Постанова № 918680, 30.07.2007, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
30.07.2007
Номер справи
12/277
Номер документу
918680
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" липня 2007 р. м.Рівне

дата прийняття постанови місце прийняття

16:40 год. Справа № 12/277

час прийняття постанови номер справи

Господарський суд Рівненської області в складі: головуючий - суддя Крейбух О. Г.; секретар судового засідання - помічник судді О.М.Шандалюк

за участю представників сторін:

від позивача : представник Вовчук Р.М., довіреність № 7/1 від 17.01.07 р.

від третьої особи: представник гр.ОСОБА_1.

від відповідача : представник нач.Сарненської МДПІ Шеремет Г.А., посвідчення № 9141140, заст.нач.юрид.управління ДПА в Рівненській області Маслюк О.М., довіреність № 988/10 від 23.04.2007р., нач.відділу документ.перевірок суб'єктів господарювання юрид.осіб Сидорчук В.М., довіреність № 6139 від 30.07.2007р., гдпі юрид.відділу Литвинчук Т.В., довіреність № 2216 від 21.05.2007р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Сарним'ясопром"  третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача гр. ОСОБА_1

до відповідача Сарненська міжрайонна державна податкова інспекція Рівненської області

про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень

ОБСТАВИНИ СПРАВИ :

Позивач звернувся до суду із позовом до відповідача про визнання недійсним податкових повідомлень-рішень від 21.05.2007р. № 0000572340/0 та № 0000562340/0.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що одним із видів діяльності ТзОВ “Сарним'ясопром” є виробництво м'яса і субпродуктів та виробництво м'ясних продуктів. Власні виробничі потужності підприємства розміщені у орендованих будівлях і спорудах. Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету за реалізовані ТзОВ “Сарним'ясопром” м'ясо та м'ясопродукти у повному обсязі спрямовувалась виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продане ними переробним підприємствам м'ясо в живій вазі відповідно до п.п. 11.21 статті 11 Закону України “Про податок на додану вартість”. А тому, дії податкового органу щодо донарахування податку на додану вартість і, відповідно, штрафних санкцій, є неправомірними.

Одночасно позивач вказує на порушення податковим органом при прийнятті податкового повідомлення-рішення від 21.05.2007р. № 0000572340/0 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 10.08.2005р. № 327.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача гр.ОСОБА_1. позовні вимоги підтримує з підстав, викладених у поданих до суду доводах (а.с.87-140). Зазначає, що згідно з п.11.21 ст.11 Закону України “Про податок на додану вартість” отримання сільськогосподарськими товаровиробниками дотацій не поставлено в залежність від того, на яких переробних потужностях (власних чи орендованих) працює переробне підприємство. В обгрунтування свої позиції подає постанову Вищого господарського суду України від 25.11.2004р. № 5/799-29/100 (а.с.139-140).

Відповідач позовні вимоги заперечує з підстав, викладених у поданих до суду запереченнях на позов від 16.07.2007р. № 5360/10-20. В обгрунтування своїх дій, зокрема, зазначає, що п.1 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі перебачено проведення нарахування і виплати дотацій переробними підприємствами всіх форм власності, які мають власні переробні потужності. Орендовані ТзОВ "Сарним'ясопром" основні фонди не належать до власних, оскільки на них не пошироюється право володіння та розпорядження, а лише право користування. А тому позивачем у перевіряємих періодах безпідставно нараховувалась та виплачувалась дотація сільськогосподарським товаровиробникам у сумі 5992912,00 грн. і 1469727,00 грн., в результаті чого товариством занижено суму ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету, та завищено суму ПДВ, що підлягає перерахуванню на спеціальний рахунок для виплати сільськогосподарським товаровиробникам., на суму 5961511,00 грн. та 1460160,00 грн. Вважає прийняті повідомлення-рішення законними, просить в позові відмовити.

Судом здійснювалась повна фіксація судового процесу за допомогою технічних засобів, а саме -програмно-апаратного комплексу “Діловодство суду”; архівний оригінал звукозапису виконано на диску CD-R, серійний номер CICO1-61188.

В судовому засіданні 26.07.2007р. оголошувалась перерва до 30.07.2007р. на 15:30 год. з метою надання можливостя сторонам підготуватись до стадії судових дебатів.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, оцінивши наявні в матеріалах справи і досліджені в судовому засіданні докази, суд ВСТАНОВИВ:

Працівниками Сарненської МДПІ проведено виїзну планову документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства ТзОВ “Сарним'ясопром” за період з 01.01.2005р. по 31.12.2005р., про що складено акт від 14.03.2006р. № 16/23/32256351 (а.с. 8-26). Даною перевіркою встановлено:

В порушення п.4.1 ст.4, п.11.21 ст.11 Закону України від 03.04.1997р. № 168/97-ВР “Про податок на додану вартість” із змінами і доповненями занижений ПДВ:

- в серпні 2005 року в сумі 494 грн. (за реалізовану кішсировину ПДВ включено в додаткову декларацію, а потрібно в основну -кішсировина не відноситься до м'ясної продукції від реалізації якої нараховується дотація);

- в жовтні 2005 року в сумі 117 грн. (за реалізовану кішсировину ПДВ включено в додаткову декларацію, а потрібно в основну -кішсировина не відноситься до м'ясної продукції від реалізації якої нараховується дотація);

- в грудні 2005 року в сумі 6975 грн. (ПДВ включено в додаткову декларацію, а потрібно в основну по придбаній та реалізованій яловичині від НВП “Міраж МЛО” -дотація нараховується на м'ясо в живій вазі).

В бухгалтерському обліку операція відображена згідно головної книги Д-т рах. 361

К-т рах. 701, по зворотних відомостей по рах. 701,702.

На момент перевірки на підприємстві рахуються власні основні фонди балансовою вартістю 25558,89 грн. Разом з тим, протягом періоду, що перевірявся, підприємство орендувало основні фонди (приміщення бойні, переробних цехів, холодильників, інші споруди та обладнання):

- в 1 півріччі 2005р. згідно договорів оренди № 27-03/1 від 04.07.2003р.. № 27-03/2 від 04.07.2003р. та № 27-03/3 від 28.07.2003р. загальною вартістю 6346012,79 грн.;

- в П півріччі 2005р. згідно договорів № 04-05/1 від 05.07.2005р. та № 04-05/2 від 05.07.2005р. загальною вартістю 6459764,46 грн.

Тобто в періоди перевірки платнику на праві власності належало: 0,403% в 1 півріччі 2005р. та 0,396% в П півріччі 2005р. від загальної вартісті потужностей використовуваних в процесі виробництва та обігу м'яса та м'ясопродуктів.

В періоді, що підлягає перевірці вся сума податкового кредиту та податкового зобов'язання по операціях із заготівлі худоби, переробки, та продажу м'ясопродуктів включалася платником до складу декларації переробного підприємства. Нараховувалася та виплачувалася дотація сільськогосподарським товаровиробникам у сумі 5992912 грн., чим порушено абз. 3 п.11.21 ст.11 Закону України від від 03.04.1997р. № 168/97-ВР “Про податок на додану вартість” із змінами і доповненями.

В результаті вищевикладеного порушення, тоариством занижено суму ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету та завищено суму ПДВ, що підлягає перерахуванню на спеціальний рахунок для виплати дотацій сільськогосрподарським товаровиробникам на 5961511 грн.. в т.ч. за січень 2005р. на 159557 грн.; лютий 2005р. на 115525 грн.; березень 2005р. на 127432 грн.; квітень 2005р. на 576152 грн.; травень 2005р. на 338334 грн.; червень 2005р. на 298848 грн.; липень 2005р. на 709924 грн.; серпень 2005р. на 874235 грн.; вересень 2005р. на 836885 грн.; жовтень 2005р. на 932066 грн.; листопад 2005р. на 726613 грн.; грудень 2005р. на 265940 грн.

23 березня 2006 року на підставі акту перевірки від 14.03.2006р. № 16/23/32256351 Сарненською МДПІ винесене податкове повідомлення-рішення № 0000582340/0, яким ТзОВ “Сарним'ясопром” визначено податкове зобов'язання за платежем податок на додану вартість на загальну суму 10082,80 грн., в т.ч. за основним платежем 7586,00 грн. і штрафні санкції у сумі 2496,80 грн., яке позивачем сплачено до бюджету.

21 травня 2007 року на підставі акту перевірки від 14.03.2006р. № 16/23/32256351 Сарненською МДПІ винесене податкове повідомлення-рішення № 0000572340/0, яким ТзОВ “Сарним'ясопром” визначено податкове зобов'язання за платежем податок на додану вартість на суму 11923022,00 грн., в т.ч. 5961511,00 грн. за основним платежем та 5961511,00 грн. за штрафними санкціями.

Працівниками Сарненської МДПІ проведено виїзну планову перевірку ТзОВ “Сарним'ясопром” з питань дотримання вимог податкового. валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006р. по 31.12.2006р., про що складено акт від 11.05.2007р. за № 10/23/32256351 (а.с. 27-49). Даною перевіркою встановлено:

В своїй діяльності товариство використовує орендовані виробничі потужності, які становили в 1 півріччі 2006 року 99,427% від загальної вартості потужностей використовуваних при здійсненні даної діяльності (частка власного обладнання становить

0,573%), в П півріччі 2006 року 99,311% від загальної вартості потужностей використовуваних при здійснені даної діяльності (частка власного обладнання становить 0.689%).

При цьому ТзОВ “Сарним'ясопром” виплачує дотацію сільськогосподарським товаровиробникам та подає декларації переробного підприємства.

На момент перевірки на підприємстві рахуються власні основні фонди (машина ФОК, пили, ванни, ваги, столи для розробки киш, бокси, резервуари для води, стелажі, водонагрівачі, центрафуги, опалювальні печі, вентилятори електроталь, прилад для оглушення, котли, столи розділочні, ванни, мельниця, кран підвісний, конвеєр електропила, машина для обрізання ніг) інші основні засоби, пов'язані з обслуговуванням діяльності товариства (комп'ютери, сканер) балансовою вартістю 31728,89 грн. Разом з тим, протягом періоду, що перевірявся підприємство орендувало основні фонди згідно договорів оренди № 04-05/1 від 05.07.205р., № 04-05/2 від 05.07.2005р., № 04-05/3 від 05.07.2005р. загальною вартістю на суму 4580215,84 грн. та № 05-06/1 від 06.06.2006р., № 05-06/2 від 06.06.2006р. загальною вартістю на суму 4609438,56 грн., а саме:

- будівля м'ясожирового цеху, будівля холодильника, м'ясожировий комплекс, компресорний цех, котельня, вагова будка, цех витопки жиру. склад для кісток, лабораторія, контора, прохідна, трансформаторна підстанція, гаражі, склад металу, транспорт.

Тобто, в період перевірки платнику на праві власності належало: 0,573% в 1 півріччі 2006р. та 0,689% в П півріччі 2006р. від загальної вартості потужностей, використовуваних в процесі виробництва та обігу м'яса та м'ясопродуктів.

В періоді, що підлягає перевірці, вся сума податкового кредиту та податкового зобов'язання по операціях із заготівлі худоби, переробки, продажу м'ясопродуктів включалася платником до складу декларації переробного підприємства, нараховувалася та виплачувалася дотація сільськогосподарським товаровиробникам у сумі 1469727 грн., чим порушено абз. 3 п.11.21 ст.11 Закону України від 03.04.1997р. № 168/97-ВР “Про податок на додану вартість” із змінами і доповненнями.

В результаті вищевикладеного порушення, товариством занижено суму ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету та завищено суму ПДВ, що підлягає перерахуванню на спеціальний рахунок для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам на суму 1460160 грн., в т.ч. за: січень 2006р. на суму 178104 грн., лютий 2006р. на суму 138521 грн., березень 2006р. на суму 122343 грн., квітень 2006р. на суму 39887 грн., травень 2006р. на суму 9501 грн., червень 2006р. на суму 33620 грн., липень 2006р. на суму 236386 грн., серпень 2006р. на суму 191159 грн., вересень 2006р. на суму 244714 грн., жовтень 2006р. на суму 83345 грн., листопад 2006р. на суму 31893грн., грудень 2006р. на суму 150687грн.

21 травня 2007 року на підставі акту перевірки від 11.05.2007р. № 10/23/32256351 Сарненською МДПІ прийнято рішення № 0000562340/0, яким ТзОВ “Сарним'ясопром” визначено податкове зобов'язання за платежем податок на додану вартість на суму 2920320,00 грн.. в т.ч. 1460160,00 грн. за основним платежем та 1460160,00 грн. за штрафними санкціями.

При прийнятті судового рішення за результатами дослідження наявних у справі доказів, суд виходить з такого.

Одними з видів господарської діяльності ТзОВ “Сарним'ясопром” є виробництво м'яса і субпродуктів та виробництво м'ясних продуктів.

Відповідно до п.11.21 ст.11 Закону України “Про податок на додану вартість” від 03.04.1997р. № 168/97-ВР (далі -Закон “Про ПДВ”) до 01 січня 2004 року сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.

Термін дії п.11.21 ст. 11 Закону “Про ПДВ” продовжено до 01 січня 2006 року -згідно із Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо оподаткування сільськогосподарських підприємств” від 23.12.2004р. № 2287-ІУ; до 01 січня 2007 року -згідно із Законом України “ Про внесення змін до Закону України “Про податок на додану вартість” щодо оподаткування сільськогосподарських підприємств” від 18.10.2005 року № 2987-ІУ.

Відповідно до абз. 3 п.11.21 ст.11 Закону “Про ПДВ” порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999р. № 805 затверджено Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі (далі -Порядок № 805).

Відповідно до п.1 Порядку № 805 цей Порядок встановлює механізм нарахування та виплат дотацій на період з 1 січня 1999 р. до 1 січня 2005 р. переробними підприємствами сільськогосподарським товаровиробникам усіх форм власності і господарювання, включаючи особисті селянські господарства (далі - сільськогосподарські товаровиробники), за реалізовані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі. Нарахування і виплата дотацій проводиться переробними підприємствами всіх форм власності, які мають власні переробні потужності.

За наведеного, у періоди, які підлягали перевірці, тобто з 01.01.2005р. до 31.12.2005р. та з 01.01.2006р. до 31.12.2006р. діяла норма п.11.21 статті 11 Закону “Про ПДВ”. Однак, дію Порядку № 805 ні на 2005 рік, ні на 2006 рік Кабінетом Міністрів України продовжено не було.

Судом не приймаються заперечення відповідача, які базуються на вимогах п.1 Порядку № 805, а саме відсутність у ТзОВ “Сарним'ясопром” власних переробних потужностей позбавляє його права на нарахування і виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продане ними товариству м'ясо в живій вазі, з огляду на наступне:

1. Дію Порядку № 805 на 2005 рік та 2006 рік не продовжено.

2. За змістом п.11.21 статті 11 Закону “Про ПДВ” нарахування і виплата дотацій проводиться переробними підприємствами усіх форм власності.

3. Зазначена норма Закону “Про ПДВ” не ставить в залежність нарахування та виплату дотацій переробним підприємством від наявності у нього власних переробних потужностей.

4. Відповідно до п.п. 4.4.1 п.4.4 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків. Тобто Порядок № 805 видано на підставі Закону “Про ПДВ”, а тому рішення податковим органом повинно прийматись на користь платника податку -ТзОВ “Сарним'ясопром”.

Окрім того, з метою однакового застосування норм права судом враховано, що у постанові Вищого господарського суду України від 25.11.2004р. у справі № 5/799-29/100 зазначено: власні переробні (виробничі) потужності включають не тільки основні засоби, а весь комплекс засобів праці, що використовуються в ході виробничого процесу підприємства. При цьому до власних виробничих потужностей можуть входити і орендовані основні засоби, які використовуються в процесі виробництва підприємства.

За наведеного, дії податкового органу по донарахуванню ТзОВ “Сарним'ясопром” податку на додану вартість на суму 5961511,00 грн. по податковому повідомленню-рішенню від 21.05.2007р. № 0000572340/0 та на суму 1460160,00 грн. по податковому повідомленню-рішенню від 21.05.2007р. № 0000562340/0 є неправомірними. А тому позовні вимоги підлягають до задоволення в повному обсязі.

Одночасно, судом встановлено наступне.

Відповідно до п.1 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органам податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, надано право здійснювати планові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами.

Відповідно до Закону України “Про державну податкову службу в Україні” та з метою забезпечення єдиного порядку відображення результатів документальних перевірок суб'єктів підприємницької діяльності наказом Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005р. № 327, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.08.2005р. за № 925/11205, затверджено Порядок оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства (далі -Порядок № 327).

Так, відповідно до п.4.11 Порядку № 327 податкове повідмлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів від дня реєстрації акта виїзної планової перевірки. А за наявності заперечень посадових осіб суб'єкта господарювання до акта перевірки -протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і подання (надсилання) письмової відповіді суб'єкту господарювання.

За наведеного, податкове повідомлення-рішення № 0000572340/0 начальником Сарненської МДПІ прийнято 21 травня 2007 року на підставі акту перевірки від 14 березня 2006 року № 16/23/32256351, що є порушенням податковим органом п.4.11 Порядку № 327 і, відповідно, статті 19 Конституції України, згідно з якою органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

 Керуючись статтями 160-163, 254, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Сарненської МДПІ від 21.05.2007р. № 0000572340/0 на суму 11923022,00 грн. з моменту його прийняття.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Сарненської МДПІ від 21.05.2007р. № 0000562340/0 на суму 2920320,00 грн. з моменту його прийняття.

Присудити з Державного бюджету України на користь Товариство з обмеженою відповідальністю "Сарним'ясопром" (вул. Матросова 2,Сарни,Сарненський район, Рівненська область,34503, код ЄДРПОУ32256351) судові витрати у справі, які полягають у судовому зборі (державне мито) в сумі 6 грн. 80 коп.

Виконавчий лист видати після набрання, відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постановою законної сили в порядку, визначеному частиною 1 статті 258 КАСУ.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини - з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Крейбух О. Г.

Повний текст постанови підписано "07" серпня 2007 р.

Помічник судді

Шандалюк О.М.