
КОПІЯ
ЄУН справи 678/826/20
Провадження № 3-678-389/20
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2020 року смт. Летичів
Суддя Летичівського районного суду Хмельницької області Лазаренко А.В., розглянувши матеріали справи № 358, які надійшли з Летичівського ВП ГУНП в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого, до адміністративної відповідальності не притягувався, за ст. 44-3 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
31.08.2020 року близько 10 год. 50 хв. в АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 , в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 », буду чи ФОП, обслуговував відвідувачів магазину без захисної маски, що прикриває рот та ніс, чим порушив підпункт 1 пункт 10 Постанови КМУ № 641 від 22.07.2020 року та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 44-3 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що дійсно 31.08.2020 року близько 10.15 год., він перебував у магазині « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та здійснював продаж товарів, в цей же час до нього у магазин зайшли його знайомі, він зняв захисну маску та приготував каву, яку мав намір випити. Під час надання його знайомим консультації щодо товару зайшли працівники поліції та зафіксували факт порушення вимог Постанови КМУ № 641 від 22.07.2020 року. Вину визнає.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення ОСОБА_1 приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст. 44-3 КУпАП порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Зі змісту ст. 44-3 КУпАП випливає, що дана норма закону є бланкетною.
Відповідно до абз. 17 ст. 1 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» карантин - адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб.
Згідно зі ст. 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.
В силу ч. 1 ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.
22.07.2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 641 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», де у п. 1 вказано: установити з 1 серпня до 31 жовтня 2020 р. на усій території України карантин.
Дата закінчення карантину Кабінетом Міністрів України змінювалась неодноразово і на даний час він діє фактично безперервно у період з 12.03.2020 року до 31.10.2020 року.
Згідно ч. 4 ст. 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» у рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов`язки, що покладаються на них, підстави та порядок обов`язкової самоізоляції, перебування особи в обсерваторі (обсервації), госпіталізації до тимчасових закладів охорони здоров`я (спеціалізованих шпиталів). Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності.
В п.п. 1 п. 10 Постанови «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» №392 від 20.05.2020 року (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 641 від 22.07.2020 року, тобто станом на час інкримінованого правопорушення) було вказано: на період дії карантину забороняється: 1) перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.
У ч. 3 ст. 32 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» вказано, що Головний державний санітарний лікар України у межах своїх повноважень видає накази з питань діяльності державної санітарно-епідеміологічної служби України, обов`язкові до виконання усіма юридичними та фізичними особами постанови, розпорядження, висновки, приписи тощо щодо дотримання вимог санітарного законодавства, проведення санітарних заходів, вносить пропозиції центральним і місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, іншим державним органам щодо забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення в Україні.
Згідно ч. 1 ст. 40 цього Закону Головний державний санітарний лікар України: а) вносить на затвердження центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, проекти актів, якими встановлюються: державні санітарні норми та правила, санітарно-епідеміологічні та санітарно-протиепідемічні правила і норми, санітарно-епідеміологічні правила і норми, протиепідемічні правила і норми, гігієнічні та протиепідемічні правила і норми, державні санітарно-епідеміологічні нормативи, санітарні регламенти.
Із зазначеного можна зробити висновок, що Уряд України у відповідних постановах затверджував необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, встановлював тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов`язки, що покладаються на них.
Водночас, додатково, для суб`єктів господарювання, Головним державним санітарним лікарем України розроблені та затверджені протиепідемічні заходи, які визначають особливості провадження їх діяльності на період карантину.
Фактично, у вину ОСОБА_1 , як фізичній особі – підприємцю, ставиться торгівля без засобів індивідуального захисту під час карантину.
Суд вважає, що інкриміноване обвинувачення є обґрунтованим і вина ОСОБА_1 є доведеною та підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 476692 від 31.08.2020 року; відеозаписом із нагрудної камери працівника поліції, із якого вбачається, що ОСОБА_1 дійсно під час розмови із покупцями перебував без захисної маски, факт вживання ним кави, яку із його пояснень він готував для особистого вжитку, на відеозаписі не зафіксовано; письмовими поясненнями ОСОБА_2 , відповідно до яких вона 31.08.2020 року близько 10.00 год. зайшла до магазину «Господарочка», який розташований по АДРЕСА_2 , де тримаючи у руках захисну маску проводила консультацію із продавцем, щодо придбання товару, який в свою чергу перебував також без захисної маски, жодних зауважень щодо заборони відвідувати магазин без захисної маски ОСОБА_1 їй не зробив.
Суд приймає до уваги й те, що число хворих на коронавірусну хворобу (COVID-19) постійно збільшується, що є загальновідомою обставиною, тому придбання товарів у суб`єкта господарювання, який обслуговує клієнтів без засобів індивідуального захисту, потенційно становить загрозу для їх життя та здоров`я. Так, відповідно до листа заступника голови Летичівської районної державної адміністрації № 42/17-0601813/2020 від 23.09.2020 року щодо динаміки захворюваності на коронавірусну інфекцію COVID – 19 на території Летичівського району станом на 23.09.2020 року 110 підтверджених випадків і відповідно від початку пандемії динаміка зростає (з 31.08.2020 року по 23.09.2020 року +52 підтверджених випадки), а тому сукупність зазначених обставин дає підстави зробити висновок про необхідність застосування адміністративного стягнення у виді штрафу у мінімальній межі санкції ст. 44-3 КУпАП, яке буде необхідним та достатнім для виправлення ОСОБА_1 і запобігання вчинення ним нових правопорушень.
У відповідності до ч. 1 ст. 40-1 КУпАП, ч. 1, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», особою, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачується судовий збір.
Керуючись ст.ст. 33-35, 44-3, 245, 251-252, 280, 283-285, 294 КУпАП
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у видіштрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить суму 17000 гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 420 гривні 40 копійок (р/р UA908999980313111256000026001, код за ЄДРПОУ: 37993783, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО) 899998, код класифікації доходів бюджету 22030106).
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня її винесення до Хмельницького апеляційного суду через Летичівський районний суд Хмельницької області.
Суддя: підпис А.В.Лазаренко
Голова Летичівського
районного суду А.В.Лазаренко