - 1497 грн, з 01.01.2019 - 1497 грн, з 01.07.2019 - 1564 грн. Прожитковий мінімум для непрацездатних осіб встановлюється бюджетним законодавством країни. Враховуючи зазначене, максимальний розмір пенсії позивача до виплати з 01.03.2018 по 30.06.2018 склав 13730 грн, з 01.07.2018 по 30.11.2018 - 14350 грн, з 01.12.2018 по 30.06.2019 - 14970 грн, з 01.07.2019 по 31.10.2019 - 15640 грн, а тому відповідачем не порушено норми чинного законодавства. За таких обставин, відповідач просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю.
Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років працівникам льотного складу з 1999 року.
15.10.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо проведення відповідного перерахунку розміру пенсії без урахування встановленого максимального розміру.
Листом від 30.10.2019 №7724/Д-09 Управління з обслуговування громадян Центрального відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надало відповідь на звернення позивача, у якій зазначило, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.1992 № 418 Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-виробничого складу цивільної авіації проводиться перерахунок пенсій, призначених за вислугу років (льотний екіпаж) у разі зростання середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, щороку з 1 березня (починаючи з 2005 року) заробіток, з якого призначається (перераховується) пенсія відповідно до цього пункту, збільшується на коефіцієнт, який визначається шляхом ділення середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за рік, що передує року, в якому проводиться перерахунок, на середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки, яка враховувалася під час призначення (перерахунку) пенсії.
Коли розмір пенсії, обчислений із заробітку, визначеного відповідно до цього пункту, менший ніж розмір пенсії до перерахунку, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Виплата пенсії здійснюється з урахуванням абзаців четвертого та п`ятого пункту 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Загальний розмір нарахованої пенсії з 01.03.2017 становив 10740 грн.
Згідно абзацу 3 статті 85 Закону України «Про пенсійне забезпечення» або пункту 3 статті 27 Закону № 1058 (із змінами) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 - 2019 роки» установлено для осіб, які втратили працездатність прожитковий мінімум з 01.01.2018 - 1373 грн, з 01.07.2018 - 1435 грн, з 01.12.2018 - 1497 грн, з 01.01.2019 - 1497 грн, з 01.07.2019 - 1564 грн.
Враховуючи зазначене, максимальний розмір пенсії до виплати з 01.03.2018 по 30.06.2018 складав 13730 грн, з 01.07.2018 по 30.11.2018 складав 14350 грн, з 01.12.2018 по 30.06.2019 складав 14970 грн, з 01.07.2019 по 31.10.2019 складає 15640 грн.
Позивач не погодився із означеною відмовою відповідача щодо перерахунку призначеної пенсії за вислугою років, що й стало підставою для звернення до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення», працівникам льотно-випробного складу та особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотам, штурманам, бортінженерам, бортмеханікам, бортрадистам, льотчикам-наглядачам) і бортоператорам, які виконують спеціальні роботи в польотах, пенсії обчислюються з середньомісячного заробітку за роботу, що дає право на пенсію за вислугу років (частина перша статті 64 та статті 65, 66, 69), одержуваного перед її припиненням, і призначаються в розмірах, передбачених частинами першою - третьою, шостою статті 19 та статтею 21 цього Закону для пенсій за віком, і не можуть перевищувати 85 процентів заробітку для працівників льотно-випробного складу та 75 процентів заробітку для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах. При цьому розмір пенсії для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах, не може перевищувати дві з половиною величини середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує місяцю, з якого призначається пенсія.
Відповідно до ч.3 ст.27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» - максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911-VIII частину 3 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» було доповнено абзацом «Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень».
Такі ж законодавчі зміни відбулись згідно зі статтею 85 Закону України «Про пенсійне забезпечення» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Таким чином, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011, який набрав чинності з 01.10.2011, передбачено обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Податкового кодексу України, Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати 10740 гривень.
Згідно абз. ІІІ пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» вищевказаного Закону встановлено, що пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом. Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Отже, Законом передбачено, що пенсіонерам, яким пенсія призначена до набрання чинності закону щодо обмежень максимального розміру пенсії, і в яких розмір пенсії перевищує максимальний розмір пенсії, виплата пенсії здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії відповідатиме максимальному розміру пенсії, встановленому Законом. Тобто, у разі обмеження максимального розміру пенсії, розмір якої станом на 01.10.2011 перевищував десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, перерахунок такої пенсії не проводиться. У разі коли розмір пенсії станом на 01.10.2011 року був меншим за встановлений максимальний розмір, її перерахунок було дозволено проводити до того розміру, поки розмір пенсії не досягне максимального показника.
Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб з 01.01.2017 становить 1247 грн.
Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб з 01.01.2018 становить 1373 грн.
Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб з 01.01.2019 становить 1497 грн.
Матеріалами справи підтверджено, що розмір пенсії позивача з 01.03.2017 перевищував десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, що втратили працездатність, а тому відповідач з 01.03.2017 року при перерахунку його пенсії обмежував її розмір. Тобто, відповідач виконував перерахунок пенсії позивача, лише коли унаслідок перерахунку пенсії, її розмір був більшим за дозволене обмеження, максимальний розмір пенсії зменшувався згідно пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Суд зазначає, що вказана вище норма жодним чином не встановлює скасування обмеження максимального розміру пенсій, призначених до набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» у тому числі і не скасовує обмеження розміру пенсії позивача, а лише визначає, що до моменту, коли розмір пенсії не відповідатиме встановленому максимальному розміру, виплата такої пенсії здійснюється без підвищень, доплат та інших перерахунків.
Такого ж висновку дійшов Третій апеляційний адміністративний суд у постанові від 02 квітня 2020 року по справі №280/5154/19, яка залишена без змін постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 10 вересня 2020 року.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про необгрунтованість заявлених позовних вимог, у зв`язку із чим адміністративний позов не підлягає задоволенню судом.
У зв`язку із тим, що у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі, судові витрати зі сплати судового збору, відповідно до ст.139 КАС України покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 132, 134, 139, 241, 242-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, і.к. 21910427) про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складений 15 вересня 2020 року.
Суддя О.В. Царікова